Skalní útvar na vrchu Kalvárie tvarem připomíná zkamenělého krále zvířat. Podle pověsti je to zkamenělý strážce blanických rytířů, který až se přiblíží nepřátelé, probudí svým mocným řevem spící vojsko v hoře Blaník.
Legenda o
Blanických rytířích je často interpretována bez důležitého „detailu“.
Blanické vojsko, které má přijít české zemi na pomoc, až jí bude nejhůře, se totiž probudí teprve ve chvíli, až zařve Miličínský lev. Jedná se o pozoruhodný skalní útvar
na cestě z vrchu Kalvárie, který se skládá ze dvou výběžků a při troše představivosti je v něm možné vidět ležícího lva, který se dívá směrem k jihu. Podle pověsti totiž nebezpečí do naší země přijde právě z jihu.
Zkamenělý strážce blanických rytířů je tvořen
pararulou. Poblíž se nachází bývalý, dnes zčásti zatopený lom na silniční kámen. Miličínský lev vypadá jako sfinga, kterou vytvořila sama příroda.
Hora Blaník se nachází nalevo od skály,
vzdušnou čarou asi 17 kilometrů. K
Miličínskému lvu prý vede z Blaníku tajná podzemní chodba, kudy Blaničtí rytíři chodí lva kontrolovat, jestli nespí. Jeho srdce totiž prý stále bije…
Legenda o Miličínském lvu:
Když český kníže sv. Václav uchýlil se společně se svou rytířskou družinou na dlouhá staletí ke spánku do nitra
hory Blaník, provázel jej lev. Ten se neskryl pod zemí v Blaníku, ale
ulehl na vrcholu protější hory – Kalvárie. Lev ostražitě hlídá a až přijdou nepřátelé české země, bude prvním, kdo je zpozoruje. Pak silným řevem probudí v blanické sluji spící rytíře. A ti budou mít dostatek času, aby se na boj připravili a
vetřelce krvavě porazili. Tak budou Čechy zachráněny.