ÚvodAktualityŠest míst, která milovníky knih naprosto okouzlí
Kultura

Šest míst, která milovníky knih naprosto okouzlí

  • 23. ledna 2020
Historické klášterní knihovny, architektonické skvosty, domy předních českých spisovatelů. Místa, která vás uchvátí svou nezapomenutelnou atmosférou. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za knihami do nejstaršího premonstrátského kláštera v Čechách, knihovny Latinské školy, do muzea plného unikátních nástěnných maleb nebo do domu Karla Havlíčka Borovského.
Zimní období je ideálním časem na odpočinek v teple s dobrou knihou v ruce. Pokud jste milovníky takového trávení času, nemusíte pro dobrou knížku vyrazit jen do knihkupectví a knihoven, ale naprosto vás okouzlí například unikátní muzea, kláštery plné starých svazků, památník písemnictví či expozice známých českých spisovatelů. Zde je pět míst, která byste jako milovníci knih a umění neměli minout.
 

Nová expozice Knihovna Latinské školy v Jáchymově

knihyV Jáchymově, ve sklepních prostorách radnice, si od ledna 2020 prohlédnete unikátní expozici starých tisků a rukopisů s názvem "Knihovna Latinské školy". Knihy byly asi 250 let ztracené, ukryté na půdě radnice. Po objevení trvalo více než 100 let, než sbírka prošla restaurováním a po letech, kdy byly její části na různých místech země, se nakonec všech víc než 200 knih vrátilo do Jáchymova.

Většina svazků pochází z počátku 16. století, ale ve sbírce je například i Starý zákon ze 13. století i fragmenty textů z počátku 12. století. Unikátem je i 70 takzvaných libri catenati, tedy svazků s řetězem. Ten se používal ve školních knihovnách, knihy bývaly tehdy připoutávány, aby si je žáci nemohli odnášet. Součástí expozice jsou také knihařská dílna i hudební místnost, ve které je umístěna největší kniha sbírky – renesanční zpěvník. Kromě expozice vzniklo ve sklepení také nové infocentrum a internetová kavárna.
 

Památník písemnictví na Moravě

Rajhrad knihovnaPokud se chcete vydat za knihami nejvýznamnějších osobností literatury na Moravě, zavítejte do benediktinského klášteraRajhradě, kde se nachází Památník písemnictvíšedesáti pěti tisíci svazky. Rozhodně máte z čeho vybírat, naleznete zde díla T. G. Masaryka, Petra Bezruče, Vítězslava Nezvala, Jana Skácela či Milana Kundery. Za zmínku stojí také literatura psaná v moravských nářečích a moravské bibliofilské tisky.

Památník písemnictví také nabízí prohlídku restaurované historické benediktinské knihovny s osmnácti tisíci svazků, což je slast nejen pro milovníky knih, ale i pro příležitostné čtenáře. Obklopeni oslnivou architekturou, bohatou zlacenou výzdobou a svazky starých knih svázaných v bílých deskách z vepřovice, si můžete vychutnávat nepopsatelnou atmosféru a připomenout si vývoj české vzdělanosti. Po vyčerpávající prohlídce na vás čeká lákavá nabídka restaurace Klášterní taverna, ideální tečka na závěr výletu.
 

Strahovský klášter v Praze

filosofický sál strahovDalším místem, které byste rozhodně neměli minout, je Strahovský klášter s historickou knihovnou a obrazárnou. Součástí knihovny je teologický a filozofický sál a k sálům přilehlé depositáře, v nichž se nachází kolem dvě stě tisíc svazků. Velkou část knihovny tvoří staré tisky z let 1501 až 1800 a také významné prvotisky a rukopisy, jež jsou uloženy ve speciální trezorové místnosti.

Při návštěvě vás rozhodně uchvátí architektura klášterní knihovny a také areál celého kláštera. Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách a je jednou z nejvýznamnějších památek naší země. Při výpravě za unikátními knihami byste tedy rozhodně neměli vynechat prohlídku kláštera a návštěvu Strahovské obrazárny s jednou z nejcennějších sbírek ve střední Evropě. Celý výlet vám potom zpříjemní ochutnávka piva v místním klášterním pivovaru.
 

Národní knihovna České republiky

Klementinum knihovnaV areálu Klementina sídlí Národní knihovna ČR. Rozsahem svých fondů je NK ČR největší a zároveň jednou z nejstarších veřejných knihoven v České republice, řadí se mezi nejvýznamnější evropské i světové knihovny. Soubor historické a novodobé literatury obsahuje více než 6 milionů dokumentů s ročním přírůstkem 70 tisíc titulů. Nejstarší dokumenty, které se v knihovně nacházejí, jsou řecké papyry, pocházející z prvního století našeho letopočtu. Nejdelším dokumentem je rotulus ze čtrnáctého století, který měří více než deset metrů. Oproti tomu nejtěžší knihou klementinské sbírky je Lobkovický graduál, který váží více než sedmdesát kilogramů.

Do barokní knihovny Klementina můžete vstoupit s průvodcem. Prohlídky v češtině se konají pravidelně každou neděli v 11 hodin. Prosíme, rezervujte si své místo na prohlídku předem, buď telefonicky nebo mailem (klementinum@dreyer.cz nebo tel. 222 220 879).
 

Rodný dům Karla Havlíčka Borovského

Rodný dům Karla Havlíčka BorovskéhoZa životem a dílem spisovatelů se můžete vydat hned na několik míst. Jedním z nich je rodný dům Karla Havlíčka Borovského v městečku Borová. V domě číslo 163 můžete zavzpomínat na tvorbu tohoto významného českého spisovatele. Krátce po smrti Karla Havlíčka Borovského se toto místo stalo symbolem vlastenectví a lidé se sem sjížděli ze všech koutů země. V současné době zde můžete spatřit stálou expozici o jeho životě a díle. A to není vše, na návštěvníky domu čekají ještě dvě další expozice. Jedna je o rodákovi Josefu Stránském a příslušnících 311. peruti RAF z Vysočiny a druhá je o sochaři Viktoru Dobrovolném.
 

Expozice Bohumila Hrabala

Bohumil HrabalDalší výlet za životem a dílem významného spisovatele podnikněte do Nymburka, kde se ve Vlastivědném muzeu nachází expozice Bohumila Hrabala. Naleznete zde spisovatelovu pracovnu s unikátními psacími stroji, na kterých napsal většinu svých děl. Dále si zde můžete prohlédnout rodinné fotografie Bohumila Hrabala doplněné o písemnosti a ve výklenku knihovny můžete u Hrabalových děl zavzpomínat na legendárního strýce Pepina z Postřižin a další postavy spisovatelových knih. Poslední část expozice představuje starobylou českou hospodu, kde můžete zhlédnout krátký videodokument. Na přání k němu dostanete i pivo, které k životu Bohumilu Hrabala prostě patří.
Expozice Knihovna Latinské školy v Jáchymově Kultura

Expozice Knihovna Latinské školy v Jáchymově

V Jáchymově, ve sklepních prostorách radnice, si prohlédnete unikátní expozici starých tisků a rukopisů s názvem "Knihovna Latinské školy". Kromě expozice vzniklo ve sklepení také nové infocentrum a internetová kavárna.

Památník písemnictví na Moravě Kultura

Památník písemnictví na Moravě

Památník nabízí stálou expozici zahrnující nejvýznačnější osobnosti literatury na Moravě od 9. do 20. století, temporární výstavy a prohlídku interiéru restaurované historické benediktinské knihovny s osmnácti tisíci knihami. Celkem čítá fond knihovny na 65 000 svazků.

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám Příroda

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.

Rodný dům Karla Havlíčka Borovského Kultura

Rodný dům Karla Havlíčka Borovského

Národním poutním místem nejlepšího českého novináře a spisovatele Karla Havlíčka Borovského bývalo Havlíčkovo rodné místo, městečko Borová. V roce 1931 bylo v jeho rodném domě slavnostně otevřeno muzeum, které funguje dodnes.

Strahovský klášter s historickou knihovnou Kultura

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

Turistické stezky Havlíčkovým Brodem a okolí Letní sporty

Turistické stezky Havlíčkovým Brodem a okolí

Havlíčkův Brod je starobylé město, jehož historie sahá až k počátku 13. století. Město leží na na řece Sázavě v oblasti obdařené mnohými přírodními krásami Českomoravské vrchoviny. Městem a jeho okolím vede více než deset turistických a naučných stezek.

Expozice Bohumila Hrabala ve Vlastivědném muzeu Nymburk Kultura

Expozice Bohumila Hrabala ve Vlastivědném muzeu Nymburk

Muzeum v Nymburku je zavřené. Vlastivědné muzeum Nymburk je od 1. července 2019 dlouhodobě uzavřeno z důvodu rekonstrukce.

Další aktuality

Kalendář 2025: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?

Mnozí milovníci hudby by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Sezóna 2025 bude protkána festivaly nejrůznějších žánrů – od poprocku po punk. Stačí si jen vybrat hudební styl, patřičnou náladu a vyrazit s kamarády za neopakovatelnými hudebními zážitky. Podívejte se portálem Kudy z nudy, co vše se chystá na příští léto.
21. listopad 2024 11:31
Kultura

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.
21. listopad 2024 6:19
Kultura

Kalendář 2025: Řemeslné trhy, poctivá řemesla, farmářské tržiště a jarmarky

Objevujte kouzla zvyků a starých řemesel během celého roku 2025! Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním téměř zapomenutých zvyků a tradic. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují tradiční řemesla našich předků při životě. Bohatou nabídku řemesel během jarmarků a trhů doplní také vynikající výběr občerstvení a farmářských produktů. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
20. listopad 2024 13:28
Kultura

Více než 800 let vánočních betlémů: první postavil už v roce 1223 František z Assisi

Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?
20. listopad 2024 7:33
Kultura

Objevte krásu drahých kamenů: tipy, kde najdete expozice šperků, drahokamů a šperkařské dílny

Zajímáte se o šperky a polodrahokamy? Poznáte na první pohled ametyst, chalcedon, achát, jaspis, růženín nebo třeba olivín? Pak určitě rádi nahlédnete do nejrůznějších dílen, kde se krásné blýskavé šperky vyrábí. Zajímavý pohled bude také do vzácných klenotnic, kde jsou shromážděny opravdové poklady v podobě šperků, nádob z drahých a ušlechtilých kamenů a dalších šperkařských prací. Objevte svět třpytivých českých granátů, tajemných vltavínů a dalších drahých kamenů.
20. listopad 2024 6:00
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
19. listopad 2024 19:36
Kultura

Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů

Výstavy betlémů u nás mají dlouhou tradici. Většina z nich sice začíná až v prosinci, ale přesto se najde pár výjimek a stálých expozic, které jsou přístupné už v listopadu. A kam se za betlémy vypravit? Na to vám odpoví portál Kudy z nudy, který vás pozve třeba do Přerova nad Labem, Hlinska, Máslovic a na další místa.
19. listopad 2024 16:00
Kultura

Sametové tipy – oslavte státní svátek 17. listopadu

V roce 2024 si připomínáme 35. výročí Sametové revoluce. Přinášíme vám tipy, jak státní svátek 17. listopadu oslavit. Pádem komunismu se Československo po 41 letech stalo svobodným demokratickým státem. Řada měst pořádá speciální akce k tomuto významnému výročí. Jinde si zase můžete užít řemeslné trhy nebo lampionový průvod.
15. listopad 2024 18:18
Kultura