Byla postavena podle plánů Františka Maxmiliána Kaňky, který často spolupracoval s významným českým barokním architektem Janem Santinim Aichlem.
Objekt byl vystavěn v letech 1717-1719 původně jako škola a kolej piaristického řádu, jehož posláním byla bezplatná výchova dětí v katolickém církevním učení. Po přerušení, zřejmě z důvodu stavby zámku, byla Loreta dokončena roku 1740.
V prvním patře Lorety začíná prohlídka v místnosti upravené jako stará selská jizba (barokní lidový nábytek, lidové kroje, obrázky na skle). Další místnost je vyhrazena životnímu stylu měšťanstva (figuríny v dobových oblecích). Následující prostory jsou věnovány řemeslům a cechům či připomínají významné chlumecké osobnosti, např. spisovatele Václava Klimenta Klicperu nebo historika a profesora KU Jaroslava Golla. Prostory ambitů jsou určeny k rozmístění historické zemědělské techniky a informují o historii Chlumce n. C., např. o velkém selském povstání r. 1775 nebo o aktivitách chlumeckého ostrostřeleckého sboru.
Poznejte Loreta Chlumec nad Cidlinou, barokní skvost s historickými expozicemi věnovanými zemědělství, řemeslům a významným osobnostem.
Loreta Chlumec nad Cidlinou byla navržena Františkem Maxmiliánem Kaňkou.
Původně byla Loreta vystavěna jako škola a kolej piaristického řádu.
Po svém dokončení byla Loreta využívána jako mariánské poutní místo, po jeho zániku v roce 1786 také jako špitál a chudobinec.
V prvním patře je prohlídka začínající v místnosti upravené jako stará selská jizba se starožitným nábytkem a dalšími expozicemi.
Jsou zde expozice věnované měšťanstvu, řemeslům, cechům a významným chlumeckým osobnostem.
Mezi připomínané osobnosti patří spisovatel Václav Kliment Klicpera nebo historik Jaroslav Goll.
Ambity informují o historii Chlumce nad Cidlinou, včetně zemědělské techniky a velkého selského povstání v roce 1775.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.