Zajímavou procházku po městě Svitavy slibuje trasa, kterou bychom mohli nazvat „po stopách starostů“. Začneme v parku Jana Palacha, na levé straně silnice směrem na Poličku.
Park byl původně soukromou zahradou podnikatele Julia Langera. Pro něho byla mezi lety 1890 a 1892 postavena vila v historizujícím slohu, považovaná za jednu z nejpůvabnějších staveb ve Svitavách. Rodina Langerova ale ve vile a ve své zahradě nepobyla dlouho, ve třicátých letech 20. století dostihla i svitavského podnikatele hospodářská krize a on byl nucen objekt postoupit svitavské spořitelně. Ta ho brzy pronajala městu, které stavbu po několika letech odkoupilo. Od roku 1945 v Langrově vile sídlil městský národní výbor, později městský úřad, a je i sídlem současného starosty.
Ze zahrady se stal park dr. Edvarda Beneše a byl vděčným cílem procházek veřejnosti. Od roku 1993 nese jméno Jana Palacha. Na přelomu tisíciletí prošel rozsáhlou revitalizací: byly rekonstruovány cesty, jezírko s mostem, byly přidány skulptury a další umělecká díla, prostor se našel pro dětské aktivity a byly vysázeny nové druhy zeleně. Park, i nyní místo pro vycházky a pořádání nejrůznějších akcí, je zároveň arboretem se sedmdesáti druhy stromů a keřů.
Z parku Jana Palacha naše kroky povedou na náměstí. To patří svou délkou (půl kilometru) k nejdelším oboustranně loubeným náměstím. Že měšťanské domy v minulosti vznikaly spíše spontánně, potvrzuje ojedinělá dispozice náměstí. V úzké části stojí budova staré radnice, která coby úřadovna rady města začala sloužit v roce 1538 (do té doby se konšelé a rada scházeli v domech purkmistrů, kvůli rostoucí administrativě a snaze o nezávislost se však město rozhodlo zakoupit dům na náměstí). V roce 1781 se objektu nevyhnul ničivý požár, radnice se šest let opravovala a přibyla k ní radniční věž s hodinami. Jako radnice přestala sloužit ve třicátých letech minulého století.
Od staré radnice se vydáme do dolní části náměstí, odkud je už vidět Budigova vila. V roce 1892 ji postavili coby rodinné sídlo pro starostu, podnikatele a mecenáše Johanna Budiga. Později nechal majitel přistavět ještě dvě křídla. Honosný objekt patřil rodině do roku 1945, kdy jim byl zabaven majetek. O dva roky později bylo ve vile otevřeno městské muzeum. Dnes jsou v celém objektu výstavní sály muzea a galerie. Před vilou na Budigově, později Smetanově náměstí, stála až do roku 1981 socha Mateřské lásky. Při výstavbě silničního průtahu městem byla přemístěna do Palachova parku.
Trasa „po stopách starostů“ vám ukáže historické i současné Svitavy a připomene, že k městu na pomezí Čech a Moravy neodmyslitelně patří krásná příroda a udržovaná zeleň.
Poznejte historii a současnost Svitav přes unikátní trasy, kde se dozvíte o rolích starostů, historických vilách, parku a městském náměstí.
Park Jana Palacha byl původně soukromou zahradou a prošel revitalizací, při které byly přidány skulptury, most a dětské aktivity. Dnes je to arboretum se 70 druhy stromů a keřů.
Langrova vila byla původně postavena pro podnikatele Julia Langera a později se stala sídlem městského národního výboru a úřadu, včetně současného starosty.
Náměstí ve Svitavách je jedno z nejdelších loubených náměstí v Česku a historicky sloužilo jako místo pro radnici a obchodní aktivity.
Budigova vila byla postavena pro starostu Johanna Budiga a sloužila jako rodinné sídlo až do roku 1945, kdy byl majetek rodiny zabaven. Dnes hostí městské muzeum a galerii.
Stará radnice začala sloužit v roce 1538 a prošla rekonstrukcí po požáru v roce 1781, kdy přibyla i radniční věž s hodinami.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.