ÚvodAktualityStromové kaple a katedrály: ticho, příroda a dotek nebe
Příroda

Stromové kaple a katedrály: ticho, příroda a dotek nebe

Poslechněte si audio verzi článku
Říká se, že příroda je ten nejkrásnější chrám. A zdá se, že doslova se to začíná naplňovat i v Česku. Stromové kaple, tedy drobné svatyně, altány nebo místa ticha a meditace ukryté pod korunami stromů, se totiž pomalu stávají novým fenoménem. A není divu: spojují spiritualitu, architekturu a hluboký vztah k přírodě. Vydejte se s Kudy z nudy podívat tam, kde už rostou nejen listy, ale i kaple!
Kdysi jsme ze stromů slezli, dnes se na ně znovu vracíme. Ale jinak než naši předci — tentokrát za klidem, krásou a možná i za Bohem. Do české krajiny se totiž pomalu vkrádá nový fenomén: stromové kaple. Zní to trochu pohádkově? Možná. Ale právě proto lidem tolik učarovaly.
 
Představte si, že vstoupíte do chrámu. Místo klenutých stropů se nad vámi rozprostírá zelený baldachýn listí. Slunce sem prosvítá v tenkých paprscích, ptáci zpívají místo chóru a vítr tiše šeptá kázání. Vůně pryskyřice, mech místo koberce, výhledy až za obzor. Tak vypadají stromové kaple a katedrály – prosté, a přitom živé a dýchající úkryty pro modlitbu, tiché zastavení nebo jen chvilku usebrání.
 

Sen českých krajinářských architektů

Při cestách po světě jste je už možná potkali. Stromové kostely, kaple a katedrály jsou jednou z forem land artu, uměleckého směru, který vznikl v 60. letech ve Spojených státech amerických. Pohybuje se na rozhraní zahradního umění a krajinářské architektury. Mezi jeho nejčastější prvky patří umělecká díla z hlíny, kamení, dřeva, ledu, listů a jiných přírodnin.
 
Stromovou kapli jako krajinný prvek v Česku poprvé představili krajinářští architekti Hanka a Daniel Matějkovi. Při studiu krajinářské architekturyLednici založili společně s dalšími nadšenci pro přírodu a krajinu spolek naOkraji. Od jednoduchého land artu se postupně pouštěli i do projektů větších rozměrů. Při uměleckém wokshopu v zaniklé sudetské osadě Královec v podhůří Orlických hor objevili zbytky kaple. Respektive jen prostoru, kde stávala: v průčelí rostly dvě mohutné lípy, boční stěnu tvořily čtyři jírovce.
 
Kaple zmizela, ale stromy tiše přihlížejí měnícím se dějinám lidstva v sobě nesly paměť místa a jako němí svědci nadále vytvářely duchovní prostor. Právě tam vznikla myšlenka, že duchovní místa nemusí tvořit pevné zdi. Můžou to být živé organismy, které rostou a postupně vytvářejí živý prostor. Stromové kaple a katedrály s postupně rostoucími korunami a klenbami tak přinášejí nový pohled na spiritualitu.
 

Dotek nebe mezi listy aneb místa, která rostou s časem

Právě stromové kaple a kostely kombinují to, po čem dnešní svět tolik prahne: duchovno a přírodu. A ačkoli třeba v Německu, Francii, Británii nebo Švédsku už pár takových svatyň skutečně vyrostlo, u nás tenhle trend teprve čeká na své průkopníky. I když stromové kaple a katedrály v plné kráse uvidí až příští generace, až se koruny stromů propletou a kmeny vytvoří sloupoví, první projekty už rostou! Pojďte je objevovat s Kudy z nudy!
 

Stromová katedrála na vrchu Helštýn

Na vrchu Helštýn nedaleko Valašského Meziříčí vyrůstá stromová katedrála z jabloní, topolů a dubů. Celkem sedmapadesát stromů, vysazených podle přesného architektonického plánu, časem vytvoří zelenou listnatou katedrálu.
 

Stromová kaple v Brně-Jehnicích

Neobvyklá kruhová stromová kaple vznikla v parčíku u hřbitova v Brně-Jehnicích. Dvojice habrů, dubů, lip a buků vysazených po jejím obvodu v budoucnu vytvoří pomyslnou klenbu. Zdobí ji dřevěná plastika anděla z ateliéru Jaroslava Ekla a pozůstalí tu mohou v klidu rozjímat a vzpomínat na zemřelé.
 

Stromová kaple v Nové Lhotě

Duchovní prostor v krajině, který by se proměňoval v čase a zároveň vyjadřoval sepětí s místem: to je stromová kaple nad Novou Lhotou v Bílých Karpatech. Tvoří ji čtyřiadvacet lip a najdete ji na kopci severozápadně od obce. Slavnostně otevřena a vysvěcena byla v roce 2016 při bohoslužbě pod širým nebem.
 

Stromová kaple Ve Hvězdách v Lanžhotě

Další kaple, kde proplétající se větve vytváří nebeskou klenbu, je stromová kaple Ve Hvězdách. Vyrůstá v Lanžhotě a místní ji poeticky popisují jako místo, kde se země dotýká nebes. Kromě masivních dřevěných lavic tu stojí i jednoduchý oltář.
 

Stromová kaple věčného pramene v Brně-Medlánkách

Další stromová kaple roste v Brně-Medlánkách. Klasický kostel tu chybí, a tak se místní rozhodli, že budou mít stromovou kapli. Kaple nad údolím s několika studánkami je osázená buky a nese název Kaple věčného pramene. Její název vychází z textu Bible (Jan 4,14): Kdo by se však napil vody, kterou mu dám já, nebude žíznit navěky. Voda, kterou mu dám, stane se v něm pramenem, vyvěrajícím k životu věčnému.
 

Sluneční kaple na Pohořsku

Většina stromových kaplí vznikla zásluhou různých spolků. Jiný příběh za sebou má Sluneční kaple na Pohořsku: vznikla díky nadšenci, kterého oslovila myšlenka a sám si stromovou kapli vysadil na svém veřejně přístupném pozemku. Netradiční stromová kaple založená na Den Země 22. dubna 2017 stojí na malebné louce mezi Pohořím a Všení jihozápadně od Turnova. Hustě vysázené habry ve tvaru kruhu postupně dorůstají, až propletené větve vytvoří zdi. Sluneční kaple je věnována životodárnému Slunci. Má kruhový tvar, osm oken ve stěnách symbolizuje osm planet naší sluneční soustavy a stylizovaný oltář je na jižní straně, takže návštěvníci kaple se vždy dívají směrem ke slunci. Uvnitř kaple najdete dřevěné lavice.
 

Kaple ve větru u Radějova

Jihozápadně od Radějova stojí rozhledna na Holém vrchu. Vznikla v rámci obnovy Oskorušové stezky, a i když měří pouhých šest metrů (a vstup je sice zdarma, ale po žebříku, takže na vlastní nebezpečí), je odtud výhled na okolní obce, na Pálavu, Ždánický les, Chřiby, na hrad Buchlov, Vizovické vrchy, poutní místo Svatý Antoníček u Blatnice a Bílé Karpaty. V blízkosti se nachází stromová kaple zvaná Kaple ve větru. Kruhový půdorys vymezuje jedenáct jeřábů břeků.
 

Stromová kaple v Luběnicích

Od roku 2022 mají stromovou kapli také v Luběnicích na Olomoucku. Tvoří ji dvě desítky mladých třešní a lip, kterým postupně srostou koruny a vznikne tak místo pro svatební obřady uprostřed přírody. Stromová kaple bude sloužit také jako odpočinková zastávka pro cyklisty.
 

Stromová kaple v Hýslech

Na rozcestí polních cest mezi obcemi HýslyŽádovice roste stromová kaple, osázená devatenácti lípami. Místo, které bude dědictvím pro budoucí generace, vytváří místo k rozjímání, odpočinku, ztišení, zpomalení a zamyšlení se. Koruny stromů se časem spojí a vytvoří tak přírodní kapli.
 
A tak zatímco se koruny stromů pomalu zavírají nad nově vysazenými kaplemi, roste spolu s nimi i sen o místech, kde se člověk může na chvíli zastavit, zhluboka se nadechnout a pocítit klid. Stromové kaple nejsou jen architekturou, ale živoucím důkazem, že víra i krása přírody patří k sobě. Že chrám nemusí mít zdi z kamene, ale může dýchat, měnit se s ročními obdobími a vonět po pryskyřici a mechu.
 
Třeba jednou budou tyto zelené svatyně stejně známé jako klasické poutní kostely a stanou se novými zastaveními na mapě našich cest. Až budete příště procházet krajinou a uvidíte mladé lípy, duby či habry vysazené do kruhu, zkuste se zastavit. Možná tam roste místo, které jednou propojí nebe, zemi a lidská srdce. A možná právě tam uslyšíte, jak mezi listy šeptá vítr tichou modlitbu za krásu a klid našeho světa.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Radějov

Radějov

Prozkoumejte obec Radějov a nabídku turistických atraktivit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Stromová kaple v Brně-Jehnicích Příroda

Stromová kaple v Brně-Jehnicích

V Brně-Jehnicích vznikla neobvyklá kruhová stromová kaple, osázená mladou zelení. Po jejím obvodu jsou listnaté stromy, které svojí budoucí korunou vytvoří pomyslnou klenbu. Vznikla v parčíku u hřbitova a zdobí ji dřevěná plastika anděla z ateliéru Jaroslava Ekla.

Oskeruše – strom Slovácka Kultura

Oskeruše – strom Slovácka

Znáte největší ovocný strom Evropy? ... a víte, že má léčivé plody ve všech skupenstvích použití, od sušených, přes mošty a marmelády až po jedinečnou pálenku? I vy si můžete na Slovácku v jeho stínu odpočinout!

Kaple svatého Antonína Paduánského – Svatý Antonínek v Blatnici Památky

Kaple svatého Antonína Paduánského – Svatý Antonínek v Blatnici

Svatý Antonínek patří mezi nejznámější poutních místa Moravského Slovácka. Nachází se na Blatnické hoře, nejzápadnějším výběžku Bílých Karpat. Kopec samotný dle předpokladu a archeologických nálezů sloužil v pradávné době jako pohanské pohřebiště.

Přírodní park Ždánický les Příroda

Přírodní park Ždánický les

Přírodní park se rozprostírá v jihozápadní části Středomoravských karpat a je členěn na Hustopečskou pahorkatinu, Boleradickou vrchovinu a Dambořickou vrchovinu.

Stromová katedrála u vrchu Helštýn Příroda

Stromová katedrála u vrchu Helštýn

Tzv. florální kostel vyrůstá u vrchu Helštýn nedaleko Valašského Meziříčí. Raritní „stavba“ se sestává z celkem sedmapadesáti stromů. Výsledkem bude listnatá katedrála z jabloní, topolů a dubů.

Lanžhot

Lanžhot

Prozkoumejte město Lanžhot, které se nachází kousek od hranic se Slovenskem a Rakouskem, zhruba 8 kilometrů od Břeclavi, a její nabídku turistických atraktivit. Lanžhot v srdci lužních lesů je nejjižnější obcí Jihomoravského kraje. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Brno-Medlánky

Brno-Medlánky

Prozkoumejte městskou část Brno-Medlánky a nabídku turistických atraktivit. Medlánecké kopce jsou oblíbeným cílem vycházek a výletů v těsném sousedství husté zástavby brněnských městských částí. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Stromová kaple Hýsly Příroda

Stromová kaple Hýsly

Stromová kaple osázená devatenácti lípami mezi obcemi Hýsly a Žádovice.

Lednice

Lednice

Pohádková krajina se zámky a zámečky, kolonádami, umělou zříceninou, rybníky, upravenými cestami a řadou drobných romantických staveb – to je Lednicko-valtický areál, zvaný též Zahrada Evropy, nejrozsáhlejší parkově upravená krajina na světě, zapsaná mezi památkami UNESCO.

Blatnice pod Svatým Antonínkem

Blatnice pod Svatým Antonínkem

Obec pod severními výběžky Bílých Karpat s kaplí sv. Antonína na Blatnické hoře patří ke známým poutním místům. Vede tudy Cyrilometodějská poutní stezka, vyhlášené je zdejší víno v čele s Blatnickým Roháčem a k procházkám lákají vinice s uličkami historických vinných sklepů Stará hora a Kamenice.

Další aktuality

Místa, kde se den mění v noc aneb kdo se bojí, nesmí do zoo

Víte, že kuskus není jenom jídlo? A že v zoologických zahradách existují úžasné pavilony, kde bývá celý den tma? Žijí v nich zvířata, která jsou aktivnější v noci a naopak ve dne spí. Abyste si je patřičně užili, tak jim v zoologických zahradách zkrátka převrátili režim.
8. červenec 2025 13:00
Příroda

10 tipů na výlety za ekologií aneb ve stínu i na výsluní

Chcete žit ekologicky a v souladu s přírodou? Baví vás všechno, co souvisí s péčí o životní prostředí a svět kolem nás, přírodu a zvířata? Pak se nechte pozvat tam, kde má ekologie zelenou – do domů přírody, ekocenter a zahrad, na ekologické farmy a na zajímavé výlety v Čechách a na Moravě.
8. červenec 2025 9:04
Příroda

Znáte domy přírody? Objevte interaktivní návštěvnická střediska v chráněných krajinných oblastech Česka

Lákají vás tajemství přírody? Moderní interaktivní expozice a návštěvnická střediska v Domech přírody poskytují nejen informace o dané lokalitě a přírodních hodnotách chráněných území v Česku, najdete tu také spoustu dalších tipů pro trávení volného času. Domy přírody nabízejí inspiraci, vědomosti, zážitky, naučné programy pro děti a dospělé i obchůdky s regionálními produkty.
8. červenec 2025 8:50
Příroda

Letní hvězdná obloha: co lze spatřit na přelomu července a srpna?

Co nabízí letní obloha na přelomu července a srpna? Tak třeba dobře patrnou Mléčnou dráhu, padající hvězdy Perseidy, jasný Saturn a světlo zvířetníku. Vyhlédněte v noci nebo k ránu na oblohu. Jasné dny bez bouřek slibují ideální pozorovací podmínky!
8. červenec 2025 6:00
Příroda

Šťavnaté ovocné výlety aneb místa, která se jmenují po ovoci

Jablka, maliny, borůvky nebo mandle... Vypravte se na místa, která se po ovoci buď jmenují, anebo jej připomínají. Objevíte zajímavé rozhledny, ovocné stezky a sady, zahrady, aleje i další zajímavosti. Slyšeli jste například o rozhledně Borůvka nebo Jahůdka? K návštěvě láká také borůvková zahrada, alej jedlých kaštanů v Nasavrkách nebo oskeruše na Slovácku. S námi objevíte řadu dalších "ovocných" míst. Stačí si jen vybrat...
6. červenec 2025 9:00
Příroda

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: lesy a stromy ve jménech měst a vesnic

Procházka lesem může být uklidňující meditací, zdrojem inspirace i skvělým dobrodružstvím. Les ale nemusí být jen staleté stromy s drsnou popraskanou kůrou, mýtiny prozářené sluncem a tajuplná zákoutí. S Kudy z nudy si totiž lesy a lesní stromy užijete i jinde: třeba v místech, která mají ve svých názvech les a nejrůznější stromy.
5. červenec 2025 11:27
Příroda

Výlety za památnými stromy: největší, nejstarší a nejpamátnější duby v Česku

Duby jsou původními druhy stromů České republiky. Na našem území máme několik stromů, které pamatují velmi dávné časy, rostou a žijí již téměř tisíc let. Pojďte se s nimi seznámit a udělat si výlet k těmto nádherným zeleným velikánům. V dnešních tipech vám představíme ty největší, nejstarší a nejpamátnější duby, které u nás doslova zakořenily a po mnoho generací se těší velké úctě.
5. červenec 2025 10:01
Příroda

Vypravte se na výlety za přírodními unikáty

Jedinečná přírodní lokalita, unikátní přírodní ekosystém, výjimečný přírodní útvar – krajina České republiky je tím nejcennějším, co naše republika má. Vydejte se s námi od zkamenělého příboje tropického moře přes zbytky pralesů a močálů do hlubin Země a poznejte tak některé z přírodních unikátů naší vlasti.
4. červenec 2025 9:00
Příroda