ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Velký knižní rozcestník pro všechny milovníky knih a literatury
Kultura

Česko mezi řádky: Velký knižní rozcestník pro všechny milovníky knih a literatury

Poslechněte si audio verzi článku
Počítáte se mezi knihomoly a knihomolky? Vydejte se s Kudy z nudy do míst, která milovníky knih naprosto okouzlí. Představíme vám nejkrásnější klášterní knihovny, muzea věnovaná knihám a literatuře, skvělé knihy i místa, která autory inspirovala. Vydejte se s námi do světa plného knih a úžasných příběhů!
Protože co si budeme povídat, o příběhy jde v první řadě. Odpočinek v pohodlném křesle s dobrou knihou v ruce patří k oblíbeným koníčkům většiny lidí. Jako milovníci knih, literatury, knihkupectví a knihoven byste neměli minout ani další místa: na Kudy z nudy objevíte unikátní muzea, fascinující klášterní a zámecké knihovny plné starých svazků, památníky písemnictví, expozice a domy známých českých spisovatelů anebo kalendář literárních festivalů a akcí. Cesta za literaturou může začít právě u našeho knižního a literárního rozcestníku.
 

Kudy z nudy a seriál Česko mezi řádky

knihyJako milovníci knih a umění byste neměli minout náš seriál Česko mezi řádky. Společně s Kudy z nudy se po stopách románových hrdinů můžete vydat do míst, o kterých jste možná už četli nebo se číst teprve chystáte. Představujeme vám zajímavosti i pozadí vzniku populárních českých románů, a samozřejmě i jejich autory z řad známých i méně známých tuzemských spisovatelů. Toulejte se s nimi mezi řádky – třeba pěšky po Česku, s nejznámějšími světovými spisovateli po Praze, s Joy Adamsonovou a lvicí Elsou po Africe anebo s Karin Lednickou po stopách románu Šikmý kostel. Naše virtuální knihovna se stále rozrůstá, například o knihy, které získaly českou knižní cenu Magnesia Litera. Ochotně do ní zařazujeme i vaše tipy – dejte nám vědět!
 

Knihy, knihovny, rarity a kuriozity

Vydejte se s Kudy z nudy do světa krásných knih, chytrých knihoven, knihovních rarit a kuriozit! Prozradíme vám, jak vznikla tradice března coby Měsíce knihy, odhalíme tajemství knih držených na řetězech a vydáme se i po stopách Ďáblovy bible, Voynichova rukopisu či Liber sapientiae / Knihy moudrosti, německy a latinsky psané čarodějnické knihy. Vznikla v polovině 18. století a její autor se dokonce podepsal, ale přesto je jeho identita zahalena tajemstvím: použil totiž smyšlené jméno adepta tajných učení.
 

Idiom aneb nekonečná studna plná knih, která láká celý svět

Když se při toulkách Starým MěstemPraze dostanete na Mariánské náměstí, zastavte se v Městské knihovně. Ve foyer budovy stojí od roku 1998 sloup sestavený z celkem osmi tisíc knih a dvou zrcadel. Autorem tubusu s průměrem asi dva metry, kterému se také říká Sloup vědění nebo Idiom, je slovenský výtvarník Matej Krén. Oblíbená atrakce přitahuje nejen pražské knihomoly, ale i turisty z celého světa. Sloup se dostal dokonce do průvodce Lonely Planet a na obálku vědeckého časopisu Science.
 

Nejkrásnější knihovna na světě

Před časem čtenáři amerického serveru boredpanda.com rozhodli, že nejkrásnější knihovna na světě je ta v pražském Klementinu. Pražskému baroknímu skvostu dali přednost před knihovnami v Dublinu, rakouském Admontu nebo třeba francouzskou národní knihovnou v Paříži. Do barokní knihovny s freskovou výzdobou a sbírkou geografických a astronomických glóbů nahlédnete při prohlídce, která vás zavede i do Astronomické věže a Meridiánové síně s pozdně renesančními astronomickými přístroji z dob rudolfínské Prahy. Klementinum bylo svého času třetí největší jezuitskou kolejí na světě. Vděčíme mu také za nejstarší údaje o počasí v Praze, které se v Klementinu začalo zaznamenávat v roce 1775.

Dnes v areálu Klementina sídlí Národní knihovna České republiky, největší a zároveň jedna z nejstarších veřejných knihoven v České republice, která se řadí mezi nejvýznamnější evropské i světové knihovny. Soubor historické a novodobé literatury obsahuje více než šest milionů dokumentů s ročním přírůstkem 70 tisíc titulů. Nejstarší dokumenty, které se v knihovně nacházejí, jsou řecké papyry, pocházející z prvního století našeho letopočtu. Nejdelším dokumentem je rotulus ze čtrnáctého století, který měří více než deset metrů. Oproti tomu nejtěžší knihou klementinské sbírky je Lobkovický graduál, který váží více než sedmdesát kilogramů.
 

Krása dalších starých klášterních knihoven

filosofický sál strahovKlementinem to nekončí: v Česku objevíte řadu dalších krásných knihoven. K těm nejpůsobivějším patří knihovna Strahovského kláštera. Jako jediná knihovna na světě se stavěla pro již hotové knižní regály a skříně: premonstráti ze Strahova totiž koupili knihovnu zrušeného Louckého kláštera ve Znojmě. Do Prahy se kromě nábytku stěhoval i řezbář Jan Lahofer, aby na stavbu svého životního díla dohlédl podruhé. Ve dvou sálech a dalších prostorách je uloženo téměř 300 tisíc titulů. Velkou část knihovny tvoří staré tisky z let 1501 až 1800 a také významné prvotisky a rukopisy, jež jsou uloženy ve speciální trezorové místnosti.

Při prohlídce zámku Kynžvart navštívíte zámeckou knihovnu kancléře Metternicha. Má dva sály a obsahuje 37 tisíc svazků knih v latině, němčině, francouzštině, angličtině, italštině i češtině. Více než polovina knih pochází ze zrušeného benediktinského kláštera v Ochsenhausenu, a právě díky těmto cenným starým svazkům se Metternichova knihovna těší velkému zájmu vědců i univerzitních studentů.
 

Nejkrásnější česká kniha století: Váchalova Šumava umírající a romantická

K jubilejnímu 60. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy roku připojili organizátoři anketu o Nejkrásnější českou knihu století. Jejím vítězem se stala publikace Šumava umírající a romantická od Josefa Váchala (1884–1969), malíře, grafika, ilustrátora, sochaře, řezbáře a také spisovatele a básníka. Kniha je výsledkem mnohaletých cest po Šumavě a podobně jako Krvavý román patří ke knihám, které si autor sám psal, sázel, vázal a tiskl. Svazek s rozměry 65 x 49 cm váží dvacet kilogramů a Váchal jej vydal v počtu pouhých jedenácti výtisků.
 

Muzea plná knih a literatury

Rajhrad knihovnaMísta, která vás uchvátí svou nezapomenutelnou atmosférou: to jsou zajímavá muzea plná literatury a knížek. Navštívit můžete například Muzeum literatury Památníku národního písemnictvíPraze se stálou expozicí Rozečtený svět, Památník písemnictví na Moravě v benediktinském klášteře v Rajhradě, Památník Bible kralickéKralicích nad Oslavou nebo Knihovnu Latinské školy v Jáchymově. Staré tisky a rukopisy vystavené ve sklepních prostorách jáchymovské radnice byly asi 250 let ztracené, ukryté na půdě. Po objevení trvalo více než sto let, než sbírka prošla restaurováním. Většina svazků pochází z počátku 16. století, ale ve sbírce je například i Starý zákon ze 13. století či fragmenty textů z počátku 12. století. Unikátem je i sedmdesárt takzvaných libri catenati, tedy svazků na řetězu. Řetězy se používaly ve školních knihovnách, knihy bývaly tehdy připoutané, aby si je žáci darebáci nemohli odnášet. Součástí expozice jsou také knihařská dílna i hudební místnost, ve které je umístěna největší kniha sbírky, renesanční zpěvník. Kromě expozice vzniklo v Jáchymově také nové infocentrum a internetová kavárna.
 

Světový den knihy a domy slavných spisovatelů

Chcete stylově oslavit březen – Měsíc knihy nebo 23. duben coby Světový den knihy a autorských práv? Vydejte se do některého z mnoha památníků a muzeí slavných spisovatelů. Ve Staré Huti u Dobříše najdete Památník Karla Čapka, na milovníky děl Franze KafkyPraze čeká Franz Kafka Museum, v Brně objevíte knihovnu Milana Kundery a v Památníku Jaroslava HaškaLipnici nad Sázavou se můžete vydat po stopách jeho rozsáhlého a nikdy nedokončeného románu Švejk.

Právě tak se můžete vypravit za Bohumilem Hrabalem na jeho chatu v Kersku anebo za Karlem Havlíčkem Borovským do jeho rodného domu v městečku Havlíčkova Borová. Dům se již krátce po Havlíčkově smrti stal symbolem vlastenectví a lidé se sem sjížděli ze všech koutů země. Kromě stálé expozice o Havlíčkově životě a díle tu najdete ještě dvě další expozice. Jedna je věnovaná rodákovi Josefu Stránskému a příslušníkům 311. peruti RAF z Vysočiny, druhá sochaři Viktorovi Dobrovolnému.
 

Další zajímavosti o knížkách a literatuře

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Expozice Bohumila Hrabala ve Vlastivědném muzeu Nymburk Kultura

Expozice Bohumila Hrabala ve Vlastivědném muzeu Nymburk

Muzeum v Nymburku je zavřené. Vlastivědné muzeum Nymburk je od 1. července 2019 dlouhodobě uzavřeno z důvodu rekonstrukce.

Česko mezi řádky: knížky o chůzi, stezkách a chození Českem

Česko mezi řádky: knížky o chůzi, stezkách a chození Českem

Chůze, tedy klást jednu nohu před druhou, vydat se na cestu a zažít radost z objevování, je ten nejjednodušší lidský pohyb. Píšou se o ní knížky a natáčejí filmové dokumenty a seriály – a ty posílají na cesty tisíce dalších lidí. Pojďte chodit po Česku s Kudy z nudy a s knížkami o chůzi Českem.

Kalendář 2025: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách

Kalendář 2025: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách

Objevte kouzlo knih. Krásné starobylé knihovny lze obdivovat při prohlídkách klášterů, přímo do výroby papíru se dostanete v jedné z nejstarších evropských manufaktur ve Velkých Losinách, kde se tradičním způsobem papír vyrábí dodnes. Navštívit můžete i památník Bible kralické, knihovnu Latinské školy v Jáchymově a další zajímavá muzea. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na zajímavé akce, které potěší knihomolky a knihomoly.

Haškův domek – památník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou Památky

Haškův domek – památník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou

Expozice věnovaná českému spisovateli, publicistovi a novináři, zapůjčená ze sbírek Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, je umístěna v domku v podhradí, v němž prožil Jaroslav Hašek poslední léta svého života a napsal své nejslavnější dílo. Dokumentuje satirikův život a jeho mezinárodní význam.

Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou Památky

Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou

Památník Bible kralické má ve svých sbírkách významný soubor starých tisků a dalších knižních památek z 15. – 19. století. Jeho součástí jsou také archeologické nálezy z bývalé tvrze, v níž sídlilo mezi lety 1578–1621 významné ediční centrum českých bratří.

Expozice Knihovna Latinské školy v Jáchymově Kultura

Expozice Knihovna Latinské školy v Jáchymově

V Jáchymově, ve sklepních prostorách radnice, si prohlédnete unikátní expozici starých tisků a rukopisů s názvem "Knihovna Latinské školy". Kromě expozice vzniklo ve sklepení také nové infocentrum a internetová kavárna.

Hrabalova chata v Kersku Památky

Hrabalova chata v Kersku

Chatu koupil Bohumil Hrabal ze svého prvního honoráře v roce 1965. Chata se stala Hrabalovým skutečným domovem. Zde psal své texty a staral se o svých 25 polodivokých koček.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem Památky

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Franz Kafka Museum v Praze Kultura

Franz Kafka Museum v Praze

Dlouhodobá expozice nabízí pohled do světa slavného pražského rodáka Franze Kafky (1883 – 1924), jedné z nejvýznamnějších postav světové literatury 20. století.

Městská knihovna v Praze – Ústřední pobočka na Mariánském náměstí Kultura

Městská knihovna v Praze – Ústřední pobočka na Mariánském náměstí

Městská knihovna na Mariánském náměstí byla postavena v letech 1925-1928 podle projektu architekta Františka Roitha, žáka profesora vídeňské akademie Otto Wagnera. Budova byla koncipována jako kulturní instituce s širokými možnostmi svého využití včetně výstavních, přednáškových a koncertních sálů.

Turistické stezky Havlíčkovým Brodem a okolí Letní sporty

Turistické stezky Havlíčkovým Brodem a okolí

Havlíčkův Brod je starobylé město, jehož historie sahá až k počátku 13. století. Město leží na na řece Sázavě v oblasti obdařené mnohými přírodními krásami Českomoravské vrchoviny. Městem a jeho okolím vede více než deset turistických a naučných stezek.

Rodný dům Karla Havlíčka Borovského Kultura

Rodný dům Karla Havlíčka Borovského

Národním poutním místem nejlepšího českého novináře a spisovatele Karla Havlíčka Borovského bývalo Havlíčkovo rodné místo, městečko Borová. V roce 1931 bylo v jeho rodném domě slavnostně otevřeno muzeum, které funguje dodnes.

Klášter v Rajhradě u Brna Kultura

Klášter v Rajhradě u Brna

Klášter v Rajhradě u Brna patří mezi nejstarší a nejznámější kláštery na Moravě. Klášter sloužil odedávna jako centrum kultury a vzdělanosti. Dnes zde můžete navštívit opatský chrám sv. Petra a Pavla a Památník písemnictví na Moravě s historickou knihovnou.

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku Kultura

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Církevní řády: Tovaryšstvo Ježíšovo aneb jezuité a barokní kultura, školství, věda a umění

Církevní řády: Tovaryšstvo Ježíšovo aneb jezuité a barokní kultura, školství, věda a umění

Jezuité jsou jedním z největších a nejvýznamnějších řeholních řádů římskokatolické církve. Kamkoli vstoupili, tam tvořili dějiny. Jezuité prosazovali obrodu katolické církve a záhy po vzniku řádu v 16. století se stali iniciátory počínající protireformace. Vydejte se s Kudy z nudy za jezuity a do míst, kde působili.

7 věcí, které nevíte o… Foglarových Rychlých šípech

7 věcí, které nevíte o… Foglarových Rychlých šípech

Ačkoli Rychlým šípům už je přes osmdesát let, stále nachází své čtenáře a obdivovatele. Jak dobře znáte komiks Jaroslava Foglara a pozadí příběhů Mirka Dušína, Jarky Metelky, Jindry Hojera, Červenáčka a Rychlonožky? Na Kudy z nudy vám představíme historii rychlých šípů, jejich autora a spousty dalších zajímavostí.

Česko mezi řádky: literární inspirace pro výlety po Praze

Česko mezi řádky: literární inspirace pro výlety po Praze

Během staletí Praha inspirovala tisíce umělců, malířů i spisovatelů. Do pražských ulic zavádí své čtenáře Umberto Eco, Franz Kafka, Milan Kundera, Phillip Roth, Miloš Urban, Bohumil Hrabal a nově i Dan Brown. Projděte se po městě s jejich knížkami (a samozřejmě s Kudy z nudy!) a podívejte se na Pražský hrad, uličky Starého i Nového Města či Malé Strany pohledem jejich literárních postav. Čekají vás spousty fascinujících a nejenom knižních zážitků!

Loucký klášter ve Znojmě Zážitky

Loucký klášter ve Znojmě

Vřelého přijetí se vám dostane v premonstrátském klášteře v Louce u Znojma, který byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Současné dění v Louckém klášteře je úzce propojeno se jménem společnosti Znovín Znojmo.

Knihovna Milana Kundery v Brně Kultura

Knihovna Milana Kundery v Brně

Od prvního dubna 2023 se jihomoravská metropole může pyšnit Knihovnou Milana Kundery. Otevřela se na narozeniny světoznámého spisovatele a čtenáři a badatelé v ní naleznou nejen přesunutou knihovnu manželů Kunderových z Paříže, tak další díla pojící se s Kunderou.

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli Památky

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

Vydejte se s Kudy z nudy do světa krásných knih, chytrých knihoven, knihovních rarit a kuriozit! Zjistíme, jak vznikla tradice března coby Měsíce knihy, společně se podíváme do nejkrásnější knihovny na světě, odhalíme tajemství knih držených na řetězech a vydáme se i po stopách zajímavého knižního objevu.

Šumava umírající a romantická od Josefa Váchala – Nejkrásnější česká kniha 20. století

Šumava umírající a romantická od Josefa Váchala – Nejkrásnější česká kniha 20. století

V anketě o Nejkrásnější českou knihu 20. století, kterou organizátoři připojili k 60. ročníku soutěže o Nejkrásnější české knihy roku, zvítězila publikace Šumava umírající a romantická od Josefa Váchala. Jedno z nejvýznamnějších českých uměleckých děl 20. století ručně vysázel a vytiskl sám autor v roce 1931.

Magnesia Litera – nejznámější české literární ocenění

Magnesia Litera – nejznámější české literární ocenění

Knižní ceny Magnesia Litera se každoročně udělují od roku 2002. Magnesia Litera propaguje kvalitní literaturu a dobré knihy, a jejím nejdůležitějším úkolem je probudit zájem těch, kteří knihy nečtou či přestávají číst. Od roku 2016 ceny provází kovové sošky knihy od výtvarníka Jakuba Berdycha Karpelise.

Česko mezi řádky: lvice Elsa, Opava, Afrika a Joy Adamsonová

Česko mezi řádky: lvice Elsa, Opava, Afrika a Joy Adamsonová

Stejně jako film Volání divočiny patřil k nejsledovanějším pořadům v televizi, bestsellerem se stala i knížka Příběh lvice Elsy. Víte, že autorkou vyprávění o neobyčejném přátelství lvice a dospělé ženy je Joy Adamsonová, rodačka z Opavy?

Pražské Klementinum – nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Pražské Klementinum – nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Observatoř v barokní astronomické věži Klementina, která uchovává nejstarší záznamy o počasí v Evropě, je jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování.

Nekonečná studna – Idiom v Městské knihovně Památky

Nekonečná studna – Idiom v Městské knihovně

K oblíbeným atrakcím Městské knihovny patří zajímavá skulptura pojmenovaná Idiom, tzv. "nekonečná studna" sestavená z mnoha knih a dvou zdcadel. Nachází se naproti hlavním vchodovým dveřím. Jedná se o dílo slovenského výtvarníka Mateje Kréna.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Národní knihovna České republiky Kultura

Národní knihovna České republiky

V areálu Klementina sídlí Národní knihovna ČR. Rozsahem svých fondů je NK ČR největší a zároveň jednou z nejstarších veřejných knihoven v České republice, řadí se mezi nejvýznamnější evropské i světové knihovny.

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám Příroda

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.

Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Česko mezi řádky: Šikmý kostel, Karviná a Karin Lednická

Šikmý kostel není jen románová sága spisovatelky Karin Lednické (*1969), ale také skutečná kulturní památka. Kostel svatého Petra z Alkantary se po vydání knihy stal oblíbenou výletní zastávkou, a dokonce tu objevíte velkou mapu a informační panel, který vás provede po stopách a životech literárních hrdinů.

Bohumil Hrabal – jeden z nejznámějších a nejpřekládanějších českých spisovatelů 20. století

Bohumil Hrabal – jeden z nejznámějších a nejpřekládanějších českých spisovatelů 20. století

Bohumil Hrabal (28. března 1914, Brno-Židenice – 3. února 1997, Praha) byl jedním z nejznámějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století. Několikrát byl navržen na Nobelovu cenu za literaturu. Jeho osudy jsou spojené zejména s Prahou, Nymburkem a lesní osadou Kersko, známou z Menzelova filmu Slavnosti Sněženek.

Česko mezi řádky: Europeana, nejpřekládanější česká kniha po roce 1989 a Patrik Ouředník

Česko mezi řádky: Europeana, nejpřekládanější česká kniha po roce 1989 a Patrik Ouředník

Nejpřekládanější česká kniha po roce 1989 se jmenuje Europeana. Svérázná historická příručka má přibližně sto stránek, není členěná na kapitoly a nenajdete v ní ani jednu přímou řeč. Její autor Patrik Ouředník v ní přesto dokázal obsáhnout celé dvacáté století s jeho válkami, myšlenkovými směry, vynálezy a banalitami. Seznamte se s Europeanou i jejím autorem na Kudy z nudy!

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

14. března 1921 začali Jaroslav Hašek (1883–1923) a jeho kamarád Franta Sauer (1882–1947) po žižkovských hospodách prodávat první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Dva roky poté Hašek v necelých čtyřiceti letech zemřel, aniž by svůj slavný román dokončil. Kdo tehdy mohl tušit, že se dílo dočká překladů do téměř šedesáti jazyků, milionů prodaných výtisků a i po sto letech bude bavit, provokovat a nabízet nové souvislosti a interpretace?

Strahovský klášter s historickou knihovnou Kultura

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

7 věcí, které nevíte… o komiksu

7 věcí, které nevíte… o komiksu

Máte rádi komiksy? Provázely vaše dětství příběhy Čtyřlístku a Rychlých šípů? Pokud se i teď, v dospělosti, rádi podíváte na kreslené příběhy, na Kudy z nudy vás pozveme na několik zajímavých komiksových výletů. Protože komiks pořád žije a rozhodně není jen zábavou pro děti.

Česko mezi řádky

Česko mezi řádky

Vydejte se s Kudy z nudy mezi řádky a objevujte zákoutí, která znáte z knížek.

České značky: Albatros, Euromedia, Paseka, Argo, Jota, Host a další česká nakladatelství

České značky: Albatros, Euromedia, Paseka, Argo, Jota, Host a další česká nakladatelství

Máte rádi knížky? My na Kudy z nudy ano, ať už jde o beletrii pro děti i pro dospělé, poezii, pohádky, kuchařky, učebnice nebo cestopisy. Aby knížky vycházely a dostaly se v pořádku až do rukou čtenářů, k tomu jsou potřeba nakladatelství. Pojďte se proletět světem papírových i elektronických knížek a audioknih, seznámit se s největšími nakladatelskými domy i s oceněními, která autoři za svá díla dostávají.

Česko mezi řádky: cestopisy, cestovní deníky a knihy známých českých cestovatelů

Česko mezi řádky: cestopisy, cestovní deníky a knihy známých českých cestovatelů

Cestopisy patřily k oblíbené četbě našich předků už před stovkami let. Čtou se dodnes: vyprávění o neznámých a často velmi exotických krajích a lidech, fascinující přírodě, zvířatech, květinách, nekonečných pouštích, mořích a horách sahajících až do nebe nás zkrátka baví. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, jak se zrodil žánr cestopisů, kdy vznikly ty nejstarší a které knížky dnes patří mezi nejoblíbenější?

Česko mezi řádky: Krvavý román, Litomyšl a Josef Váchal

Česko mezi řádky: Krvavý román, Litomyšl a Josef Váchal

Znáte knihu, kde vystupuje zazděná milenka, lidojedi, hrabě podezřívaný z toho, že je vlkodlak, anebo pracovník pitevny, který jezuitům dodává pokrmy z lidských těl? Jde jen o malou přehlídku hrdinů Krvavého románu Josefa Váchala (1884–1969), mysticky založeného výtvarníka a grafika. Kniha poprvé vyšla v roce 1924.

Seznamte se: zasmějte se a užijte si dobrý a ještě lepší den s nejlepšími českými humoristy

Seznamte se: zasmějte se a užijte si dobrý a ještě lepší den s nejlepšími českými humoristy

O nudě na portálu Kudy z nudy víme svoje, a tak vám nabízíme pořádnou porci humoru, veselí a zábavy. Užijte si s námi humor ve všech jeho podobách: bujarý i nostalgický, hlavně však laskavý a léčivý. Aneb jak to znáte z filmu Tři veteráni: Není nutno aby bylo přímo veselo...

Franz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Franz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Franz Kafka (3. července 1883 Praha – 3. června 1924 Kierling u Klosterneuburgu) – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století se narodil roku 1883 v Praze v rodině židovského obchodníka. Jeho jméno je symbolem tzv. pražské německé literatury, která umělecky odráží jedinečnou kulturní atmosféru staletého soužití Čechů, Němců a Židů ve středoevropském regionu. Napsal tři romány – Amerika, Proces a Zámek – a řadu povídek a novel.

Památník písemnictví na Moravě Kultura

Památník písemnictví na Moravě

Památník nabízí stálou expozici zahrnující nejvýznačnější osobnosti literatury na Moravě od 9. do 20. století, temporární výstavy a prohlídku interiéru restaurované historické benediktinské knihovny s osmnácti tisíci knihami. Celkem čítá fond knihovny na 65 000 svazků.

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Nejoblíbenějším koníčkem řady lidí je četba. Čteme doma i na výletech, v parcích i v knihovnách, v knihkupectvích, v posteli, u vody i u moře. Zkrátka všude. Možnost strávit volnou chvilku s knížkou je pro spoustu z nás jedním z nejlákavějších způsobů trávení volného času. Hledáte na Kudy z nudy tipy, co číst? Vyzkoušejte vítěze knižních cen Magnesia Litera.

Kam v Česku za knihami?

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Tentokrát uděláme radost všem fanouškům železnice, literatury a filmů: vydali jsme se po peronech a kolejích pátrat po uměleckých dílech, kde duní vlaky a ze stránek na nás pomrkávají kreslené parní mašinky pana Milera. Následující řádky voní dehtem a karbolem, mezi nimi uniká pára a tu a tam se ozve táhlé zahoukání.

Petschkova vila – Muzeum literatury Památníku národního písemnictví Kultura

Petschkova vila – Muzeum literatury Památníku národního písemnictví

Historii a současnost literatury představuje Muzeum literatury, které sídlí od roku 2022 v bubenečské Petschkově vile. Jedná se o pobočku Památníku národního písemnictví, která se na Prahu 6 přestěhovala ze Strahovského kláštera. Muzeum je jediné svého druhu v Česku.

Josef Váchal – příběh o hádce umělce a jeho sběratele

Josef Váchal – příběh o hádce umělce a jeho sběratele

Josef Váchal (23. září 1884 Milavče – 10. května 1969 Studeňany u Jičína) byl český malíř, grafik, ilustrátor, sochař, řezbář a také spisovatel a básník. Josefa Váchala známe jako tvůrce řady velkolepých knih, jejichž byl jediným autorem, ilustrátorem, vyřezávačem liter, tiskařem, vydavatelem, "a pohříchu i čtenářem", jak sám dodával. Místem, kde můžete vstoupit do jeho světa, je Portmoneum – jedinečné muzeum v Litomyšli.

S osobností na procházku: Havlíčkovým Brodem s Karlem Havlíčkem Borovským

S osobností na procházku: Havlíčkovým Brodem s Karlem Havlíčkem Borovským

Havlíčkův Brod se až do roku 1945 jmenoval Německý Brod. Dnes svým jménem připomíná Karla Havlíčka Borovského, novináře ostrého pera, básníka, kritika a odvážného vlastence. S jeho jménem ale je spojená větší část Českomoravské vrchoviny, a tak putování s Havlíčkem zahájíme ještě o kousek dál: v městečku Havlíčkova Borová, kde se narodil a které se od roku 1949 rovněž jmenuje na jeho počest.

Městská knihovna Písek Kultura

Městská knihovna Písek

Budova bývalé školy na Alšově náměstí prošla rekonstrukcí na novou knihovnu a vzdělávací centrum. V budově byly nalezeny původní výmalby z 19. století.

O Českou cenu za architekturu bojují rozličné stavby z celé republiky

O Českou cenu za architekturu bojují rozličné stavby z celé republiky

Česká cena za architekturu je prestižní ocenění. Mezinárodní porota nominovala 31 děl z 241 přihlášených. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na výběr nominovaných staveb, najdete mezi nimi rozhlednu, památník, galerii či kavárnu. Vítěze se dozvíme v listopadu, kde budou na galavečeru v pražském Fóru Karlín ocenění předávána. Cenu předsedy Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila získal na nominačním večeru Památník tří odbojů, který se nachází na Mašínově statku v Lošanech.

Rozečtený svět – stálá expozice Muzea literatury Kultura

Rozečtený svět – stálá expozice Muzea literatury

Seznamte se v inspirativním prostředí Petschkovy vily interaktivním způsobem s literaturou 19. a 20. století.

Kníže Metternich – významný evropský politik 19. století

Kníže Metternich – významný evropský politik 19. století

Kníže Metternich, plným jménem Clemens Wenzel Lothar Johann Nepomuk, druhý kníže von Metternich-Winneburg (15. května 1773, Koblenz, Německo – 11. června 1859, Vídeň, Rakousko) byl jednou z nejvýraznějších osobností evropské politiky 19. století. Podle dochovaných svědectví charismatický a pohledný muž oplýval přirozenou autoritou. Byl rovněž vynikající řečník, který se dokázal rychle vcítit do druhých a uměl s nimi navázat dialog.

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách Památky

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna kláštera premonstrátů na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven, sbírky čítají téměř na 300 000 svazků. Dělí se na dva sály – klasicistní filosofický a barokní teologický.

#světovéČesko a Ďáblova bible: jak rychle dokáže psát satan?

#světovéČesko a Ďáblova bible: jak rychle dokáže psát satan?

Zrod bible nemusí neprovázet šustění andělských křídel a bohulibé úmysly. Vznik Ďáblovy bible provází podivný příběh čpící hříchem, sírou a pekelnými plameny: psal ji mnich, ale slova mu prý diktoval ďábel. Čertovský spoluautor se dokonce v knize zvěčnil; stránku s jeho vyobrazením znají dokonce i ti, kteří toho o Ďáblově bibli zas tak moc neví.

Výstřední císař Rudolf II. – největší milovník umění v české historii

Výstřední císař Rudolf II. – největší milovník umění v české historii

Rudolf II. (18. července 1552, Vídeň – 20. ledna 1612, Praha) byl bezpochyby jedním z nejvýznamnějších evropských panovníků, který proslul nejen svými vladařskými schopnostmi, ale také citem pro kulturu a umění. Za jeho působení se Praha stala nejvýznamnějším kulturním městem Evropy, kam císař zval nejrůznější umělce a vědce své doby. Na Pražském hradě vznikla nejrozsáhlejší sbírka uměleckých předmětů, která neměla v tehdejším světě obdoby a která položila základ mnoha současným evropským galeriím. Bohužel, velká část Rudolfovy sbírky vzala za své při rabování Švédy v letech 1631-1632 za třicetileté války.

Další aktuality

Vydejte se po stopách českých spisovatelů: tipy na výlet za hrdiny z oblíbených knížek

Máte rádi Válku s mloky? Pamatujete si na dobrodružství Péti Bajzy a jeho kamarádů z Poláčkovy knihy Bylo nás pět? Nemusíte knihy svých oblíbených autorů jen číst. Naplánujte si výlet do míst, kde se s nimi seznámíte mnohem lépe. Vydejte se po stopách českých spisovatelů!
5. duben 2025 10:47
Kultura

Historická šlechtická divadla: tipy, kam do divadel na hradech a zámcích

Městská divadla s dlouhou historií bývají okázalé budovy s nádhernými interiéry, která neodmyslitelně patří do kulturního života tamních obyvatel po řadu generací. O to překvapivější může být, že i na mnoha zámcích se najdou unikátní scény, které sloužily domácímu publiku z řad šlechty, jejich přátel i lidí z blízkého okolí. Mnohé z nich fungují i v dnešní době a těší se zájmu návštěvníků nejen při kulturních akcích, ale také na prohlídkách, jež se věnují zámecké divadelní historii. Na portálu Kudy z nudy najdete takových zajímavých scén hned několik, od starých a velmi vzácných až po nově vzniklé amfiteátry, zasazené v parcích a zahradách.
4. duben 2025 8:00
Kultura

Česko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky

Miloš Forman, jeden z největších českých a světových filmových režisérů, za sebou zanechal nezapomenutelnou filmovou stopu. Od československé nové vlny až po hollywoodské oscarové triumfy, každý z jeho filmů nabídl nejen silný příběh, ale i zajímavé lokace, kde se natáčelo. Jeho tvorba je charakteristická věrností lidskému příběhu, důvtipným humorem a schopností vyprávět o společnosti s jemnou ironií i hlubokým porozuměním. Podívejte se s Kudy z nudy na jeho nejznámější snímky, na zajímavosti, které je provázely, i místa, kde se natáčely.
2. duben 2025 11:18
Kultura

Velikonoce pro děti: tvůrčí a zábavné dílny, prohlídky a programy

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 18. až 21. dubna 2025. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
2. duben 2025 9:00
Kultura

Tipy na místa, kde objevíte obrazy barokního malíře Petra Jana Brandla

Petr Brandl (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) přední představitel českého vrcholného baroka, jehož bouřlivý život se odrážel i v jeho díle, které nás dodnes ohromuje. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Nelze mu upřít vytříbený styl propracovanosti šerosvitu a světelných zdrojů. Oceňována je i jeho práce s prostorovostí obrazových scén. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.
26. březen 2025 8:46
Kultura

Cesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci

Dáma s jednorožcem či Dáma se závojem, Athénská škola, proslulá Sixtinská madona, Madona della Sedia anebo Madona v zeleni: to jsou nejznámější díla jednoho z největších malířů vrcholné renesance, Raffaela Santiho (1483–1520). Italský umělec, který si podmanil dvůr papeže Julia II. i samotný Vatikán, překvapivě vydechl naposledy v den svých sedmatřicátých narozenin. Podívejte se s Kudy z nudy, jak se jeho umělecký odkaz otiskl v českých zemích a kde můžete jeho díla spatřit na vlastní oči?
25. březen 2025 10:03
Kultura

Noc divadel 2025: užijte si večer plný zábavy a největší divadelní svátek v Evropě

Největší divadelní svátek proběhne na konci března, v sobotu 29. 3. 2025 s podtitulem „Sousedství“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Noc divadel koná v nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března.
24. březen 2025 17:00
Kultura

Oslavte mezinárodní den loutkového divadla výletem za loutkami

Na 21. březen připadá Mezinárodní den loutkového divadla, a protože má české loutkářství letitou tradici, vzpomeňte si na dřevěné herce, za kterými se můžete i se svými dětmi vypravit do některého z divadel nebo muzeí. České loutkářství se dostalo dokonce na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno 1. prosince 2016. Kouzlo loutkového divadla a krásu českých loutek objevíte například v Chrudimi, Prachaticích, Českém Krumlově nebo v Plzni.
21. březen 2025 9:00
Kultura