Nádraží Bubeneč bylo postaveno roku 1850, provoz zde byl ukončen v roce 2014, nyní patří městské části Praha 6. Po kompletní rekonstrukci zde 28. srpna 2024 otevřelo multifunkční centrum Stanice 6.
Chátrající nádražní budova se postupně proměnila, novým provozovatelem se stala trojice autorů Richard Preisler, Martin Krb a Martin Kontra s projektem „
Stanice 6“, kteří vyhráli ve výběrovém řízení Prahy 6 jako vlastníka budovy.
Vzniklo zde
komunitní centrum, kulturní a sportovní sál, galerie i bistro. Provozovatelé zde plánují pořádat koncerty, debaty nebo workshopy. Lze prostory pronajmout na svatby, narozeniny a další společenské akce.
Původně mělo komunitní centrum otevřít před pár lety, ale zdržení způsobila jak pandemie covidu, tak špatný stav některých částí bývalého nádraží.
Bistro
Originální bar s čepovaným pivem, kávou z českých pražíren a specialitami od místních dodavatelů. Lokální mošty, evropská vína, důraz na naturální výrobu.
Galerie
Nekonkuruje klasickým galeriím, ale nabízí prostor pro nevyzkoušené modely. Ambicí je obohacení klasického galerijního provozu o workshopy, vtahující do výtvarného světa nejmladší generaci (kontaktní forma umělecky zcela nekompromisní dílny pro děti a rodiče).
Gym
Zahrnuje pingpongový stůl (originální model od vyhledávaného designéra Jana Plecháče), jednoduché pomůcky na posilování (hrazda, kruhy, žebřiny, lana nebo pomůcky na jednoduchý kruhový trénink) a dvojici stacionárních cyklistických trenažérů.
Historie nádraží Bubeneč
Nádraží v Bubenči bylo postaveno na místě bývalého
bubenečského dvora podle plánů Antonína Jünglinga v pozdně klasicistním stylu podle normálie shodné s olomoucko-pražskou dráhou a uvedeno do provozu společně s tratí
z Prahy do Podmokel v roce
1850. Je jediným dochovaným typem malé staniční budovy IV. třídy na trati bývalé Severní státní dráhy. Původní budova byla přestavěna v roce 1878. V roce 2013 se nádraží stalo kulturní památkou.
Budova s dopravní kanceláří, provozními místnostmi, úzkou vstupní chodbou s přepážkou pokladny, čekárnou, toaletami a krytým peronem byla
v provozu do roku 2014. Stanicí prochází trať č. 091
Praha-Masarykovo nádraží –
Kralupy nad Vltavou. Ty staví ve stanici Praha-Podbaba. Projíždějí tudy i rychlíky z Prahy na Ústí nad Labem a dál do Německa.
Poznejte přestavěné nádraží Bubeneč, které se proměnilo v moderní multifunkční centrum Stanice 6, nabízející kulturní a sportovní aktivity.
Nádraží Bubeneč bylo poprvé otevřeno v roce 1850.
Provoz na nádraží Bubeneč byl ukončen v roce 2014.
Po rekonstrukci slouží budova jako multifunkční centrum Stanice 6.
V centru Stanice 6 se nachází komunitní centrum, kulturní a sportovní sál, galerie a bistro.
Ano, prostory jsou dostupné k pronájmu na svatby, narozeniny a další společenské akce.
Otevření centra bylo zpožděno kvůli pandemii covidu a špatnému stavu některých části budovy.
Provozovatelé plánují pořádat koncerty, debaty a workshopy.
Bistro nabízí čepované pivo, kávu z českých pražíren, speciality od místních dodavatelů, lokální mošty a evropská vína s důrazem na naturální výrobu.
Galerie v Stanici 6 nabízí prostor pro nevyzkoušené modely a workshopy orientované na výtvarnou tvorbu pro děti a rodiče.
Fitness sál ve Stanici 6 obsahuje pingpongový stůl, jednoduché pomůcky na posilování jako hrazda, kruhy, žebřiny, lana a pomůcky na jednoduchý kruhový trénink.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.