Součástí Pražského hradu je Svatováclavská vinice s Richterovou vilou. Unikátní prostředí vinice nabízí výhled na nejkrásnější část historické Prahy. Sama Richterova vila je významnou klasicistní památkou a tvoří nepřehlédnutelnou architektonickou dominantu při průjezdu Chotkovými sady.
Rozlehlý areál je celý obehnán vysokou zdí. Pozemek je průchozí jak od Hradu, tak od Klárova (metro, tramvaj). Areál je dobře viditelný z celého nábřeží a většiny pražských mostů. Z vlastního areálu jsou výjimečné výhledy na historickou Prahu.
Svatováclavská vinice
Legendární vinice s tisíciletou historii je nejstarším vinohradem v Čechách a je tak dokladem dlouhé vinařské tradice na zdejším území. Mimořádně dobře exponovaný jižní svah v těsném sousedství Pražského hradu si vybral pro pěstování révy již kníže Václav na počátku 10. století. Po svém zakladateli také nese vinice jméno – Svatováclavská. V roce 2008 byla obnovena výsadba révy a po generální rekonstrukci celého areálu bylo celé území poprvé ve své více než tisícileté historii zpřístupněno veřejnosti. Jsou zde vysazeny dvě základní odrůdy révy vinné: Ryzlink rýnský a Rulandské modré (Pinot noir) – dvě nejušlechtilejší odrůdy severních vinařských oblastí. Kromě toho je podél vyhlídkové cesty vysazeno 35 odrůd révy vinné zapsaných v Odrůdové knize ČR.
Ve vinici se pořádá během celého roku řada vinařských akcí a slavností podporovaných Vinařským fondem ČR. Nabídka služeb je díky rozlehlosti areálu a možnosti uzavření se okolnímu světu široká, jak pro konání menších soukromých akcí, tak i pro pořádání společenských a kongresových akcí v celkové kapacitě blížící se 800 hostů. Náš tým kuchařů, zajistí profesionální zvládnutí všech vašich kulinárních přání a naše proškolená obsluha zase špičkový servis. I ti, kteří hledají romantické místo k uzavření sňatku, najdou ve Svatováclavské vinici místo plné silných zážitků.
Restaurace Piano Nobile
Elegantní restaurace v prvním patře klasicistní Richterovy vily čerpá inspiraci z nejlepších gastronomických tradic okolních zemí bývalé habsburské monarchie. V prostředí biedermeierovské noblesy restauračních salónů mohou hosté ochutnat v šéfkuchařově moderní úpravě klenoty rakouské, uherské, slovinské, tyrolské, chorvatské a židovské kuchyně. Restaurace Piano Nobile je otevřena od 11 do 23 hodin.
Sklepení
V unikátním sklepení, vytesaném ve skále, na které stojí Pražský hrad, je uloženo více než 700 druhů vzácných vín. Sbírka je výběrem vín autorů seriálu Putování za vínem, kteří kvalitu i příběh tvorby poznali v místech jejich zrodu při natáčení vinařského seriálu po celém světě. Vedle světově proslulých vín je tu uložena i celá řada výborných vín z méně známých vinařských oblastí.
Prozkoumejte Svatováclavskou vinici, nejstarší vinici v Čechách s tisíciletou historií a Richterovou vilou, nabízející úchvatné výhledy na Prahu.
Svatováclavská vinice je nejstarším vinohradem v Čechách se tisíciletou historií, založená na počátku 10. století knížetem Václavem.
Richterova vila je významná klasicistní památka a architektonická dominantní při průjezdu Chotkovými sady.
Ve Svatováclavské vinici se pořádají během celého roku různé vinařské akce a slavnosti, které jsou podporované Vinařským fondem ČR.
Ve vinici jsou vysazeny odrůdy Ryzlink rýnský a Rulandské modré, a také 35 dalších odrůd zapsaných v Odrůdové knize ČR.
Restaurant Piano Nobile nabízí pokrmy inspirované kuchyní zemí bývalé Habsburské monarchie v moderní úpravě a prostředí biedermeierovské noblesy.
Restaurant Piano Nobile je otevřený denně od 11 do 23 hodin.
Ve sklepení Richterovy vily je uloženo více než 700 druhů vzácných vín z celého světa, včetně vín poznávaných během natáčení vinařského seriálu.
Ano, po generální rekonstrukci celého areálu byla Svatováclavská vinice poprvé ve své historii zpřístupněna veřejnosti v roce 2008.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.