Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Muzeum Tesla
Expozice spotřební elektorniky
Památky

Muzeum Tesla

Muzeum výrobků národního podniku Tesla a dalších československých výrobců elektroniky a elektrotechniky v Třešti.
Muzeum Tesla se nachází v městečku Třešť, asi 20 km jižně od Jihlavy.. Muzeum bylo zřízeno v prostorech bývalé zemědělské sýpky, přímo vedle nádraží Třešť. Celý projekt muzea a klubovní sbírky má na svědomí Historický radioklub československý, zapsaný spolek, který muzeum a depozitář vlastními silami a prostředky buduje. Muzeum v Třešti je členěno do dvou sekcí. Stávající podoba muzea není konečná, klub jej plánuje rozšiřovat o další expozice, ale vše je závislé na dobrovolné práci členů. Už teď ale v přízemí budovy návštěvník najde expozici průmyslové neboli „těžké“ techniky. Může si zblízka prohlédnout různé typy vysílačů, elektronový mikroskop, ústřednu obecního rozhlasu, režijní stoly z rozhlasových studií, stroj pro magnetický záznam televizního obrazu, dálnopisný stroj, střihací stůl z filmového studia a mnoho dalších zařízení, která jsou před zraky běžných občanů skryta za zdmi laboratoří, studií nebo vysílacích středisek. K vidění je i funkční elektromechanická telefonní ústředna, ke které jsou připojeny telefony s vytáčecí číselnicí, jejichž funkci si může každý vyzkoušet a sledovat přitom činnost ústředny. Návštěvníci si mohou i sednout před zapnutou kameru s monitorem a vžít se do role televizního hlasatele.
 
V patře pak uvidíme expozici přístrojů pro domácnost, členěnou po desetiletích od 40. do 80. let 20. století. Můžeme tak zhodnotit, jak se vyvíjely radiopřijímače, televizory, gramofony, magnetofony, telefony a další radiotechnické výrobky v průběhu kralování národního podniku Tesla v naší zemi. Mnoho návštěvníků zde najde přístroje, které měli nebo dosud mají doma. Velice působivou součástí expozice jsou vitríny s výrobky vakuové elektrotechniky, kde nás udiví, jak rafinovaná a užitečná zařízení je možné vyrobit ze skla a pár plíšků a drátků za pomoci šikovných rukou. Také si můžeme prohlédnout funkční modely prvních televizních přijímačů, a to včetně televizoru mechanického, kde je živý, pohyblivý obraz vytvářen pomocí žárovky a rotujícího kotouče s vyvrtanými otvory.
 
Návštěvníci se mohou v muzeu pohybovat volně a bez časového omezení. Na vyžádání si mohou od pokladní půjčit tablet s elektronickým průvodcem, kde je každý exponát podrobně popsán. Tento průvodce je volně k nahlédnutí i na webových stránkách muzea, takže se návštěvníci mohou dopředu připravit na to, co je zajímá, a v muzeu si to pak naživo prohlédnout. Po předchozí domluvě je možné si připlatit za služby profesionálního průvodce, který poskytne živý výklad. Prohlídka s průvodcem trvá asi hodinu a půl a je navíc obohacena o ukázky některých vystavených exponátů ve funkčním stavu.

Aktuality

Běh Roštejnskou oborou

Běh Roštejnskou oborou je běžecký závod pro závodníky ve věku 4 až 99+ let a k tomu jsou uzpůsobeny tratě (300 m až 8 900 m).
Růžená, Kraj Vysočina

Roštejnský hodokvas

JižOblíbené hradní slavnosti na hradě Roštejn nedaleko Telče. I tento rok bude výtěžek ze vstupného věnován organizaci Debra ČR na pomoc lidem s nemocí motýlích křídel.
Doupě, Kraj Vysočina

Praque Cello Quartet

Koncert.
Telč, Kraj Vysočina

Prázdniny v Telči 2024

Rodinný hudební festival Prázdniny v Telči oslavil v roce 2022 čtyřicet let od svého založení. Na přelomu prázdninových měsíců do města přinese divadelní představení a koncerty.
Telč, Kraj Vysočina

Retro závod Mezi dvěma branami v Telči 2024

Tradiční veteránské setkání s výstavou automobilů pořádá spolek Mezi dvěma branami na začátku července v Telči. Do města se sjedou automobily vyrobené do roku 1939.
Telč, Kraj Vysočina

Toulky za židovskou historií města Jihlavy

Komentovaná procházka po židovském hřbitově a dalších místech spjatých s působením jihlavských Židů.
Jihlava, Kraj Vysočina

Toulky za židovskou historií města Jihlavy

Komentovaná procházka po židovském hřbitově a dalších místech spjatých s působením jihlavských Židů.
Jihlava, Kraj Vysočina

Komentovaná prohlídka brány Matky Boží

Poslední z pěti bran jihlavské městské pevnosti. Seznamte se s dějinným vývojem hradebního opevnění a obléháním, kterým Jihlavané v průběhu věků čelili.
Jihlava, Kraj Vysočina

Svět modelů v Třešti – dočasně uzavřeno

Výstava na hlavním vlakovém nádraží v Třešti udělá radost nejednomu modeláři. Ke zhlédnutí je zde více jak 750 plastikových modelů letadel a letadlových lodí od třešťského modelářského nadšence Vladimíra Balíka. Expozice je dočasně uzavřena.
Třešť, Kraj Vysočina

Dům Nathana Meissnera v Třešti

Bývalý nadační dům Nathana Meissnera v Třešti se nachází na západní straně Nádražní ulice ve směru na Batelov. Stojí na jedné z hlavních průjezdních ulic města, která je navíc historickou součástí specifické zástavby bývalé třešťské židovské čtvrti.
Třešť, Kraj Vysočina

Přírodní koupací biotop Malvíny v Třešti

V Třešti na Jihlavsku najdete nové přírodní koupaliště. Jde o přírodní biotop, do vody se nesypou chemikálie. Voda je čištěna pouze protékáním částí s pískem a rostlinami.
Třešť, Kraj Vysočina

Stálá expozice betlémů v Třešti

V dnešní době si vánoční čas nedokážeme představit bez rozzářeného stromečku. Daleko před tím, než se začaly zdobit stromečky, se stavěly v rodinách betlémy. V Třešti má stavění betlémů tradici více než 200 let.
Třešť, Kraj Vysočina

Naučná stezka Špičák v Třešti

Nenáročná 10 km dlouhá trasa vede okrajovými částmi Třeště, ale také lesními i polními cestami, na kterých jsou umístěny informační tabule.
Třešť, Kraj Vysočina

Via Czechia – Českomoravská stezka

Vydejte se pěšky nebo na kole po zemské hranici Čech a Moravy. Přibližně 350 kilometrů dlouhá Českomoravská stezka je součástí sítě tras Via Czechia a vede souběžně s historickou hranicí mezi Královstvým Českým a Markrabstvím Moravským od Králického Sněžníku až ke Slavonicím.
Třešť, Kraj Vysočina

Cyklostezka Třešť – Salavice

Cyklostezka vede asi 6 km z Třeště přes Jezdovice do Salavic. Její začátek je vhodný také pro vyznavače jízdy na in-line bruslích – naleznou zde totiž pkěnž asfaltový povrch.
Třešť, Kraj Vysočina

Betlémy v Třešti v muzeu i domácnostech

Hlavní zvláštností třešťských betlémů je více než 200 let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách. Každoročně v období od 26. prosince do 2. února je v domácnostech přístupno více než patnáct betlémů.
Třešť, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Gram kafé Třešť

V Třešti na náměstí TGM si můžete vychutnat dobrou kávu či zákusek v kavárně Gram kafé. Kavárna se nachází v zrekonstruované škole s výhledem na sluneční hodiny.
Třešť, Kraj Vysočina

Wellness Hotel Harmony

Čtyřhvězdičkový hotel nabízí kvalitní wellness zázemí klidném prostředí Vysočiny a blízkosti Telče. V moderním a příjemném interiéru mohou návštěvníci relaxovat díky vířivce a parní sauně.
Třešť, Kraj Vysočina

Zámek Třešť – zámecké ubytování, restaurace i wellness

Novorenesanční zámek v Třešti na Jihlavsku fungující jako zámecký hotel, prodchnutý dílem Franze Kafky. Pro veřejnost znovu otevřel po náročné generální rekonstrukci a renovaci interiérů v červnu 2022. Nyní nabízí ubytování, wellness, prostor pro konference a svatby a zve do restaurace Franze Kafky.
Třešť, Kraj Vysočina

Zahradní pikniky na zámku Třešť

Máte rádi netradiční gastronomii a hledáte opravdu výjimečný zážitek? Najděte malebná zákoutí zámecké zahrady v Třešti, pohodlně se usaďte do stínu vzrostlých stromů, do čerstvě posekané trávy a vychutnejte si zdejší lahodné pokrmy pod širým nebem.
Třešť, Kraj Vysočina

Chalupa Růžená se spaním na peci

Už jste někdy spali na peci? Na Chalupě Růžená můžete! Zde vás čeká stylové ubytování v srdci krásné Vysočiny a tato chalupa je to pravé místo pro vaši rodinnou či sportovní dovolenou.
Třešť, Kraj Vysočina

Ootoolno – glamping na Vysočině

Glamping ootoolno nabízí zážitkové ubytování na zemi, ve vzduchu i na vodě.
Batelov, Kraj Vysočina

Penzion Třeštický mlýn

Stylové ubytování v krásně zrekonstruovaném objektu mlýna, jehož bohatá historie sahá až do středověku. K objektu přiléhají rozsáhlé pozemky luk, pastvin, několik menších rybníků, přírodní potok, mlýnský náhon a oplocené sady s ovocnými stromy.
Třeštice, Kraj Vysočina

Qranch u Třeště

Vyjížďky na koních na Vysočině.
Bezděkov, Kraj Vysočina