ÚvodAktualitySedm hor s krásnými výhledy, kam se dostanete jen pěšky nebo na kole
Příroda

Sedm hor s krásnými výhledy, kam se dostanete jen pěšky nebo na kole

  • 20. června 2023
Vyjet na kopec lanovkou dokáže každý, ale portál Kudy z nudy nenabízí jen místa snadno dostupná. Kdo má rád výzvy, prudká i táhlá stoupání a dlouhé cesty, ten si užije na horách, kam vedou jen turistické značky, úzké lesní pěšinky a tu a tam i nějaká asfaltka pro cyklisty.
Míst, odkud je s mírnou nadsázkou vidět od Šumavy až sousedům do Tater, máme v Česku celou řadu. Mezi ty nejdostupnější patří třeba rozhledna s otočnou kopulí na Zvičině (671 m) v Podkrkonoší nebo Kozákov, hora známá jako naleziště drahých kamenů. Se 744 metry nadmořské výšky je nejvyšším vrcholem Českého ráje, ovšem proti horám, které vám nabídneme v rychlém přehledu, jsou Zvičina i Kozákov úplná mrňata.
 

Poledník na Šumavě

poledníkPoledník neboli Polední hora (1315 m n. m.) je jedním z dominantních vrcholů centrální Šumavy. Stojí tu jedna z nejnedostupnějších rozhleden v Česku – dlouho byla z důvodu rekonstrukce uzavřena. Otevřená je denně, v červnu od 9:30 do 16:30 a v červenci a srpnu do 17:00 hodin. Z několika cest je sem nejlepší trasa pěšky z Prášil kolem Prášilského jezera, ale včetně zpáteční cesty počítejte s trasou dlouhou minimálně 11 km. Až k rozhledně také vede značená cyklostezka. Z věže je za dobrého počasí výhled na celou Šumavu, obdivovat můžete i malebné Pošumaví a vrcholky Alp; jsou odtud vzdálené přibližně 180 km. U paty věže vznikla srubová stavba s krytým posezením, občerstvením a informačním střediskem národního parku Šumava, opodál také objevíte jednu ze zážitkových tras.
 

Kurzova věž na Čerchově

Na kole i pěšky se můžete vydat také na Čerchov (1 042 m n. m.), symbol Domažlicka a nejvyšší vrchol Českého lesa. Z kamenné Kurzovy rozhledny se otevírá pěkný kruhový výhled na Šumavu, Podunají a Český les, za dobré viditelnosti spatříte i KlínovecKrušných horách i štíty Alp. Nejkratší trasa vede ze severu po červené značce od parkoviště z Capartic (4 km), tam se také můžete napojit na cyklostezku, která stoupá k vrcholu partiemi podél česko-německých hranic. Z Pece pod Čerchovem vás k rozhledně dovede modrá značka (5 km), od oblíbené rekreační oblasti na Babylonu s přírodním koupalištěm značka zelená (7 km).
 

Lysá hora v Beskydech

Lysá horaNa Lysou horu, nekorunovanou královnu Moravskoslezských Beskyd s nadmořskou výškou 1 323 metrů se také dostanete jedině pěšky nebo na kole. Zatímco značené turistické stezky včetně naučné stezky sem vedou ze všech stran, například z Malenovic, Ostravice nebo Visalají, pro cyklisty je vhodná jen 9 km dlouhá asfaltka z Papežova. Ve všech případech počítejte s převýšením zhruba 700–900 metrů. Odměnou za vynaloženou námahu vám však bude fantastický výhled na celé Beskydy, Malou Fatru a někdy dokonce až Západní Tatry – Roháče. Vidět bývá i 200 km vzdálená Sněžka.
 

Králický Sněžník

Kralický SněžníkDlouhý pochod s převýšením několika set metrů budete muset zdolat také cestou na vrcholek Králického Sněžníku (1 424 m n. m.), ať už zvolíte cestu ze Stříbrnice nebo z Dolní Moravy. Těsně pod vrcholkem objevíte základy bývalé Lichtensteinovy chaty, známou žulovou sošku slůněte a také pramen řeky Moravy. Z vrcholku, kde nyní stojí kontroverzní polská rozhledna dohlédnete za příznivých podmínek na dva nejvyšší body naší země – přirozený, tedy vrchol Sněžky (1 603 m), a umělý, který představuje špička vysílače na nejvyšší hoře Moravy, na Pradědu ve výšce 1 638 m.
 

Praděd: jednoduše i dlouze

PradědCesta na Praděd (1 492 m), nejvyšší vrchol Hrubého a Nízkého Jeseníku, může být krátká nebo dlouhá. Ta jednodušší vede ze sedla Hvězda nad Karlovou Studánkou kyvadlovou autobusovou dopravou na Ovčárnu a odtud kolem chaty Barborka rovnou vzhůru k televiznímu vysílači s rozhlednou. Delší je cesta z Červenohorského sedla přes Švýcárnu, nejromantičtější trasa pak míří z Karlovy Studánky vzhůru po naučné stezce po březích a kolem vodopádů Bílé Opavy. Ať už zvolíte kteroukoli variantu, z vyhlídkového ochozu na Pradědu je za dobrého počasí krásný rozhled na Beskydy s Lysou horou a Radhoštěm, vidět bývá i Sněžka, Vysoké Tatry a Malá Fatra na Slovensku nebo rakouské Alpy.
 

Milešovka, královna Českého středohoří

MilešovkaVýhled od Zvičiny přes Krkonoše, Krušné hory a pražskou kotlinu až po Šumavu se před vámi otevře, když stanete na vrcholu Milešovky (837 m n.m.). Nejvyšší hora Českého středohoří je známá díky meteorologické observatoři a drží několik rekordů. Je považována za největrnější místo Česka, podle statistik tu bývá až padesát bouří ročně a vrch kromě toho přitahuje blesky; říká se jí proto také Hromová hora. Na vrcholek, převyšující okolní krajinu o 350 m, vede několik značených tras, vesměs náročných, strmých, kamenitých, nezpevněných a úzkých. Pro cyklisty není vhodná ani jedna. Vůbec nejdrsnější výstup na Milešovku vede z obce Milešov po červené značce.
 

Velká Javorina: nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Bukový lesVelká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem. Vrcholová část Javorina s původními bukovými lesy je součástí Národní přírodní rezervace Javořina, která zahrnuje pralesovitý porost na vápnitém flyši severního svahu a společenstvo horské louky na vrcholu a severním svahu Velké Javořiny. Od roku 2008 je současně na ploše 165 hektarů vyloučen jakýkoli zásah do lesního porostu, na Javořině byl vyhlášen prales. Na Velkou Javořinu je nejkratší cesta z pohraniční vesničky Květná po zelené značce, přes chráněnou přírodní rezervaci Javořina. Ve Velké nad Věličkou začíná také Javořinská naučná stezka. Celková trasa měří 23 km, cestou potkáte 14 panelů naučné stezky informující o zdejším kraji a jeho obyvatelích.
Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník Příroda

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník byla vyhlášena v roce 1990 na ploše 1694,67 ha. Leží v centrální a vrcholové části stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 820 – 1424 m. Znakem naučné stezky je silueta slůněte, která je neoficiálním symbolem Králického Sněžníku.

Milešovka – královna Českého středohoří Příroda

Milešovka – královna Českého středohoří

Věděli jste, že ještě v 18. století byla Milešovka považována za nejvyšší horu České republiky? I když dnes víme, že tomu tak není, nejvyšší hora Českého středohoří si svůj titul královny opravdu zaslouží. Upozornění: rozhledna je z důvodu rekonstrukce do odvolání uzavřena.

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora Příroda

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora

Krásný výhled na českou i německou část Šumavy vám za pěkného počasí poskytne rozhledna Poledník, nedaleko od Prášil. Vydejte se v turistické sezóně poznat jeden z nejkrásnějších výhledů Šumavy a shlédněte vrchy jako Ostrý, Pancíř, ale i Plechý, Trojmeznou či Javorník.

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd Příroda

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1324 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy Příroda

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat Příroda

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem.

Kurzova rozhledna na Čerchově Příroda

Kurzova rozhledna na Čerchově

Nejvyšším vrcholem Českého lesa a zároveň neodmyslitelným symbolem krajiny v okolí Domažlic je Čerchov (1042 m n. m.). Vydat se sem můžete na kole i pěšky. Areál v okolí kamenné Kurzovy rozhledny prochází postupnou revitalizací.

Další aktuality

Poznejte magické stolové hory: v zimě jsou krásnější než v létě

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíš než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, a přece – o stolové hory není nouze ani u nás. Mezi známé kopce s plochými temeny, z nichž do údolí spadají strmé svahy, patří třeba Ostaš mezi Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují, Děčínský Sněžník anebo vrch Vladař u Žlutic, několik méně známých vrcholů a dokonce jedna hora, která se přímo jmenuje Stolová. Jejich zvláštní tvar nejlépe vynikne na podzim a v zimě, když opadá listí. Z jejich vrcholů se před vámi otevřou nečekané výhledy, navíc na cestách potkáte jen málo výletníků.
23. listopad 2024 9:20
Příroda

Kde vidět kamenné kruhy v Česku? Poznejte archeologické unikáty i novodobé repliky megalitické stavby

Víte, že u nás máme až překvapivé množství kamenných kruhů? Některé z těchto staveb jsou novodobé, ale dochovaly se i stavby staré více než tisíc let. Doléhá na vás únava a máte pocit vyčerpání? Pak zkuste vyhledat energeticky bohaté místo, které vás doslova nabije! Vybrat si můžete buď místa, která k rituálním účelům našim předkův sloužila již před tisíci lety anebo se vydejte objevovat novodobé repliky megalitických staveb. Podle esoteriků nabíjí úplně stejně jako jejich pravěké předlohy.
23. listopad 2024 9:05
Příroda

Vlkům se u nás daří: letos se rozmnožili ve většině sledovaných oblastí

Na základě průběžných dat z monitoringu Hnutí Duha Šelmy se vlci úspěšně rozmnožují ve většině vybraných oblastí ČR, které Hnutí Duha Šelmy dlouhodobě sleduje. Narození vlčat bylo potvrzeno od Krušných hor přes Lužické hory, Jesenicko až po Beskydy a Javorníky. Naopak v oblasti Kokořínska a Máchova kraje se v minulém ani letošní roce reprodukci prokázat nepodařilo. Monitoring nemá ambici odhadnout počet všech vlků v ČR, ale zaměřuje se na vybrané modelové oblasti. Tato dílčí data naznačují, že se vlčí populace v ČR dále rozrůstá.
23. listopad 2024 6:00
Příroda

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.
22. listopad 2024 5:16
Příroda

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda