Výstava představí fascinující proměny vztahu mezi člověkem a psem v průběhu staletí. Vernisáž pro veřejnost se koná 8.4. v 17:00 v sále Václava III.
Přijďte se ponořit do příběhů, které dokazují, že vztah mezi člověkem a psem má pevné historické kořeny, a že toto jedinečné spojení přetrvalo až do dnešních dnů. Pes provází člověka již tisíce let. Byl nejen prvním domestikovaným zvířetem, ale také společníkem, loveckým pomocníkem, ochráncem i symbolem prestiže. Výstava nabídne pohled na fascinující vývoj vztahu mezi člověkem a psem, zejména v období raného novověku, kdy psi hráli v lidské společnosti rozmanité role. Zatímco na šlechtických dvorech byli lovečtí psi pečlivě vybíráni, cvičeni a chováni s nejvyšší péčí, ti toulaví v ulicích měst a vesnic často vzbuzovali obavy a byli předmětem přísné regulace.
Výstava představí jedinečné archivní materiály, které dokumentují, jak se tehdejší společnost stavěla k přítomnosti psů ve veřejném prostoru a jak byla vnímána jejich užitečnost či naopak nebezpečnost. Budete mít možnost prohlédnout si unikátní
rytiny Johanna Eliase Ridingera, významného německého umělce, jehož realistická zobrazení loveckých i domácích psů z 18. století zachycují tehdejší vnímání těchto zvířat. Součástí expozice budou také sochařské modely psů v životní velikosti, které vizualizují rozmanitost tehdejších plemen a jejich specializaci na konkrétní typy lovu.
Výstava se zároveň dotýká širších otázek spojených s výzkumem vztahu mezi člověkem a zvířaty. Z perspektivy moderních human-animal studies zkoumá, jak se soužití lidí a psů měnilo v závislosti na historických, sociálních a kulturních podmínkách. Přibližuje také teorii koevoluce, která naznačuje, že vzájemný vztah mezi člověkem a psem nebyl jednostranný – stejně jako lidé formovali psy, ovlivňovali psi i vývoj lidských společností. Chybět nebudou ani obrazy slovenské
výtvarnice Oľgy Paštékové. Vztah člověka a zvířat tvoří jedno z ústředních témat její environmentálně orientované tvorby, jejíž výraz je na jedné straně silně aktuální a moderní, na straně druhé výrazně mytologizující.
DO MUZEA ZVEME PSÍ SPOLEČNÍKYZveme všechny milovníky psů i jejich čtyřnohé parťáky na jedinečnou akci Psi v muzeu, která se koná
3. května v otevírací době muzea. Během tohoto speciálního dne budete mít možnost navštívit výstavu společně se svým psem, zúčastnit se workshopu na výrobu psích hraček, zapojit se do materiální sbírky na podporu olomouckého útulku Ligy na ochranu zvířat a užít si další doprovodný program, který potěší nejen vás, ale i vaše chlupaté kamarády.
Olomoucké bistro Kafe jak lusk ten den zajistí občerstvení a nabídne výbornou kávu. Přijďte si užít netradiční zážitek, který ukáže, že pes je opravdu nejlepší přítel člověka!
JAK ČLOVĚK KE PSOVI PŘIŠELMuzejní kufřík k výstavě Odvěké společenství přináší interaktivní a poutavý zážitek, který vás zavede do pravěkých dob, kdy se formovalo jedinečné pouto mezi člověkem a vlkem – předchůdcem dnešního psa. Během 60 minut se stanete součástí příběhu malé Luny, divokého vlčete, které si pomalu nachází cestu k lidskému táboru. Společně s ní prožijete okamžiky strachu, zvědavosti i prvních kroků k důvěře. Budete svědky bouřlivých nocí, nečekaných setkání i klíčových momentů, kdy se vlk stal nejen spojencem, ale postupně i nepostradatelným pomocníkem člověka. Díky smyslovým a pohybovým aktivitám se přenesete do minulosti – budete naslouchat zvukům divočiny, vnímat vůni táborového ohně i čelit rozhodnutím, která mohla ovlivnit vývoj jednoho z nejstarších přátel člověka.
Historické rytiny, zdroj: Vědecká knihovna Olomouc, Moravská zemská knihovna Brno
Obrazy, zdroj: Oľga Paštéková
Autor soch: Stanislav Kľúčik (na fotografii)
Navštivte unikátní výstavu dokumentující historii vztahu mezi člověkem a psem, společně s archivními materiály a uměleckými díly.
Vernisáž pro veřejnost se koná 8. dubna v 17:00.
Koná se v sále Václava III.
Návštěvníci mohou vidět archivní materiály, unikátní rytiny a sochařské modely psů.
Hlavním tématem je proměna vztahu mezi člověkem a psem v průběhu staletí.
Výstava zvláště zvýrazňuje období raného novověku.
Aktivity zahrnují společnou návštěvu výstavy, workshop na výrobu psích hraček a materiální sbírku.
Koná se 3. května v otevírací době muzea.
Cílem je zprostředkovat zážitek z formování vztahu mezi člověkem a vlkem v pravěku.
Prožijí příběh vlčete Luny a okamžiky strachu, zvědavosti a prvních kroků k důvěře.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.