Obec Modrava pro připomenutí dřevařského řemesla vybudovala roku 2021 nejen kopii dřevorubecké chýše, ale dává možnost vidět na vlastní oči milíř na výrobu dřevěného uhlí a saně na svážení dříví.
Součástí venkovní expozice dřevařství na
Modravě je
dřevorubecká chýše s vnitřním vybavením, replika historického přístřešku dřevařů. Stavba byla vybudována podle dobové předlohy a plánů z historicky používaných materiálů – kamenivo, zemina, dřevo, kůra, a to v měřítku 1:1. Navíc byla vybavena
dobovým nábytkem a vybavením, jako je lavice, postel, stůl, kotlík a nádobí. Nechybí ani nářadí dřevorubců – pila a sekyra. Zároveň je možné si v zážitkové dílně vyrobit vlastní dřevěný výrobek a odnést si jej jako upomínku na den strávený s vůní dřeva.
Velmi zajímavý je i
milíř na výrobu dřevěného uhlí. I zde najdete expozici historických nástrojů. Pálení dřevěného uhlí patřilo do skupiny lesních řemesel. Dřevěné uhlí bylo důležité pro tavení železné rudy. Neobešli se bez něj kováři, kteří v kovářských výhních jeho žárem tavili železo.
Kromě toho jsou zde k vidění původní dobové
sáně na svoz dřeva (šmejčky). Doprava dřeva na saních měla na Šumavě dlouhou tradici a „sáňkování“ patřilo mezi dobře placené lesní práce. Venkovní expozice se skládá ze dvou druhů saní – větší saně byly určeny pro koňský potah, menší saně pro ruční svážení dřeva.