ÚvodAktualityObjevte je, dokud je nikdo nezná: 50 důvodů, proč navštívit Lužické hory, co nejdřív
Příroda

Objevte je, dokud je nikdo nezná: 50 důvodů, proč navštívit Lužické hory, co nejdřív

Lužické hory jsou neprávem opomíjenou oblastí který nabízí široké spektrum vyžití pro celou rodinu. Území mezi Jizerskými horami, Českým středohořím a Česko-saským Švýcarskem vás překvapí bohatstvím přírodních krás i množstvím kulturních památek a malebnou lužickou architekturou. Lužické hory objevíte ideálně pěšky, ze sedla kola nebo na běžkách – kopce a kopečky se pravidelně střídají s příjemnými sjezdy i rovinkami. Horské hřebeny pak nabízí tichou jízdu v lesním prostředí zpestřenou mnoha výhledy. Pěšky naopak můžete projít početná skalní města a prozkoumat tajuplné skalní reliéfy.
Skalní brána u Milštejna Příroda

Skalní brána u Milštejna

Skalní masiv (562 m) s nepatrnými zbytky středověkého hradu Milštejna leží v lesích nedaleko Cvikova.

Vyhlídka Švýcárna v Lužických horách Příroda

Vyhlídka Švýcárna v Lužických horách

Nově otevřená vyhlídka se nachází nad malou obcí Drnovec na jihovýchodním skalnatém výběžku kopce Zelený vrch. Dominantou této vyhlídky je překrásný výhled k jihu na rozlehlou krajinu a kopce Českolipska.

Bratrské oltáře Památky

Bratrské oltáře

Bývalý lesní oltář s vytesanými výklenky v pískovcových skalách. Podle lidové tradice prý na místo přicházeli v 16.-17. století katolíci z širokého okolí a účastnili se tajných mší. Po bitvě na Bílé hoře místo údajně v 17. století tajně navštěvovali evangelíci.

Na vrchol Luže na běžkách či na kole Zimní sporty

Na vrchol Luže na běžkách či na kole

Vydejte se na vrchol Luže, hory, která dala Lužický horám jméno. Během 22 km trasy uvidíte lidovou architekturu ve vesničkách, skalní bránu a zříceninu hradu Milštejn, pozůstatky ČS opevnění a birazdní skalní útvary skryté v lesích.

Zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou Památky

Zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou

Na vrcholu Zámeckého vrchu u České Kamenice se vysoko nad městem tyčí zřícenina hradu Kamenice. Součástí zříceniny je také 16 m vysoká dřevěná rozhledna s krásným rozhledem do blízkého i dalekého okolí.

Chráněná krajinná oblast Lužické hory Příroda

Chráněná krajinná oblast Lužické hory

Nevelké pohraniční pohoří je zhruba vymezeno městy Česká Kamenice, Nový bor a Liberec. Až do 13. století zde bylo území neprostupných pohraničních hvozdů, dnes zde však již najdete kulturní krajinu formovanou v průběhu staletí člověkem. Na mnoha místech se zachovala malebná lužická architektura.

Hrad Tolštejn – nejlépe zachovaná zřícenina Lužických hor Památky

Hrad Tolštejn – nejlépe zachovaná zřícenina Lužických hor

Tolštejn je dnes zříceninou středověkého hradu v Lužických horách nedaleko Jiřetína pod Jedlovou, který se poprvé připomíná roku 1337. Každý rok se pořádají přímo na hradě i v podhradí Tolštejnské slavnosti, kterými je v regionu zahájena turistická sezóna.

Lesopark s lesním pramenem Žába v Kamenickém Šenově Příroda

Lesopark s lesním pramenem Žába v Kamenickém Šenově

Na západním úpatí Šenovského vrchu v Kamenickém Šenově jsou bývalé přírodní lázně, založené roku 1928 místním Spolkem pro přírodní léčbu v bývalé vile rodiny Zahnů, dnes penzion Tavba. V okolí je lesopark, kde vyvěrá vydatný pramen Žába, který v roce 1931 upravil sochař Rudolf Liebisch.

Jeskyně Kočár Příroda

Jeskyně Kočár

Na úpatí svahu Ortel u Sloupu v Čechách, na jejím západním svahu, najdete jeskyni s příznačným názvem Kočár.

Bedřichovský viklan u Cvikova v Lužických horách Příroda

Bedřichovský viklan u Cvikova v Lužických horách

Viklany jsou zajímavé skalní útvary, kdy leží oddělený balvan na podloží, kterého se dotýká jen malou plochou. Jeden takový se nachází nedaleko Cvikova, v Lužických horách.

Údolí samoty u Nového Boru Příroda

Údolí samoty u Nového Boru

Asi 2 km dlouhé lesnaté Údolí samoty se táhne podél západního a severozápadního úpatí Hroudy mezi Cvikovem a Radvancem.

Křížová cesta na Kalvárii u Cvikova Památky

Křížová cesta na Kalvárii u Cvikova

Křížová cesta ve Cvikově na Českolipsku se nachází na Křížovém vrchu (původně Lískový vrch nebo také Kalvárie) 1,3 kilometru severovýchodně od města.

Jeskyně Waltro v Kunratickém Švýcarsku u Cvikova Příroda

Jeskyně Waltro v Kunratickém Švýcarsku u Cvikova

Jeskyně Waltro se nachází u obce Drnovec nedaleko Cvikova.

Skalní kaple u Kunratic na Českolipsku Památky

Skalní kaple u Kunratic na Českolipsku

Skalní kaple u Kunratic je v pískovci vytesaný objekt v lesích nedaleko Cvikova na Českolipsku.

Karlův odpočinek v Kunratickém Švýcarsku Příroda

Karlův odpočinek v Kunratickém Švýcarsku

Uměle přitesaná převislá skála s lavicí, nazývaná Karlův odpočinek se nachází v téměř zapomenutém Kunratickém Švýcarsku nedaleko Cvikova.

Lesní divadlo ve Cvikově Příroda

Lesní divadlo ve Cvikově

Lesní divadlo u Cvikova vybudoval v roce 1920 cvikovský ochotnický spolek. Vybral si k tomu prostředí jednoho pískovcového lomu nacházejícího se na úpatí Zeleného vrchu.

Údolní nádrž U Naděje Letní sporty

Údolní nádrž U Naděje

Několik kilometrů severozápadně od obce Mařenice leží v hlubokém zalesněném údolí Hamerského potoka přehrada U Naděje.

Přírodní rezervace Marschnerova louka u Chřibské Příroda

Přírodní rezervace Marschnerova louka u Chřibské

Přírodní rezervace Marschnerova louka leží asi kilometr severně od Dolní Chřibské pod samotou Liščí Bělidlo.

Přírodní památka Pustý zámek v Lužických horách Příroda

Přírodní památka Pustý zámek v Lužických horách

Pustý zámek je strmý skalní ostroh, ležící v údolí říčky Kamenice u České Kamenice. Erozí řeky zde vznikla asi 50 m vysoká skalní stěna, která byla částečně odlámána při stavbě silnice v 19. století.

Přírodní rezervace Klíč Příroda

Přírodní rezervace Klíč

Přírodní rezervace se nachází kolem výrazného znělcového vrcholu Lužických hor. Vrchol je porostlý teplomilnými doubravami. Můžete zde spatřit také kamzíka – ten sem byl dovezen v 19. století tehdejším majiteli panství.

Cyklostezka svaté Zdislavy v Lužických horách Letní sporty

Cyklostezka svaté Zdislavy v Lužických horách

První etapa cyklostezky sv. Zdislavy byla dokončena v dubnu 2017.

Naučná stezka Údolí pod Klíčem Příroda

Naučná stezka Údolí pod Klíčem

Pod vrcholem Klíče vede naučná stezka, která je určena především dětem. Snaží se jim přiblížit krásy okolní přírody a poučit je, jak se v takovém prostředí chovat.

Skalní reliéf Žebračka u Mařenic Příroda

Skalní reliéf Žebračka u Mařenic

Zajímavý skalní reliéf se nachází pod vrchem Bouřlivý v srdci Lužických hor. Ve skále, kam značky nevedou, je od roku 1833 vytesán reliéf žebračky. Nedaleko tohoto místa bývaly pískovcové lomy a zaniklá osada Bedřichov. Reliéf leží mimo cestu a je třeba za ním sejít do údolí.

Stříbrný vrch v Lužických horách Příroda

Stříbrný vrch v Lužických horách

Bývalý kamenolom byl uzavřen po druhé světové válce. Těžil se zde čedič, který vytvářel až desetimetrové sloupce. V současnosti jsou v lomu k vidění jen sloupce krátké a nedokonalé. Na kopci jsou pozorovatelné ventaroly – v mrazivých dnech tu ze země vystupují výpary teplého vzduchu.

Bývalý lom Klučky v Lužických horách s čedičovými sloupci Příroda

Bývalý lom Klučky v Lužických horách s čedičovými sloupci

Na severním svahu hřbetu Klučky (642 m) je pozoruhodný opuštěný čedičový lom, jehož stěny jsou tvořeny pěknými, pravidelně vyvinutými svisle stojícími kamennými sloupy. Najdete jej mezi Polevskem a Práchní v CHKO Lužické hory.

Vyhlídka Jehla u České Kamenice Příroda

Vyhlídka Jehla u České Kamenice

Dvouvrcholový čedičový kopec Jehla měří 487 m. Vypíná se nad městem a z úzkého skalního hřbítku se otevírají daleké rozhledy na Českou Kamenici, Lužické hory, České středohoří a Labské pískovce.

Krkavčí kameny v Lužických horách Příroda

Krkavčí kameny v Lužických horách

Dvě skalní věže nazvané Krkavčí kameny se nacházejí na zalesněném vrcholku poblíž obce Dolní Světlá, u státních hranic se SRN. Na německé straně hranic se nachází skalní vež pojmenovaná Falkenstein (Sokol). Na české straně pak skalní věž horolezci nazývaná Sokolík.

Reliéf hlavy básníka Theodora Körnera Příroda

Reliéf hlavy básníka Theodora Körnera

Poblíž silnice z Liberce do Nového Boru se nedaleko města Cvikova rozkládá skalnatý hřbet Dutý kámen, při jehož jihovýchodním okraji se ve skalním labyrintu skrývá reliéf zobrazující německého básníka Karla Theodora Körnera.

Skála smrti u Kunratic u Cvikova Příroda

Skála smrti u Kunratic u Cvikova

Skála smrti, dříve nazývaná též Rytířský skok, stojí ukrytá ve stínu stromů na pravém břehu Svitávky asi 1,5 km jižně od středu Kunratic u Cvikova. Skála je vysoká 15 metrů a je v ní vytesán reliéf, který znázorňuje rytíře na vzpínajícím se koni a dívku padající ze skály.

Skalní reliéf útěk Svaté rodiny do Egypta Příroda

Skalní reliéf útěk Svaté rodiny do Egypta

Reliéf s biblickou tématikou naleznete v dnes již nepoužívaném úvozu staré cesty z Kunratic u Cvikova do Mařenic, asi 600 m severně od rozcestí v osadě Třídomí.

Kamenný oltář Nejsvětější Trojice v osadě Třídomí Příroda

Kamenný oltář Nejsvětější Trojice v osadě Třídomí

Do pískovce vytesaný oltář s Nejsvětější Trojicí najdete u cesty nedaleko Kunratických rybníků, poblíž obce Cvikov. Po cestě vás upoutá výhled na okolní kopce a skály.

Květnatá louka u Cvikova – louka s původními lučními rostlinami Příroda

Květnatá louka u Cvikova – louka s původními lučními rostlinami

V České republice dlouhodobě kvůli zemědělskému zpracování půdy mizí z krajiny tradiční květnaté louky, které jsou přitom důležitou součástí krajiny a znamenají pestrost a biodiverzitu, která je pro přírodu životně důležitá. Jedna nová květnatá louka byla proto vyseta nedaleko Cvikova.

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály Příroda

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály

Skupina skal Bílé kameny leží asi 1 km severně od Jítravy na úpatí vrchu Vysoká. Skály jsou nápadné svou bělostí a zaoblenými tvary, připomínajícími mohutné hřbety odpočívajících slonů, proto jsou někdy označovány jako Sloní skály.

Modlivý důl u Svojkova – tajemné poutní místo Památky

Modlivý důl u Svojkova – tajemné poutní místo

Romantické skalnaté údolí Modlivý důl se táhne mezi pískovcovými skalami pod Slavíčkem a Tisovým vrchem na severovýchodním okraji Svojkova, nedaleko Nového Boru. Jedná se o tajemné poutní místo, o jehož původu se vyprávěly různé pověsti.

Hora Hvozd – druhá nejvyšší hora Lužických hor Příroda

Hora Hvozd – druhá nejvyšší hora Lužických hor

Hora Hvozd o výšce 750 m je neodmyslitelnou součástí panoramatu Lužických hor. Výrazný dvouvrcholový znělcový hřbet leží na státní hranici s Německem, nedaleko Krompachu.

Hora Luž – nejvyšší vrchol Lužických hor Příroda

Hora Luž – nejvyšší vrchol Lužických hor

Výrazná znělcová hora Luž (793 m) je nejvyšší horou Lužických hor. Horským hřebenem Luže vedla zemská hranice mezi Čechami a Lužicí, což dosvědčují hraniční kameny s nápisy. V současnosti přes vrchol prochází státní hranice s Německem. Z hory se nabízí krásný výhled do širokého okolí.

Jedlová hora – třetí nejvyšší hora Lužických hor Příroda

Jedlová hora – třetí nejvyšší hora Lužických hor

Mohutná znělcová kupa Jedlová (774 m) je po Luži a Pěnkavčím vrchu třetí nejvyšší horou Lužických hor. Pojmenována byla podle mohutných jedlových lesů, které ji pokrývaly ještě v roce 1890, kdy byly podnětem ke stavbě rozhledny.

Ledová jeskyně u Naděje – největší česká ledová jeskyně Příroda

Ledová jeskyně u Naděje – největší česká ledová jeskyně

Puklinová pseudokrasová jeskyně, jediná svého druhu v České republice, v níž led vydrží po celý rok, se nachází na severní návětrné straně Suchého vrchu v CHKO Lužické hory nedaleko osady Hamr u Naděje.

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova Zážitky

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů evropské a zároveň světové scény dává nahlédnout do své sklárny v Kunraticích u Cvikova, která vznikla rekonstrukcí staré strojní a traktorové stanice a byla otevřena v roce 2015 přímo vedle tamního kostela.

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar Příroda

Panská skála u Kamenického Šenova – nejstarší chráněný geologický útvar

Panská skála přezdívaná také jako Varhany je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší (597 m) vyčnívajícího z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Mnozí tuto přírodní památku poznají díky pohádce Pyšná princezna.

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy Památky

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně i raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, založený snad ve 40. letech 13. století jako strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.

Kunratické Švýcarsko – skalní město u Cvikova Příroda

Kunratické Švýcarsko – skalní město u Cvikova

Menší, přesto však malebné skalní město pískovcových skal a čedičových varhan se nachází poblíž Cvikova a v době rozvoje turistiky před 1. světovou válkou doplněno o několik ve skalách tesaných sochařských děl a lesní kapli.

Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy s klášterem dominikánů v Jablonném Památky

Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy s klášterem dominikánů v Jablonném

V prostorách kláštera v Jablonném v Podještědí budují dominikáni "centrum pro rodinu", které nese jméno Paní Zdislavy. Jablonné, jako jedno z historicky nejstarších měst českého severu, bylo odedávna správním střediskem panství se soustředěním obchodu i řemesel.

Köglerova naučná stezka Krásnolipskem – nejstarší naučná stezka v Čechách Příroda

Köglerova naučná stezka Krásnolipskem – nejstarší naučná stezka v Čechách

Při procházkách tichými lesy na západ od Krásné Lípy, můžete narazit na očíslované informační tabule s poučnými texty. U mnohých z nich si nelze nevšimnout nápaditých pomůcek či odpočinkových míst. Jedná se o Köglerovu naučnou stezku Krásnolipskem, nejstarší přírodovědnou naučnou stezkou v Čechách.

Křížový vrch u Cvikova Památky

Křížový vrch u Cvikova

Křížový vrch (437 m), často také označovaný jako Kalvárie, je nevelké čedičové návrší, tvořící severozápadní výběžek Zeleného vrchu asi 1,5 km severovýchodně od Cvikova.

Dutý kámen u Cvikova – pískovcové skály se slunečními hodinami Příroda

Dutý kámen u Cvikova – pískovcové skály se slunečními hodinami

V blízkosti Cvikova, za místní částí Drnovec, se nachází chráněný přírodní výtvor zvaný Dutý kámen – pískovcové skály v borovém lese. Jedna z těchto skal je uvnitř dutá, jak by řekli odborníci, jedná se o sloupkový rozpad pískovce.

Chřibské vodopády Příroda

Chřibské vodopády

Chřibské vodopády jsou výjimečné tím, že voda v nich padá skutečně kolmo dolů a nedotýká se skály. Odborníci zařazují tyto vodopády k typu vodorovných vrstev, které se často vyskytují v tropických oblastech. Zde se vytvořily na horizontálně uložených, nestejnoměrně odolných pískovcových lavicích.

Hrad Milštejn Památky

Hrad Milštejn

Působivé pozůstatky hradu Berků z Dubé se nacházejí 8 km severovýchodním směrem od Nového Boru nedaleko obce Svor na skalnatém hřebeni v Lužických horách. Od středověku se v okolí hradu těžil pískovec pro mlýnská kola.

Socha císaře Josefa II. v Kunraticích u Cvikova Památky

Socha císaře Josefa II. v Kunraticích u Cvikova

Uprostřed návsi v Kunraticích u Cvikova stojí krásně zbarvená litinová socha císaře Josefa II. z roku 1882. Místní občané na ni vybrali a zakoupili ji na památku lidem oblíbeného císaře, který tuto ves také navštívil.

Mezinárodní naučná stezka Lužické a Žitavské hory Příroda

Mezinárodní naučná stezka Lužické a Žitavské hory

Trasa naučné stezky je vedena východní částí Lužických a Žitavských hor, částečně po linii významné geologické poruchy tzv. lužického zlomu. Na 27 zastávkách seznamuje návštěvníky s přírodovědnými i kulturními zajímavostmi zdejšího kraje.

Havraní skály u Nového Boru Příroda

Havraní skály u Nového Boru

Havraní skály leží asi 1 km severně od obce Radvanec a asi 2 kilometry východně od Nového Boru. Jsou tvořeny skupinou sedmi pískovcových skalních věží na pískovcovém hřbetu, jejichž vrcholky jsou vysoké až 20 metrů.

Osada Naděje u Cvikova v Lužických horách Památky

Osada Naděje u Cvikova v Lužických horách

Naděje je nevelká rekreační ves v Lužických horách, malebně položená mezi lesy na jihovýchodním úpatí Suchého vrchu asi 1 km severně od Trávníku a 1,5 km západně od Mařenic.

Vrchol Klíč v Lužických horách – jeden z nejkrásnějších rozhledů v Čechách Příroda

Vrchol Klíč v Lužických horách – jeden z nejkrásnějších rozhledů v Čechách

Výrazný osamocený kuželovitý vrch Klíč (760 m) je čtvrtou nejvyšší horou Lužických hor. Na jeho vrcholu se nachází skalnatá plošina, ze které je nádherný kruhový výhled na blízký Nový Bor, celé Lužické hory, ale i Ralskou pahorkatinu, České středohoří a Ještěd.

Další aktuality

Maloskalský jarmark opět oživí kemp Ostrov v Malé Skále

Také v letošním roce se můžete těšit na Maloskalský jarmark, který se uskuteční 7. září od 10:00 do 18:00 hodin v kempu Ostrov. Opět se tu sejdou regionální řemeslníci, umělci, pěstitelé, chovatelé a zkrátka všichni kumštýři, kteří přijdou ukázat, co se jim pěkného podařilo vyrobit či vypěstovat. Připraven bude rovněž bohatý kulturní program pro všechny generace i oblíbená tombola.
7. září 2024 8:00
Kultura, Liberecký kraj

Tanvaldské slavnosti budou ve znamení dobré zábavy

Čas radovánek a veselí nastane 6. až 7. září 2024 v Tanvaldu. Město v těchto dnech pořádá 31. ročník Tanvaldských slavností, které opět propuknou přímo v centru města. Ulicemi se rozline vůně lahodných pochoutek, jež potěší milovníky sladkostí i příznivce masitějších pokrmů. Po celý víkend vás budou bavit kapely všech možných žánrů, taškařice pouličních divadel a pouťové atrakce. Slavnosti se konají v areálu kempu Tanvaldský Špičák.
6. září 2024 6:00
Zážitky, Liberecký kraj

Na Kristiánově v Jizerských horách opět ožije sklo!

Přijďte si připomenout dávnou slávu Kristiánova, někdejší nejvýznamnější sklářské osady uprostřed Jizerských hor. Tradičně první zářijovou sobotu se Kristiánov otevírá všem milovníkům skleněné krásy a Jizerek. Letošní Sklářskou slavnost pořádá jablonecké Muzeum skla a bižuterie 7. září 2024 od 9 hodin. Program na Kristiánově bude probíhat až do 16 hodin a vstup je zdarma.
5. září 2024 16:00
Zážitky, Liberecký kraj

Festival České hrady opět končí na Bezdězu

Hudební festival Hrady CZ končí svou letošní krátkou pouť v pátek a sobotu 30. – 31. srpna 2024 v podhradí Bezdězu. Můžete se těšit na koncert kapely Lucie, Chinaski, Daniela Landu anebo Jelena. Program na Švihově zahájí The Agony, Horkýže Slíže či Visací zámek. Areál bude v pátek otevřen od 15 hodin a první koncert začne o půl hodiny později. Prohlídka hradu je pro návštěvníky festivalu zdarma. Královský hrad Bezděz je jednou z nejvýznamnějších gotických památek v České republice. Roku 1264 jej založil Přemysl Otakar II. Prohlédnete si zde královský palác s unikátní kaplí, purkrabský palác i další části hradu.
27. srpen 2024 9:00
Kultura, Liberecký kraj

Festival skla a šperků Crystal Valley Week rozzáří Liberec

Velká letní přehlídka skla, šperku a bižuterie z celého Křišťálového údolí rozzáří Liberec v posledním srpnovém týdnu od 26. do 31. srpna. Třetí ročník sklářského festivalu Crystal Valley Week přinese zajímavé výstavy, venkovní instalace, ukázky výroby skla a šperků i módní přehlídky.
26. srpen 2024 16:00
Kultura, Liberecký kraj

Užijte si Hradozámeckou noc 2024 v Libereckém kraji

V noci ze soboty 24. na neděli 25. srpna 2024 proběhne další ročník Hradozámecké noci. Hrady, zámky, ale i další památky otevřou ve večerních a nočních hodinách své brány a ukáží se tak návštěvníkům nejenom v netradičním čase, ale i s pestrým programem pro dospělé i děti. V Libereckém kraji se můžete vypravit vstříc historii na zámky Sychrov, Frýdlant, Hrubý Rohozec, Lemberk nebo Zákupy. Z hradů bude otevřen Bezděz, Grabštejn anebo Trosky.
23. srpen 2024 12:00
Památky, Liberecký kraj

Lákají vás tajemství minulosti a máte pro strach uděláno? Pak se vydejte na hrad Houska

Zda se opravdu pod hradem Houska prohánějí mocnosti pekelné, musíte posoudit sami. A využít k této příležitosti můžete třeba už tento víkend 24. a 25. srpna 2024, kdy se „před branou do pekel“ koná Čertovský jarmark s vystoupením skupin historického šermu a tance. Kromě stánků s tradičními řemesly se můžete těšit také na lipové pohyblivé peklo tzv. "peklém", volně inspirované Danteho Božskou komedií.
22. srpen 2024 9:26
Památky, Liberecký kraj

Skotské hry obléknou zámek Sychrov do kostky

Stejně jako tartany, kilty, skotské dudy a whisky patří ke kulturnímu dědictví Skotska, tak také skotské hry, plné soutěží, hudby a tance jsou součástí starobylé skotské tradice. Již dvaadvacáté ovládnou Skoti státní zámek Sychrov, a to již v sobotu 24. srpna 2024. Nebude chybět ani již tradiční možnost stanování přímo před areálem zámku.
21. srpen 2024 8:00
Zážitky, Liberecký kraj