Žatecká chmelařská krajina obsahuje nejcennější a nejúrodnější chmelnice, na kterých je celosvětově uznávaný žatecký chmel po staletí pěstován a šlechtěn. Chmelařským centrem oblasti je město Žatec s unikátním souborem skladů a sušáren, kde probíhalo zpracování chmele.
Venkovská část s názvem
Žatecká chmelařská krajina obsahuje nejcennější a nejúrodnější chmelnice, kde se chmel po staletí pěstoval a šlechtil, dále historická sídla a objekty spojené zpracováním chmele ihned po sklizni.
Lokalita usilující o zápis na Seznam UNESCO reprezentuje významné místo, kde se odehrává zcela
unikátní příběh vývoje pěstování, zpracování a světového obchodu s chmelem, který je základem vaření piva po celém světě.
O zápisu bylo rozhodnuto 18. září 2023. Žatec a chmelařská krajina na severozápadě Čech se stala
17. památkou hmotného kulturního a přírodního dědictví, které je z Česka na prestižním seznamu zapsáno.
Chmel je české zlato
Chmel, vytrvalá bylina, kterou lidé pěstují kvůli jeho hořkým květům, je tím magickým kořením, bez kterého se dnes neobejde žádný pivovar. A když se řekne chmel, sládkům snad z celého světa se vybaví ten nejkvalitnější, odrůda
žatecký červeňák,
Saaz, který má původ v krajině kolem města
Žatce na rozhraní severních a západních Čech. Tuto odrůdu ochutnáte třeba nejen ve světoznámém českém
plzeňském ležáku, ale také v irském tmavém ležáku Guiness nebo belgickém Stella Artois.
Tradiční umění pěstování chmele dovedené k dokonalost
i Chmel se kolem Žatce pěstuje už zhruba
700 let a za tu dobu se zde díky němu vyvinula
unikátní krajina přizpůsobená jeho pěstování, zrodily se zde ty
nejkvalitnější odrůdy a lidé vybudovali města, která jsou doslova vystavěná kolem jeho zpracování. To všechno propůjčuje
Žatecku specifický ráz, který bude možná v blízké době oceněn zápisem na
seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Žatecké poklady s vůní chmele
Mezi památky světového dědictví ale nemíří jen historické
centrum Žatce a soubor památek historicky spojených s pěstováním, skladováním a zpracováním chmele, ale také místa, kde se s chmelem obchodovalo, chmelnice kolem řeky
Ohře,
Trnovany se zachovalými sušárnami chmele a také chmelnice u obce
Stekník, kde najdete i krásný čistě
rokokový zámek s italskou terasovitou zahradou, která v krajině plné chmelnic vytváří jedinečnou kompozici.
Město Žatec má chmel ve své DNA!
Srdcem města Žatce je jeho
historické jádro, jež si udrželo charakter a atmosféru minulých staletí. Střechy měšťanských domů se protkávají s komíny sušáren a dalších provozů, které souvisejí se zpracováním chmele. A kde se s chmelem seznámit? Například v měšťanském domě v těsném sousedství
Žateckého pivovaru, kde sídlí
Muzeum pivovarnictví Žatecka, které nabízí pohled do historie zaniklých i existujících pivovarů v tomto chmelařském regionu. O způsobu vaření piva se dozvíte z několika filmů, pivo samotné se ale v muzeu nečepuje: pro zájemce je připravená prohlídková trasa spojující muzeum s pivovarem, jejíž součástí je degustace.
Chcete chmel poznat zblízka?
Zajímavých míst a památek, v jejichž historii chmel hrál či hraje hlavní roli, najdete po celém Žatci víc. Patří k nim třeba
Chrám Chmele a piva, zábavný i naučný komplex, který vám představí tradice světoznámého chmelařského regionu. Kdo chce vidět město z výšky, může vystoupat na
Chmelový maják, netradiční vyhlídkovou věž. Za vidění stojí také chmelový orloj, což je hodinový kotouč s dvanácti znameními zvěrokruhu a s vyobrazením chmelařského roku. Za návštěvu rozhodně stojí i unikátní renesanční sladovna s expozicí sladovnictví a galerií a v neposlední řadě byste si neměli nechat ujít
Chmelařské muzeum, které se pyšní atributem největší expozice chmele na světě.
Prožijte radost ze sklizně chmele během každoročního tradičního festivalu
Dočesná, kdy se město slavnostně promění a oslaví sklizeň žateckého červeňáku. Prohlédnete si chmelnice, ochutnáte mnoho druhů piva a užijete si víkend plný zábavy!
Žatecko
Výlet po malebném regionu Dolního Poohří v jižní části Ústeckého kraje odkrývá místa netušená i místa, která byste při svých putováních neměli vynechat.
Objete tajemství a kouzlo žateckého chmele, jeho pěstování, historické památky a vliv na světové pivovarnictví v srdci Čech.
Žatecký červeňák, známý též jako Saaz, je vysoce kvalitní odrůda chmele pěstovaná v žatecké chmelařské krajině, používaná ve světoznámých pivech jako plzeňský ležák nebo Stella Artois.
Chmel se v Žatci pěstuje přibližně 700 let.
V Chmelařském muzeu si můžete prohlédnout největší expozici chmele na světě.
Během festivalu Dočesná se slaví sklizeň žateckého červeňáku s prohlídkami chmelnice, degustacemi piv a různými zábavnými aktivitami.
K historickému chmelařskému areálu v Žatci patří sušárny chmele, skladovací místnosti a další objekty spojené se zpracováním chmele.
Žatecký chmel je důležitou ingrediencí pro výrobu piva, známý pro svou výraznou chuť a kvalitu, a je uznávaný pivovarníky na celém světě.
Historické centrum Žatce si zachovalo atmosféru a architektonický ráz minulých staletí, včetně střech propletených s komíny sušáren a dalších zařízení pro zpracování chmele.
Chrám Chmele a piva je zábavní a naučný komplex, kde se můžete dozvědět o tradicích žateckého chmelařského regionu.
Chmelový maják je vyhlídková věž v Žatci, odkud lze město vidět z ptačí perspektivy.
Zápis žatecké chmelařské krajiny na Seznam UNESCO zdůrazňuje globální význam oblasti pro pěstování a zpracování chmele, který je základem pivovarnictví po celém světě.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.