ÚvodAktualityNavštivte festival Open House v Praze a podívejte se tam, kam se jindy nedostanete!
Památky

Navštivte festival Open House v Praze a podívejte se tam, kam se jindy nedostanete!

  • 13. května 2024
Festival městské architektury Open House Praha vstupuje letos do svého jubilejního 10. ročníku. Festivalový týden přináší celou řadu doprovodných programů – koncerty, přednášky, debaty, výstavy a komentované procházky. O víkendu 18. a 19. května 2024 se zdarma otevře 119 běžně nepřístupných budov a prostorů. Od pondělí 13. května mohou návštěvníci zavítat do festivalového infocentra v Kampusu Hybernská (Hybernská 998/4), Praha 1-Staré Město a zakoupit si festivalového průvodce a další materiály. Otevírací doba je v týdnu 10:00–18:00 a o víkendu 9:00–19:00 hodin.
dům RadostDebaty, přednášky, procházky a další doprovodné akce, to vše nabídne Festival otevřených budov – Open House Praha 2024 v oblíbeném, jarním květnovém termínu, kdy májové dny táhnou ven a lákají za nevšedními zážitky. Návštěvníky festivalu čeká zdarma 119 běžně nepřístupných budov a prostorů ve 13 městských částech, z toho celkem 35 novinek. Jedná se o budovy různých architektonických stylů, historické i moderní, zajímavé rekonstrukce nebo i domy, které na své nové využití teprve čekají. Kromě budov, které se zapojily již v předchozích letech a stále jsou mezi návštěvníky značně oblíbené.

Velodrom na TřeběšíněJedná se např. Clam-Gallasův palác, Lobkowiczký palác, Nostický palác v Praze, Lichtenštejnský palác v Praze, kostel sv. Anny – Pražská křižovatka, Grabova vila (v Libni), Divadlo Na Zábradlí, hvězdárna Ďáblice, Libeňský zámek, Nuselská radnice, velodrom na Třebešíně, vodárenské věže na Letné a v Michli; se milovníci architektury mohou přijít podívat například bývalé restaurace zimního stadionu Štvanice, do technického zázemí nebo na střešní terasu Veletržního paláce, budovy Elektrických podniků Praha, do secesních prostorů Fantovy budovy nebo Terminál 4 na letišti. Vstup do budov je zdarma a většina budov (a prostorů) je otevřena po oba víkendové dny od 10 do 18 hodin, vstup do většiny budov je bez registrace. Konkrétní časy zpřístupnění a další informace (např. o bezbariérovosti) najdete na na webu openhousepraha.cz v sekci Program.


Budovy a výročí – Fuchs, Tyl, Benš, Fanta, Hubáček

Palác Škodových závodůBěhem festivalového víkendu bude otevřeno několik funkcionalistických skvostů, které připomínají významné československé architekty. Tou první je budova bývalé restaurace zimního stadionu Štvanice od Josefa Fuchse (*130 let). Stadion v minulosti několikrát sloužil jako místo konání mistrovství světa v hokeji a po roce 1959 byl využíván jako místo bruslení pro veřejnost. Návštěvníci se budou moci podívat i do technického zázemí nebo na střešní terasu Veletržního paláce, jedné z realizací architektů Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla (*140 let). V době svého vzniku patřila tato osmipodlažní konstruktivistická stavba, svého druhu největší na světě, k absolutní špičce moderní architektury. Kromě výstavních prostorů zde bylo kino, restaurace a kavárna na střešní terase. Během víkendu zájemci nahlédnou i do Základní školy a Mateřské školy Bílá, označované jako malý klenot československého funkcionalismu, který vynesl svému velmi mladému autorovi Janu Gillarovi (*120 let) mezinárodní uznání. K zástupcům českého funkcionalismu patří také stavby od Adolfa Benše (*140 let) jako budova Elektrických podniků Praha – Bubenská 1 a Terminál 4 na Letišti Václava Havla.
 
fantova budovaLetošních 70 let od úmrtí Josefa Fanty připomene festival zpřístupněním neorenesanční budovy Hlávkovy studentské koleje, která byla slavnostně otevřena před 120 lety. Její fasádu zdobí sgrafita s motivy studentů, zemských znaků a svatováclavské orlice. Po několikaleté rekonstrukci budou otevřeny úchvatné secesní prostory v severním křídle Fantovy budovy Hlavního nádraží. K nahlédnutí bude i vládní salonek na 1. nástupišti, kde trávil čas při čekání na vlak císař František Josef I. nebo prezident T. G. Masaryk. Fantovo dílo připomene i budova Ministerstva obchodu a průmyslu ČR s ikonickou prosklenou kopulí, do které budou moci lidé v rámci festivalu vystoupat. Posledního letošního jubilanta Karla Hubáčka (*100 let) připomene netradiční umělecký prostor Divadla Disk se střechou ve tvaru ponorky. Návštěvníci si budou moci prohlédnout nejen divadelní zázemí, ale i spletité podzemní chodby, jejichž historie sahá až do dávných středověkých dob.
 

Otevřené budovy aneb letošní novinky na Open House Praha

Palác První české zajišťovacíFestival Open House Praha nabídne letos v programu více než 35 novinek na území 13 městských částí. Jednou z nich je například honosný Palác První české zajišťovací banky na Smetanově nábřeží ve stylu florální secese, který dnes obývá Goethe-Institut. Málokdo by hádal, že v těchto honosných prostorách je ukryta i dodnes funkční sauna, která zde byla zbudována v 70. letech, kdy v budově sídlilo Velvyslanectví Německé demokratické republiky. Sauna bude v průběhu festivalového víkendu otevřena k nahlédnutí, stejně jako honosné a dobře opečovávané interiéry. Foyer budovy bude navíc patřit výstavě Fotoalbum rodiny Kafkových, která nabídne mnoho dosud nepublikovaných fotografií ze života rodiny Franze Kafky, a připomene tím letošních 100 let od jeho úmrtí.
 
Další z novinek je Palác Škodových závodů, nynější sídlo Magistrátu hlavního města Prahy, které vzniklo podle návrhu významného českého architekta Pavla Janáka. V rámci festivalu budou k vidění reprezentativní Škodovy salonky s mimořádnou  umělecko-řemeslnou interiérovou výzdobou a zrestaurovaným dobovým mobiliářem.
 
ministerstvo staroměstské náměstíNávštěvníkům se mimořádně otevře i velkolepá neorenesanční budova Staroměstské tržnice v Rytířské ulici. Ta vznikla podle návrhu Jindřicha Fialky, architekta vodárenské věže na Letné. Součástí letošního programu je Palác Městské pojišťovny na Staroměstském náměstí, kde dnes sídlí Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Autor návrhu této secesní budovy Osvald Polívka tehdy ke spolupráci přizval největší jména tehdejší výtvarné scény, a díky tomu zde můžeme dodnes obdivovat sochařská díla Bohuslava Schnircha nebo Ladislava Šalouna. Malebné atrium a prostory Knihovny Václava Havla zpřístupní klasicistní Deymův palác, v němž měl po roce 1989 svůj byt i Karel Schwarzenberg, jehož rodině palác patří. V blízkosti rušného náměstí Republiky se otevře i Měšťanský dům, dnes sídlo Domu zahraniční spolupráce, který je významnou pozdně klasicistní památkou. Letos se festivalu poprvé podařilo získat přístup i do kubistické soukromé vily Na Libušince, jedné z trojice unikátních obytných domů na Rašínově nábřeží, za jejímž návrhem stál významný český architekt Emil Králíček, mj. autor ikonické kubistické lampy na Jungmannově náměstí.
 

Open House na Pražském hradě

pražský hrad královská zahradaPoprvé do programu festivalu se připojí i několik budov v rámci areálu Pražského hradu. Navštívit bude možné například Prezidentskou rezidenci. Původně ji navrhl architekt Pavel Janák pro Edvarda Beneše, který se ale dokončení nedočkal, a tak dům využívali až komunističtí prezidenti. Od roku 1989 dům téměř nebyl obýván a sloužil většinou jako zázemí pro tiskové konference nebo jednání. V posledních letech však prošel rozsáhlými rekonstrukcemi, při kterých se dbalo na zachování původních Janákových prvků. Návštěvníkům se otevře i další mimořádný objekt v Královské zahraděNová oranžerie od Evy Jiřičné, patronky festivalu. Stavbu této high-tech budovy ze skla a oceli iniciovala manželka prezidenta Olga Havlová. Poslední otevřenou budovou na Pražském hradě pak bude Lobkowiczký palác, který v sobě elegantně mísí stavební prvky renesance i baroka. Dnes je palác jedinou soukromě vlastněnou částí Pražského hradu, která slouží jako muzeum s cennou sbírkou rodiny Lobkowiczů, jež je považována za největší a nejstarší soukromou uměleckou sbírku v České republice.
 

Národní archiv na Chodovci a Letné i Zlatá bula scicilská

zlatá bula sicilskáJeden z největších moderních archivních areálů světa na pražském Chodovci letos oslaví 30 let od svého otevření a při té příležitosti budou moci zájemci nahlédnout do jeho útrob. Zpřístupněny budou Národní archiv a Státní oblastní archiv v Praze. Dominantou stavby jsou tři vysoké depozitární bloky s nápadným barevným keramickým obkladem, které ční nad okolní zástavbou. Návštěvníci si mohou projít místní knihovnu, ale také zdejší kinosál, badatelny, depozitáře či dezinfekční linku pro archiválie.
 
Poprvé bude zpřístupněna i monumentální trojkřídlá historická budova Národního archivu umístěná na třídě Milady Horákové v Dejvicích, v níž dnes sídlí ředitelství, knihovna a I. oddělení archivu. Během festivalové prohlídky bude možné nahlédnout i do bývalého bytu ředitele archivu a vystavena bude faksimile tzv. Zlaté buly sicilské, vydané 26. září 1212 v Basileji, která je dokumentem prvořadého významu pro české panovníky a české země.
Open House Praha 2025

12. 5.18. 5.
Open House Praha 2025

Festival otevřených budov je dnes již tradičním architektonickým svátkem, který umožňuje zdarma prozkoumat skryté poklady města a užít si neopakovatelnou atmosféru pospolitosti a nadšení z poznávání míst.

Hvězdárna Ďáblice Zážitky

Hvězdárna Ďáblice

Během otevírací doby pro veřejnost hvězdárna nabízí prohlídky s pozorováním oblohy velkými dalekohledy. Z programu hvězdárny si vyberete pořady o vesmíru pro děti i dospělé, nebo přednášky na různá témata. Školní výpravy i jiné skupiny si mohou sjednat program i mimo otevírací dobu hvězdárny.

Lobkowiczký palác na Pražském hradě Kultura

Lobkowiczký palác na Pražském hradě

Lobkowiczký palác v areálu Pražského hradu doposud vlastní starobylý panský rod Lobkowiczů. Vystřídalo se zde mnoho členů rodu a několikrát byl palác rodině odebrán. Po jeho navrácení zde Lobkowiczové zřídili rodinné muzeum, které je díky své povaze nejen českým, ale i evropským unikátem.

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech Památky

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Praha 10 připravuje ve vile expozici.

Masarykovo nádraží v Praze Památky

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka Památky

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Mezinárodní duchovní centrum Pražská křižovatka je jedním z projektů Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, která rovněž dbá o záchranu a správu tohoto jedinečného prostoru. Pražská křižovatka sídlí v dávno odsvěceném kostele založeném sv. Václavem již v roce 927 n. l.

Letiště Praha – letadla, letecký provoz a exkurze na letišti Zážitky

Letiště Praha – letadla, letecký provoz a exkurze na letišti

Letiště Praha je místem, kde můžete načerpat atmosféru dálek a poznání. Exkurze vás seznámí se současným provozem, leteckými společnostmi a s různými typy letadel. Máte příležitost poznat pracovní zázemí mnoha zajímavých profesí a místa, kam se cestující běžně nedostanou.

Zámek Troja Kultura

Zámek Troja

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

Petschkova vila – Muzeum literatury Památníku národního písemnictví Kultura

Petschkova vila – Muzeum literatury Památníku národního písemnictví

Historii a současnost literatury představuje Muzeum literatury, které sídlí od roku 2022 v bubenečské Petschkově vile. Jedná se o pobočku Památníku národního písemnictví, která se na Prahu 6 přestěhovala ze Strahovského kláštera. Muzeum je jediné svého druhu v Česku.

Schwarzenberský dům – Deymovský palác na Starém Městě pražském Památky

Schwarzenberský dům – Deymovský palác na Starém Městě pražském

Deymovský palác (Deymův palác, dům Čabelických ze Soutic, Schwarzenberský dům) vznikl sloučením tří středověkých domů, které na místě stávaly už ve 14. století. Jejich první přestavba začala v roce 1702 a dokončena byla až dalším majitelem Václavem Ignácem hrabětem Deym ze Střítěže, v roce 1721.

Kramářova vila v Praze Památky

Kramářova vila v Praze

Sídlo vysokých státních představitelů tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu a je považováno za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu Příroda

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu

Z původní fíkovny a oranžerie určené k pěstování exotického ovoce a středozemní flóry, se nedochovalo nic. Mohou za to švédská vojska, která Královskou zahradu dokonale zpustošila. Až po roce 1989 došlo k obnově skleníku, který dnes opět slouží k pěstování rostlin pro Pražský Hrad.

Strahovský klášter s historickou knihovnou Kultura

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

Ďáblický hřbitov Památky

Ďáblický hřbitov

Počátkem 20. století přestala Praze stačit kapacita městských hřbitovů nacházejících se na území Žižkova a Vinohrad. Zvažovalo se založení nového velkého obecního hřbitova v Hostivaři a souběžně s ním se projektovalo mnohem menší městské pohřebiště v Ďáblicích.

Palác Ara v Praze Památky

Palác Ara v Praze

Palác Ara, který najdete jen pár kroků od Václavského náměstí a bulváru Na Příkopě, bezpochyby patří k ikonám českého funkcionalismu.

Nový židovský hřbitov v Praze Památky

Nový židovský hřbitov v Praze

Nový židovský hřbitov tvoří samostatnou část Olšanských hřbitovů. Naleznete jej mezi ulicemi Želivského a Izraelská. Rozlohou i počtem náhrobků je největším židovským hřbitovem u nás a je chráněn jako kulturní památka.

Lichtenštejnský palác v Praze Památky

Lichtenštejnský palác v Praze

Barokní stavba podle projektu Giovanniho Battisty Alliprandiho se nachází na břehu Vltavy na Kampě. V současné době používá Lichtenštejnský palác česká vláda k reprezentačním účelům.

Umělecká zahrada pod Nuselským mostem Příroda

Umělecká zahrada pod Nuselským mostem

Mezi Čiklovou ulicí a železniční tratí pod Nuselským mostem se ukrývá Umělecká zahrada plná sochařských skvostů. Otevírá se výjimečně, ale její návštěva stojí za to. Na úzkém pozemku najdete stromy, keře, záhony a desíty uměleckých děl – sochy, busty a reliéfy, sloupy, fontány či altánky.

Velodrom na Třeběšíně Letní sporty

Velodrom na Třeběšíně

Ve skrytu uliček nedaleko Nákladového nádraží se ukrývá jeden z nejvýznamnějších velodromů v České republice.

Divadlo Disk Kultura

Divadlo Disk

Školní divadlo Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze (DAMU) je líhní mladých kreativních talentů.

Divadlo Na zábradlí Kultura

Divadlo Na zábradlí

Divadlo Na zábradlí je jedno z nejznámějších menších divadel v Praze a představuje přední scénu současných divadelních tendencí.

Vodárenská věž Letná Památky

Vodárenská věž Letná

Letenská vodárna je 26 metrů vysoká pětipodlažní vodárenská stavba postavená v novorenesančním slohu. Stanová střecha oplývá vikýři, na špičce střechy je v nástavbě umístěn hodinový stroj. V posledním patře se nachází vnější ochoz umístěný na krakorcích.

Staroměstská tržnice v Praze Památky

Staroměstská tržnice v Praze

Staroměstská tržnice byla postavena v roce 1894 jako krytá tržnice pro potřeby obyvatel Starého Města. Jedná se o památkově chráněný objekt umístěný v Pražské památkové rezervaci. V roce 2025 zde má otevřít galerie digitálního umění Signal Space.

Multifunkční budova Quadrio v Praze Zážitky

Multifunkční budova Quadrio v Praze

Multifunkční objekt s rozmanitou nabídkou nákupních, pracovních i odpočinkových kapacit se nachází v samotném srdci české metropole. Jeho moderní architektura a vysoká kvalita služeb splňují současné nároky na pracovní prostředí a životní styl.

Nová scéna Národního divadla Kultura

Nová scéna Národního divadla

Novodobá divadelní budova Nová scéna, která je unikátním příkladem specifického využití skla, patří pod správu Národního divadla a funguje jako moderní divadlo všech forem a žánrů.

Královská zahrada Pražského hradu Příroda

Královská zahrada Pražského hradu

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahradu na místě původních středověkých vinic založil Ferdinand I. Habsburský. Nachází se nedaleko letohrádku královny Anny.

Bořislavka Centrum Památky

Bořislavka Centrum

Bořislavka Centrum – kancelářské a nákupní centrum s nadčasovou architekturou navržené v souladu se zásadami udržitelného rozvoje.

Brumlovka Památky

Brumlovka

BB Brumlovka na Praze 4 je jedním z největších a nejúspěšnějších projektů v České republice. Obchodní centrum poskytuje mnohostranné využití, od nákupů, relaxace, zábavy, sportu či administrativního využití.

Clam-Gallasův palác v Praze Památky

Clam-Gallasův palác v Praze

Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě pražském leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta, a prastaré komunikace vedoucí k Vyšehradu.

Kongresové centrum Praha Památky

Kongresové centrum Praha

Kongresové centrum Praha patří mezi významná evropská kongresová centra, jehož kapacita umožňuje konání kongresů až pro 9300 účastníků ve více než 70 sálech, saloncích a jednacích místnostech. Je jednou z dominant města s nádherným výhledem na Prahu.

Mama Shelter Prague Ubytování

Mama Shelter Prague

Mnohem víc než jen hotel, kde najdete obří postele a televize nebo bezplatnou vysokorychlostní wifi. Je to oáza pohostinnosti pevně spjatá s energií svého města a různorodých postav, které jej činí výjimečným. Z bývalého Parkhotelu se stalo designové útočiště.

Prezidentský domeček na Pražském hradě Památky

Prezidentský domeček na Pražském hradě

Prezidentský domeček, známý také jako Husákův domek, se nachází Královské zahradě na Pražském hradě a bydleli v něm všichni komunističtí prezidenti, ale také první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Hlávkovy koleje – první studentské koleje pro talentované nemajetné studenty Památky

Hlávkovy koleje – první studentské koleje pro talentované nemajetné studenty

Hlávkovy koleje tvoří dvě secesní budovy, které se nachází na Novém Městě v Praze 2. Jsou vedle sebe, ale jedna z nich má průčelí do ulice Dittrichova a druhá do ulice Jenštejnská. Jejich historie je spojena se jménem jejich zakladatele, kterým byl doktor Josef Hlávka.

Budova Ministerstva průmyslu a obchodu Památky

Budova Ministerstva průmyslu a obchodu

Výstavba třípatrové reprezentativní budovy s nepřehlédnutelnou kopulí začala v roce 1928 a dokončena byla v roce 1934. Autorem návrhu byl jeden z nejvýznamnějších českých architektů Josef Fanta.

Lannova vila v Bubenči Památky

Lannova vila v Bubenči

Vila Lanna byla vybudována v roce 1872 v novorenesančním slohu významným průmyslovým podnikatelem a sběratelem uměleckých památek Vojtěchem Lannou jako letní odpočinkové sídlo. Budova je zvenčí zdobená freskami.

Bývalá budova Elektrických podniků v Holešovicích Památky

Bývalá budova Elektrických podniků v Holešovicích

Na konci roku 2021 byla dokončena rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších funkcionalistických památek, budovy Elektrických podniků v pražských Holešovicích. Stavba z roku 1935 je nyní opět výstavní budovou.

Škodův palác v Jungmannově ulici Památky

Škodův palác v Jungmannově ulici

Pozdně kubistická budova byla postavena na přelomu 20. a 30. let 20. století pro generální ředitelství Škodových závodů v Plzni. Návrh vytvořil profesor Pavel Janák. Dnes se v budově nachází úřad Magistrátu hlavního města Prahy.

Zámek Libeň na Praze 8 Památky

Zámek Libeň na Praze 8

V srdci Libně, v pěstěném parku na pokraji rozlehlých sadů, stojí půvabný rokokový zámek. Na místě dnešního zámku čp. 1 stávala kdysi gotická tvrz.

Grabova vila v Libni Památky

Grabova vila v Libni

Reprezentační vila židovského velkoprůmyslníka Hermanna Graba byla postavena v polovině 90. let 19. století karlínským stavitelem a architektem Josefem Blechou, který se podílel na realizaci mnoha továrních i obytných budov v Libni.

Nuselská radnice Památky

Nuselská radnice

Nuselská radnice je krásná novorenesanční stavba v Táborské ulici na Praze 4. Byla postavena mezi lety 1908 až 1909 podle návrhu architekta Antonína Turka. Dnes slouží jako reprezentační část Obvodního úřadu Městské části Praha 4.

Největší stadion v České republice i na světě – Strahovský stadion v Praze

Největší stadion v České republice i na světě – Strahovský stadion v Praze

V roce 1934 byl dokončen největší sportovní stadion na celém světě – pražský Strahov. Má dosud stále nepřekonanou megalomanskou kapacitu 240 000 míst. Nikde jinde na zeměkouli není většího stadionu.

Trmalova vila v pražských Strašnicích – centrum architektury rodinného bydlení Kultura

Trmalova vila v pražských Strašnicích – centrum architektury rodinného bydlení

Trmalova vila, dílo architekta Jana Kotěry, je unikátní ukázkou architektonické tvorby rodinných sídel první poloviny dvacátého století. V roce 2014 prošla celkovou rekonstrukcí, která vyzdvihla kvalitní řemeslné prvky a nádherné umělecké dekorace.

Sportovní stadion Strahov v Praze Památky

Sportovní stadion Strahov v Praze

Vyjdete-li strmý kopec na Strahov, objeví se před vámi obrovský gigant, jehož nelze jen tak přehlédnout – sportovní stadion Strahov. Strahovský stadion patří díky své rozloze k největším stadionům na světě.

Hrzánský palác s expozicí Symboly republiky: Pilíře české státnosti Památky

Hrzánský palác s expozicí Symboly republiky: Pilíře české státnosti

V jižní části Loretánské ulice stojí jeden z několika pražských paláců Hrzánských. Je jedním z nejstarších hradčanských domů. Každou středu je zde přístupná stálá expozice Symboly republiky: Pilíře české státnosti.

Palác Adria v Praze se stylovou kavárnou Památky

Palác Adria v Praze se stylovou kavárnou

Palác Adria je významnou kulturní památkou moderní architektury. Byl postaven pro italskou pojišťovací společnost Riunione Adriatica di Sicurta, která zde roku 1910 zakoupila původní dvoupatrový palác. Ten Palác tu nechal vybudovat o 100 let dříve pasovský biskup Leopold Leonard hrabě Thun.

Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury Památky

Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury

Rozsáhlý barokní palác, který dal v druhé polovině 17. století vystavět tehdejší nejvyšší kancléř Jan Hartwig z Nostitz v sobě skrývá unikátní knihovnu s 15 tisíci historickými svazky, kapli a obrazárnu. Palác není běžně přístupný, konají se zde však krátkodobé výstavy.

Další aktuality

Staroměstské náměstí opět navštíví s nadílkou Mikuláši, čerti a andělé

V srdci Prahy, na Staroměstském náměstí se ve čtvrtek 5. prosince 2024 tradičně sejdou Mikuláši, čerti a andělé. Během oblíbeného svátku se potkají pohádkové bytosti z celé Prahy, aby si společně užily spoustu her, soutěží, zábavy a hudby. Chybět nebude ani živá čertovsko-andělská kapela. Mikulášská nadílka, do které se zapojí i děti, začne na pódiu v 16 hodin.
3. prosinec 2024 12:00
Zážitky, Praha

Na pražském Výstavišti budou o víkendu vánoční hrnčířské a řemeslné trhy

Již dvacetiletou tradici mají vyhlášené, vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze 7, v Holešovicích. I letos se na setkání s vámi těší ve dnech 7. a 8. prosince 2024 na 130 uměleckých řemeslníků, kteří se do Prahy sjedou z různých krajů republiky, i ze zahraničí, aby vám představili bohatou nabídku na vkusné a hodnotné dárky. Jako každý rok zde najdete výběr těch nejlepších, tradičních, ale i nevšedních řemesel, inspiraci a předvánoční pohodu.
2. prosinec 2024 14:00
Kultura, Praha

Počítačové výstavy, muzea, únikové hry a další vychytávky: je tu Den počítačové gramotnosti

Na existenci počítačů mnozí z vás upozorňovat nepotřebují, denně s nimi pracujete (a pokud opravdu jen pracujete, občas jich máte po krk). Světový den počítačové gramotnosti, který připadá na 2. prosinec, je tu hlavně pro ty, ke kterým nové technologie ještě nedorazily.
2. prosinec 2024 12:18
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (7.12. – 8.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Advent na Hrádku, Advent na hradě Křivoklát, Vánoční trh na zámku Dobříš, Viktor Sheen v pražské O2 areně, Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. prosinec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Cesty za uměním: Josef Lada, ladovská zima a obrázky zimy a pohádek našeho dětství

Stejně jako perníčky, voňavé chvojí, světýlka, andělé, čerti a Mikuláš patří k adventu také obrázky Josefa Lady. Najdete na nich všechno, co mají mít pravé české Vánoce: padající sníh, rozsvícené lucerny, děti na saních a místa, která si malíř zamiloval. Pojďte se projít ladovskou zimou s portálem Kudy z nudy!
1. prosinec 2024 13:38
Životní styl, Praha

Na Karlově mostě potkáte během adventu lampáře

V předvánočním čase, od 1. do 23. prosince 2024, máte jedinečnou možnost potkat na Karlově mostě lampáře v historickém obleku, který rozsvěcí plynové osvětlení pomocí dlouhé tyče. Se svou prací začíná lampář současně s rozsvícením veřejného osvětlení – tj. asi v 16:05 až 16:15, podle toho, jak se zkracuje den. Obdivovat můžete téměř již zapomenutou krásu a půvab plynových lamp, kterých je na Karlově mostě a Křížovnickém náměstí celkem 46.
30. listopad 2024 11:08
Zážitky, Praha

Open House Praha láká na netradiční adventní a zimní procházky

Festival Open House Praha není pouze jeden víkend v roce, jeho organizátoři zvou na celou řadu doprovodných programů. Adventní čas vybízí k rozjímání a vzpomínání na naše blízké. Máte-li chuť, vyrazte třeba na procházku Olšanskými hřbitovy. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si místní čtyři kaplové hrobky, které jsou díky restaurátorským zásahům opět k vidění v celé své kráse. Nemineme ani místo posledního odpočinku Antonína Viktora Barvitia a další funerální tvorbu slavných českých architektů. Nebo se vydejte poznat nejslavnější pražské kavárny, u jejichž kávou a vínem potřísněných stolků lovili umělci slovutných jmen svoji múzu. Zažijte výpravu do časů, kdy bylo Václavské náměstí od Příkopů až po Národní muzeum jednou velkou kavárnou.
30. listopad 2024 11:03
Památky, Praha

Vezměte své děti na Mikulášské jízdy parním vlakem v Praze

Na víkend 30. listopadu a 1. prosince 2024 připravily České dráhy oblíbené Mikulášské jízdy. Centrem mikulášských jízd se opět stane nádraží Praha-Vršovice, odkud několikrát během dne vyrazí parní vlaky v čele s lokomotivou 434.2186 „Čtyřkolák“. Nebude chybět ani oblíbený Cyklohráček, který se o prvním adventním víkendu promění v Čertohráček.
29. listopad 2024 6:00
Zážitky, Praha