Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte
Festivaly v celé ČR.
Festival je oslavou Akademie věd a jeho čtvrtý ročník se uskuteční od 4. do 10. listopadu v jejím sídle na Národní třídě, ale především na různých pracovištích AV ČR. Je určen jak studentům středních škol, tak široké veřejnosti.
Vědecký festival s programem po celé republice
Největší vědecký festival v České republice zahrnuje přednášky, výstavy, akce na pracovištích, promítání dokumentárních filmů, workshopy a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory. Na vědeckých pracovištích uvidíte nejnovější úspěchy a dozvíte se, na čem vědci a vědkyně dlouhodobě pracují.
Hlavní dění festivalu se odehrává právě v ústavech AV ČR, které se fyzicky otevřou veřejnosti – např. prohlídkou budovy, laboratoří aj. Zároveň v nich můžete nakouknout vědcům pod ruce a zúčastnit mnoha akcí a přednášek, na ně většinou třeba si rezervovat místo.
Výběr z programu
Minivýstava Věda v hexagonu
Praha 1, Národní 1009/3, Akademie věd ČR, 4.11. až 10.11. 9:30 až 19 hod.
Prozkoumejte zákeřný svět krvelačných červů – krevniček, odhalte tajemství boje s tuberkulózou a ponořte se do nekonečné knihovny organických sloučenin. Nejenže se dozvíte více o těchto klíčových tématech, ale také zjistíte, jak vědci a vědkyně přistupují k řešení složitých problémů.
Minivýstava Kastelologie
Praha 1, Národní 1009/3, Akademie věd ČR, 4.11. až 10.11. 9:30 až 19 hod.
Víte co je kastelologie? Objevte fascinující svět vědy o hradech, která propojuje historické vědy, stavebně-historický průzkum, archeologii a dějiny umění. Seznamte se s kořeny kastelologie sahajícími až do 16. století, kdy Bohuslav Balbín popsal 245 hradů v Čechách.
Minivýstava Hmyzáci
Praha 1, Národní 1009/3, Akademie věd ČR, 4.11. až 10.11. 9:30 až 19 hod.
Minivýstava Hmyzáci nápaditě ukazuje hmyz jinak jak jej známe. Fotografie vznikly použitím fluorescenčního mikroskopu, který využívá autofluorescenci chitinu. Ten je hlavní složkou kutikuly hmyzu. Díky jeho přirozené autofluorescenci, lze členovce zajímavě zobrazit i v jiné podobě, jak je známe.
Dny otevřených dveří pro školy a individuální zájemce v Ústavu chemických procesů AV ČR
Praha 6, Rozvojová 135/1, 4.11. 9:00 až 16:00, 5.11. 9:00 – 18:00, dopoledne pro školy, odpoledne pro individuální zájemce
Organizátoři připravili pro vás celkem 11 různých stanovišť, kde se zábavnou formou seznámíte s prací jednotlivých výzkumných skupin. Výklad přizpůsobí věku návštěvníků, jsou připraveni i na malé děti.
Praha polarografická – reliéf oslavující Prahu a Heyrovského polarografii
Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, Praha 8, Dolejškova 3, 4. – 8. 11. 10:00 až 17:00
Zájemci si prohlédnou unikátní umělecké dílo – javorový reliéf o velikosti 7 × 3 m (spolu s původními návrhy
a modelem) zdobící vestibul budovy Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Jedná se o dílo akad. sochaře Lumíra Čmerdy z let 1984–1988. Do reliéfu autor vyřezal řadu pražských památek a zákoutí
a originálně propojil historické milníky a architektonické prvky s chemickými značkami Mendělejevovy periodické tabulky. Ve vestibulu je také k vidění první polarografický přístroj, který spolu s polarografií vedl
k Nobelově ceně J. Heyrovského (1959).
Dům U Tří červených růží: exkurze do historie (nejen) Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR
Praha 1, Vlašská 355/9, Dům u Tří červených růží, 4.11. od 13:00, 6.11. od 18:00, 9.11. od 10:00
Krátká exkurze historickým objektem domu U Tří červených růží, v němž od roku 1990 sídlí Ústav pro soudobé dějiny AV ČR. Přijďte se seznámit s inspirativním prostředím historického domu a zahrady s více než 400letou historií.