ÚvodKam pojedete?OblastiSlováckoBlatnice pod Svatým Antonínkem

Blatnice pod Svatým Antonínkem

Obec pod severními výběžky Bílých Karpat s kaplí sv. Antonína na Blatnické hoře patří ke známým poutním místům. Vede tudy Cyrilometodějská poutní stezka, vyhlášené je zdejší víno v čele s Blatnickým Roháčem a k procházkám lákají vinice s uličkami historických vinných sklepů Stará hora a Kamenice.

Oblíbené v obci

Blatnice pod Svatým Antonínkem: poutní místo Slovácka

Barokní poutní kapli sv. Antonína Paduánského na Blatnické hoře zvanou Svatý Antonínek dal vystavět koncem 17. století kníže Hartman z Lichtenštejna jako poděkování za uzdravení svého syna. Poutní tradice společně s pestrou krásou slováckých krojů inspirovala malíře Jožu Uprku, který je autorem obrazu na hlavním oltáři v kostele sv. Ondřeje v centru Blatnice. Ze slovenského Šaštína vede přes Petrov, Strážnici a Veselí nad Moravou do Blatnice pod Svatým Antonínkem a dál až na Velehrad jedna z poutních stezek.
 

Do Blatnice na víno a k vinařům

Blatnici proslavilo známkové víno Blatnický Roháč, pojmenované podle viniční trati Roháče. Vyrábí se z Ryzlinku rýnského, Rulandského bílého a Sylvánského zeleného a jako vůbec první moravské víno bylo oceněno zlatou medailí na mezinárodní výstavě vín roku 1896 v Paříži. Akcí Do Blatnice k vinařovi se obec zapojila mezi místa, kde je pro milovníky vína celé léto otevřený alespoň jeden sklep či vinařství; ochutnejte například vína z vinařství Staňkovi, vinařství Blatel nebo od Mladého vinařství.
 

Poutě, hody, muzeum a překrásné kroje

V Blatnici se podobně jako v dalších městech a vesnicích na Slovácku dodnes zachovávají lidové zvyky a obyčeje. Pokud chcete místní nádherné kroje vidět na vlastní oči, zastavte se v Blatnickém muzeu anebo přijeďte v červnu na hlavní pouť u Svatého Antonínka. Událost, kterou zachytil na svých obrazech Joža Uprka, se koná každoročně v červnu první neděli po svátku sv. Antonína (13.6.). Na konci srpna se odehrává děkovná pouť, při níž věřící děkují za úrodu, na svatou Kateřinu poslední víkend v listopadu se slaví krojované hody.

Akce v obci Blatnice pod Svatým Antonínkem

Nominujte Alej roku 2024

Oblíbenou alej můžete ocenit různými způsoby. Jedním z nich je anketa Alej roku, kterou už po čtrnácté vyhlašuje spolek Arnika. Hlavním cílem ankety je vyzdvihnout přírodní a kulturní význam alejí pro krajinu a člověka.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Aktivity v obci Blatnice pod Svatým Antonínkem

Vinařství i poutní slavnosti v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Významnou obcí Moravského Slovácka je Blatnice pod Svatým Antonínkem s památkovou rezervací vinných sklepů. Leží na úpatí Bílých Karpat pod kopci Svatý Antonínek, Střečkův kopec a Roháč. Kostel s poutní kaplí sv. Antonína Paduánského (lidově nazývaného Antonínek) je jedním z nejznámějších poutních míst na Moravě.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Kaple svatého Antonína Paduánského – Svatý Antonínek v Blatnici

Svatý Antonínek patří mezi nejznámější poutních místa Moravského Slovácka. Nachází se na Blatnické hoře, nejzápadnějším výběžku Bílých Karpat. Kopec samotný dle předpokladu a archeologických nálezů sloužil v pradávné době jako pohanské pohřebiště.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Strážnická vinařská stezka

Trasa vede částečně Dolnomoravským úvalem, směrem na východ dosahuje k podhůří Bílých Karpat. Nejdelší úsek prochází zvlněnou Hluckou pahorkatinou. Klikatá, více než stokilometrová trasa pokrývá rozsáhlé území, jehož západní hranici tvoří Bzenec a Rohatec, na východě dosahuje až k Boršicím a Hluku.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Blatnické muzeum

Obecní muzeum v Blatnici pod Svatým Antonínkem zahájilo provoz v roce 2006 a po přestávce, kdy bylo uzavřeno kvůli stavebním úpravám, je od začátku května 2016 opět otevřeno.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v obci Blatnice pod Svatým Antonínkem

Ochutnávka vína u sudů se sklepmistrem v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Cyklistická vinařská stezka s možností návštěv snadno dostupných blízkých vinařskému městečku Blatnice v podhůří Bílých Karpat. V památkově chráněné viniční oblasti Staré Hory můžete ochutnet skvělá místní vína.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Vinařství Staňkovi – rodinné vinařství s tradicí

Vinařství se nachází v malebné vesničce Blatnice pod Sv. Antonínkem. Kopec Svatý Antonínek je významné poutní místo na Jižní Moravě, který je součástí Cyrilometodějské cesty Svatý Antonínek – Velehrad. Počátky vinařské tradice rodiny Staňků sahají až do konce 19. století.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Víno Blatel v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Společnost Víno Blatel byla založena v roce 1990 a ve své činnosti se zaměřuje na zpracování hroznů a výrobu a prodej vína. Sídlo společnosti je v obci Blatnice pod Svatým Antonínkem, v kraji s mimořádně příznivými podmínkami pro pěstování vinné révy.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Mladé vinařství v Blatnici pod Svatým Antonínkem

Mladé vinařství bylo založeno v roce 2010. Obhospodařuje 3 hektary vlastních vinic ve Slovácké vinařské podoblasti v okolí obce Blatnice pod Svatým Antonínkem, kde také sídlí. Mladé v tomto případě neznamená jen nedávno vzniklé, ale také charakterizuje jeho zakladatele Tomáše Rumíška a Jana Polehňu.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Vinařství Těthal

Menší vinařství z Blatnice pod Svatým Antonínkem, které můžete navštívit v autentické, více než tři sta let staré búdě Pod Lipou (vinný sklep) v památkové rezervaci "Vinné búdy Pod Starou horou". Búda slouží jako degustační místnost pro menší skupiny a můžete zde ochutnat či koupit vynikající víno.
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Slovácko


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Althannů na zámek ve Vranově nad Dyjí a další barokní zámky Moravy

Hrady a zámky se řadí k nejčastějším cílům mnoha turistů a výletníků. Region jižní Moravy nabízí těchto kulturních památek velké množství. Pokud patříte k milovníkům zámeckých interiérů, pak jistě oceníte právě ty barokní, které patřívají k nejhonosnějším. Na jižní Moravě je takových skvostných zámků celá řada – navštívit můžete zámek ve Vranově nad Dyjí, Mikulově, Valticích, Miloticích, ve Slavkově nebo v Lysicích.
Barokní zámky Moravy, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: v Miloticích se projdete v historickém kostýmu kolem zámku jako členové rodiny Seilernů

Místo, kde si vy i děti splníte své sny o princích a princeznách z dávných časů, se jmenuje Milotice. Kromě prohlídky historických interiérů tu totiž nabízejí prohlídky v kostýmech – a ty si oblečete vy, nikoliv průvodci!

Výlet do kraje Želar a žítkovských bohyní

Do vydání knihy Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové byly Kopanice, tedy magicky krásná krajina Bílých Karpat s pěti vesnicemi kolem Starého Hrozenkova, zapomenutým koutem Moravy. Dnes se sem pořádají zájezdy a krajina zažívá nebývalý nápor turistů.
Starý Hrozenkov, Cesty krajinou

Výlet za příběhem misionářů ze Soluně

Velkomoravská říše je pevně spojená se jmény věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ač nás od doby, kdy žili, dělí jedenáct století, jejich příběh je dodnes živý. Svědčí o tom i fakt, že Cyril a Metoděj jsou hlavními patrony Moravy a v roce 1980 je papež Jan Pavel II. prohlásil za spolupatrony Evropy.