Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.
Prohlídky areálu bývalé čistírny odpadních vod jsou možné
pouze s průvodcem. Návštěvníci uvidí
dochované prostory s pozůstatky původních technologických zařízení, a to jak pro vlastní čištění odpadních vod a související provoz (např. kalové hospodářství), tak pro zajištění pohonu strojů (parní strojovna a kotelna).
Pro názornost výkladu jsou návštěvníkům k dispozici kopie původních plánů a historické fotografie z počátku výstavby čistírny.
Součástí prohlídky je
jízda na prámu v podzemí usazovacích nádrží. Kromě prohlídek je možné si objednat
jištěné výstupy na komín se slaněním do podzemí čistírny. K dispozici je denně otevřená kavárna, kde se návštěvníci mohou v zimě ohřát a v létě osvěžit. Další možností, občerstvení, je sezónní
bar ve stodole za budovou.
Stará čistírna odpadních vod je od roku 2010 národní kulturní památkou a od roku 2016 kotevním bodem ERIH. Od roku 2019 usiluje bubenečská čistírna o zápis mezi památky světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
V srpnu 2024 zde byla otevřena nová kavárna a kulturní prostor
Čistírna1906.