ÚvodCo chcete dělat?KulturaLobkowiczký palác na Pražském hradě
Lobkowiczký palác
Kultura

Lobkowiczký palác na Pražském hradě

Lobkowiczký palác v areálu Pražského hradu doposud vlastní starobylý panský rod Lobkowiczů. Vystřídalo se zde mnoho členů rodu a několikrát byl palác rodině odebrán. Po jeho navrácení zde Lobkowiczové zřídili rodinné muzeum, které je díky své povaze nejen českým, ale i evropským unikátem.

Lobkowiczký palác sousedí s bývalým Ústavem šlechtičen, na úplném konci areálu Pražského hradu a východu ke Starým zámeckým schodům. Po celý rok můžete v paláci obdivovat rodinné sbírky rodu Lobkowiczů. Expozice vás provede historií rodu a seznámíte se také s nejvýznamnějšími rodovými postavami. Sbírka je největší a nejstarší uměleckou sbírkou v České republice, kterou doposud vlastní původní majitelé. Expozice je umístěna ve dvaadvaceti výstavních sálech a k vidění je zde na dva tisíce exponátů, jako jsou například jídelní servisy rodiny, zbraně nebo notové zápisy slavných hudebních skladatelů. Kromě vzácných uměleckých předmětů budete moci spatřit i osobní předměty členů rodu Lobkowiczů.

Zážitek z prohlídky muzea umocňuje unikátní audioprůvodce jež je zahrnut v ceně vstupenky. Zajímavě zpravovaná audioprohlídka s poutavou hudbou v pozadí provede návštěvníky během jedné hodiny galeriemi muzea a zajímavou formou připomene českou historii 20. století. Našimi návštěvníky velice oblíbený audioprůvodce je namluven členy rodiny Lobkowiczů a hlavním kurátorem sbírek.

Z historie paláce: na místě paláce kdysi stávaly dva velké gotické domy. Palác byl budován na jejich místě ve dvou etapách. Před polovinou 16. století ho začal stavět Wolf Krajíř z Krajku a po něm v roce 1554 páni z Pernštejna. Roku 1627 se stal majetkem Polyxeny z Lobkovic. Pro Václava Eusebia z Lobkovic přestavoval palác v letech 1651-68 Carlo Luragho. Dvoupatrový palác s jednoduchým hladkým průčelím se rozkládá kolem dvou nádvoří se zbytky sgrafit a pozůstatky renesančních stavebních detailů z pálené hlíny.

V prvním patře se v původní podobě dochovaly kaple sv. Václava a dva sály z třetí čtvrtiny 17. století s krby. Zdobí je bohaté nástropní neobyčejně jemné štukatury technikou terakoty. Je zde vymalován Triumf Caesarův, Hostina bohů, Apollón pod Parnasem, Múzy, alegorie ročních dob a světadílů a drobnější mytologické výjevy jako Ganymedes, Apollón a Dafné, Únos Evropy a Venuše. V kapli jsou kruhové medailony s výjevy z legendy o sv. Václavu. Na oltáři kaple je obraz sv. Václava od Petra Brandla z roku 1723.

Aktuality

V proudu času na Malé Straně – komentovaná procházka

Vydejte se zpět v proudu času za poznáním zaniklých domů, příběhů a legend zachycujících skutečné události na Malé Straně.
Praha 1, Praha

Cesta kolem světa za 45 minut – za obzory školního zeměpisu a dějepisu

Interaktivní výstava o tom, jak člověk v minulosti viděl svět, jak jej viděly děti ze školních lavic, jak se učení o Zemi vyvíjelo, kde co žije a co se pěstuje v kterých krajinách...
Praha 1, Praha

Dušičky pod Pražským hradem

O víkendu spojeného se svátečním dnem Všech svatých a následující Památce všech zesnulých se otevřou Zahrady pod Pražským hradem pro návštěvníky při další výjimečné akci letošního podzimu „Dušičky pod Pražským hradem“.
Praha, Praha

École de Paris – Umělci z Čech a meziválečná pařížská škola ve Valdštejnské jízdárně

Navštivte novou výstavu Národní galerie, která se zaměří na pařížskou školu, ve Valdštejnské jízdárně na Malé Straně.
Praha 1, Praha

Den otevřených dveří v Poslanecké sněmovně ČR

U příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu se v pondělí 28. října 2024 uskuteční Den otevřených dveří Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
Praha 1, Praha

Den otevřených dveří v Senátu

U příležitosti státních svátků 8. května a 28. října pořádá Senát Parlamentu ČR každoročně pro veřejnost Dny otevřených dveří. Kromě historických prostor Valdštejnského paláce se podíváte i do běžně nepřístupných prostor, Jednacího sálu nebo Kolovratského paláce.
Praha 1, Praha

Malostranské komorní slavnosti

Malostranské komorní slavnosti, významný pražský festival komorní hudby probíhající od října do prosince v jednom z nejkrásnějších sálů Prahy – Hlavním sále Valdštejnského paláce.
Praha, Praha

Svatováclavský koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR

Přijďte si dne 26. září poslechnout koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR na Pražský hrad Chorál v každé skladbě.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Rožmberský palác na Pražském hradě – Ústav šlechtičen

Součástí areálu Pražského hradu je také Rožmberský palác, ve kterém v minulosti působil ústav, vychovávající z mladých urozených dam opravdové šlechtičny.
Praha 1, Praha

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.
Praha 1, Praha

Nejvyšší purkrabství Pražského hradu

Renesanční palác v areálu Pražského hradu stojí na místě románského a gotického domu. Přestavěn byl po roce 1555 G. Venturou a v 90. letech 16. století U. Aostalisem. Ve 20. století zde sídlil Dům československých dětí, dnes je zde Muzeum hraček a kavárna IPPA.
Praha 1, Praha

Bílá věž na Pražském hradě

Věž pravděpodobně vybudoval český stavitel německého původu Benedikt Rejt v rámci výstavby severní části opevnění Pražského hradu po roce 1486.
Praha 1, Praha

Muzeum hraček Praha v budově Nejvyššího purkrabství Pražského hradu – expozice zrušena

Muzeum v prosinci 2023 ukončilo svoji činnost. Nástupce je však připraven – v roce 2024 by se Purkrabství mělo otevřít nové muzeum, které ukáže české a východoevropské hračky.
Praha 1, Praha

Bazilika a klášter sv. Jiří na Pražském hradě

Románská trojlodní bazilika sv. Jiří na Pražském hradě je nejstarší dochovanou sakrální stavbou v Praze. Její bílé věže z pečlivě opracovaných opukových kvádrů výrazně zasahují do siluety hradního komplexu. V hlavní lodi jsou umístěny náhrobky členů knížecího rodu Přemyslovců.
Praha 1, Praha

Černá věž na Pražském hradě

V areálu Nejvyššího purkrabství stojí ve východním cípu hradního areálu Černá věž, postavená jako součást románského opevnění Hradu ve 12. století.
Praha 1, Praha

Věž Daliborka na Pražském hradě

Na konci Zlaté uličky stojí válcová dělová věž Daliborka, postavená ve svahu nad Jelením příkopem roku 1496 Benediktem Riedem. Od počátku sloužila jako vězení a po svém nejslavnějším vězni byla také pojemnovaná.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

IPPA Café Pražský hrad – kavárna a cukrárna v Nejvyšším Purkrabství Pražského hradu

Ippa Café představuje vynikající kavárnu a cukrárnu s pouze domácími designovými zákusky. Ochutnejte některé z nich na Pražském hradě – cukrárnu a kavárnu naleznete v Nejvyšším Purkrabství Pražského hradu.
Praha 1, Praha

Hotel Golden Well s restaurací Terasa U Zlaté studně

Hotel U Zlaté Studně je původní residence slavného astronoma Tychona Brahe situována do inspirativního prostředí Malé Strany. Nabízí 17 luxusně vybavených pokojů a 2 nádherné apartmány odrážející historii doby císaře Rudolfa II. Hotel okouzlí nejen nádhernými výhledy, ale také vyjímečným servisem.
Praha 1, Praha

Restaurace Vikárka na Pražském hradě

Restaurace Vikárka se nachází se v ulici těsně přiléhající ke katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Naleznete zde poctivou restauraci, kde si vychutnáte chuť tradiční české i mezinárodní kuchyni.
Praha 1, Praha

U Hrocha

Pivnice U Hrocha. Městskému ruchu skrytá malostranská pivnice, která se během své relativně krátké existence stala kultovní hospůdkou.
Praha, Praha

Středověká krčma U Krále Brabantského v Praze

Krčma na pražské Malé Straně je opředena tajemnými legendami a ve středověkém duchu se zde nese nejen interiér, ale také jídelní lístek. Personál zde chodí v dobových kostýmech a na hostinu plnou dobového jídla vám posvítí svíčky. Nechybí ani originální dobový program.
Praha 1, Praha

Pražská čokoláda – čokoláda s motivy Prahy

Česká rodinná firma s 11-ti letou tradicí se specializuje na výrobu originálních, luxusních čokoládových delikates v obalech s motivy Prahy. Specialitou je Český nugát z mandlí a medu, který v roce 2015 získal ocenění Great Taste.
Praha 8, Praha

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu

Součástí Pražského hradu je Svatováclavská vinice s Richterovou vilou. Unikátní prostředí vinice nabízí výhled na nejkrásnější část historické Prahy. Sama Richterova vila je významnou klasicistní památkou a tvoří nepřehlédnutelnou architektonickou dominantu při průjezdu Chotkovými sady.
Praha 1, Praha

Pivnice U Svatého Tomáše

Augustine, a Luxury Collection Hotel, opět otevřel proslulou pivnici U Svatého Tomáše. Středověké podzemní prostory jsou nyní vybaveny stylovým kubistickým nábytkem. K české kuchyni nechybí pravé svatotomášské pivo.
Praha 1, Praha