Cikánská slať je vrchovištní rašeliniště v Národním parku Šumava asi 2 km jihozápadně od obce Modrava, na jižním svahu Modravské hory v nadmořské výšce 1103 m.
Cikánská slať je vrchovištní rašeliniště protáhlého tvaru směru východ-západ v půli zúžené. Nachází se v 1080 m n. m. na úpatí Modravské hory. Cikánská slať byla dřívějšími zásahy odvodněna, takže je nyní v průběhu revitalizace slatě, tzn. snaha zavodnit a obnovit slať.
Porostem jsou
smrky, kleč, rašeliníky, suchopýr pochvatý, vřes obecný, vlochyně, klikva, kyhanka sivolistá, ostřice, rosnatka okrouhlolistá. Rozloha je asi 102,01 ha,
odhadovaná zásoba rašeliny 1 341 000 m3, maximální mocnost 620 cm, uprostřed se nachází několik malých jezírek. Celé území se nachází v první zóně
NP Šumava, kde je možný
pohyb pouze po značených chodnících.
Vyznavači šumavské turistiky mohou vyrazit k jedněm z nejcennějších míst šumavského parku i v zimě, a to
na sněžnicích. Z Modravy je otevřena cesta na Březník přes Cikánskou slať a kolem Trampusova křížku. Více než
sedmikilometrová trasa s poměrně příkrým stoupáním je spíše pro
fyzicky zdatnější turisty a dobrodruhy, zároveň je to možnost užít si divoké
Šumavy plnou náručí.
Cikánská slať je rašeliniště v Národním parku Šumava nabízející jedinečnou flóru a možnost turistiky i v zimních měsících.
Cikánská slať je vrchovištní rašeliniště v Národním parku Šumava, které bylo dříve odvodněno a nyní prochází procesem revitalizace.
Nachází se asi 2 km jihozápadně od obce Modrava na jižním svahu Modravské hory ve výšce 1103 metrů nad mořem.
Na Cikánské slaťi rostou smrky, kleč, rašeliníky, suchopýr pochvatý, vřes obecný, vlochyně, klikva, kyhanka sivolistá, ostřice a rosnatka okrouhlolistá.
Rozloha Cikánské slati je přibližně 102,01 hektarů.
Pohyb po území Cikánské slati je možný pouze po značených chodnících, protože se nachází v první zóně Národního parku Šumava.
Ano, v zimě je možné Cikánskou slať navštívit na sněžnicích, trasa vede z Modravy na Březník.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.