Muzeum v Nymburku je zavřené. Vlastivědné muzeum Nymburk je od 1. července 2019 dlouhodobě uzavřeno z důvodu rekonstrukce.
Jeden z nejosobitějších českých spisovatelů Bohumil Hrabal (1914-1997) – jeho život je spojen se středními Čechami a s Prahou. Vyrůstal v Nymburce, kde byl jeho otec správcem pivovaru. Později toto období zachytil v Postřižinách.
Ve stylizované spisovatelově pracovně našla své místo celá škála unikátních předmětů uvádějících návštěvníka do soukromí velkého pábitele a života jeho rodiny. Nechybí tu psací stroje Consul a Torpedo, na nichž byla napsána většina Hrabalových textů. Na věšáku visí bundička, klobouk a známá beranice. Zarámované fotografie prarodičů Kilianových doplňují rodinné písemnosti a dokumentární snímky matky Maryšky, otce Francina, strýce Pepina, bratra Slávka, manželky Elišky – Pipsy, přátel. Je tu i bambusové křesílko, v knihovně ve výklenku si můžeme prohlédnout autorovy knihy ale i legendární námořnickou čepici strýce Pepina. Trojrozměrné předměty z osobního vlastnictví Bohumila Hrabala a příslušníků jeho rodiny doplňují historické snímky dokládající užívání těchto předmětů.
Další část expozice v chodbičce mapuje vztahy B. Hrabala k výtvarnému umění, divadlu nebo filmu. Jeho osoba byla samozřejmě i inspirací pro umělce, což dokladuje například portrét od Josefa Jíry.
Hrabalův vřelý vztah k pivu připomíná poslední část expozice, představující interiér a zázemí starobylé české hospody. V imitaci české hospody s původním vybavením zhlédnete krátký videodokument o B. Hrabalovi a na přání dostanete i pivo.
Ústřední postavou celého projektu se stala Dagmar Hrabalová, švagrová B. Hrabala. Ta darovala nebo zapůjčila cenné rodinné předměty a dokumenty a zároveň vyzvala celou řadu Mistrových přátel k následování.