Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Kraj Vysočina nebo navštivte
Festivaly v celé ČR.
Nádvoří Horácké galerie již brzy uspořádá další Týden s dokumentárním filmem.
Léto, teplo a kino patří k sobě. Své o tom ví i Horácká galerie, ve které se po tři prosluněné večery uskuteční promítání dokumentárních snímků. Které snímky si tentokrát galerie připravila?
Úterý 13. srpna: Řeka
Dokumentární, režie: Jennifer Peedom, Joseph Nizeti, 75 min, 2021, Austrálie
Řeky jako úžasný sochař vytvarovaly Zemi do podoby, jakou známe. Ohladily hory, vyhloubily údolí a vytvořily úrodné pláně, které pak ozdobily svými meandry. Mnohde jsou řeky vnímány jako zdroj naděje a předmět uctívání, jinde léčí, žehnají, smývají hříchy a očišťují mrtvé. Řeky jsou tepnami planety. Kamkoli putují, tam se objevují, přežívají a snad i vzkvétají všechny formy života, včetně lidského. Naše rané osudy formovala právě vůle řek. V průběhu času se staly cestami, po nichž se do vnitrozemí šířily obchod a technologie. Po řekách připlula poezie, příběhy, náboženství, politika a konflikty. Řeky vypěstovaly naše města a velkoměsta… Film Řeka bere diváky na cestu prostorem a časem, pokrývá šest světadílů a prostřednictvím nejmodernějších filmařských prostředků včetně satelitních záběrů představuje řekyz perspektiv, jaké jsme ještě neviděli. Výsledkem spojení obrazu, hudby a střídmého poetického komentáře je snový a působivý snímek, který oslavuje divokost řek, ale zároveň upozorňuje na jejich zranitelnost.
Středa 14. srpna: Olympijský mezičas
Dokumentární, režie: Haruna Honcoop, 77 min, 2023, Česko
Film Olympijský mezičas zkoumá odkaz Olympiád v Pekingu, Tokiu
a Paříži, městech, která už Olympiádu absolvovala a jsou v “mezičase” příprav na nadcházející Olympiády. Vedle toho budeme prozkoumávat i trosky olympijských stadionů v Olympii a Athénách prostřednictvím fotoaparátu mladého čínského fotografa a urbex explorera Ťiang Šeng-ta, jehož vášní je dokumentování opuštěných a rozpadajících se míst. Probíhající výstavbu olympijské vesnice v Paříži sledujeme s místními obyvateli Rosou a Marcem, kteří jsou hlasitými odpůrci výstavby olympijské infrastruktury před okny jejich domu. Spolu s nimi do filmu zasahuje také režisérka Haruna Honcoop, která svým komentářem zasazuje jednotlivá místa do kontextu a v daných zemích hovoří s experty, architekty, zástupci olympijských výborů, ale i oponenty olympijských her. Film na ploše pěti let s odkazy do minulosti sleduje zásahy do urbanismu měst v podobě stadionů, které po třítýdenním svátku, kdy sportovci z celého světa stadiony opustí, zůstanou často ležet ladem úplně, nebo v tom lepším případě jsou dále využívány a případě najdou jiné uplatnění. Mají gigantické stavby Olympiády trvalé využití? Jaký je přínos Olympiád pro pořadatelská města a jejich země? Je pořádání Olympijských her udržitelné z urbanistickéhoi ekonomického hlediska? Jaký mají megalomanské stavby smysl pro posílení prestiže státu?
Čtvrtek 15. srpna: Nesmrtelní – zázraky Egyptského muzea
Dokumentární, režie: Michele Mally, 86 min, 2023, Itálie
Dokumentární film Nesmrtelní – zázraky Egyptského muzea ukazuje v nevídaných detailech vybrané exponáty z Egyptského muzea v Turíně – nejstaršího egyptologického muzea na světě, založeného v roce 1824, jehož sbírka v současnosti obsahuje přes 30 tisíc předmětů. Sfingy, kolosální sochy, drobné amulety a sarkofágy vyprávějí příběh téměř 4000 let staré historie a připomínají ty nejvýznamnější objevy, které nám dodnes pomáhají poodkrývat život a rituály starověkého Egypta. Snímek představuje nejenom krásy turínského muzea, ale společně s odborníky nahlédneme i do muzea v Káhiře, Berlíně a Londýně. I tam se totiž nachází největší egyptské poklady, maska faraona Tutanchamona, Rosettská deska nebo busta královny Nefertiti, jejíž tajemná krása fascinuje dodnes.