Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Cesta partyzánské brigády Mistra Jana Husa
Zdroj foto: Wikipedia
Letní sporty

Cesta partyzánské brigády Mistra Jana Husa

Cesta partyzánské brigády Mistra Jana Husa je dlouhá 25 km a vede z Krucemburku k Cyklo Areně Vysočina v Novém Městě na Moravě.
Trasa vede z Krucemburku do Vojnova Městce a poté rozlehlými lesy. Nejprve k osadě Nová Huť, pod kopec Tisůvka a na Cikháj, obec ukrytou v lesích Žďárských vrchů. Cesta pokračuje proti proudu Svratky ke stavidlu Sražená voda, umělému kanálu se stavidly propojující Svratku a Stržský potok. Posléze vás dovede až k pramenu Svratky s pomníkem.
 
Po cestě uvidíte Brožovu skálu – tři mohutné skály sahají do výšky až dvaceti metrů. Jsou tvořeny rulou a byly vytvarovány působením mrazu a ledu v pleistocénu. Pak trasa zamíří k obci Tři Studně, která je rekreačním srdcem oblasti. Milovníkům koupání je zde k dispozici rybník Sykovec a Medlov. Za Vachovicemi projde stezka Bílou skálou s výhledem do kraje a dostane se až k Cyklo Areně.
 

Z historie partyzánské brigády:

Parašutistická skupina Mistr Jan Hus byla nad českým územím vysazena 26. října 1944. Původně měla seskočit nedaleko Velkého Dářka u Žďáru nad Sázavou. To se ale nepovedlo, a tak celý výsadek skončil v okolí Čáslavi. Podobně jako řada dalších sovětských výsadků byla skupina zformována Ukrajinským štábem partyzánského hnutí v Kyjevě. Došlo k tomu 16. srpna 1944 a o pár dní později byla dána k dispozici partyzánskému štábu 1. Ukrajinského frontu. Cílem bylo destabilizovat nacistickou okupační moc v oblasti Železných hor a Žďárských vrchů, provádět zde partyzánské akce, zpravodajskou činnost a zakládat ilegální národní výbory.
 
Úspěch zaznamenali partyzáni v únoru 1945, kdy zaútočili na projíždějící auto SS nedaleko Havlíčkova Brodu. Chtěli ho zastavit a zabavit, a aniž by to tušili, zastřelili při tom vysokého důstojníka Bruno Waltera, jenž právě projížděl Protektorátem z Berlína do Vídně. V březnu 1945 se měla skupina přesunout z Dědic u Zbýšova na Žďársko. V lesích u Leškovic se rozhodli k dennímu odpočinku. Vybrali si ale špatný úkryt na místě, odkud navíc nebylo možné uniknout. Němci zachytili jejich vysílání a šli po partyzánech najisto. Boj probíhal od šesté večerní do čtvrté ranní. Proti německé přesile neměli partyzáni šanci. Zachránil se pouze jeden, a to, když se večer před bojem rozhodl vyhledat blízkou partyzánskou skupinu, kterou nakonec (s pomocí místního rolníka) našel.
 

Aktuality

Hudební festival Hrošení na řece 2024

Dvoudenní hudební festivaly se odehrávají na pláži rybníku Řeka v zavedeném retrokempu Moře s restaurací (Krucemburk – nedaleko Ždírce nad Doubravou, CHKO Žďárské vrchy) a jsou zaměřené na folk, bluegrass, country a trampskou i irskou muziku.
Krucemburk, Kraj Vysočina

Městské kino Ždírec nad Doubravou

Nová Gumpova cesta začne přesně tam, kde ta předchozí skončila. Se svým milovaným Béďou Kozím Bobkem projde hlavní zvířecí hrdina příběhem, který už jim dávno předtím napsaly hvězdy.
Ždírec nad Doubravou, Kraj Vysočina

Cross alej 2024

Běh CROSS ALEJ 2024, je terénní běh (cross) pro všechny kategorie, na stravitelné distanci – 5 km, s hlavní myšlenkou "Rozběháme Hlinsko!".
Studnice, Pardubický kraj

Loutky na Veselém Kopci

Loutkářská sobota pro děti a jejich hravý doprovod je připravena v sobotu 11. května od 9.00 do 16.00 hodin ve spolupráci s Muzeem loutkářských kultur v Chrudimi v rámci celoročního společného projektu.
Hlinsko, Pardubický kraj

Lidové kalendárium aneb Když naprší, uschne

Muzeum v přírodě Vysočina připravilo společně s Národopisným souborem Kohoutek z Chrudimi zajímavý program, který představí vybrané kalendářní obyčeje. Prožijte s námi v závěru května třeba masopustní veselí, velikonoční obyčeje nebo posvícenskou zábavu.
Hlinsko, Pardubický kraj

Hrnčířská sobota na Veselém kopci

Setkání hrnčířů a keramiků.
Hlinsko, Pardubický kraj

Veselokopecký jarmark

Prodej výrobků vybraných a pozvaných lidových řemeslníků, doprovodný kulturní program.
Hlinsko, Pardubický kraj

Bramborová sobota na Veselém Kopci

Příležitost k chutnání tradičních jídel z brambor i k tomu dozvědět se vše o jejich pěstování, uskladnění i využití. Tradiční program věnovaný bramborám se koná na Veselém Kopci v sobotu 5. října od 10.00 do 16.00 hodin. Je připomínkou tradice pěstování a využití brambor na Českomoravské vrchovině.
Hlinsko, Pardubický kraj

Bývalý panský špýchar v Krucemburku

Bývalý panský špýchar v Krucemburku na Havlíčkobrodsku z 2. poloviny 17. století se řadí mezi nejstarší a nejzajímavější budovy v obci. Stavba se nachází u Městeckého potoka v místech bývalé středověké tvrze.
Krucemburk, Kraj Vysočina

Pamětní síň Jana Zrzavého

Pamětní síň významného českého malíře Jana Zrzavého, který je pohřben na nedalekém hřbitově u kostela na náměstí Jana Zrzavého v Krucemburku na Vysočině. Jan Zrzavý byl významný avantgardní malíř a scénograf.
Krucemburk, Kraj Vysočina

Autobusová zastávka jako obývák v Krucemburku

Čekání na autobus jako neobyčejný kulturní a společenský zážitek? V Krucemburku u sokolovny se vám toto přání splní.
Krucemburk, Kraj Vysočina

Moře u rybníka Řeka na Vysočině

Rybník se zvláštním názvem Řeka leží na jih od městečka Krucemburk. Na jeho břehu se dá jezdit na kole, stanovat a na severním pobřeží jsou skvělé pláže pro koupání. Moře je pak název kempu, který poskytuje nejen kvalitní služby, ale také "moře" zábavy.
Krucemburk, Kraj Vysočina

Koupání a vodní sporty v osadě Souhvězdí

Lesní chatový areál pod hrází rybníku Řeka u obce Staré Ransko leží v krásné, klidné a ekologicky nezávadné chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Místo je vhodné pro milovníky vodních sportů, houbaření, rybaření, cyklistiky a turistiky.
Krucemburk, Kraj Vysočina

Vojnoměstecký vodopád

Vojnoměstecký vodopád se nachází východně od Vojnova Městce na bezejmenném pravostranném přítoku Městeckého potoka.
Vojnův Městec, Kraj Vysočina

Josefína – socha Michala Olšiaka

Dvoumetrová socha od umělce Michala Olšiaka.
Krucemburk, Kraj Vysočina

Národní přírodní rezervace Ransko – bledule ve Žďárských vrších

Na jaře kvetou v Národní přírodní rezervaci Ransko mezi Ždírcem nad Doubravou a Havlíčkovou Borovou desetitisíce bledulí jarních. Zdejší rozsáhlé lesy o rozloze necelých 700 ha jsou domovem pro celou řadu chráněných a ohrožených rostlin a živočichů.
Krucemburk, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Chata U Meškadla na Vysočině

Chatka U Meškadla stranou rušných míst, v městysu Vojnův Městec, leží přibližně 14 km severně od města Žďár nad Sázavou v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. V této romantické krajině naleznete řadu kulturních i přírodních památek i nespočet značených turistických a cyklistických tras.
Vojnův Městec, Kraj Vysočina

Restaurace a hotel u Šimáka Radostín

Naší snahou je, abyste od nás odcházeli co nejspokojenější a ještě dlouho vzpomínali na chvíle, které jste strávili v naší restauraci a hotelu.
Radostín, Kraj Vysočina

Karelský rynek – obchůdek s regionálními potravinami

Farmářská prodejna u Velkého Dářka nabízí galerii chutí, vůní a lidové tvořivosti. Vyberte si ve stylové prodejně prvotřídní bio-potraviny od regionálních farmářů, výrobky šikovných řemeslníků, originální dárky a třeba i lahodnou kávu na cestu domů.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Chata Velké Dářko

Velká chata až pro 16 osob leží na polosamotě u lesa v obci Karlov v krásné krajině Českomoravské vrchoviny.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Apartmán U Skláře

V srdci Žďárských vrchů, v malé obci Karlov se nachází sklárna Svoboda, jejíž součástí je Apartmán U Skláře. Celoročně vás ubytujeme s celkovou kapacitou 6 lůžek, z toho 4 lůžka v apartmánu a 2 lůžka v samostatném pokoji s koupelnou a toaletou.
Karlov, Kraj Vysočina

Stanský mlýn

Ubytování v rodinném penzionu – klid, příroda a čerstvý vzduch na Vysočině.
Vítanov, Pardubický kraj

Misijní a konferenční centrum Immanuel

Konferenční centrum Immanuel se nachází v překrásném prostředí Českomoravské vysočiny na rozhraní chráněných krajinných oblastí Železných hor a Žďárských vrchů.
Slavíkov, Kraj Vysočina

Chalupa Kocourov

Nově zrekonstruovaná chalupa pro příjemný pobyt v osadě Kocourov se nachází na rozhraní Vysočiny a Železných hor. Kolem domu je neoplocená zahrada s posezením a ohništěm.
Slavíkov, Kraj Vysočina