ÚvodCo chcete dělat?UbytováníNouzová nocoviště v Národním parku Šumava
Ubytování

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…

Patříte-li mezi vyznavače několikadenního putování přírodou, určitě už jste tuto situaci zažili. Právě pro vás NP Šumava připravil pomoc v podobě nouzových nocovišť. Nocoviště se nacházejí především podél páteřní červené turistické značky, v blízkosti státní hranice, která prochází Šumavou od Železné Rudy do Nové Pece. Nouzová nocoviště v Česku fungují jenom na Šumavě.

Přenocovat v klidu a bez pokuty můžete na těchto místech: Hůrka, Poledník, Modrava, Bučina, Strážný či Nové Údolí. Nejnovější nocoviště, v pořadí již sedmé, správa parku vybudovala v jižní části rezervace, necelé dva kilometry od Plešného jezera. Turisté z tohoto místa mohou navštívit třeba zážitkovou trasu Duch pralesa nebo Schwarzenberský kanál.

Využití nocoviště má svoje podmínky: můžete se na něm zdržet jen jednu noc, a to od 18:00 do 9:00. Nesmí se zde rozdělávat oheň a všechny odpadky musíte odnést pryč. Vzdálenost mezi jednotlivými šumavskými nocovišti je tak poměrně rovnoměrná. Pohybuje se v rozmezí od 11 do 15 km. Všechna nocoviště vás přivítají po celý rok.


Přehled nocovišť

Stará Hůrka
Nocoviště Hůrka se nachází nedaleko rozcestí modré a žluté značky v bývalé osadě Hůrka při cestě na jezero Laka, asi 2,5 km od výchozího místa Nová Hůrka (modrá). Směr je značen směrovkami. Z rozcestí se vydáte směrem „Rudská křižovatka“ (po žluté) a přibližně po 200m vpravo (u cesty stojí přenosné toalety) vede vyšlapaný chodník k nocovišti (asi 50m od silnice). Nocoviště je vybaveno stolem s lavicemi. Leží ve velice příjemném prostředí na suché louce s výhledem na hřeben hory Polom a horu Dřevěná hůl.

Nejbližší okolí: jezero Laka (2,5 km), Železná Ruda (10 km), Prášily (6,5 km) a Nová Hůrka (2,5 km – zastávka „zelených“ autobusů a parkoviště pro motorová vozidla).

Poledník
Nouzové nocoviště Poleník se nachází těsně pod rozhlednou Poledník (49.0644050N, 13.3954178E). Poledník slouží pro jedno přenocování od 18:00 do 9:00 hod.

Nejbližší okolí: Poledník rozhledna (75 m), Prášilské jezero (3,2 km), Javoří slať (3,5 km), Gsenget – bod záchrany (6 km).

Modrava
Nocoviště Modrava najdete při červené trase (Šumavská magistrála) hned za obcí směrem na Tříjezerní slať (též Javoří Pilu). Je vytýčeno na louce po levé straně ve směru z Modravy a řádně značeno směrovkami. Nocoviště leží na břehu Roklanského potoka asi 50 m od červené trasy. Přístup k němu je po vyšlapaném chodníku v poměrně podmáčeném terénu. Samotný prostor je ale na suché louce v romantickém prostředí šumavského horského potoka. Nocoviště je tradičně vyhrazeno a vybaveno posezením.

Nejbližší okolí: Modrava (300 m do centra, možnost parkování, zastávky všech „zelených“ autobusů i některých, celoročních pravidelných spojů), Filipova Huť (2,5  km), Kvilda (9 km), Březník (8 km), Antýgl (4 km), Javoří Pila (5,3 km), Tříjezerní slať (3 km), Poledník (11 km), Pramen Vltavy (11,5 km)... a další.

Bučina
Nocoviště leží při červené trase (Šumavská magistrála), v těsné blízkosti alpské vyhlídky, u křižovatky trasy se silnicí na Kvildu. V létě je zde zastávka prázdninové "zelené" linky autobusu Horská Kvilda – Bučina. Bučinské nouzové nocoviště je velice příjemné a patří k nejhezčím. Má suchý povrch a výhodou je těsná blízkost zastávky již vzpomínaného prázdninového autobusu. V jeho sousedství je též posezení pod dvěma vzrostlými buky, které je označováno jako "alpská vyhlídka". Za dobré viditelnosti se odtud nabízí jeden z nejkrásnějších šumavských panoramatických výhledů na Alpy. Místo je standardně vybaveno dřevěným posezením a mobilními toaletami.

Nejbližší okolí: hraniční přechod Bučina/Finsterau (400 m), Knížecí Pláně (2,5 km), Prameny Vltavy (3,5 km), Kvilda (8 km).

Strážný
Další z nocovišť je rovněž vytýčeno pod severozápadním svahem hory Obecní vrch u Strážného. Nachází se přímo na křižovatce červené a žluté trasy „Na Kapličce“, necelý kilometr jihozápadně od obce Strážný a je vyznačeno cedulí. Stejně jako ostatní nocoviště je i stráženské vybaveno venkovním posezením a mobilní toaletou.

Nejbližší okolí: Strážný (800 m; doprava, parkování, čerpací stanice, obchod, restaurace...), zřízenína hradu Kunžvart (4 km), Zlatá stezka, hraniční přechod do Bavorska (3km), Polecké jezírko (9 km), Horní Vltavice (8 km), Lenora (8 km), České Žleby (7 km)...aj.

Nové Údolí 
Velice příjemné nocoviště ležící asi 200 metrů od rozcestí (na červené magistrále) Nové Údolí, 60 m od asfaltové silničky (žlutá) směrem na Stožec (4,5 km). Od směrové šipky u silnice k němu vede lesní cesta. Nocoviště je standardně vybaveno chemickým WC a dřevěným posezením. Po červené pěší magistrále odtud můžete pokračovat směrem na Třístoličník nebo opačným na Strážné.

V nejbližším okolí: Nové Údolí (300 m) – chata, železniční zastávka (vlaky: Stožec, Volary, České Budějovice), hraniční přechod do Bavorska (Haidmühle), výchozí místo na Třístoličník. Údolím protéká Studená Vltava, nedaleko (4,5 km) leží obec Stožec (Stožecká kaple a skála, informační středisko NPŠ, ubytování, restaurace, parkoviště). Vzdálenější cíle: Schwarzemberský plavební kanál, Medvědí stezka, České Žleby, Volary, rašeliniště Mrtvý luh...

Pod Jezerní cestou 
První z nouzových nocovišť na území NP Šumava, které bylo vytýčeno mimo červenou pěší Šumavskou magistrálu. Nocoviště se nachází přímo na rozcestí před vstupem na Jezerní cestu vedoucí přes Kamenné moře k Plešnému jezeru, při zelené stezce z Nové Pece. Nocoviště je standardně vybaveno (posezení, chemické WC...).

V jeho blízkosti se nachází cíle: Plešné jezero (1,5 km; Kamenné moře), Plechý (4 km, nástup na červenou pěší Magistrálu...) dále osada Jelení (též Jelení Vrchy, 6 km), Nová Pec (8 km), turistický hraniční přechod Nová Pec (3,5 km; do Rakouska), kiosek s občerstvením na Říjišti (1,5 km). Celou oblastí procházíSchwarzemberský plavební kanál...aj. Nejbližší místa, kam je možné se dopravit vlastními prostředky: Nová Pec (též vlak nebo zelené autobusy) a Jelení Vrchy (autobus z Nové Pece).

Aktuality

Průvodci divočinou 2024 v Národním parku Šumava

Při „výpravách za divočinou“ budete mít možnost nahlédnout do domova vzácných divokých zvířat a rostlin, do míst, která jinak žijí svým životem bez přítomnosti člověka. Doprovázet vás budou vyškolení šumavští průvodci.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Lubomír Pěknice – Obdivovatel Šumavy

Výstava obrazů Lubomír Pěknice – Obdivovatel Šumavy v Železné Rudě.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Hornoplánská Traktoriáda

8. ročník Hornoplánské Traktoriády.
Horní Planá, Jihočeský kraj

Volarské slavnosti dřeva 2024

Velkolepá kulturní akce s lidovým trhem i pochod v dřevákách, to je Slavnost dřeva ve Volarech. Letos 17. – 18. 8. 2024. Čekají vás dva dny naplněné vůní dřeva, historickými řemesly, lidovým trhem, kulturním programem, přátelskou atmosférou, dobrým jídlem a pitím.
Volary, Jihočeský kraj

Zažij vědu na Lipně

Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR v Mobilní laboratoři představí svůj výzkum z Lipna a Šumavy. Uvidíte ukázky práce hydrobiologů, podíváte se do mikroskopů, dozvíte se o živých klenotech Šumavy – pstruzích i perlorodkách. Koná se ve středu 31. 7. v areálu hotelu Jestřábí, Černá v Pošumaví.
Černá v Pošumaví, Jihočeský kraj

Windsurfingový prodloužený víkend na Lipně

Vyzkoušejte pohodový sport windsurfing v překrásném prostřední Lipna. Zkušení instruktoři a nádherná příroda Pošumaví promění váš prodloužený víkend ve skutečný zážitek. Jedná se windsurfingový kurz pro začátečníky i pro pokročilé. Nejdůležitější na windsurfingu je pohoda a uvolněná atmosféra.
Černá v Pošumaví, Jihočeský kraj

Mezinárodní závody v dálkovém plavání

Formou dvoudenního závodu přístupného pro širokou mezinárodní veřejnost bude zorganizován již 20. ročník soutěže v plavání volným způsobem na otevřené vodě ve věku od 7 do 100 let na vzdálenost 500 – 5 000 m v kategoriích dívky, chlapci, dorostenci, junioři, muži a ženy.
Černá v Pošumaví, Jihočeský kraj

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře 2024

Zděná obecní pec na chleba z 1. poloviny 19. století, která se užívala ještě několik let po 2. světové válce, je opět v provozu.
Lenora, Jihočeský kraj

Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě

Kamenné moře se nachází necelý kilometr od Plešného jezera, kam můžete vyrazit z Jeleních Vrchů nebo z Nové Pece. Nejprve je nutné vystoupat po nekolika schodech nad balvany ledovcové morény porostlé klečí a poté se shora otevře výhled na krajinu Vltavické brázdy.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Akvadukt na Schwarzenberském kanálu

Jednou ze zajímavostí na Schwarzenberském kanálu je akvadukt, kterým kanál překonává Koňský potok.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Plešné jezero – nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Nejstarší smrk v České republice u Plešného jezera

Poblíž Plešného jezera stojí souš nejstaršího smrku na území šumavského národního parku. Podle vědců strom začal růst před 632 lety. Strom však již bohužel nežije.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Zážitková stezka Duch pralesa na Šumavě

Na jihu Šumavy si můžete projít turisticky značenou trasu s názvem "Duch pralesa". Zážitková stezka je v provozu od roku 2006, nedaleko hranic s Rakouskem a Německem. Návštěvníci zde na vlastní kůži mohou zažít původní prales.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Pomník Adalberta Stiftera nad Plešným jezerem

Nad severozápadním břehem Plešného jezera se nachází pomník Adalberta Stiftera, básníka Šumavy. Má tvar štíhlého 14,5 metru vysokého obelisku zhotoveného ze žuly. Z místa se otevírá nádherný výhled do okolí.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Rosenauerova kaple u Schwarzenberského kanálu

Rosenauerova kaple se nachází přibližně 2,5 km jižně od šumavské osady Jelení, na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Wellness Hotel Marlin

Oblíbený Wellness hotel na Šumavě s veškerým vybavením pro náročnou klientelu.
Nová Pec, Jihočeský kraj

Kemp u Kukačků

Celoročně otevřený autokemp u Kukačků a penzion DaJa najdete přímo na břehu Lipna, 1,5 km od městečka Horní Planá.
Horní Planá, Jihočeský kraj

Kemp U Kukačků v Horní Plané na Lipně

Celoročně otevřený autokemp u Kukačků a penzion DaJa najdete přímo na břehu Lipna, 1,5 km od městečka Horní Planá. Nově celoročně otevřen stellplatz DaJa přímo u cyklostezky pro obytná auta s pohodlným parkováním a kompletním camper servisem.
Horní Planá, Jihočeský kraj

Aparthotel&Wellness Knížecí cesta Lipno

V Bližší Lhotě u klidného břehu Lipna se v historických budovách schwarzenberské lesní správy nachází Aparthotel&Wellness Knížecí cesta. Areál a okolí nabízí ideální možnosti k odpočinku, mnoha sportovním aktivitám včetně zimního lyžování či toulkám do všudypřítomné mystické šumavské přírody.
Horní Planá, Jihočeský kraj

Penzion U Mauritzů ve Stožci na Šumavě

Penzion se nachází v obci Stožec, která je situována v Národním parku Šumava se skvělou dostupností jak autem, tak vlakem. Z penzionu na vás dýchne tradice šumavských chalup, jejich útulnost a pohostinnost. Díky vyznačeným a upraveným stezkám, zde najdou bohaté vyžití především cyklisté.
Stožec, Jihočeský kraj

Natali Bistrárna v Horní Plané

Pravé geláto v srdci Jižních Čech? Najdete ho v Horní Plané.
Horní Planá, Jihočeský kraj

Café bistro Kynutá buchta Horní Plané

Nové rodinné bistro, které nabízí domácí dorty, pečivo, výběrovou kávu, ale také regionální produkty a produkty vlastní výroby. To vše v Horní Plané.
Horní Planá, Jihočeský kraj

Hotel Jenišov

Dovolená v hotelu Jenišov nabízí všechny krásy jižních Čech! Hotel leží u Horní Plané v chráněné krajinné oblasti Národního parku Šumava a nabízí mnoho možností pro aktivní vyžití. Lipenské jezero a jeho okolí je rájem pro cyklisty.
Horní Planá, Jihočeský kraj