Jako tradičně, ani letos nebude chybět Ústav pro studium totalitních režimů v programu slavnosti Korzo Národní, který bude po celý den probíhat v Praze na Národní třídě a v přilehlém okolí. ÚSTR se bude v neděli 17. listopadu prezentovat dvakrát v takzvané vzdělávací tramvaji.
Program
Korzo Národní doplní v neděli 17. listopadu dvě přednášky Ústavu pro studium totalitních režimů ve vzdělávací tramvaji.
1. Sovětizace? Rusifikace? Československo jako kolonie Moskvy
10.15 h. / doc. PhDr. Petr Hlaváček, Ph.D., historik, filosof, publicista (ÚSTR, ředitel Odboru výzkumu a vzdělávání)
Po druhé světové válce nebylo Československo obnoveno jako suverénní stát, nýbrž se stalo gubernií sovětsko-ruského impéria. Česká politická a intelektuální elita se aktivně podílela na sovětizaci československé společnosti a její mentální rusifikaci, což bylo posvěceno novou komunistickou ústavou z roku 1948, respektive 1960. Zásadním „kulturním faktorem“ byla od roku 1968 přítomnost okupační sovětské armády reprezentující zde Moskvu jakožto koloniální metropoli. Co nám o tom říká tehdejší socrealistická literatura? Proč i dnes číst agitační román Arkadije Gajdara pro děti s názvem „Čuk a Gek“? Nejsme stále mentální kolonií Ruska? Neměli bychom konečně začít i u nás s de-sovětizací a de-rusifikací?
2. Komunistický režim v 80. letech 20. století
12.30 h. / doc. PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D., historik, publicista (ÚSTR, ředitel instituce)
Byl komunistický režim v osmdesátých letech normální dobou, jak někteří tvrdí, dobou, kdy už režim nepoužíval násilí, ale naopak se snažil o vyjednávání se svými občany? Byla to doba, kdy tzv. mlčící většina, šedá zóna, byla sociálně saturována a s režimem srozuměna?