Tichému údolí jižně od Liblína vévodí osamělý hrádek svou vysokou, mohutnou věží. Vrch, na němž stojí, je z obou stran oddělen údolím dvou bystřin od sousedních zalesněných strání, které jej převyšují. Hrad patří k vrcholům šlechtické hradní architektury doby Karla IV.
Hrad Libštejn nechal zbudovat před rokem 1361 Oldřich Tista z Hedčan, věrný služebník krále Karla IV. Libštejn byl postaven
na nepřístupném místě, na skalnatém skalisku v údolí řeky
Berounky, který na západní straně spadá příkře k řece a na severu i jihu je ukončen strmými roklemi dvou potoků. Na každé straně skalnatého hřebenu stála mohutná čtverhranná věž, z nichž se dnes zachovala jen severní.
Nádvoří, které se rozkládalo mezi oběma věžemi, bylo uzavřeno vysokou zdí, k níž přiléhal hradní palác. Hrad byl takovou
pevností, že se jej
nepodařilo dobýt ani husitům, kteří roku 1420 vtrhli do zdejší krajiny táboři a sirotci, vyplenili a vypálili okolí
Krašova a Libštejna, ale o dobytí hradů se nepokusili. V roce 1425 přitáhli znovu, oblehli Libštejn a ostřelovali ho z okolních kopců. Dostali se do předhradí, ale hrad, hájený 80 zbrojnoši, nedobyli. Když husité viděli, že hrad nezískají útokem, zanechali tu 400 bojovníků, aby jej vyhladověli. Po sedminedělním obléhání se Bedřich i Hanuš Kolovratové rozhodli
smluvit s husity smír a uzavřeli s nimi spolek a úmluvu věrně plnili. Zúčastnili se tažení polních vojsk i slavné bitvy u Domažlic 14. srpna 1431.
V té době byl hrad Libštejn také
proslulým vězením, kde byli vězněni nejen poddaní z panství, ale i zajatí nepřátelští žoldneři a jiní nepřátelé až z Prahy. Hrad Libštejn byl hrad sice velmi pevný, ale při nastalé změně válečné techniky (použití střelných zbraní) bylo zapotřebí jej ještě více opevnit. V 16. století měl hrad 3 věže a baštu, v předhradí také 3 věže a na 20 obytných stavení s kaplí. Hradní pevnost se však brzy přestala vyhovovat novým nárokům na pohodlnější bydlení. Poslední majitelé se z hradu odstěhovali a již roku 1590 se uvádí jako pustý.
Nejbližší vlakovou zastávku najdete v Radnicích severovýchodně od Plzně, odkud ke hradu doputujete po zelené turistické značce za 10,5 km. Obdivovat mohutnou zříceninu lze i z vodní hladiny očima vodáků, kteří ocení pohostinnost zdejších břehů a ticho i klid tohoto místa.
Objevte hrad Libštejn, nepřístupný historický hrad s bohatou historií, který se pyšní působivou věží a překrásným okolím.
Hrad Libštejn nechal zbudovat Oldřich Tista z Hedčan, věrný služebník krále Karla IV., před rokem 1361.
V roce 1425 husité obléhali hrad Libštejn a ostřelovali ho z okolních kopců. Do předhradí se dostali, ale hrad nedobyli a nakonec uzavřeli s obránci smír.
Během husitských válek se hrad Libštejn ukázal jako nedobytný, přestože byl obléhán. Kromě husitských obléhání poskytoval hrad i místo pro věznění nepřátel.
Na konci 16. století byl hrad Libštejn opuštěn a uvádí se jako pustý.
K hradu Libštejn se lze dostat z vlakové zastávky v Radnicích po zelené turistické značce, cesta trvá přibližně 10,5 km.
Návštěvníci mohou obdivovat zachovalou severní věž a zříceninu, která poskytuje působivý pohled na okolní krajinu a řeku Berounku.
Ano, hrad Libštejn lze obdivovat i z vodní hladiny, a to díky výhledům, které ocení zejména vodáci na řece Berounce.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.