ÚvodAktualityOslavte svatého Vavřince výletem na jednu z tradičních poutí
Památky

Oslavte svatého Vavřince výletem na jednu z tradičních poutí

Druhý srpnový víkend se slaví svátek svatého Vavřince, kterému je zasvěcena řada kostelů a poutních míst. Svatý Vavřinec zastával ve starém Římě, za císaře Valeriana 258 n. l., vysokou církevní funkci a stal se správcem církevního majetku. Poté, co jej rozdal chudým a nemocným, čekalo Vavřince mučení a vstup do Božího království z rozžhaveného roštu... V blízkosti jeho hrobu byla už v roce 330 postavena bazilika, na Vavřincovu památku se stavěly další chrámy nejen v Římě, ale i na mnoha dalších místech Evropy. České země se mohou pochlubit 162 kostely, které mu byly zasvěceny. Svatého Vavřince i letos připomene řada poutí!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť 2025

8. 8.10. 8.
Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť 2025

Další ročník Chodských slavností – Vavřinecké pouti se koná od 8. 8. do 10. 8. 2025 v centru Domažlic. Čeká vás bohatý kulturní program na několika pódiích, tradiční jarmareční scéna po celém náměstí a v přilehlých ulicích a v neposlední řadě široká nabídka doprovodných akcí.

Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy s klášterem dominikánů v Jablonném Památky

Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy s klášterem dominikánů v Jablonném

V prostorách kláštera v Jablonném v Podještědí budují dominikáni "centrum pro rodinu", které nese jméno Paní Zdislavy. Jablonné, jako jedno z historicky nejstarších měst českého severu, bylo odedávna správním střediskem panství se soustředěním obchodu i řemesel.

Kostel svatého Vavřince v Klení Památky

Kostel svatého Vavřince v Klení

Kostel svatého Vavřince, jehož historie sahá až do 14. století, je od roku 1958 vyhlášen kulturní památkou. Od roku 2013 se o kostel stará Spolek pro záchranu budovy kostela v Klení.

Kostel sv. Vavřince v Číčovicích Památky

Kostel sv. Vavřince v Číčovicích

V obci Číčovice v okrese Praha-západ najdete vzácnou kulturní památku. Původ románského kostela sv. Vavřince sahá až do 2. poloviny 12. století.

Vavřinecký lidový jarmark v Hodoníně 2025

8. 8.9. 8.
Vavřinecký lidový jarmark v Hodoníně 2025

Město Hodonín a Dům kultury Hodonín vás srdečně zvou na Svatovavřinecké slavnosti, které se konají na Masarykově náměstí.

Vavřinecké lípy v Domažlicích Příroda

Vavřinecké lípy v Domažlicích

Skupina stromů Vavřinecké lípy leží jihozápadně od města Domažlice. Stromy navazují na alej lemující přístupovou cestu z Domažlic na Vavřineček.

Kostel sv. Vavřince v Tatobitech Památky

Kostel sv. Vavřince v Tatobitech

Barokní kostel obklopený hřbitovem s řadou pozoruhodných náhrobků stojí v nejvýše položené části Tatobit.

Kostel sv. Vavřince v Klatovech Památky

Kostel sv. Vavřince v Klatovech

Barokní kostel byl vybudovaný na místě starší svatyně ze 14. století. Od roku 2000 slouží kostel kulturním účelům.

Kostel sv. Vavřince v Ronově nad Doubravou Památky

Kostel sv. Vavřince v Ronově nad Doubravou

Rozlehlý barokní chrám postavený uprostřed ronovského náměstí byl postaven letech 1847–57 na místě staršího, původně gotického kostela (před 1358) kolínským stavitelem Františkem Palečkem.

Kostel sv. Vavřince v Teplicích nad Metují Památky

Kostel sv. Vavřince v Teplicích nad Metují

Kostel pochází z 18. století a nachází se na místě bývalého, zřejmě dřevěného kostela, který je doložen v 15. století. Hlavní vchod je osazen mohutnými dubovými dveřmi z roku 1918 s figurálními řezbami ze Starého a Nového zákona.

Kostel sv. Vavřince v Jinonicích Památky

Kostel sv. Vavřince v Jinonicích

Kostel sv. Vavřince v Jinonicích je pravděpodobně z 11. století a je jedinou zachovalou památkou této prastaré osady na úpatí neolitického hradiště. V 16. století prošel kostel zásadní přestavbou v renesančním slohu. Zároveň byla přistavěna dřevěná zvonice a ulit půltunový zvon Vavřinec.

Kostel sv. Vavřince na Petříně Památky

Kostel sv. Vavřince na Petříně

Původně byl kostel pravděpodobně dřevěný, ale později byl přestavěn v románském slohu z opukových kvádříků, vytěžených přímo na Petříně. V této podobě přečkal více než 500 let, kdy byl podle projektu Kiliána Dientzenhofera přestavěn do své dnešní barokní podoby.

Kostel sv. Vavřince v Prčici Památky

Kostel sv. Vavřince v Prčici

Kostel sv. Vavřince v Prčici je původně románský, založen byl ve 12., možná však již v 11. století. Z původní románské stavby se do dnešních dnů zachovala pouze loď a část věže.

Kostel sv. Vavřince v Hluku Památky

Kostel sv. Vavřince v Hluku

Kostel sv. Vavřince v Hluku se vypíná na údolní terase uprostřed obce, přístup k němu je po 21 stupních prostorného, v roce 1945 přebudovaného schodiště. Svým majestátným vzhledem přitahuje pozornost a zve ke vstupu.

Kostel sv. Vavřince v Chrastavě Památky

Kostel sv. Vavřince v Chrastavě

Výrazná pseudogotická stavba stojí na nevysokém návrší nad městem Chrastava.

Kostel sv. Vavřince v Olešnici Památky

Kostel sv. Vavřince v Olešnici

V místě současného kostela stával kostel již před staletími. Vystavěli jej potomci kolonistů (osídlenců), kteří byli původně z Německa. Kostelík byl dřevěný a byl postaven v roce 1391.

Gotický kostel sv. Vavřince v Novém Bydžově Památky

Gotický kostel sv. Vavřince v Novém Bydžově

Gotický kostel, který kromě vnitřního zařízení a menších úprav nebyl výrazně barokizován ani regotizován (v ČR ojedinělý a jedinečný jev).

Kostel sv. Vavřince v Potštejně Památky

Kostel sv. Vavřince v Potštejně

Kostel byl postaven v letech 1816 – 1821 v empírovém slohu stavitelem J. Kurzem z Opočna s pomocí krajského inženýra J. Braunera.

Kostel sv. Vavřince v Horní Blatné Památky

Kostel sv. Vavřince v Horní Blatné

Původní pozdně gotický kostel sv. Vavřince byl postaven v roce 1493 na náměstí uprostřed horského městečka Horní Blatná. Uvnitř je jednotný široký prostor kostela kryt malovaným prkenným stropem se štukovými zrcadly.

Kostel sv. Vavřince Seč Památky

Kostel sv. Vavřince Seč

Pozdně renesanční kostel sv. Vavřince v Seči pochází z roku 1620 nákladem Karla Záruby z Hustířan. Kostel se skládá z dlouhého presbyteria a osmihranné lodi s kopulí, před níž stojí věž.

Kostel sv. Vavřince v Putimi Památky

Kostel sv. Vavřince v Putimi

V místech, kde se dnes kostel sv. Vavřince nachází, byla v 11. století postavena kaple, jež byla nejdříve zasvěcena sv. Petru a později Nanebevzetí Panny Marie. V průběhu let byla kaple dostavována, až došlo k její přeměně na kostel, který byl později zasvěcen sv. Vavřinci, jáhnu a mučedníkovi.

Kostel sv. Vavřince v Bystřici nad Pernštejnem Památky

Kostel sv. Vavřince v Bystřici nad Pernštejnem

Kostel sv. Vavřince je Dominantou města. Jeho vznik spadá do 13. století, v průběhu staletí byl mnohokrát přestavován. Dnešní barokní podoby dosáhl při přestavbě koncem 17. století. Dvě věže v průčelí byly přistavěny v roce 1750.

Kostel svatého Vavřince v Chodově Památky

Kostel svatého Vavřince v Chodově

Původní zřejmě ještě raně gotický dřevěný farní kostel sv. Vavřince byl vystavěn patrně již ve druhé polovině 12. století podle návrhu neznámého architekta na úpatí návrší nad centrem nově založené vsi Chodov. Vrcholně barokní stavbu nechal vystavět v první polovině 18. století Franz Johann Flamin.

Kostel sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě Památky

Kostel sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě

Římskokatolický kostel svatého Vavřince ve Vysokém Mýtě, z konce 13. století, je trojlodní vrcholně gotická stavba z tesaného kamene se dvěma věžemi v průčelí. V průběhu své existence několikrát vyhořel, do dnešní podoby byl upraven roku 1892 až 1899 v novogotickém stylu.

Kostel sv. Vavřince v Dačicích a renesanční věž Památky

Kostel sv. Vavřince v Dačicích a renesanční věž

Farní kostel vedle věže byl postaven v duchu doznívajícího baroka v letech 1775 – 1788. Dříve zde stával původní románský kostel, ke kterému se váže první písemná zpráva o Dačicích. V interiéru jsou zvláště významné freskové malby tří oltářů.

Vavřineček a kostelík sv. Vavřince v Domažlicích Památky

Vavřineček a kostelík sv. Vavřince v Domažlicích

Dnešní podobu získal kostelík až v roce 1851. Podle historických pramenů byl založen již v 10. století knížetem Boleslavem na památku jeho vítězství nad Maďary na Lešském poli.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
16. květen 2025 8:36
Památky

Zámecká divadla v Česku: nejkrásnější historické scény, které můžete navštívit

Zámecká divadla jsou jako malé šperkovnice ukryté v zámeckých křídlech – nenápadné zvenčí, okouzlující uvnitř. Navíc většina z nich je součástí běžných prohlídkových tras, takže stačí jen vstupenka a trocha zvědavosti. Vydejte se s Kudy z nudy na zámecké scény, kde si šlechtici na jevišti hráli na Romea a dámy v hledišti omdlévaly touhou. Tady je náš výběr těch nejkouzelnějších.
13. květen 2025 12:04
Památky

25 tipů, kam se vydat na výlet k méně známým zříceninám hradů na víkendový výlet

V krásných dnech, ale i když počasí není zrovna slunečné, se milovníci pěší turistiky poohlížejí po tom, kam vyrazit na výlet. Tak co třeba navštívit snadno dostupné hradní zříceniny, které jsou pěkným cílem v jakékoliv roční době? Některé byly přes zimu uzavřeny, ale se příchozí novou sezónou opět otevírají. Kam se za nimi vydat vám poradí portál Kudy z nudy. Každá zřícenina hradu má nějaké tajemství!
11. květen 2025 9:17
Památky

Ora et labora: Nahlédněte do historie řádu Benediktinů

Nejstarší řeholní řád s heslem "Ora et labora – Modli se a pracuj", založen v 6. století sv. Beneditkem z Nursie, vstoupil na naše území již konce 10. století, kdy byl na Pražském hradě založen klášter sv. Jiří. V průběhu staletí vybudovali Benediktini řadu klášterů, které můžeme dodnes obdivovat.
10. květen 2025 12:00
Památky

100 tipů na výlet na zámek – pohádková místa i neobjevené skvosty, známá i neznámá místa

Kudy z nudy přináší obsáhlý přehled zámeckých tipů na výlet v Čechách, na Moravě i ve Slezsku, které si zaslouží naši pozornost. Některé zámky nabízejí také speciální prohlídkové okruhy pro děti. Přehledná mapa hradů a zámků vám usnadní výběr cíle. Kromě prohlídky expozic na vás čeká spousta dalších zážitků. Vyberte si tip na výlet po Česku.
10. květen 2025 8:35
Památky

100 tipů, kam se vydat za opevněnými městy v Česku

Cimbuří, podsebití, bastiony, kasematy – součásti středověkých opevnění. Valy, hradby a palisády měly v minulosti obranný charakter. Svou mohutností a neprostupností měly odrazovat případné útočníky. Dnes právě naopak lákají návštěvníky. Objevte díky tipům redakce Kudy z nudy zbytky a pozůstatky historie ve městech.
9. květen 2025 15:01
Památky

Kdo vládne církvi: Papež, kardinál, biskup a ti druzí

Církevní hierarchie může na první pohled působit složitě. Tituly jako papež, biskup, arcibiskup nebo kardinál se často skloňují ve zprávách, ale co přesně znamenají? Jak se volí papež, co je to konkláve, jak dlouho existuje Pražské arcibiskupství, kdy odcházejí arcibiskupové do důchodu a kdo z českých svatých tuto funkci zastával? Na Kudy z nudy si to jednoduše vysvětlíme a přidáme i pár dalších zajímavostí ze světa papežů.
9. květen 2025 0:04
Památky

Kam za vojenskou technikou? Tipy, kde můžete v Česku prozkoumat letadla, tanky, tvrze a opevnění

Zajímá vás vojenská historie a technika? Právě pro vás jsme připravili dnešní tipy, které vás navedou nejen do areálů muzeí. Prohlédnout si můžete i opevnění a tvrze, které se stavěly za I. republiky jako obrana v reakci na rostoucí nacistickou hrozbu i vojenskou techniku z II. světové války.
7. květen 2025 17:48
Památky