Kostel vznikl zřejmě společně se založením města někdy v první polovině 13. století. Představu o původní podobě kostela si můžeme vytvořit na základě dobových vyobrazení. Tím nejstarším je veduta Paula Aretina z roku 1623.
V období reformace připadl kostel příslušníkům kališnického vyznání, za doby pánů z Boskovic pak luteránům. K návratu kostela do správy katolické církve došlo po roce 1620.
Technický stav budovy se postupem času zhoršoval, až byl kostel roku 1750 uzavřen a mše byly slouženy na radnici. Následujícího roku byl původní chrám zbořen a na jeho místě se začalo od základů se stavbou kostela nového. Podle tradice vypracoval plány italský architekt Domenico Martinelli. K realizaci stavby však došlo až dlouho po jeho smrti a původní plány byly později upraveny některým z regionálních stavitelů. První bohoslužba byla v novém chrámu sloužena 10. listopadu 1754. Stavební práce a zejména vybavování interiéru ale pokračovaly ještě v dalších letech.
V přilehlé ulici zaujme svým klasicistním průčelím
budova fary. V roce 1780 ji nechal postavit farář Antonín Josef Pschor. Datum vzniku stavby je vytesáno v pamětním kameni umístěném nad vchodem. Jedná se bezesporu o jeden ze slohově nejčistších domů ve městě.
Poznejte fascinující historii a architektonickou proměnu kostela sv. Bartoloměje v Zábřehu, od středověku až po klasicistní faru.
Kostel sv. Bartoloměje byl založen v první polovině 13. století, společně se založením města.
Nejstarším vyobrazením kostela je veduta Paula Aretina z roku 1623.
Během období reformace připadl kostel kališníkům a později luteránům.
K návratu kostela do správy katolické církve došlo po roce 1620.
Kostel byl uzavřen kvůli zhoršujícímu se technickému stavu budovy.
Plán na nový kostel vypracoval italský architekt Domenico Martinelli.
První bohoslužba v novém chrámu byla sloužena 10. listopadu 1754.
Budovu fary postavil farář Antonín Josef Pschor v roce 1780.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.