ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: domovní znamení staré Prahy
Památky

Věda a historie není nuda: domovní znamení staré Prahy

Poslechněte si audio verzi článku
Až budete procházet historické centrum Prahy, zvedněte pohled z rušných ulic a podívejte se nad portály starobylých domů. Malebná znamení, která dnes vnímáme jen jako dekorativní prvek v architektuře, kdysi lidem sloužila v každodenním životě. O čem domovní znamení v Praze vypovídají, jaký mají smysl a která přežila až do dnešních časů?
Domovní znamení se zrodila ve středověkých městech. Když se lidé potřebovali orientovat ve spleti uliček, znamení na domech a jejich jména jim sloužila jako praktické pomůcky, podobné dnešním dopravním a turistickým značkám. Znamení měla různou podobu: od reliéfů a soch přes malované kartuše až po dřevné nebo kovové štíty. A podobně jako přezdívky se buď ujala a vžila, anebo zanikla a zůstala na fasádě jen pro ozdobu. Příkladem neúspěchu, uváděném v knize Lydie Petráňové Domovní znamení staré Prahy, je třeba klasicistní volavka ve Školské ulici. Byť krásně provedená, lidé ze setrvačnosti domu říkali U Doušů nebo U Ambrožů. Naopak domu v Opatovické ulici se říkalo U biskupské mitry, přestože šlo jen o vyobrazení biskupské čepice v klenotu kamenného erbu církevního preláta.
 

Nejznámější domovní znamení Prahy

Domovní znamení se používala už za časů Karla IV., kdy na Starém Městě existovala znamení třeba s čápem, hvězdou, jednorožcem, jelenem, kloboukem či liliemi. Ještě starší pak je dům U Kamenného zvonu na rohu Staroměstského náměstí a Týnské ulice, jedna z nejkrásnějších gotických staveb Prahy. Kamenný zvon na nároží stavby se jako domovní znamení používal od roku 1417, předtím byl jen součástí zdobné fasády. Dům si můžete prohlédnout zvenčí i zevnitř, slouží jako výstavní prostor Galerie hlavního města Prahy.

Staré domovní znamení dalo název dalšímu oblíbenému muzeu, domu U Zlatého prstenu. O ten pečuje Muzeum hlavního města Prahy a expozice se zaměřuje na proměnu Prahy v době panování Karla IV. A proč prsten? Ten prý ztratilo na rynku při noční zábavě jedno ze staroměstských strašidel, majitel domu jej zvedl a zavěsil nad vrata. Zajistil tak svému domu magickou ochranu, neboť prsten coby uzavřený kruh chrání před nečistými silami a znamená také svazek, slib a nerozlučně spojený osud.

Jedním z nejmladších domovních znamení se může pochlubit dům U Černé Matky Boží, postavený roku 1912 na nároží Celetné ulice. Plastika Černé Matky Boží ze 17. století, která dala stavbě jméno, původně zdobila dům U zlaté mříže, který stával na stejném místě. Architekt Josef Gočár dokázal staré domovní znamení mistrně vkomponovat do moderní budovy tak, aby zůstalo zachováno i pro další generace.
 

Praha jako ráj zvířat

Nejoblíbenějším prvkem pražských domovních znamení byla zvířata, ať už převzatá z astrologie, jako průvodci svatých nebo samostatná. Například dům na rohu Karlovy a Liliové ulice zvaný U zlatého hada sice nese své znamení až od počátku 19. století, kdy zde byla lékárna. Proslavil se ale už půlstoletí předtím, kdy tu arménský obchodník Georgius Deodatus Damascenus otevřel první pražskou kavárnu.

Pražská kávová historie ale údajně začala již o několik let dříve v malém krámku v domě U Tří pštrosů na Malé Straně. V domě na Dražického náměstí v sousedství Malostranské mostecké věže Deodatus s úspěchem prodával voňavý nápoj kolemjdoucím. Po čase zbohatl, oženil se, koupil dům, stal se pražským měšťanem a přestěhoval se do Karlovy ulice na Staré Město.

Prastará domovní znamení si vetkla do názvu Brazilská restaurace Brasileiro U Zelené žáby na Starém Městě i malostranská restaurace U Zlaté podkovy. Na Kampě stojí dům u Modré lišky a v malostranském domě U Červeného lva, kde žil barokní malíř Petr Brandl, dnes najdete údajně nejmenší hotel v Česku. Hezké domovní znamení má i známá pivnice u Zlatého tygra, oblíbený podnik spisovatele Bohumila Hrabala.
 

Domy s medvědy

V ulici Na Perštýně objevíte restauraci a pivovar U Medvídků; vznikl už někdy na počátku 15. století a je pojmenovaný po jednom z prvních majitelů Janu Medvídkovi. Půvabné medvědí znamení nese také dům U Dvou zlatých medvědů v Kožné ulici. Je to rodný dům německého židovského spisovatele a novináře Egona Erwina Kische, který ve fejetonu Medvědi coby vrátní zmapoval historii domu až do 16. století. Dnes tu sídlí ředitelství Muzea hlavního města Prahy.
 

Nebeská tělesa a andělé

Ze starých pražských domů dodnes září do ulic pestrá přehlídka nebeských těles: hvězdy, slunce, měsíce, komety, duhy. K nejznámějším patří dům U dvou slunců na Malé Straně. Je spojený s osudy spisovatele a novináře Jana Nerudy, dnes tu najdete jednu z nejznámějších a nejnavštěvovanějších pražských restaurací.
V Celetné ulici zase stojí dům U Černého slunce; právě tady se konala svatba Josefiny Hambacherové a Josefa Duška, pozdějších pražských hostitelů Wolfganga Amadea Mozarta. Nedaleký dům U Zlatého anděla zase sloužil jako luxusní hotel pro evropskou smetánku, kde při svých návštěvách Prahy bydleli evropští panovníci a věhlasní umělci.
 

Dům s rolničkou

Některá znamení se schovávají pořádně vysoko: to je případ domu U Zlaté rolničky nebo U Zlatých zvonečků v Thunovské ulici na Malé Straně. Pověst říká, že tu prý bydlel královský šašek – ostatně kdo jiný by ozdobil svůj dům rolničkou? Pravda je jiná, a mnohem zajímavější: majitelem renesančního domu s rolničkou (která je mimochodem jediná mezi pražskými domovními znameními) Bartoloměj Šelhart nebyl šašek, ale zlatník. Rolnička sice není ze zlata, zato skrývá důmyslnou tajenku. Vedle kovové konzolky, trčící z nároží, je tabulka s nápisem ECKHE. Neví se, zda jde o prosté označení rohu či nároží (německy das Eck) anebo kdysi užívaný německý název pro červená jablíčka zvaná řehtáč. Možná by se dům měl spíš jmenovat U Zlatého jablíčka.
 

Rostlinné motivy

Stromy, růže, lilie a hrozny, to jsou nejoblíbenější zástupci rostlinné říše. Nejoblíbenější jsou bezkonkurenčně růže, které kvetly na čtyřiadvaceti staroměstských domech – a to černě, bíle, moře, červeně, stříbrně, zlatě i žlutě, případně i ve větším množství jako v pivovaru U Tří růží. Urodilo se i lilií, symbolu čistoty a nevinnosti, jablíček, hrušek, ořechů a žaludů. Na domovních znameních středověké Prahy se objevily dokonce tak exotické kousky jako tykev nebo meloun, a to na domě U Zlatého melounu v Michalské ulici.

K velmi oblíbeným symbolům patřily hrozny; v Husově ulici je k vidění dům U modrého hroznu, na Malostranském náměstí pak stojí dům U zlatého hroznu. V Dlouhé ulici můžete vidět dům U Zlatého stromu; symbol košatého stromu, který se stal symbolem života a lidského bytí, je vyobrazen na vstupním portálu i na arkýři.

Hezké domovní znamení má dům U Voříkovských, zvaný též U Vořechovských v Liliové ulici. Pozornost sice zpočátku přiláká malba nad portálem (je na ní vyobrazen biblický motiv útěku do Egypta), pod ní se ale v portálu nad vraty skrývá vcelku nenápadná ruka držící ořech.
 

Konec domovních znamení

Význam starosvětských domovních znamení začal klesat už koncem 17. století, kdy je na některých domech vystřídaly vývěsní štíty a dobové reklamy. K definitivnímu zániku je pak odsoudilo nařízení císařského dvora z roku 1767, kdy bylo nařízeno ve všech zemích habsburské monarchie číslovat všechny domy, ať už stály kdekoliv.

A jen pro zajímavost: když v osmdesátých letech 18. století měla Praha 2928 domů, na Starém Městě jich 422 z celkových 936 neslo nějaké domovní znamení. Z 1250 domů na Novém Městě jich domovní znamení mělo 206, z 543 domů na Malé Straně to bylo 212 označených domů a na Hradčanech 22 domů z celkových 199. V Brně tehdy mělo domovní znamení 48 budov, v Olomouci zhruba dvojnásobek.
Zábavný výlet pro děti: krok za krokem do Prahy na Hradčany

Zábavný výlet pro děti: krok za krokem do Prahy na Hradčany

Hradčany jsou plné pověstí, legend a zajímavých příběhů. Pojďte se s portálem Kudy z nudy projít přes malebný Nový Svět k Loretě a Černínskému paláci, do Jeleního příkopu a pak přes Hradčanské náměstí na Pražský hrad. Nemusíte mít strach, není to žádná dálka – a kdyby pro vás naopak procházka byla příliš krátká, poradíme vám, jakými zajímavostmi si ji můžete prodloužit.

Podvečerní procházka Prahou

Podvečerní procházka Prahou

Staré Město pražské je krásné téměř v každém ročním období. Vydejte se na procházku křivolakými uličkami s romantickými lucernami. Z vyhlídky od Pražského hradu obdivujte veselé červené střechy domů a stovek kostelních věží. Poznejte kouzlo Nového Světa se zapomenutými domy nerudovských časů a osvěžte se v kouzelném penzionu U Raka. V létě můžete příjemný večer zakončit až na náplavce u Vltavy.

Poznejte pověstné pražské baroko

Poznejte pověstné pražské baroko

Pražské baroko je skutečný pojem. Objevíte je téměř všude, nechalo svůj otisk na fasádách kostelů, paláců i měšťanských domů na Malé Straně a na Starém Městě. Barokní architekti vtiskli městu nad Vltavou neopakovatelný styl a jedinečnou krásu, která přitahuje návštěvníky z celého světa.

Poznejte historické centrum Prahy

Poznejte historické centrum Prahy

Prahu provází pověst jednoho z nejkrásnějších měst světa už od středověku. Unikátní historické jádro společně s Pražským hradem, Karlovým mostem a množstvím kostelů, paláců a zahrad je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je, ale také město s neopakovatelnou atmosférou, romantické a kypící životem, majestátní a lehce tajemné, zároveň však přátelské a blízké.

Pivnice U Zlatého Tygra na Starém Městě pražském Gurmánská turistika

Pivnice U Zlatého Tygra na Starém Městě pražském

Pivnice U Zlatého Tygra to je tradiční plzeňská pivnice s neopakovatelnou atmosférou a koloritem v srdci staré Prahy. Inspiraci zde u plzeňského piva hledali mnozí, včetně autora české hymny Josefa Kajetána Tyla či Bohumila Hrabala.

Dům U Zlatého prstenu v Praze – expozice Praha Karla IV. Kultura

Dům U Zlatého prstenu v Praze – expozice Praha Karla IV.

Dům U Zlatého prstenu v Týnské ulici je ve správě Muzea hlavního města Prahy. Prohlédnete si zde expozici zaměřenou na proměnu Prahy v době panování Karla IV., která věrně přiblížuje podobu měst a život jejich obyvatel v lucemburské době.

Vila Planá růže na Zbraslavi Památky

Vila Planá růže na Zbraslavi

Soukromá vila, stojící dnes na pravé straně zbraslavského nástupu na Most Závodu míru, byla postavena v roce 1899.

Dům U Kamenného zvonu Kultura

Dům U Kamenného zvonu

Gotický dům U Kamenného zvonu se nachází v samém centru města, na Staroměstském náměstí. Je považován za nejcennější středověký měšťanský dům v Praze. Galerii hlavního města Prahy slouží jako prostor pro její významné výstavní projekty.

Langweilův model Prahy – nejdetailnější kartonový urbanistický model na světě

Langweilův model Prahy – nejdetailnější kartonový urbanistický model na světě

Langweilův model Prahy je ojedinělé umělecké dílo a světový unikát. Model z papírové lepenky na dřevěné konstrukci vytvořil v letech 1826–1837 Antonín Langweil, sluha Univerzitní knihovny v Klementinu. Model, který obsahuje přes dva tisíce budov historického jádra Prahy v dokonalém realistickém provedení, měří 6×3 metry a je trvale vystavený v historické budově Muzea města Prahy.

Restaurace, pivovar a hotel U Medvídků v Praze Gurmánská turistika

Restaurace, pivovar a hotel U Medvídků v Praze

Pivovarnický dům s domovním znamením dvou medvídků vznikl v ulici Na Perštýně někdy na počátku 15. století a je pojmenovaný po jednom z prvních majitelů Janu Medvídkovi; ten tu roku 1466 založil pivovar, fungující až do konce 19. století. Dnes tu najdete restauraci, pivovar a hotel U Medvídků.

Hostinec U Dvou slunců – nejstarší hospůdka na Malé Straně Gurmánská turistika

Hostinec U Dvou slunců – nejstarší hospůdka na Malé Straně

Hostinec U Dvou slunců se pyšní především svou dlouholetou tradicí, která sahá až do začátku 17. století. Není tedy divu, že podle zprávy z roku 1614 se nyní o tomto hostinci mluví jako o nejstarším na Malé Straně.

Lokál U Bílé kuželky na Malé Straně Gurmánská turistika

Lokál U Bílé kuželky na Malé Straně

Lokál U Bílé kuželky na Malé Straně je nástupcem prvního Lokálu v Dlouhé a nachází se v malostranském domě s krásným klenutým sklepem. Tento Lokál rovněž stojí na dvou základních pilířích – skvělém čepovaném plzeňském pivu a tradiční české kuchyni.

Kavárna Nový Svět Gurmánská turistika

Kavárna Nový Svět

Malá rodinná kavárna se ukrývá v malebné lokalitě Nový Svět nedaleko Pražského hradu. Vychutnáte si zde nejen vynikající kávu, ale také nevšední atmosféru skrytou za staletými zdmi starobylého domu.

Jak poznat Prahu za jeden den

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.

Apartmány U Zlaté podkovy Ubytování

Apartmány U Zlaté podkovy

Lákají vás pražské památky, historie a pověsti? Ubytujte se v historické residenci. Dle pověsti roku z 993 měl v tomto místě Boleslav II. boží vnuknutí a založil zde Břevnovský klášter. V našich útulných apartmánech si vychutnáte romantickou atmosféru Královské cesty.

Dům U Zlatého hada Gurmánská turistika

Dům U Zlatého hada

Nárožní dům U zlatého hada vznikl na dvou středověkých stavebních parcelách spojených v roce 1419. Z doložených historických spisů zde býval proslulý šenk. Domovní znamení dům obdržel až v 18. století, kdy v něm byla lékárna.

Dům U Tří pštrosů – první pražská Gurmánská turistika

Dům U Tří pštrosů – první pražská "kafírna"

Pod mosteckou věží na Malostranské straně Karlova mostu stojí krásný renesanční dům U Tří pštrosů, nazvaný podle domovního znamení na průčelí, kde jsou vymalování tři velcí pštrosi. Na počátku 18. století zde vznikla první pražská kavárna.

Dům U Zlatého hroznu na Malostranském náměstí Památky

Dům U Zlatého hroznu na Malostranském náměstí

Na rohu Karmelitské ulice a Malostranského náměstí stojí historický dům U Zlatého hroznu. Je to pozůstatek někdejší Oujezdské brány a věže, která byla součástí starého opevnění Malé Strany a byla zbořena roku 1727. Zbytek domu byl poté přestavěn na obytný dům.

Malostranské náměstí v Praze Památky

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.7. – 28.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zapomenutá řemesla na Kačině, Terrabazar – výstavní a prodejní teraristická burza v Praze, Tance pěti staletí na zámku Rataje nad Sázavou, Svatojakubské pouťové veselí, Bílá Hora, letohrádek Hvězda a klášter benediktinek – komentovaná vycházka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
24. červenec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Kam zajít v Praze do letního kina?

Letní Praha nabízí spoustu možností, kam zajít na zajímavé filmy promítané pod širým nebem. Vyrazit můžete do letního kina u Cross Clubu, do botanické zahrady, na Pragovce, na terasu DOXu nebo na břeh Vltavy, kde si kromě filmového zážitku vychutnáte také příjemnou atmosféru.
23. červenec 2024 6:50
Kultura, Praha

Na vinici sv. Kláry v Praze se opět urodilo: Trojská botanická zahrada představuje vína ročníku 2023

Návštěvníci Botanické zahrady v Troji sem nemíří jenom kvůli rozkvetlým záhonům a přehlídce vzácných rostlin, ale i za vínem. V současné době si už mohou vychutnat vína ročníku 2023 z produkce Vinice sv. Kláry. Ta se rozkládá na jižních svazích Trojské kotliny, které poskytují jedinečné podmínky pro pěstování vinné révy. Poslední ročník nabízí dvě bílá odrůdová vína, dvě oblíbená cuvée a také růžové odrůdové víno. Ve speciální edici je doplňují dvě odrůdová bílá vína, která zrála na dubovém sudu po dobu jednoho roku, a nechybí červené víno – Rulandské modré ročníku 2021. V nabídce jsou i šumivá vína, bílý Ryzlink rýnský, brut nature a rosé Rulandské modré, brut nature.
21. červenec 2024 15:00
Gurmánská turistika, Praha

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Jakým sportům se věnovali naši pradědečkové a prababičky, případně dědečkové a babičky za první republiky? Které sportovní odvětví prožívalo zlatý věk a co naopak bylo teprve v plenkách? A jak na tom byli Češi na Olympijských hrách? Všechny tyto informace vám dnes zodpoví portál Kudy z nudy a navíc vás možná naláká na turistický výlet – jen tak, pro radost z pohybu.
20. červenec 2024 21:06
Letní sporty, Praha

Užijte si večerní prohlídky a speciální jízdu setmělou Zoo Praha

Dopřejte si unikátní zážitek v pražské zoologické zahradě. Mezi zážitkovými programy, které Zoo Praha nabízí, naleznete nejen poutavé večerní prohlídky s průvodcem, ale také dobrodružnou jízdu setmělým areálem zahrady. Poznejte jedinečné večerní kouzlo zoologické zahrady.
20. červenec 2024 15:00
Příroda, Praha

Pilsner Urquell v Praze: za příběhem piva do zážitkové expozice The Original Beer Experience

Praha je známá pro svou bohatou historii a kulturní život, každým rokem ji proto navštěvují turisté z celého světa. Jednou z nejoblíbenějších atrakcí se stala také zážitková expozice v Praze Pilsner Urquell: The Original Beer Experience, která se nachází v historické budově přímo na Václavském náměstí. Tato jedinečná interaktivní expozice otevřená v roce 2023 návštěvníkům přibližuje příběh českého zlatého dědictví – slavného plzeňského ležáku. Zájemci se mohou těšit na nejmodernější technologie i jedinečnou atmosféru.
20. červenec 2024 12:00
Zážitky, Praha

Vyrobte si papír v Zoo Praha ze sloního trusu!

V pražské zoologické zahradě se můžete zúčastnit neobvyklého zážitku – výroby papíru ze sloního trusu. K využití neobvyklé ingredience si pražské zoologická zahrada vzala až ze Srí Lanky a podařilo se jí zvládnout také náročný technologický výrobní postup. Nenápadná dílna stojí přímo v areálu zahrady, kde si zájemci mohou originální výrobu papíru vyzkoušet na vlastní kůži.
18. červenec 2024 18:00
Zážitky, Praha

Z Prahy všemi směry: metrem do lesa

Do lesů v Praze a jejím okolí se dá vyrazit pěšky, tramvají i metrem – na houby, na výlet s dětmi anebo jen tak, objevovat neznámá místa, kde jste ještě nebyli. Hlavní výhody? Takové procházky budou plné zážitků, nezaberou celý den, a protože při nich využijete hromadnou dopravu, budou také levné.
18. červenec 2024 9:48
Příroda, Praha