ÚvodAktuality100 tipů na Svatováclavské slavnosti 2024: Sv. Václav a dny otevřených dveří, poutě, trhy i veteráni
Zážitky

100 tipů na Svatováclavské slavnosti 2024: Sv. Václav a dny otevřených dveří, poutě, trhy i veteráni

Na portálu Kudy z nudy myslíme jen na vás a na nadcházející zářijový svátek! Abyste si stačili volno jak se patří naplánovat, připravili jsme na 28. 9. 2024 bohatou nálož tipů ze všech koutů Česka. Vyberete si některou ze svatováclavských slavností? Vypravit se můžete do měst, na hrady i zámky, na vinobraní, pivní slavnosti, zahradnické trhy a dokonce i turistické pochody a vodácké závody.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Den mladějovské železnice 2025

27. 9.
Den mladějovské železnice 2025

Navštivte mladějovskou úzkokolejku v sobotu 27. září 2025 a zúčastněte se Dne (mladějovské) železnice, posledního provozního dne úzkokolejky v sezóně 2025 s doprovodným programem.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Svatováclavská pouť na Dlaskově statku

27. 9.
Svatováclavská pouť na Dlaskově statku

I v letošním roce se bude odehrávat tradiční Svatováclavské posvícení na Dlaskově statku, slavnost, která byla nejdůležitější společenskou událostí celého roku. Vystoupí folklórní soubory, proběhnou komenotvané prohlídky výstavy, řemeslný jarmark a chutné občerstvení.

Svatováclavské slavnosti Český Krumlov 2025

26. 9.28. 9.
Svatováclavské slavnosti Český Krumlov 2025

Poslední zářijový víkend, 26. – 28. 9. 2025, se v Českém Krumlově nese v duchu oslav přicházejícího podzimu. Město se stává dějištěm Svatováclavských slavností a Mezinárodního folklórního festivalu – slavností plných hudby, tance, piva, vína a dobrého jídla.

Hradní kaprobraní na Bítově

28. 9.
Hradní kaprobraní na Bítově

Hradní kaprobraní je jednou z nejvýznamnějších a nejzajímavějších slavností, které se konají na hradě Bítov. Tato událost, která má dlouhou historii a hluboké kulturní kořeny, přitahuje návštěvníky z celé České republiky i ze zahraničí.

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury Kultura

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury

Dvě muzea a tisíc let výtvarné kultury za jednu vstupenku s rozdílným programem: Arcidiecézní muzeum Olomouc – umění 12. až 18. století a národní kulturní památka Přemyslovský hrad včetně románského biskupského paláce Jindřicha Zdíka, Muzeum moderního umění – výstavy současného umění.

Závod Napříč Prahou – přes tři jezy 2025

28. 9.
Závod Napříč Prahou – přes tři jezy 2025

Závod Napříč Prahou – přes tři jezy je tradičním pražským vodáckým závodem a zároveň jedinečnou příležitostí k překonání pražských jezů. Jak název závodu napovídá, na trati se překonávají tři jezy: Šítkovský, Staroměstský a Helmovský.

Svatováclavské vinobraní na hradě Loket 2025

4. 10.5. 10.
Svatováclavské vinobraní na hradě Loket 2025

Stejně jako v posledních letech se budeme i letos držet motta: Když vchází víno, odcházejí tajnosti. Svatováclavské vinobraní na hradě Loket se uskuteční 4. – 5. října 2025.

Tradiční krojované hody Dolní Věstonice 2025

26. 9.28. 9.
Tradiční krojované hody Dolní Věstonice 2025

Stárci z Dolních Věstonic vás srdečně zvou na Tradiční krojované hody, které se budou konat v areálu kulturního domu 26. – 28. 9. 2025. Přijďte si i letos zatančit, zazpívat, prožít nezapomenutelné zážitky, užít si spoustu zábav a ochutnat vína od místních vinařů.

Bohutická křížová cesta Památky

Bohutická křížová cesta

Od roku 2007 je v Bohuticích k vidění jedinečná kulturní památka – Bohutická křížová cesta. Jedná se o soubor 54 dřevěných soch v životní velikosti, znázorňující poslední cestu Ježíše Krista.

Svatováclavská perníková tlačenice v Perníkové chaloupce Pardubice 2025

28. 9.
Svatováclavská perníková tlačenice v Perníkové chaloupce Pardubice 2025

Můžete navštívit Království perníku® pod hradem Kunětická hora u Pardubic ve státní svátek svatého Václava 28. září 2025.

Budeč u Zákolan – rotunda Petra a Pavla Památky

Budeč u Zákolan – rotunda Petra a Pavla

Dodnes funkční rotunda Petra a Pavla, která na kopci u Zákolan stojí již 1100 let, pamatuje mladá knížata Václava a jeho bratra Boleslava, kteří se zde učili psát. Jedná se o vůbec nejstarší dochovanou stavbu v celých Čechách.

Bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi Památky

Bazilika sv. Václava ve Staré Boleslavi

Románská bazilika sv. Václava s kryptou sv. Kosmy a Damiána je postavena na místě, kde byl podle tradice roku 935 zavražděn a po tři roky pohřben sv. Václav. Založil ji spolu s místní kolegiátní kapitulou po roce 1039 kníže Břetislav I. a vysvěcena byla roku 1046.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Strakova akademie – den otevřených dveří v sídle české vlády 2025

28. 9.
Strakova akademie – den otevřených dveří v sídle české vlády 2025

Na státní svátky 28. září a 28. října si bude moci veřejnost prohlédnout Strakovu akademii. Zpřístupnění hlavního sídla Úřadu vlády ČR, Strakovy akademie, se koná již tradičně na tyto dva státní svátky.

Zahrada Věžky – podzim 2025

25. 9.28. 9.
Zahrada Věžky – podzim 2025

Podzimní etapa výstavy Zahrada Věžky je oblíbenou akcí pro návštěvníky všech věkových kategorií. Od 25. do 28. září 2025 si zde nakoupíte vše, co si žádá vaše zahrada. Květiny, stromky, keramiku, nářadí na zahradu i pomůcky do domu.

Národní technické muzeum za 80 Kč – Den české státnosti: v roce 2025

28. 9.
Národní technické muzeum za 80 Kč – Den české státnosti: v roce 2025

Den české státnosti a výročí prvního otevření stálých expozic Národního technického muzea připadá na 28. 9. 2025. V tento den je možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 80 Kč.

Karlštejnské vinobraní 2025

27. 9.28. 9.
Karlštejnské vinobraní 2025

Historická slavnost vína za přítomnosti císaře římského a krále českého Karla IV. a jeho dvora. Návštěvníky čeká na Karlštejně bohatý program z doby středověku, ochutnávky vín a kulinářských specialit, rytířský turnaj a vystoupení mágů.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti Památky

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí Památky

Jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí

Známý pomník sv. Václava stojící v horní části Václavského náměstí v Praze, vytvořil sochař Josef Václav Myslbek (1844-1922), který na něm pracoval více než třicet let.

Kostel sv. Václava na Smíchově Památky

Kostel sv. Václava na Smíchově

Chrám sv. Václava je postaven v čistém slohu starokřesťanské basiliky a je to jedna z nejvýznamnějších českých novorenesančních památek. Chrám má dvě věže vysoké 50 metrů. Vystavěn byla v letech 1881–1885.

Svatováclavská vinice v Dřísech – nejstarší vinice v Čechách Příroda

Svatováclavská vinice v Dřísech – nejstarší vinice v Čechách

V blízkosti obce Dřísy byla dle dochovaných zpráv založena, na slunné jižní straně vrchu Cecemín, první vinice v Čechách. Hospodařilo se na ní již v samotných počátcích vlády prvních Přemyslovců a podle ledegendy na ní pracoval i sám svatý Václav.

Dub svatého Václava ve Stochově Příroda

Dub svatého Václava ve Stochově

Stochov je město rozkládající se nedaleko Nového Strašecí. Podle pověsti se zde roku 903 narodil Svatý Václav. Jeho babička Svatá Ludmila zasadila v místech jeho narození dub, který ve městě roste dodnes a patří k nejstarším stromům v České republice.

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác Kultura

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác

Po rekonstrukci Zdíkova paláce, muzea a katedrály svatého Václava, se otevřel návštěvníkům nový pohled do dějin umění. Nad barokní obrazárnou vznikla nová expozice, která interaktivní formou představuje dějiny Svatováclavského návrší v Olomouci.

Palladium země české ve Staré Boleslavi Památky

Palladium země české ve Staré Boleslavi

Palladium země české je kovový reliéf, který měl podle legend na Velkou Moravu přivézt biskup Metoděj a při křtu jej věnovat kněžně Ludmile. Za husitských válek byl poničen a znovu přetepán do podoby Panny Marie s dítětem. Ochranou země české byl jmenován v roce 1609 po vydání majestátu Rudolfa II.

Poutní místo Stará Boleslav Památky

Poutní místo Stará Boleslav

Poutní místo Stará Boleslav je nejstarším poutním místem v Čechách. Od roku 2017 do roku 2021 probíhala generální oprava dvou národních kulturních památek, a to baziliky Nanebevzetí Panny Marie a baziliky sv. Václava. Obě památky jsou nyní přístupné veřejnosti v rámci komentovaných prohlídek.

Kostel sv. Václava na Chloumku Památky

Kostel sv. Václava na Chloumku

Římskokatolický poutní kostel svatého Václava stojí na vrchu Chloumek, v obci Habřina. Je chráněnou kulturní památkou České republiky. V současné době probíhá jeho obnova.

Katedrála sv. Václava v Olomouci Památky

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava je dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška je 102 m. Věž katedrály je zároveň nejvyšší novogotickou věží v České republice.

Klášter františkánů s muzeem v Kadani Kultura

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Na ostrohu nad řekou Ohří na jihozápadním okraji Kadaně se nachází klášter františkánů Čtrnácti svatých pomocníků. Je nejstarším poutním místem Čtrnácti sv. Pomocníků na území českého státu a od roku 1995 patří mezi národní kulturní památky ČR.

Olomoucký hrad Památky

Olomoucký hrad

Olomoucký hrad je národní kulturní památka, jeden z nejvýznamnějších hradních areálů v Česku. Architektura románského biskupského paláce s bohatou ornamentální výzdobou připomínající plastickou krajku nemá v Českých zemích 12. století obdobu.

Rotunda sv. Václava v budově Matematicko-fyzikální fakulty na Malostranském náměstí Památky

Rotunda sv. Václava v budově Matematicko-fyzikální fakulty na Malostranském náměstí

Pozůstatky rotundy v budově Matematicko-fyzikální fakulty UK na Malé Straně byly náhodně objeveny roku 2004 při rekonstrukci budovy. V rotundě je uložena replika dlažby z 11. století, do prostoru byl také umístěn fragment románského okénka a kamenný kruh, pozůstatek ze starší kůlové stavby.

Moderní kostel sv. Václava se zvonicí Horní Lideč Památky

Moderní kostel sv. Václava se zvonicí Horní Lideč

Myšlenka postavit v Horní Lidči vlastní kostel vznikla krátce po opravě zdejší kapličky roku 1990. Do výstavby se zapojila velká část místních obyvatel.

Kostel sv. Václava ve Zvoli Památky

Kostel sv. Václava ve Zvoli

Kostel je dominantou obce a honosnou stavbou, která si zaslouží úctu a obdiv. Do dnešní podoby byl vystavěn v letech 1713 – 1717 podle projektu Jana Blažeje Santiniho Aichla.

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu Gurmánská turistika

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu

Součástí Pražského hradu je Svatováclavská vinice s Richterovou vilou. Unikátní prostředí vinice nabízí výhled na nejkrásnější část historické Prahy. Sama Richterova vila je významnou klasicistní památkou a tvoří nepřehlédnutelnou architektonickou dominantu při průjezdu Chotkovými sady.

Kostel sv. Václava na Zderaze v Praze Památky

Kostel sv. Václava na Zderaze v Praze

Původně románský kostelík sv. Václava na Zderaze stával na svém místě ještě dávno před vznikem Nového Města pražského. V průběhu staletí byl vojenským skladištěm i součástí trestnice. Od toku 1927 jej užívá Církev československá husitská.

Kostel sv. Václava v Sazovicích Památky

Kostel sv. Václava v Sazovicích

V obci, kde kostel nikdy nebyl, vyrostla během dvou let velice moderní stavba, která slouží především náboženským účelům, ale své místo zde našel i kulturní život a komunitní centrum. Má moderní, nevšední tvar a jako každá podobná stavba v sobě ukrývá spoustu symbolů.

Další aktuality

Cestovatelské novinky roku 2025: kde si užijete nové expozice, muzea, vyhlídky a atrakce

Co se chystá v roce 2025? Kde otevřou nové prohlídkové trasy, náplavky, muzea a cyklostezky? Které hotely vás přivítají v nové turistické sezoně a kde si užijete nejlepší koupání? Z očekávaných novinek roku 2025 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na nové rozhledny, cestovatelské kuriozity a také nápady pro rodiny s dětmi!
4. duben 2025 10:43
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (5.4. – 6.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucký tvarůžkový festival 2025, VeteránTechna na brněnském výstavišti 2025, Festival svíčkové na Špilberku, Otvíráme Nepomuk a zámek Zelená Hora 2025, Ze sklepa do sklepa Velké Bílovice 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. duben 2025 6:04
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2025, České velikonoční trhy na náměstí Míru, Velikonoce na Kačině 2025, Otevírání pevnosti Josefov – slavnostní zahájení sezóny 2025, Safari běh 2025 – odloženo. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
4. duben 2025 6:00
Zážitky

Kalendář 2025: tipy na nejzajímavější historické akce během prázdnin

V naší zemi se koná obrovský počet akcí připomínajících velké historické milníky. Mimořádně oblíbené jsou také městské slavnosti, výročí bitev nebo významných osobností. Nabídka letních historických akcí na Kudy z nudy je opravdu široká. Nenechte si ujít nejzajímavější prázdninové akce. Léto přeje výletům!
2. duben 2025 15:53
Zážitky

Plavební sezóna 2025: přehled tipů, kde vás svezou lodě, loďky a přívozy

Duben je měsícem, kdy ožívají přístavy a výletní parníčky, lodě i přívozy vyplouvají do nové sezóny. Pokud se chystáte na výlet a chcete si jej ozvláštnit plavbou po řece či na jezeru, inspirujte se našimi tipy, které vás zavedou na palubu sezónních plavidel.
2. duben 2025 13:11
Zážitky

Kalendář 2025: Výlety parními vlaky, zubačkou, či na úzkorozchodných tratí

Výlet vlakem si samozřejmě můžete naplánovat kdykoliv a kdekoliv, ale zvláštní šťávu vašim plánům dodají zajímavé tratě, parní vlaky a akce, které se často neopakují. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na to, co je nachystáno po celou sezonu.
31. březen 2025 17:51
Zážitky

Lidové pranostiky: duben, aprílové počasí, hadi, štíři a žáby

Pro duben, měsíc pojmenovaný po svěžím jarním listí rašících dubů, je typické rychle se měnící, takzvané aprílové počasí. Proto také nejznámější dubnová pranostika navazuje na březnovou průpovídku „Březen – za kamna vlezem,“ když dodává „duben, ještě tam budem“. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s dubnovou záplavou pořekadel, mouder a průpovídek.
30. březen 2025 11:40
Zážitky

Aprílové pobavení: žirafičí krabice, Koušesaj a beskydský démon Okybača

Beskydy a jejich temný přízrak Okybača, smutný zajíček Sven Janssen, slavní tetřevi honzlovci anebo šplhavec Boryš, který to umí ve skalinách: to všechno jsou slavné české mondegreeny. Kousky písní anebo básní, kterým nerozumíme, a tak si je přeložíme do srozumitelnějšího jazyka. Mnohé z nich mají cestopisné ladění – zkrátka ideální téma pro výlety s Kudy z nudy.
30. březen 2025 11:39
Zážitky