Kostel se nachází v kruhové návsi obce. Jedná se o pozdně gotický trojlodní kostel z období 1480-1496. Uvnitř kostela ve Studniční kapli spatříte zachovalou studnu s renesanční obrubní. Na věži je dochován velmi starý zvon z roku 1480, v interiérech pak velmi bohatý barokní a rokokový inventář.
Na státní hranici s
Rakouskem, jižně od
Znojma, leží starobylá obec
Hnanice. Toto neobvyklé jméno označuje místo, kde byl
zemský nepřítel hnán ze země přes zemské hranice. Kostel sv. Wolfganga,
jediný tohoto zasvěcení na území ČR. Na místě léčivého pramene byl pravděpodobně na konci 13. století postaven prostý jednolodní gotický kostelík se studnou sv. Wolfganga. Roku 1471 vymohl loucký opat Jan Bavor udělení odpustků věřícím, kteří místo navštíví. Tito pak u studny sv. Wolfganga skládali příspěvky na stavbu kostela nového. Léčivá voda uzdravila mnoho nemocných a podle legendy vrátila
zrak i rytíři.
Roku
1480 se
loucký opat Pavel rozhodl, že ke kapli přistaví nynější
nádherný kostel. Původním plánem bylo překrytí celé kaple, ale kvůli sporům o finanční prostředky a složité církevní situaci, se od tohoto plánu upustilo.
Původní kaple tak zůstala zachována a byl k ní přistavěn
mohutný kostel. Budování velkolepého poutního chrámu bylo zahájeno roku 1482 výstavbou západní věže s ochozem, která plnila fortifikační funkci, následně pokračovalo stavbou monumentálního pozdně gotického trojlodí s bočními portály datovanými letopočtem 1483.
Jedinečná stavba s unikátními zvony
Stavba je ojedinělá na našem území i svou umělecko-historickou kvalitou, např. lichá kružba kruchty má analogie v tvorbě vídeňské svatoštěpánské huti apod. Po vysvěcení trojlodí roku 1510 stavba již nepokračovala.
Od roku
1518 zde byl ustanoven
kněz oltářník, který měl za povinnost sloužit
čtyři mše týdně. V druhé polovině 16. století, kdy se českými zeměmi šířil protestantismus, fara zanikla. Po vypálení během třicetileté války získalo trojlodí kostela barokní klenbu, nový krov a po roce 1657 i hodnotné barokní vybavení.
Josefínské reformy ukončily dlouholetou tradici poutí, ze studniční kaple se stalo obecní skladiště a celá disposice starého kostela byla přestavěna na tři samostatné prostory zvlášť přístupné. Teprve koncem
19. století byla kaple se studnou znovu upravena. Po roce
1945 začala další etapa
chátrání kostela. Opravy přinesly až 80. a 90. léta.
K perlám vnitřního vybavení patří
varhany na kůru z roku
1940, které mají na svou dobu velice moderní systém. Věž se zase pyšní
nejstarším zvonem znojemského kraje, který pochází z roku
1480. Vedle něj je pak ještě jeden zvon darovaný z
Vídně a v malé věži nad starým kostelem je
malý zvonek, který připomíná ukončení generální opravy kostela z roku 1999. Farnost je v současné době spravována z fary
Znojmo-Louka. Bohoslužby se v
kostele sv. Wolfganga konají v
neděli od 9:45 a v
úterý od 18:00 (17:00 – zimní čas).
V roce 2021 uplynulo 100 let od posvěcení dvou zvonů. Sláva se uskutečnila 30. října 1921. První, menší zvon nazvaný sv. Josef zhotovil zvonař Hermann Neumann v Bodenbachu a druhý nazvaný sv. Wolfgang odlil Lorenz Pistorius v Egger.