Lokál U Bílé kuželky na Malé Straně je nástupcem prvního Lokálu v Dlouhé a nachází se v malostranském domě s krásným klenutým sklepem. Tento Lokál rovněž stojí na dvou základních pilířích – skvělém čepovaném plzeňském pivu a tradiční české kuchyni.
Hostinec U Bílé kuželky vždycky patříval k tradičním podnikům Malé Strany. Dnes je zde podnik spadající do široké rodiny
Ambiente. Hotová jídla připravují
U Bílé Kuželky několikrát denně, proto jsou vždy čerstvá, včetně nejrůznějších pochoutek k pivu i dnes už málo vídaných jídel, jako jsou
rajská či koprová omáčka nebo
dršťková polévka; zdejší
svíčková je rovněž vyhlášená.
Večerní menu lze objednat až
do 21:45. Kuchyně je založena na čerstvých surovinách a výborných regionálních dodavatelích. Jídlo a nově i pivo lze objednat s sebou. Mezi nabízenými pivy naleznete např.
Pilsner Urquell, Velkopopovický
Kozel tmavý nebo Radegast
Birell.
Z historie hostince
Lokál
U Bílé kuželky najdete v Míšeňské ulici pár kroků od
Karlova mostu. Dům postavil významný barokní architekt Kryštof Dientzhofer a téměř po celou dobu tam byl hostinec.
Jméno dostal
podle oblíbené hry, ve které hráči během jedné noci přišli třeba i o celý majetek. V dochovaných listinách se můžeme dočíst, že dům byl „dobře z kamene vystavěn“. Už tehdy ale architekti upozorňovali na vlhkost sklepního zdiva. Problémy se spodní vodou, trubkami a kanalizací jsou v Kuželce dodnes. V přízemí domu byly dva kvelby, dva pokoje, čtyři sklepy a dvůr. V prvním i druhém poschodí pak dva pokoje, dvě komory a kuchyň do dvora. Ve stavebně-historickém průzkumu z roku 1958 je dům U Bílé kuželky vyzdvihován jako hodnotná, vrcholně barokní architektura, jejíž dochovanou dispozici je třeba chránit i se zachovanými klenbami, čímž se pyšní dodnes.
Kuželky se do Evropy dostaly někdy během 12. století a brzy to přestala být jen nevinná kratochvíle. Hrálo se o peníze – nejdivočejší hráči mohli přijít během jednoho večera i o celý majetek a bouřlivé, hlučné spory často přerostly v krvavé rvačky. Na nároží domu lze dodnes spatřit původní sochu sv. Josefa s Ježíškem s domovním znamením, štukovou kuželkou. Dům totiž stojí na pozemku někdejšího kláštera karmelitek, jichž byl svatý Josef patronem. Autorem sochy je Ferdinand Geiger.
Od samého počátku se dům jmenoval U Bílé kuželky. Byl v něm hostinec, ve kterém se lidé kromě popíjení bavili také porážením kuželek. Zajít si jednou dvakrát týdně zahrát tuto oblíbenou hru patřilo k ustáleným sousedským zvykům.