V roce 2015 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce části budov bývalých papíren v Žatci. Prostory někdejší slavné kartonážky Moritze Lüderdorfa (pozdější pobočky Severočeských papíren SEPAP) budou Regionálnímu muzeu K. A. Polánka sloužit jako depozitář.
Dějiny papírenské výroby v Žatci sahají
do roku 1866, kdy Johann Schöffl založil
manufakturu na výrobu kartonáže v historické části města. Manufaktura zřejmě nestačila pokrýt zájem odběratelů, takže dal
M. Lüdersdorf postavit novou továrnu podle návrhu žateckého architekta Josefa Petrovskeho. Závod byl značně rozšířen v letech 1881 a 1888 – 1889 a tak se ke konci 19. století stala továrna
největší kartonážkou v celém Rakousku-Uhersku a jen v sousedním Německu byly dva o málo větší závody se stejným výrobním programem.
Své místo zde má nyní
nová expozice „Z historie žateckého průmyslu", kde se seznámíte s
historií dnes již zaniklých průmyslových podniků ve městě v 19. a 20. století. Mnohé z nich patřily ve své době k těm nejslavnějším.
Žatecká kartonážka či Dreherovův pivovar vyvážely své výrobky do celého světa. Výbornou pověst měl i
žatecký akciový cukrovar. Podniky převážně německých a židovských podnikatelů se předávaly z generace na generaci, jména některých z majitelů ještě přetrvávají v historickém povědomí místních, byť už třeba nevědí, co si s nimi přesně spojit.
Nová expozice tak připomene
podnikatele Lüdersdorfa (kartonážka), Becherta (výroba šroubů), Mendla a Mustada (drátovna), Telatka (drátovna), Siebera (piana) či Schuldese (zemědělské stroje) i kontroverzního A. Kaisera (cihelna), který se stal v osudovém roce 1938 žateckým starostou. Zmíněna bude i celá řada dalších menších rodinných firem z nejrůznějších oborů (nábytek, zpracování smrkové smoly, výroba bot, knoflíků, likérů a lihovin...). Dozvíte se,
kdo vyráběl slavnou Chmelovou hořkou, nebo
proč se žatecký Dreherův pivovar soudil z plzeňským Prazdrojem. Zjistíte, proč bratři Schuldesové zkoušeli vytápět pole a jaké další technické pokusy prováděli ve městě s elektřinou.
Pro výstavní panely byly vybrány
staré fotografie, mapy, účty, plány a firemní reklamy, vitríny zaplnily i
ukázky výrobků vybraných podniků. Další přírůstky pro expozici z rodinných archivů jsou stále vítány.
Budova poskytne rovněž
prostor pro pořádání kulturních a vzdělávacích akcí.
Prozkoumejte novou expozici v depozitáři Regionálního muzea K. A. Polánka, která odhaluje bohatou průmyslovou historii Žatce.
Rekonstrukce byla dokončena v roce 2015.
Slouží jako depozitář Regionálního muzea K. A. Polánka.
Dějiny papírenské výroby v Žatci sahají do roku 1866.
Mezi zmíněné patří kartonážka, Dreherovův pivovar, žatecký akciový cukrovar a mnoho dalších menších rodinných firem.
Na panelech jsou vystaveny staré fotografie, mapy, účty, plány a firemní reklamy.
Produkty zahrnují výrobky z Dreherova pivovaru a Chmelovou hořkou.
V budově se mohou konat různé kulturní a vzdělávací akce.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.