ÚvodCo chcete dělat?PřírodaBílé stráně v Českém středohoří
Příroda

Bílé stráně v Českém středohoří

Severně od Litoměřic, na levé straně údolí Pokratického potoka, se zvedá strmá opuková stráň, která hostí řadu vzácných a významných druhů rostlin. Svůj název stráň dostala podle barvy půdy, jež tvoří druhohorní slínité vápence – tzv. zvonivá opuka.
Národní přírodní památka Bílé stráně u Litoměřic v CHKO České středohoří je převážně západním směrem orientovaná opuková stráň na levém břehu v údolí Pokratického potoka. Chráněné území má celkovou rozlohu 3,24 ha a nachází se v nadmořské výšce 286 až 335 metrů nad mořem na severním okraji města Litoměřice, místní část Pokratice. Evropsky významná lokalita Bílé stráně jako součást soustavy Natura 2000 je určena k ochraně celoevropsky významných teplomilných trávníků se zvláštním důrazem na druh střevíčník pantoflíček.


Vzácná květena: vstavače i jeřáby

Celá stráň je velmi teplá. Geologický podklad tvoří slínovce druhohorního stáří. Nalézá se zde velmi pestrá směsice exotermních bylinných společenstev s výskytem mnoha vzácných a ohrožených druhů teplomilných a suchomilných rostlin a živočichů. Z náročných a chráněných druhů rostlin jmenujme například koulenku prodlouženou, hořec křížatý nebo len žlutý. Území patří k nejcennějším v severních Čechách, pokud jde o výskyt zástupců čeledi vstavačovitých: najdete zde tořic hmyzonosný, střevíčník pantoflíček, vemeník dvoulistý, vstavač nachový, pětiprstku obecnou nebo bradáček vejčitý.

Významným fenoménem Bílých strání jsou vzácné a endemické druhy jeřábů, například jeřáb český, labský, dunajský nebo oskeruše. Jedná se vesměs o velmi vzácné druhy poznané a definované teprve v posledních několika málo desetiletích, které mimo České středohoří většinou nerostou.
 

Unikátní bezobratlí a tisíce motýlů

Vyskytují se zde také unikátní a vzácné druhy bezobratlých živočichů, např. měkkýš páskovka, z brouků zde žijí monofágní (na jeden druh rostliny potravně vázaní) dřepčíci Aphtona atrovirens (na len žlutý), Longitarsus absinthii (na pelyněk pontický) a Argopus ahrensi (na plamének přímý) a nosatec Liparus dirus (na hladýš širolistý).

S bohatstvím rostlinných druhů souvisí výskyt tisícovky druhů motýlů, z nichž významný je např. modrásek kozincový.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.

Aktuality

Bublinky fest Litoměřice

Den v růžovém plný bublinek.
Litoměřice, Ústecký kraj

Velikonoční jarmark řemesel a dovedností v Litoměřicích 2025

Hrad Litoměřice přivítá jaro, v sobotu 5. dubna 2025 zavítejte na Velikonoční jarmark řemesel a dovedností.
Litoměřice, Ústecký kraj

Bublinky fest Klimkovice

Den v růžovém plný bublinek. Nejlepší bublinky a růžová vína České republiky. Inspirujte se, co pít na zahrádce, u grilu, nebo třeba v bazénu. Těšíme se na vás 13. 6. od 16:00 na nádvoří zámku Klimkovice, Lidická.1
Klimkovice, Moravskoslezský kraj

Výstava Jany Kasalové Geoanatomie prostoru

Ve čtvrtek 13. 3. 2025 zahájíme v hlavní výstavní budově (Michalská 29/7, Litoměřice) výstavu Jany Kasalové Geoanatomie prostoru.
Litoměřice, Ústecký kraj

Z mých dálek – nová retrospektivní výstava Marie Kodovské

Výstava v hlavní výstavní budově (Michalská 29/7) s názvem Marie Kodovská: Z mých dálek.
Litoměřice, Ústecký kraj

O historii staré litoměřické radnice

Při procházce městem se můžete zastavit na prohlídku výstavy o historii a zajímavostech jedné z nejcennějších historických budov v Litoměřicích.
Litoměřice, Ústecký kraj

Prohlídky budovy staré radnice v Litoměřicích

I když stálá expozice Oblastního muzea v Litoměřicích se teprve připravuje, nově zrekonstruovanou budovu staré renesanční radnice je možné navštívit již nyní!
Litoměřice, Ústecký kraj

Letní týdenní muzejní dílna

Pojďte s námi objevovat dobrodružný život slavného janovského kupce, který žil před více než 500 lety. Toužil najít novou cestu do Indie a místo toho objevil neznámý kontinent.
Litoměřice, Ústecký kraj

Kamenná kočka na vrchu Sovice u Litoměřic

Skalní útvar pojmenovaný příznačně Kočka najdete nedaleko silnice mezi Litoměřicemi a Žitenicemi. Modrá turistická značka vás dovede až na vrchol, kde vás překvapí pozoruhodně dokonalý rozhled.
Litoměřice, Ústecký kraj

Hibschova naučná stezka – první naučná stezka svého druhu v Čechách

Na popud vlastivědných pracovníků z Litoměřic, zejména pak Erharda Proschwitzera, vznikla v roce1927 Hibschova stezka, která byla zaměřena na geologické zajímavosti v okolí Žitenic. Vlastní naučná stezka měří 3,5 km, nejoblíbenějším zastavením je Hibschova jeskyně.
Litoměřice, Ústecký kraj

Hibschova jeskyně v Českém Středohoří

Hibschova jeskyně není tak úplně přírodní útvar. Kdysi se tu těžil kámen a pak i písek. Vznikl tak překvapivě rozsáhlý jeskyní komplex.
Litoměřice, Ústecký kraj

Mostná hora nedaleko Litoměřic

Příjemná procházka příměstským lesoparkem vás přivede asi po 20 minutách chůze z centra města na zalesněnou vyvýšeninu nazývanou Mostná hora (též Mostka), která své jméno získala prý podle těžby dřeva z jejích svahů pro stavbu litoměřického barokního mostu přes řeku Labe v 18. století.
Litoměřice, Ústecký kraj

Rozhledna Mostka na Mostné hoře u Litoměřic

Název Mostná hora dostala rozhledna podle zalesněného vrchu, ze kterého byly poraženy stromy na starý most přes Labe.
Litoměřice, Ústecký kraj

Dílna ručního papíru v Litoměřicích

Papírenská dílna je umístěna v historickém hradebním opevnění města. Kromě aktuální výstavní expozice vás při prohlídce věže čeká ukázka tradiční výroby ručního papíru s možností vytvoření vlastního archu.
Litoměřice, Ústecký kraj

Žitenická stezka Zemí hradů u Litoměřic

Stezka měřící 10,5 km začíná pod Dlouhým vrchem (655 m) a po modré značce vede přes Žitenice do Litoměřic. Vede členitým lesním terénem a je vhodná jen pro pěší turisty.
Litoměřice, Ústecký kraj

Žitenická stezka Zemí hradů u Litoměřic

Stezka měřící 10,5 km začíná pod Dlouhým vrchem (655 m) a po modré značce vede přes Žitenice do Litoměřic. Vede členitým lesním terénem a je vhodná jen pro pěší turisty.
Žitenice, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařství Hutár

Rodinné vinařství nacházející se v oblasti Čechy a podoblasti Litoměřice. Od roku 1974.
Litoměřice, Ústecký kraj

Minipiovar a hostinec v Diecézním domě kardinála Trochty v Litoměřicích

Nový litoměřický minipivovar a hostinec s kapacitou sto návštěvníků bude pivo točit nejen ve vlastní hospodě, ale také na akcích pořádaných litoměřickým biskupstvím. Vrchní sládek Milan Došek počítá s vařením spodně kvašené desítky Vikář, jedenáctkou děkan a dvanáctkou Štěpán.
Litoměřice, Ústecký kraj

Biskupský pivovar U sv. Štěpána

Minipivovar s restaurací se nachází v Diecézním domě kardinála Trochty v Litoměřicích.
Litoměřice, Ústecký kraj

Hostel U sv. Štěpána v Litoměřicích

Levně se můžete v Litoměřicích ubytovat v budově bývalého teologického konviktu a jeho ubytovně. Součástí je také restaurace a minipivovar.
Litoměřice, Ústecký kraj

Pivovar Kalich Litoměřice

Součástí nověotevřeného Pivovaru Litoměřice je také expozice o historii pivovarnictví. Úštěcký chmel a český ječmen jsou základem kvalitní pivovarnické práce. Kvasíme pomocí osvědčených pivovarských kvasinek a během celé výroby klademe důraz na dodržování původních receptur.
Litoměřice, Ústecký kraj

Fér Kafe v Litoměřicích

V parku Václava Havla v Litoměřicích naleznete Fér Kafe, která vám nabídne kávu a čaj, domácí zákusky i letní či zimní osvěžení.
Litoměřice, Ústecký kraj

Hotel Apollón v Litoměřicích

Hotel Apollón je nově zrekonstruovaný hotel v centru historického města Litoměřice, v moderním a přesto útulném prostředí.
Litoměřice, Ústecký kraj

Agrofrukt Kamýk a vinné sklepy Litoměřice – vinice klášterních sklepů Litoměřice

Víno se v Litoměřicích začalo vyrábět již v roce 1057 a dodnes je vyráběno ve starobylém sklepě z první poloviny 13. století. Ve středověku byly Litoměřice po Praze druhým největším vinařským městem v Čechách. V jejich katastru bylo 400 ha vinic a vinice byly všude v okolí, zejména v labském údolí.
Litoměřice, Ústecký kraj