ÚvodAktualityČeské značky: rádia, televizory, magnetofony a elektrotechnika Tesla
Památky

České značky: rádia, televizory, magnetofony a elektrotechnika Tesla

Poslechněte si audio verzi článku
Tesla je tradiční český výrobce, který se specializuje hlavně na výrobu vysílacích zařízení a vojenské elektrotechniky. Předchůdcem současné akciové společnosti byl jeden z prvních elektrotechnických podniků na území tehdejšího Československa, založený pod názvem Elektra na začátku roku 1921.
Značku Tesla měly například první tuzemská autorádia i první československé televizory, magnetofony, CD přehrávače a veškeré vybavení pro radioamatéry a kutily. V roce 1968 začala Tesla ve francouzské licenci vyrábět jedny z prvních digitálních počítačů u nás. Kdekdo si pamatuje také radar Tamara, který jako jediný na světě dokázal odhalit i vojenské stealth bombardéry, anebo malý rozhlasový přijímač ve stylu art deco Tesla 308U Talisman. Ten a další radiopřijímače, televize, gramofony, magnetofony či telefony, z nichž jste mnohé měli či ještě máte doma, si můžete prohlédnout například v Muzeu TeslaTřešti. Podrobně zpracovanou expozici všech výrobků značky Tesla návštěvníci hodnotí jako jedno z nejlepších muzeí s technikou, které kdy navštívili. Řadu přístrojů uvidíte v chodu, exponáty jsou v perfektním stavu, k vidění jsou i dobové reklamní materiály. Je to také skvělý způsob, jak dnešním dětem ukázat, jaké vymoženosti provázely dětství a mládí dnešních rodičů a prarodičů.
 

Historie společnosti Tesla a její továrny

Společnost Elektra koupil v roce 1932 koncern Philips a výrobní program se rozšířil od rádií přes žárovky, elektronky a vojenskou výrobu až po rozhlasové a televizní vysílače. Národní podnik Tesla byl založen po druhé světové válce zestátněním a spojením řady původně samostatných firem nebo poboček zahraničních koncernů. Název si firma vybrala podle slavného elektrotechnika Nikoly Tesly (1856–1943).

Značku Tesla znali lidé v celé zemi: podnik se totiž skládal z množství závodů v mnoha městech, z nichž se každý věnoval jinému elektrotechnickému odvětví. Ústředí sídlilo v Praze-Hloubětíně, kde se vyráběly rozhlasové přijímače a vysílací technika. Tesla Karlín, která vyráběla telefonní ústředny, dnes řeší projekty telekomunikačních a datových sítí. Tesla Vršovice vyráběla elektronky a vysílací techniku; podnik existuje dodnes, jen své působiště přenesl do Říčan. Dodnes také existuje Tesla Holešovice, proslulá výrobou žárovek.
 

Tesla v regionech

Po listopadu 1989 se jednotlivé části podniku osamostatnily a privatizovaly. Tesly v Hradci Králové, Jihlavě, Kolíně, Lanškrouně, Liberci, Litovli, Pardubicích, Rožnově pod Radhoštěm, Vimperku, Vrchlabí či Blansku se proměnily na soukromé podniky s jiným názvem, jiné se staly součástí větších koncernů. Například z Tesly Brno se stala společnost Tescan, vyrábějící elektronové mikroskopy, současně se ale v Brně vyrábějí set-top boxy, robotické vysavače, antény, detektory pohybu a multifunkční tlakové hrnce značky Tesla.

Podobné osudy měly závody na Slovensku, kde měla Tesla pobočky v Bratislavě, Liptovském Hrádku, Moldavě nad Bodvou, Nižné (tamní proslulá Tesla Orava vyráběla televizory včetně Tesly Color, prvního československého televizoru pro příjem barevného i černobílého vysílání), v Nových Zámcích, Piešťanech, Stropkově a Vráblích
 

Tesla ve třetím tisíciletí

Po privatizaci na začátku 90. let se pokračovatelem národního podniku stala akciová společnost Tesla. V roce 2008 značku získala irská finanční společnost, od které ji koupilo zpět osm akcionářů včetně podnikatele Františka Hály. Po deseti letech, v roce 2022, opět zamířila do zahraničí: přímo od Hály Teslu koupil Malajský královský investiční fond (RIFK), patřící tamní královské rodině. Hála se současně stal novým prezidentem holdingu Tesla Central a nadále se tak podílí na chodu značky.

Podnik, který má za sebou vývoj a výrobu mnoha úspěšných produktů, aktuálně vyváží své zboží do devadesáti pěti zemí. Vedle tradičního sortimentu, tedy výroby vysílacích zařízení a vojenské elektrotechniky, se chce více věnovat novým technologiím v oblasti IT, energetiky, elektrotechniky, stavebnictví, průmyslu a zdravotnictví.
Změnilo se i působiště: staré sídlo Tesly v Praze-Hloubětíně už neexistuje. V roce 2021 bylo zbouráno a uvolnilo místo nové rezidenční čtvrti Tesla Hloubětín. Novým působištěm společnosti se stala městská část Vysočany.
 

Kdo byl Nikola Tesla?

Vynálezce, konstruktér a fyzik Nikola Tesla (1856–1943) se narodil v srbské rodině v tehdejším Chorvatském království. Studoval gymnázium v Karlovaci, fyziku a matematiku na polytechnice ve Štýrském Hradci a letní semestr v roce 1880 na Karlově univerzitě v Praze.

V červnu 1884 se natrvalo usadil ve Spojených státech. Tesla má na kontě stovky vynálezů, zlepšovacích návrhů a inovací. Zkonstruoval první elektrický motor na střídavý proud, transformátor a vodní turbínu, zabýval se i bezdrátovou telegrafií a v roce 1893 jako první na světě veřejně předvedl radiokomunikační přístroj.

Když v letech 1936–1937 Tesla pobýval v Československu, prezident Edvard Beneš mu udělil Řád bílého lva 1. třídy a získal také čestný doktorát věd na Českém vysokém učení technickém v Praze.

Po Teslovi není pojmenovaná jen společnost a česká značka Tesla, ale také jednotka magnetické indukce, kráter na odvrácené straně Měsíce, planetka 2244, mezinárodní letiště v Bělehradě anebo automobilka Tesla.

Po celém světě jej připomíná řada památníků a muzeí. Neobvyklý Teslův pomník ve tvaru elektrického výboje si prohlédnete v Praze 6, v zeleném pásu ulice Nikoly Tesly ve stejnojmenném parku. S rozměry 6 x 3 x 3 metry se jedná o největší pomník Nikoly Tesly na světě.
 

Zajímavosti o značce Tesla

  • Po ideovém rozkolu v zemích bývalého východního bloku v polovině 20. století bylo problematické připomínat příslušníky národů bývalé Jugoslávie včetně slavného vynálezce Nikoly Tesly. Společnost pro složitou dobu proto vymyslela jiné vysvětlení svého názvu, a sice že jde o zkratku slov TEchnika SLAboproudá.
  • Nejkrásnější logo společnosti Tesla pak spatříte v pasáži SvětozorPraze; jde o rozměrnou barevnou vitráž.
  • Nejrůznější typy gramofonů vyráběných v již zaniklé Tesle Litovel jsou k vidění v Muzeu gramofonůLošticích. Gramofony z Litovle míří do světa i dnes, avšak pod novou značkou SEV.
  • Jihlavě na Teslu navázalo několik společnosti, vyrábějících například elektromechanické prvky pro automobilový průmysl, elektroniku a elektrotechnický průmysl, klávesnice a štítky. V bývalé továrně Tesla po rekonstrukci sídlí čtyřhvězdičkový EA Business Hotel Jihlava.
  • Synonymem úspěchu byla Tesla zejména v Pardubicích. V podniku pracovaly stovky lidí, dokonce vzniklo sídliště Tesla a logo zdobilo dresy pardubických hokejistů. Časy, kdy Pardubice znamenaly především Teslu a Tesla zase Pardubice připomíná internetová výstava fotografií a předmětů, které má ve sbírkách Východočeské muzeum v Pardubicích. Názvem Odchází Telegrafia, přichází Tesla připomíná také osudy podniku Telegrafia, znárodněného po druhé světové válce, a najdete ji na adrese tinyurl.com/pardubickatesla.
Retro muzeum Praha Kultura

Retro muzeum Praha

Muzeum je od 14. 1. 2024 uzavřeno a probíhá jeho stěhování na novou adresu na Praze 1.

Muzeum Tesla Památky

Muzeum Tesla

Muzeum výrobků národního podniku Tesla a dalších československých výrobců elektroniky a elektrotechniky v Třešti.

Technické muzeum v Brně Památky

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

30 tipů na největší turistické bizarnosti okolo nás

30 tipů na největší turistické bizarnosti okolo nás

Neuvěřitelná místa či expozice, o jejichž existenci mnohdy nemáme ani potuchy, nebo díla nekonečné lidské fantazie, o nichž přemýšlíme, kde jejich autoři čerpali inspiraci… Takové jsou dnešní tipy portálu Kudy z nudy, které se věnují bizarním skulpturám, zvláštním stavbám, unikátním dílům přírody i originálním muzeím.

IAM Illusion Art Museum Prague Kultura

IAM Illusion Art Museum Prague

IAM Illusion Art Museum je první muzeum iluzivního umění a trick-artu v České republice.

Střídačka na Výstavišti Kultura

Střídačka na Výstavišti

Střídačka v Malé sportovní hale na pražském Výstavišti nabízí pestrou nabídku odpoledních kroužků, workshopů i příměstských táborů.

Kolbenova vila na Vinohradech Památky

Kolbenova vila na Vinohradech

V Hradešínské ulici na pražských Vinohradech stojí dnes Kolbenova, dříve tzv. Červená vila. Za první republiky patřila světoznámému českému průmyslníkovi, vědci a průkopníku elektrifikace Emilu Kolbenovi a jeho rodině.

Muzeum historických rádií a stabilních motorů Mirošov Kultura

Muzeum historických rádií a stabilních motorů Mirošov

160 plně funkčních historických radiopřijímačů. 15 kusů plně funkčních stabilních motorů.

Jan Tatoušek – největší osobnost z řad průmyslových designérů

Jan Tatoušek – největší osobnost z řad průmyslových designérů

Jan Tatoušek (1929-2021) představoval pozoruhodnou osobnost naší silné průkopnické generace průmyslových designérů. Designérská tvorba Jana Tatouška se vyznačovala mimořádně širokým záběrem od obráběcích strojů a drobnějších prácí pro strojírenský a elektrotechnický průmysl přes dopravní prostředky a audiotechniku až po pianina Petrof, a konečně i práce na pomezí designu, užitého umění a architektury.

Kouzelník a básník vědy Nikola Tesla – muž, který rozzářil svět v Technickém muzeum v Brně

Kouzelník a básník vědy Nikola Tesla – muž, který rozzářil svět v Technickém muzeum v Brně

Nikola Tesla – vynálezce, který svými objevy zásadně ovlivnil vývoj civilizace na naší planetě. Dodnes bychom možná neznali elektromotor, rádio nebo telefon. Tesla je autorem mnoha vynálezů, které reprezentují tisíce stran textů, za kterými se skrývá neúnavná práce vizionáře a génia, ale i introverta, někdy označovaného dokonce za podivína, který trpěl několika zvláštními fobiemi.

Pomník Nikoly Tesly v pražských Dejvicích Památky

Pomník Nikoly Tesly v pražských Dejvicích

Světoznámý fyzik Nikola Tesla má v Praze 6 – Dejvicích neobvyklý pomník ve tvaru elektrického výboje. Autory díla je akademický sochař Stefan Milkov a architekt Jiří Trojan.

Další aktuality

V Náměšti nad Oslavou začínají Folkové prázdniny

Osmatřicátý ročník Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou, který proběhne od 27. července do 3. srpna 2024, zahájí v premiéře jazzový skladatel a multiinstrumentalista Jiří Slavík a jeho desetičlenný soubor Polka-boys s projektem nazvaným Polkatime, který vrací do polky taneční odvázanost a humor. Následující festivalové večery pak nabídnou na třech hudebních scénách pečlivě vybraný program z celého světa. Vůbec poprvé do České republiky přijede zpěvačka Valeria Castro z Kanárských ostrovů, která loni zazářila na veletrhu Womex a získala nominaci na Latin Grammy.
26. červenec 2024 6:00
Kultura, Kraj Vysočina

Telč, město šťastných lásek a památka UNESCO láká na letní pohodu

Městem šťastných lásek nazval Telč ve stejnojmenném románu spisovatel František Kožík – a městem šťastných lásek se může stát i pro vás. Máte rádi pohádky a památky UNESCO? Pak se s portálem Kudy z nudy vydejte na výlet do Telče.
25. červenec 2024 12:45
Památky, Kraj Vysočina

SázavaFest se v roce 2024 nekoná, Světlou nad Sázavou však stojí navštívit i tak

Zámecký lesopark ve Světlé nad Sázavou 22. ročník populárního festivalu Sázavafest letos nerozezní. Organizátoři čelili nárůstu cen a rozhodli se, že v roce 2024 festival nebudou pořádat. Sami doufají, že letošní pauza jim dodá sil do dalších ročníků. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na historii oblíbeného letního festivalu i na to, co ve Světlé nad Sázavou stojí za vidění.
23. červenec 2024 14:30
Kultura, Kraj Vysočina

Prázdniny v Telči nejsou festival, ale způsob života

V pátek 26. července 2024 bude na telčském zámeckém nádvoří slavnostně odstartován další ročník Prázdnin v Telči, nejdelšího hudebního festivalu v České republice, který potrvá až do 11. srpna 2024. V kulisách pohádkové renesanční Telče vystoupí během sedmnácti dnů na pěti scénách stovka špičkových hudebníků a představí se desítky divadelních uskupení.
23. červenec 2024 7:36
Kultura, Kraj Vysočina

Znáte hrady, kde se zazdívalo zaživa? Temné příběhy zazděných dam, jeptišek i vozky

Veveří, Lipnice, Svojanov nebo Sovinec: to všechno jsou hrady, kde se zazdívalo zaživa. A zdaleka ne všechny dramatické příběhy dívek, dam a rytířů, přivázaných nebo přikovaných ve výklencích, před nimiž se zvolna zvedá zeď a nakonec zmizí i poslední paprsek denního světla, patří mezi pověsti a povídačky.
23. červenec 2024 6:00
Památky, Kraj Vysočina

Nenechte si ujít noční prohlídku hradu Lipnice

Pouze pár prázdninových večerů zažijete na hradě v Lipnici nad Sázavou neobyčejné noční prohlídky. Setkáte se na nich s majiteli panství, vojáky, žoldnéry, děvečkami, katem, pacholky i kavalíry. Nouze nebude ani o místní pověsti, strašidla a možná přijde i Jaroslav Hašek. Nejbližší prohlídky se konají už v pátek a sobotu 19. a 20. 7. 2024, vždy od 20:00 a 22:30 hodin.
17. červenec 2024 10:00
Památky, Kraj Vysočina

Zámek Žďár nad Sázavou zve na novou prohlídkovou trasu

Zámek Žďár nad Sázavou zve všechny příznivce památek a historie na novou trasu s názvem "Prohlídka Tam a zpátky klášterem a zámkem". Místo, které leží na hranicích Čech a Moravy dalo vzniknout unikátní stavbě kostela svatého Jana Nepomuckého dnes zapsaném na seznamu UNESCO. Zvídavým návštěvníkům odpoví na všechny otázky, například na to, proč si toto místo cisterciáčtí mniši vybrali k vybudování kláštera, co vedlo šlechtickou rodinu Bočka ze Zbraslavi k jeho založení anebo jak se podařilo v nehostinných lesích vytvořit důležité duchovní, hospodářské a společenské centrum?
16. červenec 2024 8:00
Památky, Kraj Vysočina

Mezinárodní festival současného tance KoresponDance okouzlí Žďár nad Sázavou

Polovina července na Vysočině už tradičně patří Žďáru nad Sázavou, festivalu KoresponDance a tamnějšímu zámku. Nejprve ožije nejdříve centrum města a následující tři dny festivalové centrum na zámku. Umělci z Portugalska, Francie, Německa, Česka, Španělska, Itálie, Slovenska, ale i Japonska už do srdce Vysočiny míří. Žďár nad Sázavou bude od 11. do 14. 2024 července patřit současnému tanci, pohybovému divadlu a novému cirkusu.
11. červenec 2024 15:00
Kultura, Kraj Vysočina