Poetické divadlo s umělecky vytříbenou dramaturgií nabízí divákům scénická čtení, komorní dramata i rozverné kabarety. Viola nikdy neměla stálý herecký soubor, ale vždy zde vystupovaly velké herecké hvězdy.
Divadlo Viola je česká divadelní scéna, zaměřená na komorní představení inspirovaná literárními texty. Nachází se
ve dvoře bývalé pojišťovny na
Národní třídě v Praze,
secesní budovy, kterou navrhl roku 1906 architekt Osvald Polívka.
V 60. letech Viola fungovala jako ostrov tvůrčí svobody, oáza kulturnosti a morálky, kde se setkávali významné osobnosti z uměleckého života. Útulný prostor nevelkého sálu přímo v centru metropole je už řadu let dějištěm intimních setkávání diváků s uměním.
Viola se na divadelní mapě Prahy těší výlučnému postavení. Někdy bývá trefně označována jako
nejmenší velké divadlo v Praze. Od roku
1963, kdy se v tehdejší Poetické vinárně Viola konalo první představení, repertoár staví na myšlenkové, autorské, inscenační kvalitě a na výtečných hudebních a hereckých výkonech, které jsou pro diváky zdrojem intenzivních zážitků.
Dramaturgický záběr sahá od scénických čtení přes komorní dramata až po rozverné kabarety.
V čase adventním hrají již přes 30 let nestárnoucí a velmi oblíbené
Staročeské vánoční hry, soboty patří
rodinám s dětmi, v
předsálí divadla představují každý měsíc
novou výstavu.
Jedinečná atmosféra do Violy přitahuje nejen diváky, ale také velké osobnosti uměleckého světa. K legendám, které se sem rády vracely, patřili Radovan Lukavský, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Karel Höger, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, později Jan Kačer, Jana Hlaváčová, Hana Maciuchová, Boris Rösner či Eliška Balzerová. V současné době na jevišti Divadla Viola excelují Bára Hrzánová, Taťjana Medvecká, David Prachař, Marek Eben, Tereza Kostková, Jiří Dvořák, Jiří Langmajer, Martin Hofmann, Tatiana Dyková a mnozí další, včetně členů mladší herecké generace, jako jsou Viktor Dvořák nebo Máša Málková.