Křížový vrch (437 m), často také označovaný jako Kalvárie, je nevelké čedičové návrší, tvořící severozápadní výběžek Zeleného vrchu asi 1,5 km severovýchodně od Cvikova.
V roce 1728 se zde usadil punčochář Johann Franz Richter, který zde začal budovat poutní místo. Cesta ke kapli postupně získala ráz křížové cesty, protože několik dobrodinců u ní nechalo na své náklady postavit 8 zděných kapliček s nejdůležitějšími zastaveními Ježíšova utrpení.
Později zde byly postaveny ještě další kapličky. Po druhé světové válce se však o Kalvárii nikdo nestaral a ta postupně chátrala. Teprve po roce 1991 ji cvikovský městský úřad nechal opět zrenovovat. Díky tomu dnes stojí v lipové aleji 14 kaplí křížové cesty se zasklenými plastickými výjevy a na úpatí vrchu i větší výklenková kaple.
Zdejší čedič se vyznačoval zvláštním způsobem rozpadu na zaoblené kamenné koule a v jeho dutinách se hojně nacházely zeolity, zejména natrolit a chabasit. Ještě ve 30. letech 20. století se těžil jako silniční štěrk.
Poutní místo s historií a geologickými zajímavostmi. Křížový vrch nabízí návštěvníkům křížovou cestu, kaple a malownicé přírodní prostředí.
Křížový vrch je čedičové návrší, které se nachází asi 1,5 km severovýchodně od Cvikova a je známé jako poutní místo s kaplemi.
Křížová cesta zahrnuje 14 kaplí s plastickými výjevy Ježíšova utrpení, což dodává místu duchovní a poutní charakter.
Poutní místo začal budovat Johann Franz Richter v roce 1728.
Po druhé světové válce byla Kalvárie zanedbána a chátrala, dokud nebyla v roce 1991 opět zrenovována.
Čedič na Křížovém vrchu se vyznačuje rozpadem na zaoblené kamenné koule a bohatostí na zeolity, zejména natrolit a chabasit.
Návštěvníci mohou prozkoumat křížovou cestu, navštívit kaple a vychutnat si krásnou přírodní scenérii a geologické zajímavosti.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.