ÚvodKalendář akcíHudební a divadelní akcePrague Philharmonia Lobkowicz abonmá 2025

Datum začátku akce: 17.9.2025.

Doba trvání akce: "17. září 2025".

Devátý ročník donátorské abonentní řady Lobkowicz abonmá představí v komorním prostoru Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě největší talenty současné světové hudební scény.

V roce 2025 se uskuteční opět čtyři večery s neopakovatelnou atmosférou, během nichž si necháte vyprávět další poutavé příběhy spjaté s jedinečnými Lobkowiczkými sbírkami o hledání krásy a harmonie v umění i celé společnosti a  nahlédnete přímo do srdce orchestru. Koncerty této řady jsou strhující jak pro návštěvníky, tak pro účinkující.

Řada Lobkowicz abonmá je koncipována jako donátorská, jeho zakoupením podpoříte přímo uměleckou činnost orchestru Prague Philharmonia.

Sezona 2025 představí například francouzskou violoncellistku Anne Gastinel, která se proslavila po celém světě již ve svých 18 letech a spolupracuje s předními světovými orchestry, jako jsou Berlínská filharmonie, Orchestre de Paris a London Symphony Orchestra. Dále japonského virtuózního houslistu Fumiaki Miuru, o kterém světoví kritici píší, že jeho talent nelze přehlédnout a má našlápnuto na zářnou kariéru. Sérii koncertů Lobkowicz abonmá 2025 zakončí portugalský klarinetista Carlos Ferreira, který byl vybrán do programu „Rising Stars“ Evropské koncertní sítě ECHO pro sezonu 2024/2025.

Program večera:
 

18:00 Welcome drink spojený s prohlídkou expozice

18:30 Setkání s příběhy umění – kurátoři Lobkowiczkých sbírek vyprávějí

19:00 Koncert v Císařském sále

20:15 Setkání se sólisty a orchestrem u číše vína s pohoštěním připraveným šéfkuchařem Lobkowiczkého paláce

O Lobkowiczkém paláci
Lobkowiczký palác, součást Pražského hradu, je jedním z nejvýznamnějších soukromých paláců v Praze. Jeho bohatá historie sahá do období renesance a jeho interiéry skrývají unikátní sbírky umění, hudebních nástrojů a historických dokumentů, včetně originálních rukopisů děl Beethovena, Mozarta a dalších velikánů. Rodina Lobkowiczů je po staletí patronem umění.

O Prague Philharmonia
V roce 1994 vznikl díky společné iniciativě Jiřího Bělohlávka a skupiny mladých talentovaných hudebníků generační orchestr plný energie a lásky k hudbě – Pražská komorní filharmonie. Repertoár orchestru sahá od klasicismu přes romantismus až po současnou hudbu. Ačkoli je ansámbl odkojen komorní hudbou a precizním přístupem (odkaz Jiřího Bělohlávka), za 30 let své existence vyrostl ve flexibilní symfonický orchestr, schopný emotivně interpretovat širokou škálu děl. Jiří Bělohlávek vtiskl orchestru mezinárodní přesah. Od roku 2015 je v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume. Pravidelně spolupracuje s nejprestižnějšími světovými festivaly, jako např. BBC Proms, Dresdner Musikfestspiele nebo Pražské jaro a sály jako např. Musikverein ve Vídni, Davies Symphony Hall v San Francisku nebo Suntory Hall v Tokiu. Prague Philharmonia doprovázela a doprovází koncerty světových hvězd, jako například Luciana Pavarottiho, Renée Fleming, Jonathana Tetelmana nebo Julianu Grigoryan. Také spolupracuje s těmi nejlepšími současnými dirigenty i sólisty světového renomé a zároveň s nadšením vystupuje i s novou generací hudebních talentů, jako jsou dirigent Oscar Jockel, houslistka Bomsori Kim či tenorista Pene Pati. Na svém kontě má více než 90 kompaktních disků pro prestižní světová i domácí hudební vydavatelství. V září 2024 získala nahrávka s tenoristou Jonathanem Tetelmanem prestižní ocenění GRAMPHONE AWARDS ve vokálně-instrumentální kategorii.

A přece je kulatá! – výstava glóbů, map a cestopisů z Lobkowiczkých sbírek

Zveme vás k návštěvě nové dočasné výstavy, která obohacuje stálou expozici v Lobkowiczkém paláci a představuje jedinečnou ukázku historických glóbů obohacenou o historii jejich výroby v raném novověku. Výstavu doplňují ukázky dobových map a cestopisů.
Praha 1, Praha

Křehká krása Vánoc — výstava českých tradičních ozdob na Pražském hradě

V Rožmberském paláci na Pražském hradě se od 30. 11. 2024 do 5. 11. 2025 můžete těšit z tradičních českých vánočních ozdob.
Praha 1, Praha

Mikuláš ve Fürstenberské zahradě

Ve čtvrtek 5. prosince navštíví Velkou Fürstenberskou zahradu Mikuláš, čert a anděl.
Praha 1, Praha

École de Paris – Umělci z Čech a meziválečná pařížská škola ve Valdštejnské jízdárně

Navštivte novou výstavu Národní galerie, která se zaměří na pařížskou školu, ve Valdštejnské jízdárně na Malé Straně. Od 7. 11. 2024 do 2. 3. 2025 zde bude k vidění asi 250 děl zapůjčených z prestižních evropských muzeí, nejvýznamnějších českých galerií a z řady soukromých sbírek.
Praha 1, Praha

Malostranské komorní slavnosti

Malostranské komorní slavnosti, významný pražský festival komorní hudby probíhající od října do prosince v jednom z nejkrásnějších sálů Prahy – Hlavním sále Valdštejnského paláce.
Praha, Praha

Malostranské komorní slavnosti

Malostranské komorní slavnosti, významný pražský festival komorní hudby probíhající od října do prosince v jednom z nejkrásnějších sálů Prahy – Hlavním sále Valdštejnského paláce.
Praha, Praha

Den otevřených dveří v Senátu

U příležitosti státních svátků 8. května a 28. října pořádá Senát Parlamentu ČR každoročně pro veřejnost Dny otevřených dveří. Kromě historických prostor Valdštejnského paláce se podíváte i do běžně nepřístupných prostor Jednacího sálu nebo Kolovratského paláce.
Praha 1, Praha

Betlémy 2024 – kostel Všech svatých na Hradčanech

Betlém v kostele Všech svatých v areálu Pražského hradu byl objeven během druhé etapy obnovy interiéru chrámu v roce 2021. Sádrové figurky následně odborně zrestaurovala paní Dagmar Lebenhartová ve spolupráci se svou dcerou Irenou Třískovou.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Černá věž na Pražském hradě

V areálu Nejvyššího purkrabství stojí ve východním cípu hradního areálu Černá věž, postavená jako součást románského opevnění Hradu ve 12. století.
Praha 1, Praha

Muzeum hraček Praha v budově Nejvyššího purkrabství Pražského hradu – expozice zrušena

Muzeum v prosinci 2023 ukončilo svoji činnost. Nástupce je však připraven – v roce 2024 by se Purkrabství mělo otevřít nové muzeum, které ukáže české a východoevropské hračky.
Praha 1, Praha

Vyhlídka Na Opyši u Pražského hradu

Poněkud zvláštní název Opyš je vlastně jméno kopce, na kterém stojí Pražský hrad. Slovo opyš v geomorfologii znamená klesající konec skalního hřbetu. Tuto skutečnost připomíná ulice Na Opyši, která vede z Klárova k východní bráně Hradu u Černé věže. Mimo to se u Hradu nachází krásná vyhlídka.
Praha 1, Praha

Rožmberský palác na Pražském hradě – Ústav šlechtičen

Součástí areálu Pražského hradu je také Rožmberský palác, ve kterém v minulosti působil ústav, vychovávající z mladých urozených dam opravdové šlechtičny.
Praha 1, Praha

Věž Daliborka na Pražském hradě

Na konci Zlaté uličky stojí válcová dělová věž Daliborka, postavená ve svahu nad Jelením příkopem roku 1496 Benediktem Riedem. Od počátku sloužila jako vězení a po svém nejslavnějším vězni byla také pojemnovaná.
Praha 1, Praha

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

Renesanční palác v areálu Pražského hradu stojí na místě románského a gotického domu. Přestavěn byl po roce 1555 G. Venturou a v 90. letech 16. století U. Aostalisem. Ve 20. století zde sídlil Dům československých dětí, dnes je zde Muzeum hraček a kavárna IPPA.
Praha 1, Praha

Lobkowiczký palác na Pražském hradě

Lobkowiczký palác v areálu Pražského hradu doposud vlastní starobylý panský rod Lobkowiczů. Vystřídalo se zde mnoho členů rodu a několikrát byl palác rodině odebrán. Po jeho navrácení zde Lobkowiczové zřídili rodinné muzeum, které je díky své povaze nejen českým, ale i evropským unikátem.
Praha 1, Praha

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

IPPA Café Pražský hrad – kavárna a cukrárna v Nejvyšším Purkrabství Pražského hradu

Ippa Café představuje vynikající kavárnu a cukrárnu s pouze domácími designovými zákusky. Ochutnejte některé z nich na Pražském hradě – cukrárnu a kavárnu naleznete v Nejvyšším Purkrabství Pražského hradu.
Praha 1, Praha

Hotel Golden Well s restaurací Terasa U Zlaté studně

Hotel U Zlaté Studně je původní residence slavného astronoma Tychona Brahe situována do inspirativního prostředí Malé Strany. Nabízí 17 luxusně vybavených pokojů a 2 nádherné apartmány odrážející historii doby císaře Rudolfa II. Hotel okouzlí nejen nádhernými výhledy, ale také vyjímečným servisem.
Praha 1, Praha

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu

Součástí Pražského hradu je Svatováclavská vinice s Richterovou vilou. Unikátní prostředí vinice nabízí výhled na nejkrásnější část historické Prahy. Sama Richterova vila je významnou klasicistní památkou a tvoří nepřehlédnutelnou architektonickou dominantu při průjezdu Chotkovými sady.
Praha 1, Praha

U Hrocha

Pivnice U Hrocha. Městskému ruchu skrytá malostranská pivnice, která se během své relativně krátké existence stala kultovní hospůdkou.
Praha, Praha

Augustine Restaurant

Přijďte si vychutnat unikátní kulinářský zážitek do překrásných historických prostor restaurace Augustine, která představuje klidnou oázu na Malé Straně.
Praha 1, Praha

Ada restaurant

Příjemná a stylová restaurace v hotelu Hoffmeister & Spa nabízí moderní zážitkovou kuchyni.
Praha 1, Praha

Augustine Hotel na Malé Straně v Praze

Pětihvězdičkový hotel Augustine v Praze na Malé straně se nachází mezi Pražským Hradem a Karlovým mostem. Původně v jedné z budov dnešního hotelu býval středověký klášter a díky rozsáhlé rekonstrukci se jej podařilo přestavět na hotel na nejvyšší úrovni.
Praha 1, Praha

Pivnice U Svatého Tomáše

Augustine, a Luxury Collection Hotel, opět otevřel proslulou pivnici U Svatého Tomáše. Středověké podzemní prostory jsou nyní vybaveny stylovým kubistickým nábytkem. K české kuchyni nechybí pravé svatotomášské pivo.
Praha 1, Praha