ÚvodAktualityDen vítězství nad nacismem: Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin
Památky

Den vítězství nad nacismem: Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin

  • 7. května 2024
8. květen je Dnem vítězství nad nacismem, kdy si připomínáme významné okamžiky z období druhé světové války, které by neměly upadnout do zapomnění. V dobách míru a obzvláště pak nyní, za současné neklidné situace, nesmíme zapomínat na oběti našich předků, kteří během válečných let neztráceli naději a často za vyšší cíle položili svůj život, anebo na ty, kteří se zcela nevinně dostali do víru událostí, z něhož již nebylo návratu. Vydejte se po stopách historických událostí, které měly dopad na vývoj našich dějin a vzdejte hold statečnosti našich předků.
Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města Památky

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města

Město Terezín, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, je dnes známé především jako tragický symbol utrpení desetitisíců nevinných lidí. Za 2. světové války sloužilo jako internační tábor židovského obyvatelstva a stalo se přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů.

Památník obětem vypálené vesnice Ležáky Kultura

Památník obětem vypálené vesnice Ležáky

Památník je věnován tragické události z 24. 6. 1942, kdy nacisté obec Ležáky vyhladili. Její obyvatelé zaplatili svými životy kvůli objevení tajné vysílačky Libuše patřící parašutistům pověřených atentátem na Heydricha.

Památník holokaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu Památky

Památník holokaustu Romů a Sintů v Hodoníně u Kunštátu

Památník stojí na místě tábora, kde byly v období od srpna 1940 do listopadu 1950 internovány různé skupiny osob, které byly zejména z rasových, národnostních či politických důvodů vyčleňovány z většinové společnosti. Za II. světové války sloužil jako sběrný tábor pro moravské Romy.

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha

Armádní muzeum Žižkov se po kompletní rekonstrukci otevřelo v říjnu 2022. V expozici si prohlédnete vojenské dějiny od prvopočátků do současnosti. Zažijte pocity, které prožívali naši vojáci v zákopech 1. světové války, vstupte rovnou do vřavy bojů.

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk Kultura

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk

Památník Ploština prošel mezi lety 2020-2023 generální rekonstrukcí a nyní nabízí moderní expozice ve zcela nových prostorách. Připomíná osudy míst v regionu, která na samém konci války vypálili nacisté.

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty Kultura

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Murál Operace Anthropoid nad Vychovatelnou Památky

Murál Operace Anthropoid nad Vychovatelnou

Na 80 metrů dlouhé zdi u zastávky tramvaje Vychovatelna v Praze 8 vzniklo graffiti připomínající operaci Anthropoid. Jde o graffitový komiks, který zobrazuje tuto historickou událost od seskoku parašutistů, přes atentát, až po boj v kryptě kostela v Resslově ulici.

Národní památník II. světové války v Hrabyni Památky

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v Hrabyni je součástí Slezského zemského muzea. Stojí v bezprostřední blízkosti míst, na kterých probíhaly jedny z nejtvrdších bojů konce války na území dnešní České republiky. Moderní expozice doplňuje audiovizuální technika.

Národní památník na Vítkově Kultura

Národní památník na Vítkově

Od roku 2000 spravuje Národní muzeum Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu. Národní památník byl na vrchu Vítkově postaven v letech 1928–1938 k poctě československých legionářů.

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech Kultura

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

V břežanském památníku naleznete multimediální expozici protifašistického odboje, který tvoří spolu s Lidicemi a Terezínem jakýsi trojúhelník paměti národa daného období. Mimo informací o životě za protektorátu a odboji obsahuje i část věnovanou historii zámku.

Památník Šoa Praha – revitalizace nádraží Bubny Kultura

Památník Šoa Praha – revitalizace nádraží Bubny

Památník ticha je projekt revitalizace nádraží Bubny v moderní prostor pro veřejný dialog o dědictví minulosti jako stigmatu dneška. Realizátorem je obecně prospěšná společnost Památník Šoa Praha o.p.s.

Naučná stezka Pardubicemi po stopách Silver A Památky

Naučná stezka Pardubicemi po stopách Silver A

Naučná stezka vznikla v roce 2012 k příležitosti 70. výročí druhého stanného práva, které vyhlásili němečtí okupanti na území protektorátu Čechy a Morava. Cesta představuje návštěvníkům několik míst spojených s činností Silver A v Pardubicích a osudy hlavních aktérů.

Muzeum koncentračního tábora podzemní letecké továrny Rabštejn Památky

Muzeum koncentračního tábora podzemní letecké továrny Rabštejn

Poté, co byl 3. 12. 1941 vydán Hitlerův výnos "O zefektivnění zbrojní výroby", stalo se Rabštejnské údolí předmětem zájmu fašistické válečné mašinerie.

Vypálená usedlost Vařákovy paseky na Vsetínsku Památky

Vypálená usedlost Vařákovy paseky na Vsetínsku

Bývalá pasekářská osada, jejíž obyvatelé podporovali partyzány, byla vypálena gestapem 2. května 1945. Tuto tragickou událost připomíná pomník s pamětní deskou.

Partyzánský bunkr v Prlově Památky

Partyzánský bunkr v Prlově

Smutné tragické události z dob druhé světové války připomíná obnovený partyzánský bunkr v Prlově na Vsetínsku. Stojí nad obcí schovaný mezi stromy, pod hlínou, listím a kůrou a je téměř neviditelný.

Památník obětem II. světové války v Javoříčku Památky

Památník obětem II. světové války v Javoříčku

V tichém a krásném údolí uprostřed polí a lesů leží obec Javoříčko, kde se nachází národní kulturní památka připomínající válečné zločiny na civilistech v květnu 1945.

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze Památky

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se zapsal do České historie tím, že za II. světové války poskytl útočiště českým parašutistům, kteří v roce 1942 provedli úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Památník životické tragédie v Havířově-Životicích Památky

Památník životické tragédie v Havířově-Životicích

Památník životické tragédie byl vybudován k uctění obětí nacistické likvidační akce, která proběhla 6. 8. 1944. Během této akce bylo jako odplata za partyzánskou akci a zabití 3 příslušníků gestapa zastřeleno 36 mužů ze Životic u Havířova a okolních obcí.

Patton Memorial Pilsen – Památník generála Pattona v Plzni Kultura

Patton Memorial Pilsen – Památník generála Pattona v Plzni

Patton Memorial Pilsen jako jediné muzeum v Česku mapuje postup spojeneckých vojsk od vylodění v Normandii až po osvobození Plzně a západu Čech americkou armádou. V nově otevřené expozici uvidíte také řadu artefaktů z bojišť i osobních předmětů vojáků.

Pietní místo Lety u Písku Památky

Pietní místo Lety u Písku

Nově upravené pietní území se nachází v místě bývalého pohřebiště cikánského tábora Lety u Písku nedaleko obce Lety.

Socha Nicholase Wintona a dětí na Hlavním nádraží Památky

Socha Nicholase Wintona a dětí na Hlavním nádraží

Na prvním nástupišti pražského Hlavního nádraží spatříte emotivní sousoší sira Nicholase Wintona se dvěma dětmi, které „čekají na vlak“. Sir Nicholas George Winton v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí tím, že jim zajistil odjezd vlakem do Anglie.

Partyzánský památník Na Jedli u Dalečína Památky

Partyzánský památník Na Jedli u Dalečína

Nad malebnou vískou Veselí u Dalečína se nachází trojice mohutných železobetonových kvádrů s motivy pěticípé hvězdy, pušky a samopalu. Jde o pomník partyzánů z oddílu Dr. M. Tyrše.

Naučná stezka Vařákovy paseky Letní sporty

Naučná stezka Vařákovy paseky

Naučná stezka Vařákovy paseky začíná u vlakového nádraží v Horní Lidči. Vede kolem Lačnovských rybníků, do vsi Lačnov, odtud kolem lačnovských skal až na hřeben Vizovických vrchů. Pak pokračuje na Vařákovy paseky a dále k Čertovým skalám a do Lidečka. Měří 16 km a najdete na ní 15 zastavení.

Cesta bojovníků za mír Letní sporty

Cesta bojovníků za mír

Okružní trasa pro pěší turisty vede z Bystřice pod Hostýnem k chatě Tesák a partyzánské zemljance skupiny Míša a Hostýnskými lesy zpět do Bystřice. Cesta měří celých 20 km.

Cesta partyzánské brigády Jana Žižky Letní sporty

Cesta partyzánské brigády Jana Žižky

Cesta partyzánské brigády Jana Žižky je 21kilometrová trasa z Hošťálkové do Lukovečku. Stezka je hodnocena jako obtížná a je primárně využívána pro pěší turistiku. Vede po zelené značce Hostýnsko-vsetínskou hornatinou.

Cesta partyzánské brigády Mistra Jana Husa Letní sporty

Cesta partyzánské brigády Mistra Jana Husa

Cesta partyzánské brigády Mistra Jana Husa je dlouhá 25 km a vede z Krucemburku k Cyklo Areně Vysočina v Novém Městě na Moravě.

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni Památky

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni

Památník Operaci Anthropoid se nachází v Praze-Libni nedaleko křižovatky u Vychovatelny. Připomíná československé parašutisty, kteří v těchto místech provedli 27. května 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, pod kdycím názvem "Operace Anthropoid".

Lesní hotel Peršlák – bývalá celnice, kterou střeží Kámen republiky Životní styl

Lesní hotel Peršlák – bývalá celnice, kterou střeží Kámen republiky

Při bývalé státní hranici s Rakouskem se nachází hotel, který sloužíval jako sídlo finanční stráže a celnice.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky

Romantické zříceniny: ideální tip na podzimní výlet

Hradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupeživí rytíři nebo bandité…
6. září 2024 16:30
Památky

Nenechte si ujít historické bitvy, které přináší babí léto a podzim 2024

Patříte k obdivovatelům dávno zašlých věků a chtěli byste se alespoň na chvíli do historie vrátit? Přeneste se zpět do minulosti, kdy územím královských Čech a Moravy brázdila husitská a později císařská vojska pod vedením zkušených vojevůdců. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na ty nejzajímavější bitvy, které se na podzim konají.
5. září 2024 8:19
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Irsko?

Smaragdový ostrov, národní parky Glenveagh či Killarney s překrásnými jezery, středověké hrady, typické irské hospody a puby, černé pivo, svatý Valentýn anebo oslavy Dne svatého Patrika: je tolik věcí, které máme rádi v Irsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme jednu z nejzápadněji položených zemí Evropské unie. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Irsko!
5. září 2024 7:18
Památky

Národní technické muzeum se v sobotu připojuje ke Dnům evropského dědictví

Národní technické muzeum se v sobotu 7. září 2024 připojuje ke Dnům evropského dědictví. Do všech poboček Národního technického muzea bude tento den snížené vstupné, pro Centrum stavitelského dědictví v Plasích a Železniční depozitář v Chomutově bude platit snížený vstup i na neděli 8. září. Zváni jste také na Oslavy výročí tratí v Dolní Lipce, kde potkáte historické železniční skvosty a můžete se svézt vlakem v čele s parní lokomotivou 464.102 Ušatá z roku 1940.
4. září 2024 12:05
Památky

Dny evropského dědictví otevírají v září i nepřístupné památky

Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) probíhají vždy druhý zářijový týden v desítkách evropských zemí. Otvírají dveře tisíců zřídka otevřených památek a každoročně se jich zúčastní více než 20 milionů lidí. Každoročně se během akce otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.
3. září 2024 22:11
Památky

Ochlaďte se za nejmohutnějšími hradními zdmi

Letošní velmi teplý úvod září přináší výrazně nadprůměrné teploty i překonání dlouholetých teplotních rekordů. Počasí v Česku bude i v nejbližších dnech nadprůměrně teplé a na většině území téměř bez deště. Nejvyšší odpolední teploty se dostanou nad tropických 30 stupňů Celsia. Portál Kudy z nudy vám proto tentokrát přináší tipy, kam se vydat na výlet za chladivé zdi středověkých hradů, kam letní žár nepronikne. Mohutné a vysoké obvodové hradby zaručují příjemný chládek v tropickém počasí, anebo naopak bezpečí v případě vydatných dešťů.
3. září 2024 5:54
Památky

Hrady Karla IV. – víte, kde je najdete?

Využijte hezké dny k cestování a poznávání různých zákoutí naší vlasti.. Co takhle podniknout výlet na některý z hradů a zámků, kde žil anebo které založil Karel IV.? Král a císař byl v tomto směru velmi aktivní – a zdaleka nešlo jen o Karlštejn.
2. září 2024 6:37
Památky