Výstava v Galerii Klementinum s názvem Zahrady rajské, štěpné a zpustlé a podtitulem Příroda a krajina v historické i současné ilustraci předznamenává blížící se 11. ročník Lustr festivalu, mezinárodního festivalu ilustrace a komiksu.
Jak vypadaly
raně novověké herbáře, atlasy a lapidáře, a jak vypadají ty nejhezčí dnes? Výstava, realizována ve spolupráci s
Národní knihovnou ČR, provádí
bohatou knižní kulturou zobrazující přírodu a krajinu od pozdně středověkých herbářů přes bohatě ilustrované kabinety kuriozit vysoce učených doktorů až k současným ilustrátorům a ilustrátorkám, kteří svou tvorbou vzdávají hold středověkým iluminacím i starým tiskům.
Sedm osobností české ilustrace (od etablovaných po studující) pod vedením Aleny Císařové Smítkové, která se specializuje na staré tisky, nahlédlo do archivů Národní knihovny a vylovilo z nich knihy, které je výtvarně oslovily. Ve vizuálních dialozích mezi knihami pozdního středověku či raného novověku a současnou ilustrací se tu potkávají kreslíři a kreslířky s grafiky a grafičkami s podobným okem a vášněmi napříč staletími.
Vizuální oslava zahrad pěstěných i zpustlých, od semínka k pásu hor, od středověku po dnes.
Svá díla představí současní čeští ilustrátoři a ilustrátorky
Eva Horská, Jakub Hrdlička, Julie Kyryljuk, Lucie Lučanská, Barbora Satranská, Jozef Virányi a také kurátorka projektu
Barbora Müllerová. Tito tvůrci se dlouhodobě věnují jak tematice přírody a krajiny, tak také do jisté míry tvoří pod vlivem historických inspirací.
Eva Horská vystudovala textilní tvorbu a sochařství, ve své praxi se věnuje především ilustraci, umělecké grafice a knihtisku. V roce 2019 byla nominována na cenu
Czech Grand Design v kategorii ilustrátor roku.
Jakub Hrdlička je absolventem grafického designu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, ve své výtvarné tvorbě dlouhodobě vychází z inspirací středověkou vizuální kulturou, kreslí např. pro kulturní čtrnáctideník A2 a pro řadu black metalových kapel z Čech i zahraničí.
Julie Kyryljuk a Jozef Virányi patří k nejmladší generaci ilustrátorů, oba v současné chvíli studují v Ateliéru ilustrace a grafiky na pražské UMPRUM pod vedením Juraje Horvátha a Michaely Kukovičové. Vlivy středověké knižní kultury lze snadno vyčíst také z ilustrací a maleb
Lucie Lučanské, absolventky ateliéru ilustrace a grafiky na UMPRUM v Praze. Lučanská se často inspiruje démonologiemi a alchymistickými spisy, ke krajině a zahradám se vztahují především její velkoformátové akvarelové malby.
Barbora Satranská, čerstvá absolventka ateliéru ilustrace a grafiky UMPRUM ve své tvorbě využívá přírodní, konkrétně především florální motivy.
Barbora Müllerová je nejen kurátorkou této výstavy, ale představí na ní i své ilustrace. K tématice má velmi blízko už od dob svých studií. Je autorkou knihy
Atlas opravdovských příšer – bestiář evoluce živočichů, která byla nominována na ceny Zlatá stuha a Nejkrásnější kniha roku 2019 a v rámci Sympozia ilustrace 2023 vytvořila ilustrovaný kalendář
Herbarium čili Kräuterbuch inspirovaný prvním českým vydáním Mathioliho
Herbáře z roku 1596 a ranými tištěnými knihami klášterní knihovny v Broumově.
Výstava předznamenává blížící se
11. ročník Lustr festivalu, mezinárodního festivalu ilustrace a komiksu.
Vernisáž se uskuteční 15. srpna od 18h v Galerii Klementinum.