Dálkové turistické trasy jsou speciálně značené cesty určeny pro pěší, cyklisty nebo běžkaře, které spojují různé části země a často překračují hranice států. V České republice mají velký význam pro rozvoj turistiky, spojují historická místa, přírodní krásy a kulturní památky, a poskytují turistům možnost objevovat zemi pohodlně a atraktivní formou.
Nejdelší dálkovou trasou v České republice je Severní stezka, která je součástí sítě tras Via Czechia. Spojuje nejzápadnější a nejvýchodnější body České republiky a vede převážně severními pohraničními horami.
Zlatá stezka Českého ráje spojuje krásy a památky této populární oblasti, včetně skalních měst, údolí, vrchů a potoků, jakož i středověkých hradů a borových lesů. Trasa o délce 119 km představuje skvělou možnost pro milovníky turistiky a přírody.
Evropské dálkové trasy, jako je E3 a E6, mají za úkol spojovat různé části Evropy a umožňují pěší turistice přecházet mezi mnoha evropskými státy. Trasa E3 vede v ČR od Chebu až do Beskyd, zatímco E6 začíná nedaleko Chebu a směřuje přes Šumavu do Rakouska.
Naučná stezka Historická krajina Netolicko vede skrz významné kulturní památky města Netolice a jeho okolí. Nabízí jak kratší okruh pro pěší, tak delší okruh pro cykloturisty, během kterých se návštěvníci mohou seznámit s historickým a přírodním bohatstvím této oblasti.
Svatojakubská cesta v jižních Čechách je dálková pěší trasa, která je součástí větší sítě cest do Santiaga de Compostela. Trasa o délce 213 km vede z jižních do středních Čech a končí na Šumavě, odkud pokračuje do Rakouska směrem k Pasovu.
Via Czechia je systém ucelených dálkových turistických tras, který spojuje různé části České republiky, od hranic po hranice. Nabízí několik tras, včetně Severní a Jižní stezky, Českomoravské stezky a mnoha dalších, které vedou přes kulturní, přírodní a historické památky.
Hřebenovka Ještěd-Praděd nabízí turistům možnost procházet vrcholky pohoří a objevovat krásy Libereckého kraje, Královéhradeckého, Pardubického, i Olomouckého kraje. Je to ideální trasa pro milovníky horských pohledů a historických míst, která byla značena již na začátku 20. století.
Existuje několik míst označených jako geografický střed České republiky s rozdílnými podmínkami určení. Například jeden ze středů je v Číhošti, další ve Senešnici a další v Golčově Jeníkově. Návštěvníci těchto míst mohou zažít unikátní pocit stát v 'srdci' Čech a seznámit se s místními historickými a přírodními zajímavostmi.
Cyrilometodějská stezka poskytuje možnost putování po stopách slovanských kořenů směřujících na Velehrad. Je to trasa vhodná pro pěší turisty, která vede přes mnoho historických a kultůrních míst spojených s dědictvím svatých Cyrila a Metoděje, patronů Evropy. Turisté tak mají příležitost objevovat historické souvislosti a krásy české krajiny.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.