ÚvodAktualityNavštivte festival Open House v Praze a podívejte se tam, kam se jindy nedostanete
Památky

Navštivte festival Open House v Praze a podívejte se tam, kam se jindy nedostanete

  • 7. května 2025
Festival městské architektury Open House Praha vstupuje letos do svého 11. ročníku. Festivalový týden přináší celou řadu doprovodných programů – koncerty, přednášky, debaty, výstavy a komentované procházky. O víkendu 17. a 18. května 2025 se zdarma otevře 125 běžně nepřístupných budov a prostorů. Motto letošního ročníku zní Dědictví minulosti, výzvy budoucnosti a reflektuje zapojení festivalu do mezinárodního projektu Open House Europe. Na víkendové vstupy do budov není třeba se předem registrovat, některé týdenní doprovodné akce naopak registraci kvůli omezené kapacitě vyžadují.
dům RadostDebaty, přednášky, procházky a další doprovodné akce, to vše nabídne Festival otevřených budov – Open House Praha 2025 v oblíbeném, jarním květnovém termínu, kdy májové dny táhnou ven a lákají za nevšedními zážitky. Novinkou festivalu je mobilní aplikace, ve které si lidé mohou nejen rezervovat vstupenky na všechny akce, ale také naplánovat svou víkendovou trasu otevřenými budovami.

Návštěvníky festivalu čeká zdarma 125 běžně nepřístupných budov a prostorů ve 13 městských částech. Organizátoři zvou nejen do srdce města, ale i do okrajových částí Prahy – letos například do Bohnic, Hrdlořez, Veleslavína či Suchdola. Jedná se o budovy různých architektonických stylů, historické i moderní, zajímavé rekonstrukce nebo i domy, které na své nové využití teprve čekají. Kromě budov, které se zapojily již v předchozích letech a stále jsou mezi návštěvníky značně oblíbené.

Jedná se např. Nová SpirálaClam-Gallasův palác, Nostický palác v Praze, kostel sv. Anny – Pražská křižovatka, Grabova vila (v Libni), Divadlo Na Zábradlí, hvězdárna Ďáblice, Libeňský zámek, Nuselská radnice, vodárenské věže na Letné a v Michli. Milovníci architektury mohou přijít podívat například do technického zázemí nebo na střešní terasu Veletržního paláce, budovy Elektrických podniků Praha

Zavítat můžete i do Paláce Škodových závodů, nynější sídlo Magistrátu hlavního města Prahy, které vzniklo podle návrhu významného českého architekta Pavla Janáka. V rámci festivalu budou k vidění reprezentativní Škodovy salonky s mimořádnou  umělecko-řemeslnou interiérovou výzdobou a zrestaurovaným dobovým mobiliářem.

I letos vás festival vezme do areálu Pražského hradu! Tentokrát se můžete vydat do veřejnosti běžně nepřístupné Hartigovské zahrady, která ještě do 60. let patřila ke stejnojmennému paláci. Své jméno nese po hraběti a milovníku hudby Ludvíku Josefovi z Hartigu, který zde nechal postavit barokní hudební pavilon. Na výzdobě zahrady se podílel Antonín Braun (synovec proslulého Matyáše Bernarda Brauna), který zhotovil pětici zdejších soch; ty v současné době čekají v depozitáři na restaurátorský zásah. Na Hradě bude možné navštívit i Plečnikův pavilon.
 

Podívejte se do archivu, porodnice či škol

Jeden z největších moderních archivních areálů světa na pražském Chodovci v loňském roce oslavil 30 let od svého otevření a letos Open House nabízí možnost do něj nahlédnout. Projděte si místní knihovnu, kinosál, badatelny, depozitáře či dezinfekční linku pro archiválie.

Festival připomene letošní výročí 130 let od narození a 40 let od úmrtí první československé promované architektky Milady Petříkové-Pavlíkové. V ulici Ve Smečkách dodnes stojí kulturní stánek, jehož funkcionalistické rysy nesou její rukopis. Dnešní sídlo Činoherního klubu původně sloužilo jako spolkový dům Ženského klubu českého a sehrálo důležitou roli nejen v ženské emancipaci. U založení klubu v roce 1902 stála aktivistka a sociální demokratka Charlotta Garrigue Masaryková. Sloužil také Ženské národní radě, kde působila politička Milada Horáková.

Neogotický skvost a nejdéle nepřetržitě fungující porodnice na světě – to je Zemská porodnice u Apolináře VFN. Prohlídka návštěvníky zavede do nejkrásnějších prostor celého areálu, kaple sv. Kříže, která ještě podtrhuje mystickou atmosféru celého objektu. 

Školy, školky a další vzdělávací instituce mají v letošním programu své speciální místo. Prozkoumat bude možné například taneční školu v Branickém pivovaru, astronomickou kupoli v Arcibiskupském gymnáziu, nový minikampus Fakulty sociálních věd UK v Jinonicích, technologické řešení nejmodernější veřejné budovy ve střední a východní Evropě Gymnázia a Střední odborné školy v Českobrodské, zelený pavilon tropického zemědělství se skleníky v Suchdole, přírodní lesní školku na Žižkově a mnoho dalších. I nejstarší Karlova univerzita otevře brány svého sídla a ukáže historické části Karolina jako například Křížovou chodbu a Císařský sál.

Vstup do budov je zdarma a většina budov (a prostorů) je otevřena po oba víkendové dny od 10 do 18 hodin, vstup do většiny budov je bez registrace. Konkrétní časy zpřístupnění a další informace (např. o bezbariérovosti) najdete na na webu openhousepraha.cz v sekci Program.
 

Bohatý doprovodný program

Bohatý doprovodný program nabídne letos více než 40 akcí. Jako součást oslav příjezdu prvního vlaku do Prahy před 180 lety je možné zavítat ve festivalovém týdnu nejen na přednášku odborníka na historii železnice Tomáše Bezoušky, ale bude také možné si prohlédnout několik železničních objektů a areálů – od Nákladového nádraží Žižkov po bývalé bubenečské nádraží.

Fanoušci jízdy na kole po Praze si mohou zapůjčit zdarma Rekola a připojit se k cykloprojížďce po Vršovické drážní promenádě, budoucím parku v místě zrušené železniční trati. Diskutovat se bude také o projektu Centra paměti a dialogu Bubny, který vzniká v místě bývalého nádraží.

O víkendu 17. a 18. května pak bude od 10 do 18 hodin v lokomotivním depu Masarykova nádraží k vidění výstava Zapomenutá nádraží, budoucí cesty, která připomene zbourané těšnovské nádraží, ukáže projekt rekonstrukce vyšehradského nádraží i chystané Muzeum železnice NTM.
 
Kromě toho se také každý den v týdnu od 12. května v kině Atlas uskuteční projekce filmů s architektonickou tematikou Architektura ČSSR 58–89, Olympijský mezičas, Aalto – architektura emocí, Bydlet proti všem, Dům bez východu, Brutalista, memOry, Atlas funkcionalismu.

Součástí doprovodného programu jsou i komentované prohlídky s architekty, architektkami a dalšími odborníky a odbornicemi. K nahlédnutí bude například oceněný rezidenční projekt Fragment v Karlíně, nejnovější novostavba nájemního domu MyMozart na Smíchově, moderní kanceláře Pricefx, budova Fakulty Humanitních studií UK v Troji, divadlo Nová Spirála po rekonstrukci, vybrané objekty v areálu Výstaviště Praha, administrativní projekt Roztyly Plaza, Bohnický ústavní hřbitov nebo galerie Kunsthalle Praha.

Divadlo Venuše ve Švehlovce zve na dekadentní oslavu výročí 100. narozenin architektonicky významné rondokubistické budovy Švehlovy koleje a současně 10. výročí působení souboru. Program nabídne sérií pohybových performance, které reflektují téma těla a architektury.
 

Open House pro děti

Organizátoři si pro rodiny s dětmi připravili v týdnu i na festivalový víkend řadu prohlídek doprovázených hravými Listy pro malé architekty, které se snaží přiblížit architektonické pojmy a témata zábavnou formou. Víkendové prohlídky jsou doporučené dětem od 5 let a není nutné se na ně dopředu registrovat. Děti se podívají například do historické loděnice Českého Yacht Klubu v Podolí, kouzelné Trmalovy vily, na tribuny Velkého strahovského stadionu nebo tiskařského areálu Podkovářská s basketbalovým hřištěm na střeše.

O víkendu bude  možné s malými i většími dětmi zavítat do otevřené stavitelské dílny a postavit si z bílých kostek LEGO® dům svých snů. Pro menší stavitele pak bude připravena dílnička s kostkami DUPLO. Stavitelská dílna bude otevřena po celý festivalový víkend od 10 do 18 hodin v prostorách festivalového infocentra v Kampusu Hybernská ve spolupráci s Czech RepuBRICK. Vstup do dílny je zdarma.

V týdnu pak bude možné zavítat na prohlídku technického zázemí Nové scény ND (pro děti od 7 let) nebo architúru prostory Kunsthalle Praha pro malé děti (od 3 let).
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem Památky

Výstaviště Praha Holešovice s Průmyslovým palácem

Průmyslový palác je ústřední dominantou areálu Výstaviště Praha Holešovice. Secesní stavba pochází z roku 1891 podle návrhu Bedřicha Münzbergra, který spolupracoval s inženýrem Františkem Prášilem. Výzdobu provedl Bedřich Ohman a Alois Dryák. Stavba je jak uměleckou, tak i technikou památkou.

Hvězdárna Ďáblice Zážitky

Hvězdárna Ďáblice

Během otevírací doby pro veřejnost hvězdárna nabízí prohlídky s pozorováním oblohy velkými dalekohledy. Z programu hvězdárny si vyberete pořady o vesmíru pro děti i dospělé, nebo přednášky na různá témata. Školní výpravy i jiné skupiny si mohou sjednat program i mimo otevírací dobu hvězdárny.

Masarykovo nádraží v Praze Památky

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.

Sportovní stadion Strahov v Praze Památky

Sportovní stadion Strahov v Praze

Vyjdete-li strmý kopec na Strahov, objeví se před vámi obrovský gigant, jehož nelze jen tak přehlédnout – sportovní stadion Strahov. Strahovský stadion patří díky své rozloze k největším stadionům na světě.

Nová scéna Národního divadla Kultura

Nová scéna Národního divadla

Novodobá divadelní budova Nová scéna, která je unikátním příkladem specifického využití skla, patří pod správu Národního divadla a funguje jako moderní divadlo všech forem a žánrů.

Prohlídky na Pražském hradě v rámci Festivalu Open House Praha 2025

17. 5.18. 5.
Prohlídky na Pražském hradě v rámci Festivalu Open House Praha 2025

I letos se festival Open House Praha vrací na Pražský hrad. Návštěvníci se ve dnech 17. – 18. května 2025 mohou podívat do veřejnosti běžně nepřístupné Hartigovské zahrady a do Plečnikova pavilonu v Jižních zahradách Pražského hradu.

Nákladové Nádraží Žižkov Památky

Nákladové Nádraží Žižkov

Významnou památkou na území městské části Praha 3 je Nákladové nádraží Žižkov, které bylo v době svého vzniku chloubou prvorepublikových Československých státních drah. Dnes se jedná o největší a nejlépe zachovanou industriální památku na území hlavního města Prahy.

Lannova vila v Bubenči Památky

Lannova vila v Bubenči

Vila Lanna byla vybudována v roce 1872 v novorenesančním slohu významným průmyslovým podnikatelem a sběratelem uměleckých památek Vojtěchem Lannou jako letní odpočinkové sídlo. Budova je zvenčí zdobená freskami.

Lobkowiczký palác na Pražském hradě Kultura

Lobkowiczký palác na Pražském hradě

Lobkowiczký palác v areálu Pražského hradu doposud vlastní starobylý panský rod Lobkowiczů. Vystřídalo se zde mnoho členů rodu a několikrát byl palác rodině odebrán. Po jeho navrácení zde Lobkowiczové zřídili rodinné muzeum, které je díky své povaze nejen českým, ale i evropským unikátem.

Nová Spirála na pražském Výstavišti Kultura

Nová Spirála na pražském Výstavišti

Divadlo Spirála se nachází naproti Plaveckému bazénu, ve spodní části areálu. Od roku 2021 prošlo tříletou rekonstrukcí a od podzimu 2024 je opět otevřeno divákům a divačkám pod názvem Nová Spirála.

Petschkova vila – Muzeum literatury Památníku národního písemnictví Kultura

Petschkova vila – Muzeum literatury Památníku národního písemnictví

Historii a současnost literatury představuje Muzeum literatury, které sídlí od roku 2022 v bubenečské Petschkově vile. Jedná se o pobočku Památníku národního písemnictví, která se na Prahu 6 přestěhovala ze Strahovského kláštera. Muzeum je jediné svého druhu v Česku.

Muzeum železnice a elektrotechniky v Praze – ve výstavbě Kultura

Muzeum železnice a elektrotechniky v Praze – ve výstavbě

V areálu Masarykova nádraží v Praze, v památkově chráněných objektech bývalých dílen, vzniká nové Muzeum železnice a elektrotechniky, které připravuje Národní technické muzeum.

Open House Praha 2025

12. 5.18. 5.
Open House Praha 2025

Festival otevřených budov je dnes již tradičním architektonickým svátkem, který umožňuje zdarma prozkoumat skryté poklady města a užít si neopakovatelnou atmosféru pospolitosti a nadšení z poznávání míst.

Strahovský klášter s historickou knihovnou Kultura

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

Palác Adria v Praze se stylovou kavárnou Památky

Palác Adria v Praze se stylovou kavárnou

Palác Adria je významnou kulturní památkou moderní architektury. Byl postaven pro italskou pojišťovací společnost Riunione Adriatica di Sicurta, která zde roku 1910 zakoupila původní dvoupatrový palác. Ten Palác tu nechal vybudovat o 100 let dříve pasovský biskup Leopold Leonard hrabě Thun.

Bývalé nádraží Praha-Bubeneč – Stanice 6 Památky

Bývalé nádraží Praha-Bubeneč – Stanice 6

Nádraží Bubeneč bylo postaveno roku 1850, provoz zde byl ukončen v roce 2014, nyní patří městské části Praha 6. Po kompletní rekonstrukci zde 28. srpna 2024 otevřelo multifunkční centrum Stanice 6.

Zámek Libeň na Praze 8 Památky

Zámek Libeň na Praze 8

V srdci Libně, v pěstěném parku na pokraji rozlehlých sadů, stojí půvabný rokokový zámek. Na místě dnešního zámku čp. 1 stávala kdysi gotická tvrz.

Divadlo Na zábradlí Kultura

Divadlo Na zábradlí

Divadlo Na zábradlí je jedno z nejznámějších menších divadel v Praze a představuje přední scénu současných divadelních tendencí.

Dny volného vstupu do Národní galerie v Praze 2025

18. 5.
Dny volného vstupu do Národní galerie v Praze 2025

Při příležitosti některých významných dnů či akcí v roce 2025 nabízí Národní galerie v Praze vstup zdarma do vybraných sbírkových expozic, výstav nebo na konkrétní programy.

Královská zahrada Pražského hradu Příroda

Královská zahrada Pražského hradu

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahradu na místě původních středověkých vinic založil Ferdinand I. Habsburský. Nachází se nedaleko letohrádku královny Anny.

Zemská porodnice U sv. Apolináře v Praze Památky

Zemská porodnice U sv. Apolináře v Praze

Porodnice U sv. Apolináře patří mezi nejdéle bez přestávky fungující porodnice na světě. Je postavena ve stylu pobaltské gotiky, podobné budovy tak najdete v Polsku a Německu. Na podnět hraběte Františka Thun-Hohensteina stavbu v polovině 19. století projektoval a postavil architekt Josef Hlávka.

Clam-Gallasův palác v Praze Památky

Clam-Gallasův palác v Praze

Mohutná budova Clam-Gallasova paláce v Husově ulici na Starém Městě pražském leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta, a prastaré komunikace vedoucí k Vyšehradu.

Kongresové centrum Praha Památky

Kongresové centrum Praha

Kongresové centrum Praha (KCP) patří mezi významná evropská kongresová centra, jehož kapacita umožňuje konání kongresů až pro 10 000 účastníků ve více než 70 sálech, saloncích a jednacích místnostech. Je dominantou Prahy s úchvatným výhledem na historické centrum města.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Činoherní klub Praha Kultura

Činoherní klub Praha

Činoherní klub je divadlo se zaměřením na činoherní představení, které se nachází na Praze 1. Legendární pražské divadlo a pestrým a kvalitním repertoárem vzniklo roku 1965 jako součást Státního divadelního studia.

Mama Shelter Prague Ubytování

Mama Shelter Prague

Mnohem víc než jen hotel, kde najdete obří postele a televize nebo bezplatnou vysokorychlostní wifi. Je to oáza pohostinnosti pevně spjatá s energií svého města a různorodých postav, které jej činí výjimečným. Z bývalého Parkhotelu se stalo designové útočiště.

Lilith – obří socha ženy od Davida Černého v Karlíně Památky

Lilith – obří socha ženy od Davida Černého v Karlíně

Nový pražský monument – obryně Lilith sochaře Davida Černého. Na budově Fragment v Karlíně je od podzimu 2022 instalovaná blyštivá socha ženy, která váží 35 tun, měří 24 metrů a má pohyblivou hlavu. Jmenuje se Lilith a vytvořil jí výtvarník a sochař David Černý.

Kunsthalle Praha Kultura

Kunsthalle Praha

Nové centrum pro umění Kunsthalle Praha vzniklo na Klárově přestavbou Zengerovy trafostanice. Program se soustředí na pořádání dočasných výstav, na výzkum v oblasti moderního a současného umění a na inovativní přístupy ve výstavní činnosti.

Kino Atlas Kultura

Kino Atlas

Tradiční pražské premiérové kino s vynikající akustikou a skvělou dopravní dostupností. Program se zaměřuje na arthouse, dokumenty a kvalitní mainstream. V rozlehlé zelené kavárně Café Atlas rostlin probíhají i koncerty, čtení a debaty.

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli Památky

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli

Michelský vodojem z let 1906 – 1907 navrhl významný český architekt Jan Kotěra. Stavbu vysokou 42 metrů z neomítnutých cihel a s měděnou střechou najdete na okraji pankrácké pláně, v katastru Michle, v ulici Hanusova.

Budova Českého Yacht Klubu v Podolí Památky

Budova Českého Yacht Klubu v Podolí

Třípodlažní celodřevěná loděnice Českého Yacht Klubu najdete v Podolí pod Vyšehradem. Její výstavba byla iniciována zakladatelem klubu, Josefem Rösslerem-Ořovským. Byla postavena v roce 1912 na hrázi ochranného přístavu.

Největší stadion v České republice i na světě – Strahovský stadion v Praze

Největší stadion v České republice i na světě – Strahovský stadion v Praze

V roce 1934 byl dokončen největší sportovní stadion na celém světě – pražský Strahov. Má dosud stále nepřekonanou megalomanskou kapacitu 240 000 míst. Nikde jinde na zeměkouli není většího stadionu.

Vodárenská věž Letná Památky

Vodárenská věž Letná

Letenská vodárna je 26 metrů vysoká pětipodlažní vodárenská stavba postavená v novorenesančním slohu. Stanová střecha oplývá vikýři, na špičce střechy je v nástavbě umístěn hodinový stroj. V posledním patře se nachází vnější ochoz umístěný na krakorcích.

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka Památky

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Mezinárodní duchovní centrum Pražská křižovatka je jedním z projektů Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, která rovněž dbá o záchranu a správu tohoto jedinečného prostoru. Pražská křižovatka sídlí v dávno odsvěceném kostele založeném sv. Václavem již v roce 927 n. l.

Schwarzenberský dům – Deymovský palác na Starém Městě pražském Památky

Schwarzenberský dům – Deymovský palác na Starém Městě pražském

Deymovský palác (Deymův palác, dům Čabelických ze Soutic, Schwarzenberský dům) vznikl sloučením tří středověkých domů, které na místě stávaly už ve 14. století. Jejich první přestavba začala v roce 1702 a dokončena byla až dalším majitelem Václavem Ignácem hrabětem Deym ze Střítěže, v roce 1721.

Ďáblický hřbitov Památky

Ďáblický hřbitov

Počátkem 20. století přestala Praze stačit kapacita městských hřbitovů nacházejících se na území Žižkova a Vinohrad. Zvažovalo se založení nového velkého obecního hřbitova v Hostivaři a souběžně s ním se projektovalo mnohem menší městské pohřebiště v Ďáblicích.

Palác Ara v Praze Památky

Palác Ara v Praze

Palác Ara, který najdete jen pár kroků od Václavského náměstí a bulváru Na Příkopě, bezpochyby patří k ikonám českého funkcionalismu.

Nový židovský hřbitov v Praze Památky

Nový židovský hřbitov v Praze

Nový židovský hřbitov tvoří samostatnou část Olšanských hřbitovů. Naleznete jej mezi ulicemi Želivského a Izraelská. Rozlohou i počtem náhrobků je největším židovským hřbitovem u nás a je chráněn jako kulturní památka.

Lichtenštejnský palác v Praze Památky

Lichtenštejnský palác v Praze

Barokní stavba podle projektu Giovanniho Battisty Alliprandiho se nachází na břehu Vltavy na Kampě. V současné době používá Lichtenštejnský palác česká vláda k reprezentačním účelům.

Hartigovská zahrada Příroda

Hartigovská zahrada

Hartigovská zahrada patří mezi Jižní zahrady Pražského hradu. Leží jižně pod zahradou Na Valech. Najdete zde hudební pavilón a sochařskou výzdobu v podobě antických božstev. Hartigovská zahrada není veřejnosti přístupná.

Hlávkovy koleje – první studentské koleje pro talentované nemajetné studenty Památky

Hlávkovy koleje – první studentské koleje pro talentované nemajetné studenty

Hlávkovy koleje tvoří dvě secesní budovy, které se nachází na Novém Městě v Praze 2. Jsou vedle sebe, ale jedna z nich má průčelí do ulice Dittrichova a druhá do ulice Jenštejnská. Jejich historie je spojena se jménem jejich zakladatele, kterým byl doktor Josef Hlávka.

Bývalá budova Elektrických podniků v Holešovicích Památky

Bývalá budova Elektrických podniků v Holešovicích

Na konci roku 2021 byla dokončena rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších funkcionalistických památek, budovy Elektrických podniků v pražských Holešovicích. Stavba z roku 1935 je nyní opět výstavní budovou.

Škodův palác v Jungmannově ulici Památky

Škodův palác v Jungmannově ulici

Pozdně kubistická budova byla postavena na přelomu 20. a 30. let 20. století pro generální ředitelství Škodových závodů v Plzni. Návrh vytvořil profesor Pavel Janák. Dnes se v budově nachází úřad Magistrátu hlavního města Prahy.

Grabova vila v Libni Památky

Grabova vila v Libni

Reprezentační vila židovského velkoprůmyslníka Hermanna Graba byla postavena v polovině 90. let 19. století karlínským stavitelem a architektem Josefem Blechou, který se podílel na realizaci mnoha továrních i obytných budov v Libni.

Nuselská radnice Památky

Nuselská radnice

Nuselská radnice je krásná novorenesanční stavba v Táborské ulici na Praze 4. Byla postavena mezi lety 1908 až 1909 podle návrhu architekta Antonína Turka. Dnes slouží jako reprezentační část Obvodního úřadu Městské části Praha 4.

Trmalova vila v pražských Strašnicích – centrum architektury rodinného bydlení Kultura

Trmalova vila v pražských Strašnicích – centrum architektury rodinného bydlení

Trmalova vila, dílo architekta Jana Kotěry, je unikátní ukázkou architektonické tvorby rodinných sídel první poloviny dvacátého století. V roce 2014 prošla celkovou rekonstrukcí, která vyzdvihla kvalitní řemeslné prvky a nádherné umělecké dekorace.

Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury Památky

Nostický palác v Praze – sídlo ministerstva kultury

Rozsáhlý barokní palác, který dal v druhé polovině 17. století vystavět tehdejší nejvyšší kancléř Jan Hartwig z Nostitz v sobě skrývá unikátní knihovnu s 15 tisíci historickými svazky, kapli a obrazárnu. Palác není běžně přístupný, konají se zde však krátkodobé výstavy.

Další aktuality

V Bohnicích se chystá festival Mezi ploty, letos ve velkém stylu!

Na letošní festival Mezi ploty, který se v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice uskuteční 24. a 25. května 2025, přijedou desítky slavných umělců. Budou to například Richard Müller, Olympic, Xindl X, Visací zámek, Aneta Langerová, Michal Hrůza, Lenka Dusilová, Lenny, N.O.H.A., Kašpárek v rohlíku, Skyline, Jan Budař, Cirk La Putyka, Vilma Cibulková se souborem 3D Company i se souborem SpoluHra, Simona Babčáková, Lukáš Pavlásek nebo osobnosti show Na stojáka jako Adéla Elbel, Ester Kočičková a Tomáš Matonoha. Na 10 scénách v areálu se vystřídá na 100 hudebníků a divadelníků!
17. květen 2025 12:00
Kultura, Praha

Poslední příležitost vidět létající drahokkamy: výstava motýlů ve skleníku Fata Morgana pomalu končí

Už jenom poslední dva víkendy, tedy 17. a 18. 5. a následující týden a víkend 24. a 25. 5. 2025 si mohou návštěvníci Botanické zahrady hl. m. Prahy užít výstavu exotických motýlů. Přehlídka nazvaná Motýli: Kouzlo přitažlivosti je nedílnou součástí celoročního tématu vábení v přírodě a motýly představuje jako jedinečné a důležité opylovače. Trojská botanická zahrada má otevřeno každý den od 9 do 19 hodin, skleník Fata Morgana je v pondělí uzavřený.
16. květen 2025 18:00
Příroda, Praha

Vltavu u Žlutých lázní ovládnou o víkendu dračí lodě

Od pátku do neděle, 16. až 18. května 2025, se na Vltavě podél Žlutých lázní bude bojovat o Český pohár dračích lodí. Do areálu se sjede přes tisíc účastníků, aby se utkali v nejstarším závodě dračích lodí v České republice. Pražský festival dračích lodí je nejstarším závodem svého druhu na našem území.
16. květen 2025 10:00
Letní sporty, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (17.5. – 18.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří na letišti v Čáslavi 2025, Den otevřených dveří stavby metra D, Pochod Praha – Prčice 2025, Den otevřených dveří v Českém rozhlasu 2025, Prohlídky na Pražském hradě v rámci Festivalu Open House Praha 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
16. květen 2025 6:01
Zážitky, Praha

Svět knihy Praha slaví letos třicáté výročí svého trvání!

Na Výstavišti v Holešovicích se od 15. do 18. května opět dostane ke slovu literatura a to jak česká, tak světová. Do světa knih láká čtenáře 30. ročník knižního veletrhu a literární festival Svět knihy 2025. Programově pestrý ročník představí literární Portugalsko, širokou škálu žánrů a opět podpoří autory bojující za svobodu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co všechno se můžete těšit.
16. květen 2025 6:00
Kultura, Praha

Národní zemědělské muzeum zve 18. května do svých expozic!

V neděli 18. května 2025 si můžete užít vstup do Národního zemědělského muzea zdarma. Své brány vám bezplatně budova otevře od 9:00 do 17:00, pokochat se zde mimo jiné můžete krásnou vyhlídkou na rozkvetlou Prahu. V ten samý den mohou fandové techniky navštívit i pobočku muzea v Čáslavi, kde bude probíhat Den otevřeného depozitáře. Do jindy nepřístupného prostoru se ale bude platit vstupné.
15. květen 2025 8:00
Kultura, Praha

Festival Růžový máj přinese na Rašínovo nábřeží sedm tisíc lahví růžového vína

Celkem 43 stánků, z toho 25 vinařů, degustace růžových vín a klaretů, k tomu vhodná gastronomie, bohatý doprovodný program – to vše nabídne už 14. ročník festivalu Růžový máj. Ten proběhne 17. května 2025 na pravém břehu Vltavy na Rašínově nábřeží od 10:00 do 21:00 hodin.
14. květen 2025 15:00
Gurmánská turistika, Praha

Národní galerie Praha zve i v roce 2025 na dny volného vstupu

Národní galerie v Praze vyhlašuje každým rokem při různých příležitostech několik dní volného vstupu do všech, či vybraných sbírkových expozic, výjimečně i na některé z výstav. V roce 2025 jsou těmito dny neděle 18. 5. při festivalu Máme otevřeno a Mezinárodním dni muzeí a galerií, 4. a 5. 10. k festivalu Den architektury a státní svátky 28. 10. a 17. 11. 2025.
14. květen 2025 13:18
Kultura, Praha