Radnice

Radnice leží uprostřed kouzelné krajiny plné lesů na západním okraji Křivoklátské vrchoviny; jen málokdo by uvěřil, že se tu kdysi hojně těžilo uhlí. Do Rokycan je to jen dvanáct kilometrů, ale přesto se o Radnicích mluví a píše jako o odlehlém městě, kde se zastavil čas.

Co musíte vidět

Nejzajímavější památky zanechala v Radnicích někdejší početná židovská komunita. V centru městečka se dochovala část ghetta se synagogou, prohlédnout si můžete i židovský hřbitov. Kostel sv. Václava na náměstí nese rysy barokní přestavby podle projektu plzeňského stavitele Jakuba Augustona, na návrší Kalvárie nad městem stojí poutní kostel Navštívení Panny Marie, který vznikl v polovině 18. století pravděpodobně podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera.
 

Od uhlí až k trilobitům

Historii těžby uhlí na Radnicku připomíná naučná stezka a městské muzeum. Dozvíte se například, že údolím Berounky měla vést koněspřežka, která by uhlí z radnické uhelné pánve dopravovala do Plzně. Plány a životaschopnost projektu posuzoval na přání hraběte Šternberka francouzský inženýr Joachim Barrande. Železnice nakonec kvůli nedostatku peněz nevznikla, zato při geologickém průzkumu v okolí Týřovic a Skryjí Barrande narazil na pozoruhodné zkameněliny, které daly směr jeho dalšímu životu.
 

Hrobka, hrad, rozhledna a příroda

Starý šlechtický rod Šternberků pečoval o radnické panství od poloviny 18. století, na hřbitově ve Stupně si můžete prohlédnout empírovou rodovou hrobku, kde je pochován Kašpar Maria Šternberk (1761–1838), spoluzakladatel Národního muzeaPraze. K výletům láká také zřícenina hradu Libštejn, rozhledna Břasy a pohádkový statek ve Vranovicích, zbytky starých uhelných ložisek odhalují přírodní památky Bašta a Kateřina.

Turistická informační centra


Aktivity ve městě Radnice

Hrad Libštejn – osamělý hrádek

Tichému údolí jižně od Liblína vévodí osamělý hrádek svou vysokou, mohutnou věží. Vrch, na němž stojí, je z obou stran oddělen údolím dvou bystřin od sousedních zalesněných strání, které jej převyšují. Hrad patří k vrcholům šlechtické hradní architektury doby Karla IV.
Radnice, Plzeňský kraj

Muzeum Josefa Hyláka v Radnicích

Muzeum sídlí v původně měšťanském domě z první třetiny 18. století, zvaném též Jakšovský, později Falkův. Tento právovárečný dům později tvořil součást zámeckého komplexu a sídlila v něm hospodářská správa Šternberského panství.
Radnice, Plzeňský kraj

Kostel sv. Václava v Radnicích

Barokní novostavba z roku 1720, postavená podle návrhu Jakuba Augustona ml. na místě staršího kostela. Při kostele stála zvonice, byla situována v ohradní zdi hřbitova, severně od západního průčelí kostela. Nad vchodem je výklenek se sochou sv. Václava, patrona kostela.
Radnice, Plzeňský kraj

Poutní kaple Navštívení Panny Marie v Radnicích

Významná barokní stavba vznikla kolem roku 1745. Byla postavena nákladem Jana Václava z Bubna a Litic patrně podle návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Ke kapli vede křížová cesta, neboli Kalvárie.
Radnice, Plzeňský kraj

Synagoga a židovské domy v Radnicích

Židovská synagoga je pozdně barokní stavba z konce 18. století, zděná, omítaná, na obdélném půdorysu se zaoblenými nárožími, s přístavkem po straně, krytá valbovou střechou.
Radnice, Plzeňský kraj

Židovský hřbitov v Radnicích

Radnický židovský hřbitov se rozkládá asi 1,5 km jihovýchodně od města, na okraji lesa, má tvar nepravidelného šestiúhelníku. Nejstarší náhrobek pochází z roku 1734.
Radnice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Radnice

Restaurace Na Trucovně

Tradiční česká restaurace v malebném městečku jménem Radnice, které najdete severně od Rokycan.
Radnice, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Brdy a okolí


S osobností na procházku: do Příbrami a po Příbramsku s Janem Drdou

Městečko na dlani, Vyšší princip, Němá barikáda, Hrátky s čertem a spousta krásných a originálních českých pohádek: to jsou nejznámější díla Jana Drdy (1915–1970). Pojďte se v jeho stopách vypravit pěšky po Příbrami a nechte se portálem Kudy z nudy inspirovat k dalším výletům do okolí – a do pohádek.
s J. Drdou Příbramskem, Cesty krajinou

Podél řeky z Černošic do Třebaně

Zdola od řeky není dojem takový, ale pohledy z výšky odhalují, jak neobyčejně pestrou tvář má Podbrdsko. Vydejte se podél řeky z Černošic do Třebaně, třeba i na kole.
Černošice, Na kole po Česku

Výlet po stopách Káji Maříka

Znáte kultovní knížku Školák Kája Mařík a její pokračování? Příběhy Káji Maříka napsala Marie Wagnerová pod pseudonymem Felix Háj za první republiky. Několikadílný román pro mládež se před druhou světovou válkou dočkal velkého čtenářského zájmu. Za komunistů se nesměl pro katolické ladění vydávat, což jen přispělo k jeho popularitě. Děj se odehrává v městečku Lážov, které je ve skutečnosti Mníškem pod Brdy. Hlavními hrdiny jsou dvě děti, Kája Mařík a jeho kamarádka Zdena Rédlová. Jestliže patříte k příznivcům Káji Maříka, vydejte se po jeho stopách do Brdských lesů.
Mníšek pod Brdy, Cesty krajinou

Z Prahy všemi směry: výlet do Příbrami – za barokní perlou, nádhernými výhledy i do hlubin země

Městečko jako na dlani, ve kterém se potkává hornická historie s mariánským kultem. Taková je Příbram ležící ve stínu Brd a jejich nekonečně hlubokých lesů, plná nečekaných rozdílů, půvabných zákoutí a velkých příběhů. Vydejte se sem s Kudy z nudy na krátký výlet!