ÚvodKalendář akcíVýstavyZahrady rajské, štěpné a zpustlé – výstava v Klementinu

Datum začátku akce: 16.8.2024.

Doba trvání akce: "16. srpen 2024 – 29. září 2024".

Výstavy

Zahrady rajské, štěpné a zpustlé – výstava v Klementinu

Výstava v Galerii Klementinum s názvem Zahrady rajské, štěpné a zpustlé a podtitulem Příroda a krajina v historické i současné ilustraci předznamenává blížící se 11. ročník Lustr festivalu, mezinárodního festivalu ilustrace a komiksu.
Jak vypadaly raně novověké herbáře, atlasy a lapidáře, a jak vypadají ty nejhezčí dnes? Výstava, realizována ve spolupráci s Národní knihovnou ČR, provádí bohatou knižní kulturou zobrazující přírodu a krajinu od pozdně středověkých herbářů přes bohatě ilustrované kabinety kuriozit vysoce učených doktorů až k současným ilustrátorům a ilustrátorkám, kteří svou tvorbou vzdávají hold středověkým iluminacím i starým tiskům.

Sedm osobností české ilustrace (od etablovaných po studující) pod vedením Aleny Císařové Smítkové, která se specializuje na staré tisky, nahlédlo do archivů Národní knihovny a vylovilo z nich knihy, které je výtvarně oslovily. Ve vizuálních dialozích mezi knihami pozdního středověku či raného novověku a současnou ilustrací se tu potkávají kreslíři a kreslířky s grafiky a grafičkami s podobným okem a vášněmi napříč staletími. Vizuální oslava zahrad pěstěných i zpustlých, od semínka k pásu hor, od středověku po dnes.

Svá díla představí současní čeští ilustrátoři a ilustrátorky Eva Horská, Jakub Hrdlička, Julie Kyryljuk, Lucie Lučanská, Barbora Satranská, Jozef Virányi a také kurátorka projektu Barbora Müllerová. Tito tvůrci se  dlouhodobě věnují jak tematice přírody a krajiny, tak také do jisté míry tvoří pod vlivem historických inspirací.

Eva Horská vystudovala textilní tvorbu a sochařství, ve své praxi se věnuje především ilustraci, umělecké grafice a knihtisku. V roce 2019 byla nominována na cenu Czech Grand Design v kategorii ilustrátor roku. Jakub Hrdlička je absolventem grafického designu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, ve své výtvarné tvorbě dlouhodobě vychází z inspirací středověkou vizuální kulturou, kreslí např. pro kulturní čtrnáctideník A2 a pro řadu black metalových kapel z Čech i zahraničí. Julie Kyryljuk a Jozef Virányi patří k nejmladší generaci ilustrátorů, oba v současné chvíli studují v Ateliéru ilustrace a grafiky na pražské UMPRUM pod vedením Juraje Horvátha a Michaely Kukovičové. Vlivy středověké knižní kultury lze snadno vyčíst také z ilustrací a maleb Lucie Lučanské, absolventky ateliéru ilustrace a grafiky na UMPRUM v Praze. Lučanská se často inspiruje démonologiemi a alchymistickými spisy, ke krajině a zahradám se vztahují především její velkoformátové akvarelové malby. Barbora Satranská, čerstvá absolventka ateliéru ilustrace a grafiky UMPRUM ve své tvorbě využívá přírodní, konkrétně především florální motivy. Barbora Müllerová je nejen kurátorkou této výstavy, ale představí na ní i své ilustrace. K tématice má velmi blízko už od dob svých studií. Je autorkou knihy Atlas opravdovských příšer – bestiář evoluce živočichů, která byla nominována na ceny Zlatá stuha a Nejkrásnější kniha roku 2019 a v rámci Sympozia ilustrace 2023 vytvořila ilustrovaný kalendář Herbarium čili Kräuterbuch inspirovaný prvním českým vydáním Mathioliho Herbáře z roku 1596 a ranými tištěnými knihami klášterní knihovny v Broumově.
 
Výstava předznamenává blížící se 11. ročník Lustr festivalu, mezinárodního festivalu ilustrace a komiksu. Vernisáž se uskuteční 15. srpna od 18h v Galerii Klementinum.

Aktuality

Zažít Mariánské náměstí jinak

Magistrát hlavního města Prahy společně s partnery pořádá tuto sousedskou slavnost na Mariánském náměstí v rámci akce Zažít město jinak opět po čtyřech letech. Dává příležitost zastavit se uprostřed metropole na pestrý program zaměřený na udržitelnost, recyklaci a biomateriály.
Praha 1, Praha

Tigrid. Novinář, exulant a politik (1917–2003)

Muzeum paměti XX. století připravilo exteriérovou výstavu o životních osudech, činnosti a tvorbě Pavla Tigrida (1917–2003), významné osobnosti československých a českých dějin.
Praha 1, Praha

Ve věci umění – Bienále současného umění Praha

Třetí ročník bienále Ve věci umění vytváří prostor pro hlasy a perspektivy, které jsou v hlavním proudu veřejné diskuze často opomíjené. Letos se výstava uskuteční 13. 6. – 29. 9. ve Velké dvoraně Veletržního paláce a Lidické galerii.
Praha 7, Praha

3KinoFest

Festival středoevropské kinematografie 3KinoFest pokračuje v roce 2024 již 11. ročníkem a to v termínu 11. – 16. listopadu.
Praha 1, Praha

Antimikrobiální rezistence

Městská knihovna v Praze ve spolupráci s Českou mikrobiomovou společností ČLS JEP vás zve na přednášku: Antimikrobiální rezistence – kde se problém vzal, co ho pohání a kam směřuje? Přednáší doc. RNDr. Monika Dolejská, Ph.D., Veterinární univerzita Brno.
Praha 1, Praha

Ostrava – Návratný průzkum v Galerii hlavního města Prahy

Výstavní prostor Galerie hlavního města Prahy v Městské knihovně zaplní od října výstava věnující se ostravskému umění.
Praha, Praha

Mikrobiom a my – Význam transplantace stolice v dnešní medicíně

Městská knihovna v Praze ve spolupráci s s Českou mikrobiomovou společností ČLS JEP Vás zve na přednášku Význam transplantace stolice v dnešní medicíně, přednáší MUDr. Jakub Hurych, Ph.D..
Praha 1, Praha

O šlechtě, šlechtění a jednom šlechtickém rodu

Interaktivní dětská prohlídka Clam-Gallasovského paláce.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Páternoster v budově magistrátu v Praze

Historie výtahů páternoster sahá do konce 19. století, kdy se objevil jeden z prvních výtahů tohoto druhu v Londýně. Páternoster, kterým se pyšní budova Nové radnice, je úplně prvním výtahem tohoto typu v Česku a datuje se do roku 1911.
Praha 1, Praha

Prohlídková trasa Nová radnice – páternoster tour

Vstupte do světa technického dědictví a objevte kouzlo výtahu páternoster. Naše prohlídková trasa vás zavede do jedinečného prostředí, kde budete mít příležitost seznámit se s i s prostory Nové radnice. Připojte se k nám a zažijte výlet do minulosti, kde technika a historie kráčejí ruku v ruce.
Praha 1, Praha

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.
Praha 1, Praha

Galerie hlavního města Prahy – výstavní prostory v Městské knihovně v Praze

Galerie hlavního města Prahy v současné době vystavuje v sedmi objektech včetně Městské knihovny na Mariánském náměstí. GHMP se zaměřuje zejména na moderní a současné umění.
Praha 1, Praha

Literární stezky Prahou

Literární stezky vás provedou Prahou tak, jak ji neznáte. Na podzim 2011 bylo za souhlasu památkářů a magistrátu napsáno několik krátkých úryvků z děl českých spisovatelů na známá frekventovaná místa. Sto metrů dlouhé texty byly umístěny vzhledem ke vztahu autora nebo díla k místu.
Praha, Praha

Nová radnice na Mariánském náměstí – Magistrát hl. města Prahy

Dominantní budovou celého Mariánského náměstí je Nová radnice, sídlo Magistrátu hl. města Prahy, od roku 1945 působiště primátora a úřadů, které sem byly přestěhovány po zničení hlavního křídla Staroměstské radnice v květnu 1945.
Praha 1, Praha

Nekonečná studna – Idiom v Městské knihovně

K oblíbeným atrakcím Městské knihovny patří zajímavá skulptura pojmenovaná Idiom, tzv. "nekonečná studna" sestavená z mnoha knih a dvou zdcadel. Nachází se naproti hlavním vchodovým dveřím. Jedná se o dílo slovenského výtvarníka Mateje Kréna.
Praha 1, Praha

Městská knihovna v Praze – Ústřední pobočka na Mariánském náměstí

Městská knihovna na Mariánském náměstí byla postavena v letech 1925-1928 podle projektu architekta Františka Roitha, žáka profesora vídeňské akademie Otto Wagnera. Budova byla koncipována jako kulturní instituce s širokými možnostmi svého využití včetně výstavních, přednáškových a koncertních sálů.
Praha, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Clementin – nejužší pražský hotel

Romantický hotel Clementin Old Town se nachází přímo v samém srdci historického centra Prahy, mezi Staroměstským náměstím a Karlovým mostem. Kuriozitou domu je jeho šířka, pouhých 3,28 m, což z něj činí druhý nejužší dochovaný dům v Praze a zcela jistě nejužší hotel v Praze.
Praha 1, Praha

Restaurace George Prima Steak

George Prime Steak, ztělesnění amerického stylu steakhousu, se nachází v srdci pražského Starého Města. Posláním restaurace je vždy podávat perfektní steak.
Praha 1, Praha

Emblem Hotel – luxus na kraji Staroměstského náměstí

Pětihvězdičkový Emblem Hotel stojí v centru Prahy, 300 metrů od Staroměstského náměstí. Nabízí střešní terasu s panoramatickým výhledem na centrum Prahy.
Praha 1, Praha

Dům U Zlatého hada

Nárožní dům U zlatého hada vznikl na dvou středověkých stavebních parcelách spojených v roce 1419. Z doložených historických spisů zde býval proslulý šenk. Domovní znamení dům obdržel až v 18. století, kdy v něm byla lékárna.
Praha 1, Praha

Ramencraft

Všechny milovníky tradiční japonské polévky ramen i japonských her nadchne nové bistro Milana Tarabíka Ramencraft v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Pivnice U Zlatého Tygra na Starém Městě pražském

Pivnice U Zlatého Tygra to je tradiční plzeňská pivnice s neopakovatelnou atmosférou a koloritem v srdci staré Prahy. Inspiraci zde u plzeňského piva hledali mnozí, včetně autora české hymny Josefa Kajetána Tyla či Bohumila Hrabala.
Praha 1, Praha

Hotel Rott – ubytování v srdci Prahy

Hotel Rott leží v samém srdci Starého Města pražského, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, historického jádra Prahy. Všechny nejdůležitější památky a pamětihodnosti Prahy jsou v docházkové vzdálenosti od hotelu.
Praha 1, Praha

Crème de la Crème – nejlepší italská zmrzlina v Praze v Husově ulici

Všechny recepty na italské řemeslné zmrzliny píše Honza Hochsteiger alias "pan zmrzlinka", který mnoho let pracoval v Itálii i jiných místech světa pro nejlepší italské zmrzlináře a teď s láskou vaří nejlepší zmrzliny v Praze.
Praha 1, Praha