ÚvodCo chcete dělat?PamátkyBohnický hřbitov pacientů psychiatrické léčebny
Památky

Bohnický hřbitov pacientů psychiatrické léčebny

Bohnický „hřbitov bláznů“ je údajně místem s nejnegativnější energií v Česku, kde se dějí záhadné věci. Hřbitov byl založen roku 1906, tři roky po otevření bohnické léčebny, a fungoval až do roku 1963. Za tu dobu sem bylo pohřbeno přes čtyři tisíce šest set pacientů.
Samotný bohnický hřbitov vznikl roku 1906, tedy šest let po tom, co byla uvedena do provozu léčebna, tehdy pojmenována jako Ústav pro choromyslné v Bohnicích u Prahy. Byla to největší psychiatrická léčebna ve střední Evropě. Do roku 1921 tam byla kapacita pro tři tisíce pacientů a personálu tam pracovalo osmnáct set lidí.
 
Na počátku 20. století připomínal bohnický blázinec svým rozsahem malou vesnici – psychicky narušení pacienti zde obdělávali pole a sklízeli ovoce ze sadů. Také se jim rodily děti (pacientky buď přišly již těhotné, nebo otěhotněly v průběhu hospitalizace). Původně šlo o malinký dětský hřbitov uprostřed lesa. Postupem času se však přetvořil v klasický hřbitov. Sami pacienti si vyráběli rakve a pochovávali v nich své přátele a známé. Ročně bylo pohřbeno asi 80 pacientů. Jen v roce 1916 zemřelo 640 pacientů na tyfovou epidemii a nebylo možné je z důvodu infekčnosti nikam převážet. Proto byli pohřbíváni tady. Hroby se číslovaly železnými destičkami a zapisovaly se do knihy zesnulých. Tolik pohřbených na poměrně malém místě je velká spousta těl, a proto byly pohřbívány hromadně a do tří vrstev. Náhrobky, které tu zbyly, tu stavěly rodiny mrtvých.
 

Oběti první světové války i nepohodlní příbuzní

Nejsou zde však pohřbeni jen "blázni", na věčnost zde odpočívá také 48 italských choromyslných. Dostali se sem roku 1916, když léčebnu v italském Pergine Valsugana chtěli za první světové použít jako vojenskou nemocnici. Asi pětistovku pacientů proto rozmístili různě po Rakousko-Uhersku. V Praze jich skončila stovka, 48 jich leží zde. Na zdejší kapličce dokonce visely mramorové desky, které osobně platil politik a diktátor Benito Mussolini. Pod nimi byly umístěny měděné skříňky s hlínou z Tridentského hřbitova.
 
Kromě Italů jsou zde zajatci ze Srbska, Bosny a Ruska z 1. světové války. Pochováno je tu však i velké množství rakousko-uherských vojáků, kteří skončili a zemřeli v nedaleké léčebně poté, co v průběhu války přišli o rozum a museli být hospitalizováni v léčebně, kde i zemřeli.
 
Místo posledního odpočinku tu našli také nepohodlní dědicové nebo příliš dlouho žijící bohaté tetičky, nemanželské děti a další osoby, kteří byli sice zcela příčetní, avšak v blázinci se ocitly řízením osudu a nebylo pro ně cesty zpět.
 

Lidé beze jména – vrazi a sebevrazi

Na první pohled vypadá jihozápadní roh hřbitova obyčejně, stejně jako ostatní místa. Historie znalé turisty ale jímá strach, někteří prý cítí tlak na krku či hrudníku. Leží tady totiž šílení násilníci a vrazi. Své oběti většinou škrtili nebo dusili. Jsou zde pohřbeni nejhorší vrazi své doby.
 
Na tomto hřbitově je pohřbený i vrah Pavlíček, který se v roce 1936 přihlásil k vraždě dvaadvacetileté prostitutky Otýlie Vranské, jejíž tělo našli rozčtvrcené v cestovním kufru. Pavlíček se přiznal při jedné z terapií a díky tomu jej začali vyšetřovat. V průběhu policejního vyšetřování ale spáchal sebevraždu oběšením. Nyní tu leží. Vražda Vranské se nikdy neobjasnila, je to jedna z nejzáhadnějších vražd v Česku a ani o Pavlíčkovi není jisté, že byl hlavním viníkem. 
 
Leží tu prý i člověk, který zapříčinil 1. světovou válku – atentátník na arcivévodu Ferdinanda d’Este – Gavrilo Princip. Údajně tu byl pohřben tajně. Hrobník se v květnu 1918 přiznal, že zde došlo k neohlášenému pohřbu, který byl doprovázen vojáky z terezínské pevnosti. Podle něho chtěli tělo atentátníka na následovníka trůnu ukrýt někam, kde ho následující generace nebudou obdivovat.
 
Církev odmítala dávat poslední pomazání lidem, co zabili sami sebe, a byli proto umisťováni do hrobů bez truhel – zabaleni jen v plátnu a zasypáni právě vápnem.


Satanistické rituály

Opuštěná vyhořelá a polorozpadlá hřbitovní kaple lákala v noci příznivce satanismu. V 80. letech tady probíhaly sofistikované satanistické rituály, při kterých zasahovala i Veřejná bezpečnost ve velkém rozsahu. Za kaplí je márnice a podzemní chodba, ve které je prý dodnes vápno. To se používalo nejen pro pohřbívání lidí, kteří byli nějak nakažení, ale i při pohřbech sebevrahů.
 

Rekonstrukce hřbitova a prohlídky pro veřejnost

Hřbitov přešel roku 2018 do správy MČ Praha 8. Čekají jej stavební úpravy v podobě stabilizace obvodových zdí i kaple. Odstraní se i náletová zeleň, naopak popínavý břečťan na místě kvůli atmosféře zůstane. Hřbitov zůstane z bezpečnostních důvodů dál zavřený, městská část ale plánuje pořádat pro veřejnost komentované prohlídky.

Architektonická studie z roku 2024 počítá s obnovou modlitebny, mohyly, kříže a sítě cest. Kaple bude mít otevřenou střechu z rezavějící oceli symbolizující trnovou korunu a prostorem pro výstavu o pohnuté historii bohnického hřbitova. Mohyla se dočká obnovy omítky, doplnění všech železných nápisů a reliéfů. Nový kříž bude z cortenu a jako památku po zesnulých a jejich pohnutých osudech v něm bude možné vidět různé siluety postav. Autorem architektonické studie je OHA architects.

Aktuality

Softballový nábor nových hráčů

Softball – hra rozvíjející rychlost, sílu, obratnost, koordinaci a mnoho dalšího.
Praha 8, Praha

Softballový nábor nových hráčů

Softball – hra rozvíjející rychlost, sílu, obratnost, koordinaci a mnoho dalšího.
Praha 8, Praha

Babí léto v Bohnicích

Psychiatrická nemocnice Bohnice letos opět otevírá své brány veřejnosti v rámci tradičního festivalu Babí léto. Festival probíhá v průběhu podzimních měsíců a přináší bohatý program zahrnující koncerty, divadelní představení, workshopy, výstavy a mnoho dalších zajímavých akcí.
Praha 8, Praha

Výstava dýní a dýňových aranžmá v botanické zahradě v Troji – Día de los Muertos

S příchodem podzimu se do trojské botanické zahrady vrací oblíbené plody podzimu – dýně. Tradiční výstava je tentokrát inspirována mexickými oslavami Día de los Muertos. Na velké i malé návštěvníky čekají dýně různých tvarů, barev i velikostí, uspořádané do působivých aranžmá v mexickém stylu.
Praha 7, Praha

Svatomartinský přípitek ve Vinotéce sv. Kláry v botanické zahradě

Již tradičně vás Pražská botanická zahrada v Praze Troji zve 11. 11. v 11 hodin ke slavnostnímu otevírání Svatomartinského vína. Přijďte i letos ochutnat mladá vína a poodhalit tak kvalitu nového ročníku.
Praha 7, Praha

Halloween v botanické zahradě v Troji

Strašidelná atmosféra, příšerky, duchové a dýně, kam se podíváte. To je Halloween v botanické zahradě. Program začíná ve 14 hodin a v 17:30 jej završí tradiční průvod areálem zahrady se světélky a halloweenskými lampiony.
Praha 7, Praha

Podzimní dílničky – kreativní víkend v botanické zahradě v Troji

Kreativní dílny s podzimní tématikou pro malé i velké návštěvníky botanické zahrady. Zájemci mohou malovat na kamínky, vyrobit si papírové dýně, vytvořit si vlastní módní kousky či si hrát s otisky listů a vytvořit podzimní koláže. Víkendový program je součástí výstavy dýní a dýňových aranžmá.
Praha, Praha

Dýňové hrátky v botanické zahradě v Troji

Pohrajte si s dýněmi a popusťte uzdu své fantazii. Zapojit se může opravdu každý. Záleží jen na zručnosti a odvaze. Víkendový program je součástí Výstavy dýní a dýňových aranžmá.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Bohnický rybník

Bohnický rybník se nachází v lesnatém údolí nedaleko Bohnické ulice. Je součástí přírodního parku Drahaň-Troja. Slouží jako napajedlo pro ptáky a zvěř, pro vodní bezobratlé a obojživelníky. Stal se také oblíbeným místem pražských otužilců.
Praha 8, Praha

Přírodní památka Bohnické údolí

Území bylo v minulosti využíváno jako pastviny a později jako vinice jejíž pozůstatky jsou doposud zřetelné. Na území vystupují na povrch skalky tvořené břidlicemi předprvohorního stáří.Důvodem ochrany jsou jižně orientované skalnaté svahy nad Bohnickým potokem se skalními společenstvy.
Praha 8, Praha

Planetární stezka údolím Vltavy

Na severním okraji Prahy u osady Zámky začíná naučná stezka. Znázorňuje zmenšenou Sluneční soustavu v poměru 1:1 000 000 000. Je dlouhá přibližně 13 km a vede podél cyklostezky k přívozu Máslovice – Libčice.
Praha 8, Praha

Bývalá Dynamitka Bohnice

První továrnu na výrobu dynamitu v Rakousku-Uhersku otevřel Alfred Nobel v roce 1870 na pravém břehu Vltavy mezi Bohnicemi a osadou Brnky (Zámky) v Zámeckém údolí při ústí Čimického potoka do Vltavy. Dnes se z továrny dochovaly jen zchátralé ruiny.
Praha 8, Praha

Vltavská cyklotrasa – č. 7 z Prahy přes Kralupy a Mělník

Vltavská cyklotrasa č. 7 začíná na severním okraji Prahy a přímo navazuje na pravobřežní vltavskou pražskou trasu A2. Vede přes Klecany, Vodochody, Kralupy nad Vltavou, Nelahozeves, zámek Veltrusy, Zálezlice a Hořín do Mělníka. V Mělníku u Starého mostu na trasu navazuje Labská cyklotrasa č. 2.
Praha 8, Praha

Přírodní památka Zámky

Přírodní památka Zámky se rozkládá na východně orientovaných svazích Vltavy mezi ústím Drahaňského potoka a osadou Zámky.
Praha 8, Praha

Pražský přívoz P1 Sedlec – Zámky

Přívozy jsou nejmladším dopravním prostředkem v systému Pražské integrované dopravy. Prvním novodobým přívozem je právě přívoz ze Sedlce na Zámky, který se nachází na místě původního přívozu z 19. století.
Praha 6, Praha

Statek Vraných – ukázka baroka v Bohnicích

Vynikající ukázka lidového baroka 18. století s nerušivými úpravami 19. století. Statek je nejvýznačnější a zároveň nejpůvabnější památkou v obci Bohnice.
Praha 8, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Létající Chroust

Létající Chroust je nový stylový kočovný pivovar, za kterým stojí Karolína a Jirka Chroustovští. Chroust je létající pivovar, který vaří v jiných pivovarech na jejich technologiích piva podle vlastní receptury. Pivovar není možné navštívit, pivo však můžete ochutnat v jiných pivovarech.
Praha 6, Praha

Pražská kulinářská akademie

Jsme škola se zaměřením na výuku tradičního kuchařského řemesla. Využíváme moderní technologie. Nabízíme neformální kurzy pro nováčky a taktéž odborné kurzy.
Praha 6, Praha

Bistro Botanická na talíři

Na místě bistra vyrostla dočasná budova Vinotéky sv. Kláry. Kromě vína z vinice sv. Kláry zde čeká hosty i další občerstvení.
Praha 7, Praha

Apartmány Salabka – do Prahy nejen za vínem

Přijeďte netradičně za vínem do Prahy na největší pražskou vinici Salabka, prohlédněte si zde výrobu vína od pěstování keřů vinné révy až po špuntování lahví a ochutnejte místní víno ale i slunce na talíři, které nabízí naše Cuisine du Soleil! Nebo se ubytujte v netradičních apartmánech ve vinici.
Praha 7, Praha

Restaurace Salabka v Troji – skrytý klenot Prahy

Usedlost Salabka je místem, v němž se budete cítit jako na jihofrancouzském venkově, nikoli na okraji vibrující metropole. Koncept zdejší kuchyně nejlépe definuje výraz současná gastronomie. I když zde tradiční česká jídla nenajdete, o to víc si vychutnáte produkty od českých dodavatelů.
Praha 7, Praha

Vinice Salabka v Praze Troji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Troji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.
Praha 7, Praha

Vinotéka sv. Kláry v trojské botanické zahradě

Vinotéku sv. Kláry najdete v historickém viničním domku na vinici sv. Kláry v Troji. Vinotéka sv. Kláry je jediným místem, kde si lze zakoupit a ochutnat zdejší vinařskou produkci, vína kompletně vyrobená v Botanické zahradě Praha.
Praha 7, Praha

Restaurace Gaston v Zoo Praha

Restaurace Gaston prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Její plocha se významně zvětšila, součástí je také cukrárna a gril.
Praha 7, Praha