ÚvodCo chcete dělat?KulturaMuzeum zvěrokleštičů v Komni – zaniklé řemeslo ožívá
Kultura

Muzeum zvěrokleštičů v Komni – zaniklé řemeslo ožívá

Obec Komňa v Bílých Karpatech na Uherskohradišťsku otevřela unikátní muzeum, které přibližuje život takzvaných zvěrokleštičů neboli miškářů v druhé polovině 19. století. Dnes již zaniklé řemeslo bylo právě v Komni, která je známá také jako možné rodiště Jana Amose Komenského, nebývalé rozšířené.
Zvěrokleštičem byl v minulosti nazýván řemeslník, který zbavoval hospodářská zvířata pohlavních žláz. V některých oblastech se také vžil pojem miškář či švihák. Na Moravě se řemeslo soustředilo právě v okolí Bojkovic a Slavičína, v jejichž blízkosti se obec Komňa nachází. Odborníci, kteří zákrok na zvířatech ovládali, byli v 19. a 20. století velmi žádaní a takřka nepostradatelní. Z dnešního pohledu možná až morbidně vyhlížející téma kleštění dobytka bylo životně důležité. Kleštění totiž bylo nutnou podmínkou úspěšného hospodaření: zvířata byla po zákroku klidnější a hospodáři je tedy mohli lépe využít pro práce na poli a chov na maso.

Podle historických pramenů v Komni v době největšího rozmachu žilo až 220 provozovatelů tohoto řemesla. Důvod byl prý velmi prozaický. Místní region byl velmi chudý, obyvatele horko těžko uživilo zemědělství. Hledali tedy „díru na trhu“ a zjistili, že zvěroklestičů je nedostatek a že jde o výnosné řemeslo Komňa se brzy stala „centrem“ zvěroklestičů. Místní muži za prací putovali po celé Moravě a často i po Evropě a domů přinášeli nejen slušný výdělek, ale i pokrok a nejnovější zkušenosti a vymoženosti.
 
Díky zvěroklestičům tu lidé měli například jako jedni z prvních ruchadlo nebo ocelové pero. Mnozí muži ale byli z domu často až půl roku, což mělo i stinné stránky. O celé hospodářství se totiž musely postarat výhradně ženy, které zůstaly doma samy s dětmi, což bylo vyčerpávající. Už v 19. století se proto dokonce v Komni uvažovalo o zřízení jeslí a školky – tedy dávno předtím, než taková zařízení začala být obvyklá. Expozice se nachází ve 150 let starém domku v němž skutečně kdysi žila rodina zvěrokleštiče. V roce 2008 byl prohlášen kulturní památkou.

Aktuality

Relaxace s tóny léčivých nástrojů

Přijďte se ponořit do léčivých tónů překrásných vibroakustických nástrojů, jimž vévodí keramické polyfonní sférické flétny.
Velká nad Veličkou, Jihomoravský kraj

Modrý tvořivý víkend

Jeden den si budete moci vyzkoušet tradiční textilní techniku a druhý den historickou fotografickou techniku, jejímž výstupem jsou také fotky krásně zabarvené modře. Můžete se přihlásit na jednu dílnu nebo na obě zároveň- pak je to se slevou.
Lopeník, Zlínský kraj

Růžencová pouť v Uherském Brodě 2025

První říjnovou neděli se koná tradiční růžencová pouť. Město se promění v moře nejpestřejších květů na krojích poutníků z Moravského Slovácka.
Uherský Brod, Zlínský kraj

Štědrovečerní běh Zahradní čtvrtí

Štědrovečerní běh Zahradní čtvrtí v Luhačovicích je běh pro širokou veřejnost a letos se koná jeho 36. ročník. Závod má tři dětské kategorie a hlavní závod pro dorost a dospělé. Děti do 6 let běží 300 m, 7-9 let rovněž 300 m, 10 -14 let 600 m.
Luhačovice, Zlínský kraj

Zpívané dědictví Jednoty

Koncert k výročí Komenského úmrtí – pěvecký sbor Ensemble Versus.
Uherský Brod, Zlínský kraj

Vánoční šansonování Davida Macháčka

Šansonování s klavírem na téma zima a Vánoce.
Uherský Brod, Zlínský kraj

Perníčky 2024

Předvánoční dílny lidových výrobců (23. ročník).
Uherský Brod, Zlínský kraj

Umění starého Orientu

Výstava předmětů orientálního původu ze sbírky Městského muzea Moravská Třebová, které ze svých cest po Indii, Barmě, Tibetu a Japonsku přivezl rodák z Moravské Třebové, Ludwig Vinzenz Holzmaister (1849–1923).
Uherský Brod, Zlínský kraj

Socha Jana Amose Komenského v Komni

Socha J. A. Komenského od sochaře Julia Pelikána byla v Komni slavnostně odhalena v Komni v roce 1950. Vyjadřuje vztah místních obyvatel k tomuto váženému učenci.
Komňa, Zlínský kraj

Myší húšť – poutnické místo Komňa

Poutnické místo k odpočinku a rozjímání v Myší húšti vzdává hold Janu Amosi Komenskému, který se mohl v obci Komňa narodit. Místo v sobě nese také odkaz Komenského na dílo Labyrint světa a ráj srdce.
Komňa, Zlínský kraj

Naučná stezka Koménka u Bojkovic

Vydejte se společně s námi na pětikilometrovou naučnou stezku Koménka nedaleko od Bojkovic.
Bojkovice, Zlínský kraj

Památník Jana Amose Komenského – Komňa

Stálá expozice věnovaná J. A. Komenskému se nachází v památkově chráněné sýpce. Uvnitř je stálá expozice historie obce, J. A. Komenského, vykopávky z hradu Zuvačov, sbírky předmětů, dobového nářadí a nábytku.
Komňa, Zlínský kraj

Javor klen v Komni – tajemný hradní pán

Tajemný hradní pán je přezdívka mohutného javoru, který roste na místě, kde stával hrádek Zuvačov. Stromu je asi 200 let a obvod jeho kmen je rozdělený na dva samostatné celky. První měří 160 cm a druhý 450 cm.
Komňa, Zlínský kraj

Laserový outdoorový simulační systém

Nejnovější a zcela revoluční systém pro nácvik střeleckého boje. LAOSS (laserový outdoorový simulační systém) zpřístupňuje veřejnosti principy moderních armádních výcvikových systémů, které byly pro civilní použití dosud nedostupné.
Bojkovice, Zlínský kraj

Bílé Karpaty na běžkách: běžecká trasa Troják – přístřešek Javořina

Nenáročná běžkařská trasa vás zavede na vrcholky Bílých Karpat od chaty na Trojáku k přístřešku Javořina. Vytrvalí lyžaři mohou pokračovat ke Kamenné boudě a dále do různých údolí Bílých Karpat.
Bystřice pod Lopeníkem, Zlínský kraj

K šesti rozhlednám Východního Slovácka

Nejvíce rozhleden na Východní Moravě je vyrobeno ze dřeva, k těm nejmladším patří hned šestice rozhleden, vybudovaná v tomto roce v Bílých Karpatech v mikroregionu Východní Slovácko. Tam směřujeme tento tip na výlet, respektive na sérii výletů, která nám umožní tento kraj lépe poznat.
Bystřice pod Lopeníkem, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Hvězda

Ubytování v podhůří Bílých Karpat, pod zámkem Nový Světlov, v městečku Bojkovice. Užijte si pohodu v restauraci a penzionu Hvězda.
Bojkovice, Zlínský kraj

Domov mládeže Církevní střední odborné školy v Bojkovicích

Nabízí ubytování v prostorách domova mládeže v malebném prostředí Bílých Karpat.
Bojkovice, Zlínský kraj

Eurocamping v Bojkovicích

Rekreační zařízení s ubytováním v nově rekonstruovaných chatkách se sociálním zařízením a kuchyňkou, s terasami pro umístění vlastních karavanů a stanů, nově zastřešenou restaurační terasou s možností plné penze. Ubytovaným hostům je k dispozici bazén s brouzdalištěm a dětské hřiště.
Bojkovice, Zlínský kraj

Chata Arnika

Pobyty nedaleko druhé největší hory Bílých Karpat – velkého Lopeníku. Cyklotrasa a turistická cesta vedou od chaty Arnika až k 22 m vysoké rozhledně na hranici České a Slovenské republiky.
Lopeník, Zlínský kraj

Hotel Kopanice – relaxace uprostřed nádherné přírody Bílých Karpat

Nabízíme komfortní ubytování v oblasti zvané Moravské Kopanice v útulných pokojích a suitech s překrásnou vyhlídkou, relaxaci v hotelovém wellness centru a speciality naší restaurace. Užijte si týdenní a víkendové relaxační pobyty i individuální ubytování.
Žítková, Zlínský kraj

Tree House Žítková

Přijeďte si odpočinout od shonu všedního života do krásné přírody Bílých Karpat…
Žítková, Zlínský kraj

Pivovar Hrádek ve Slavčíně na Zlínsku

Pivovar navazuje na tradici výroby piva ve Slavičíně, která zde fungovala od 15. století, avšak zanikla v předválečném období. Z historického hlediska je tedy znovuobnovení výroby piva roku 2013 ve Slavičíně navázáním na tradiční výrobu, která zde měla své místo.
Slavičín, Zlínský kraj

Bývalý pivovar Uherský Brod

Historie vaření piva v královském městě Uherský Brod mělo dlouholetou tradici, která sahala až do středověku. Svou činnost ukončil roku 2020 a produkci přesunul do sesterského závodu v Černé Hoře.
Uherský Brod, Zlínský kraj