Vřelého přijetí se vám dostane v premonstrátském klášteře v Louce u Znojma, který byl po staletí jedním z nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Současné dění v Louckém klášteře je úzce propojeno se jménem společnosti Znovín Znojmo.
Cesta za víny ze Znovínu začíná právě tady. Prohlédněte si monumentální klášterní prostory a u toho ochutnejte širokou škálu vín. V Návštěvnickém centru Znovínu (vedle prodejny vín) si můžete domluvit komentovanou prohlídku kláštera, která zahrnuje prohlídku obrazové galerie, románské krypty, bednářského a vinařského muzea, štukových sálů a sklepa. Během prohlídky ochutnáte šest vzorků vín a další si můžete zakoupit pří v Návštěvnickém centru a vychutnat si je při posezení na nádvoří kláštera.
Přímo na nádvoří také najdete prodejny lahových i sudových vín.
Znovín Znojmo nabízí v některých prostorách kláštera servis pro pořádání konferencí, firemních prezentací, školení nebo kurzů s doprovodným vinařským programem, rautů, řízených degustací, přednášek a naučných ochutnávek.
Z historie Louckého kláštera
Klášter premonstrátů v Louce u Znojma patřil po staletí k nejvýznamnějším klášterním komplexům střední Evropy. Byl centrem vzdělanosti i umění a mohl dokonce hrdě konkurovat nedalekému královskému městu Znojmu. Byl ale i místem, kde byly poprvé vypěstovány známé znojemské okurky, a v jeho zdech působilo mnoho předních osobností – např. vynálezce bleskosvodu Prokop Diviš nebo Šebestián Freytag z Čepiroh, vychovatel mladého Rudolfa II. Zajímavostí také je, že zdejší původní premonstrátská knihovna byla po zrušení kláštera za Josefínských reforem převezena do Prahy a dnes je světově proslulou Strahovskou knihovnou.
Klášter byl založen už v roce 1190 znojemským knížetem Konrádem Ottou a jeho matkou Marií. Původně šlo o románskou stavbu (dodnes se v podzemí pod kostelem sv. Václava dochovala podzemní románská sloupová krypta). Později byl goticky a renesančně upravován. Dnešní vzhled získal až v období baroka, kdy byl koncem 17. století upraven kostel a vystavěna nová dvoupatrová prelatura. V první polovině 18. století vypracoval významný architekt J. L. Hildebrant plány velkorysé výstavby nového čtyřkřídlého konventu a kostela. Úpravy však začaly až v roce 1748 a z monumentálního barokního plánu se stihlo zrealizovat jen část – zhruba polovinu, která ale i tak ohromuje svou monumentálností.
Po zrušení kláštera za Josefínských reforem připadly budovy náboženskému fondu a následně byla upravena prelatura na sídlo správy panství, byty a faru. Vlastní konventní budova sloužila jako kasárna a později i jako tabáková továrna. Armáda zde pak úřadovala až do roku 1999 a na stavu areálu se toto období bohužel nesmazatelně podepsalo.
Loucký klášter dnes hostí komentované prohlídky, prodej a ochutnávku vín společnosti Znovín Znojmo a různé vinařské programy a eventy jako jsou konference, školení či rauty.
Návštěvníci mohou během prohlídky vidět obrazovou galerii, románskou kryptu, bednářské a vinařské muzeum, štukové sály a sklep.
Během prohlídky kláštera si návštěvníci mohou ochutnat šest vzorků vín od společnosti Znovín Znojmo a mají možnost zakoupit další vína v Návštěvnickém centru.
V klášteru byly pěstovány známé znojemské okurky, a působily zde také významné osobnosti jako vynálezce bleskosvodu Prokop Diviš, nebo Šebestián Freytag z Čepiroh.
Za Josefínských reforem byl klášter zrušen, a lupežmi byly přesunuty do Strahovské knihovny v Praze.
Loucký klášter byl založen v roce 1190 znojemským knížetem Konrádem Ottou a jeho matkou Marií.
V Louckém klášteru lze najít prvky románské, gotické, renesanční a barokní architektury.
V klášterním areálu jsou prodejny lahových i sudových vín, kde návštěvníci mohou koupit vína po ochutnávce.
V klášteře se mohou pořádat různé akce jako konference, firemní prezentace, školení s vinařským programem, degustace nebo přednášky.
V Návštěvnickém centru Znovínu si mohou návštěvníci domluvit komentovanou prohlídku kláštera a zakoupit vzorky vín, které si mohou vychutnat v klášterním nádvoří.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.