Na území Bělského lesa mezi Výškovicemi a Starou Bělou v Ostravě se můžete projít po Cestě vody. Jsou zde chodníčky, hrací prvky i Priessnitzovy lázně.
Cesta vody vede od vyvěrajících pramenů a obnovených studánek podél sezónně zvodněných potůčků až k hluboce zařezanému a divoce meandrujícímu potoku v údolí.
Nástupními body do řešeného území a zároveň ústředními motivy, od nichž se celá kompozice pozvolna rozvíjí do údolí Výškovického potoka, jsou jak nově zbudované
Priessnitzovy lázně u obnovených pramenů pod Kolibou, tak nově pojednaný prostor a úpravy v okolí
Kapličky a studánky Panny Marie Lurdské. Ať už se návštěvník vydá cestou vody z kterékoliv strany, síť nově zbudovaných
dřevěných povalových chodníků a štěrkomlatových pěšin jej pohodlně a bezpečně dovede až na centrální pobytovou plochu nad mokřadem, které dominuje bytelná
dřevěná socha sedícího obra, shlížející na příchozí z úctyhodné výšky sedmi metrů.
Základní myšlenkou bylo propojit dva významné prameny Výškovického potoka povalovým chodníkem a stezkou, která bude zajímavá, poučná, inspirativní a bude
přístupná pro všechny věkové kategorie obyvatel. Po trase naučné stezky si přijdou na své rodiče s dětmi, sportovci, ale i romantické duše. Je tu připraven obr jako strážce mokřadů, veselé žížaly, hadí chodník i
hrací prvky – ptačí hnízda.
Odpočinkovou zónu na severní straně území zastupují nově vytvořené Priessnitzovy lázně s dvěma bazény, které se nachází u pramene pod Kolibou. Druhým větším relaxačním místem na jižní straně území stezky je nově rekonstruovaný otevřený pietní prostor u Kapličky Panny Marie Lurdské. Zde se nachází altán s posezením a novou úpravou prostoru pramene.
Byla založena
mokřadní společenstva na ploše 265 m
2 a vysazeno 1590 ks vodních a bahenních rostlin, založeny podrostní pokryvné společenstva na ploše 660 m
2 a vysázeno celkem 1046 ks trvalek a kapradin a nově založen trávník z výsevu luční směsi kolem stavebních objektů na ploše 400 m
2. Na základě dendrologického hodnocení byly během realizace projektu odstraněny vybrané zdravotně nevyhovující a provozně nebezpečné stromy z dotčených lesních porostů. Některé neohrožující a zajištěné vývraty a zlomy však byly cíleně ponechány z ekologických důvodů přirozenému rozkladu.
Na přilehlých zemědělských pozemcích byl založen luční travní porost s průlehy, jehož cílem je zachytit povrchový výron vody a snížit erozní zatížení pozemků Cesty vody. Byly zde vytvořeny 4 průlehy o celkové ploše 1554 m
2.
Jednotlivé části Cesty vody:
Priessnitzovy lázně a prameny pod Kolibou
Upravený prostor Priessnitzových lázní je pohodlně dostupný od restaurace Koliba štěrkomlatovou lesní cestou a po novém dubovém lesním schodišti osazeném bytelným zábradlím s madlem. Původní zchátralá opěrná zídka byla nahrazena dvěma novými kamennými zídkami, které se rytmicky vlní v horizontálním i vertikálním směru a zařezávají se do protilehlých svahů. Prostranství obou pramenů je zvýrazněno nepravidelnou kamennou dlažbou. Zpevnění koryta je navrženo v celé délce upravovaného prostranství a ve dvou místech určených k masáži jsou pak místo nepravidelných kamenů navrženy oblázky vsazené do betonového dna nádrží.
Zcela nově navrženou aktivitou je zde
Priessnitzova koupel nohou s masáží navržená na dvou místech, mezi prameny a pod níže položeným pramenem. Uživatel se může bosky procházet studeným vodním tokem po dně dlážděném oblázky rozmanité frakce, čímž dochází k intenzivní masáži plosek nohou. Ve výše položené části se lze procházet ve výšce vodního sloupce 15-30 centimetrů podél zídky a přidržovat se nově navrženého nerezového zábradlí, v níže položené části lze pak obcházet zábradlí situované ve středu toku ve výšce vodního sloupce 35-45 centimetrů. K oběma masážním částem přiléhá dřevěné dubové plato, které pokračuje dále podél toku naučnou stezkou po povalovém chodníku z modřínových desek. Ve spodní části většího Priessnitzového bazénu je vsazeno výpustné stavidélko (dubová zarážka) pro regulaci výšky hladiny. Prostor je doplněn lavičkami z masivních dubových hranolů.
Vyvýšené dřevěné povalové chodníky, štěrkomlatové pěšiny a dřevěné mostky
Celé území v úseku od Priessnitzových lázní po Kapličku a studánku Panny Marie Lurdské je zpřístupněno buď vyvýšenými povalovými chodníky s průchozí šířkou 1,5 metru v celkové délce 502 metrů, nebo navazujícími štěrkomlatovými pěšinami. Pochozí plocha povalových chodníků je tvořena z impregnovaných modřínových fošen, dubové nosné konstrukce a ve vybraných úsecích jsou doplněny o lehké bezpečnostní zábrany v podobě sloupků protažených konopným provazem v celkové délce 96 metrů. Byly zbudovány rovněž 4 nové dřevěné mostky se zábradlím a s průchozí šířkou 2 metry, které nahradily provizorní konstrukce v místech po zbořených hrázkách.
Naučná stezka a interaktivní edukační tabule
Naučná stezka je doplněna o
12 interaktivních edukačních tabulí umístěných formou tematických zastavení podél povalových chodníků a pochozích plat, přičemž se věnují problematice vody, flóry, fauny, případně pojednávají o Priessnitzových lázních. Doplněny byly rovněž 4 informační tabule s provozním řádem.
Centrální pobytová plocha – dřevěné pochozí plato u mokřadu se sedícím obrem
Centrální pobytovou plochu tvoří dřevěné pochozí plato nad mokřadem, přičemž celému prostoru dominuje mohutná artová instalace sedmimetrového dřevěného sedícího obra. Poblíž lze nalézt také dvě pestrobarevné artové instalace stylizovaných obřích žížal vytvořených z akátových kmenů. Jedná se o místo, kde dojde prostřednictvím povalového chodníku k budoucímu propojení projektu „Cesta vody“ s připravovaným projektem „Park nad rybníkem“. Tyto dvě stavby na sebe prostorově i funkčně navazují.
Herní prvky a mobiliář
Přímo na dřevěné pochozí plato navazuje nový herní prvek „hadí chodník“. Do korun dvou stávajících vzrostlých stromů byly ve výšce 2,5 m instalovány
herní prvky „hnízda“ se sítěmi a byly doplněny o dopadové plochy z kůrového mulče nebo gumového recyklátu. Do okolních lesních porostů v dosahu povalových chodníků bylo rozmístěno
pět dřevěných oválných odpočinkových plat. Nový mobiliář zahrnuje také 15 ks masivních
laviček z dubových hranolů rozmístěných podél povalového chodníku, volně v lese či u Priessnitzových lázní, 20 ks stylizovaných
sedacích hříbků, 20 ks dřevěných směrových tabulek na stromy nebo 10 ks odpadkových košů opláštěných dubovými laťkami.
Kaplička a studánka Panny Marie Lurdské
Prostranství před kapličkou a studánkou Panny Marie Lurdské je nově řešeno ve dvou výškových úrovních dlážděním nepravidelnou kamennou dlažbou. V trasách hlavních vstupů je doplněna o dubové stupně. Vodní tok kolem kapličky má nově zpevněné koryto lichoběžníkového profilu z nepravidelné kamenné dlažby a na dvou místech je přemostěn masivní dubovou fošnou. Voda z pramene je vyvedena do kamenné niky ve spodní dlážděné úrovni.
Naproti kapličce je vystavěna nová kamenná zídka, které se rytmicky vlní v horizontálním i vertikálním směru a zpevňuje protilehlý svah. Na zídku bude uchycena masivní dubová lavice. Vznikl zde rovněž nový zastřešený altán na třech nosných kovových sloupech s dřevěným dubovým obalem, který zajistí úkryt v případě nepříznivého počasí. Střecha altánu byla pojednaná jako extenzivně vegetační tak, aby dokonale souzněla s přírodním charakterem lokality. Nad zídkami je navržena výsadba stínomilných lesních trvalek, půdopokryvných bylin a vyšších kapradin. Přístupová trasa ke kapličce ze směru od Staré Bělé má charakter štěrkomlatové cesty a na jejím počátku jsou nově instalovány lesní dubové schody.
Slavnostní otevření Cesty vody se uskutečnilo 24. října 2023.
Cesta vody je pěší trasa v Ostravě, která spojuje vyvěrající prameny a obnovené studánky, vede podél sezónně zvodněných potůčků až k hluboce zařezanému a divoce meandrujícímu potoku. Cesta nabízí hrací prvky, informační tabule a speciálně upravenou krajinu pro rekreaci a relaxaci.
Návštěvníci mohou vidět Priessnitzovy lázně, Priessnitzovu koupel nohou, dřevěné povalové chodníky, štěrkomlatové pěšiny, dřevěné mostky, naučnou stezku s edukačními tabulemi, centrální pobytovou plochu s uměleckými instalacemi, herní prvky a přírodní scenérie s vodními prvky.
Cesta vody se nachází v Bělském lese mezi Výškovicemi a Starou Bělou v Ostravě.
Návštěvníci mohou chodit po dřevěných povalových chodnících a štěrkomlatových pěšinách, prozkoumávat naučnou stezku s interaktivními edukačními tabulemi, relaxovat v Priessnitzových lázních, užít si masáž nohou ve vodních masážních bazénech a hrát na různých herních prvcích jako hadí chodník.
Priessnitzovy lázně na Cestě vody jsou speciálně koncipovány pro pohodlí a relaxaci návštěvníků a nabízí koupel nohou s masáží chodidel, která je realizována chůzí po oblázkově dlážděném dně vodního toku.
V rámci projektu byly založeny mokřadní a podrostní společenstva, vysazeny vodní a bahenní rostliny, trvalky a kapradiny, a založeny luční travní porosty s průlehy pro redukci erozního zatížení.
Celkově byly implementovány bezpečnostní prvky jako vyvýšené dřevěné povalové chodníky, dřevěné mostky s bezpečnostním zábradlím, nerezové zábradlí u vodních masáží a lehké bezpečnostní zábrany v podobě konopných lan.
Na Cestě vody se nachází různé herní prvky jako hadí chodník, ptačí hnízda s herními sítěmi v korunách stromů a dřevěné pochozí plato s herními prvky.
Naučná stezka na Cestě vody je zaměřená na edukaci o vodě, flóře, fauně a historii Priessnitzových lázní, a je doplněna o interaktivní edukační tabule pro návštěvníky všech věkových kategorií.
Na centrální pobytové ploše návštěvníci mohou vidět mohutnou sedícího dřevěného obra a další pestrobarevné artové instalace. Plocha slouží jako klíčový bod pro setkání a relaxaci na Cestě vody.