ÚvodAktualityZažijte Moravské Kopanice: tipy, jak si užít putování v Bílých Karpatech
Moravské Kopanice, kudy z nudy
Příroda

Zažijte Moravské Kopanice: tipy, jak si užít putování v Bílých Karpatech

Na moravsko-slovenském pomezí v oblasti CHKO Bílé Karpaty se udržují tradiční řemesla, folklórní tradice a dochovalo se tu mnoho ukázek lidové architektury. Jméno Kopanice dostaly podle toho, že těžko přístupná políčka bylo možné obdělávat jen kopáním motykou. Ve Starém Hrozenkově se každoročně koná folklórní přehlídka Kopaničářské slavnosti, na Žítkové najdete ovčí farmu, oblast je dobře značena turistickými značkami KČT. Kam se vydat v Moravských Kopanicích za zážitky vám jako vždy napoví Kudy z nudy. Stačí si sbalit batůžek a hurá na výlet!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Muzeum poslední žítkovské bohyně Kultura

Muzeum poslední žítkovské bohyně

Domek Irmy Gabrhelové (1905-2001), poslední žítkovské bohyně se nachází vysoko v kopcích Bílých Karpat. Bohyně byly léčitelky-vědmy, které dokázaly pomoct a poradit při kdejakých potížích a dokázaly prý i předpovídat budoucnost.

Naučná stezka Okolo Hrozenkova Příroda

Naučná stezka Okolo Hrozenkova

Naučná stezka (18 km dlouhá) procházející pestrou krajinou Kopanic v okolí Starého Hrozenkova vás seznámí s přírodou, historií, tradicemi i kulturou svérázného kraje. Je vedena tak, aby zpřístupnila výhledová místa s nejkrásnějšími panoramatickými výhledy na Moravské Kopanice.

Moravské Kopanice v Bílých Karpatech Příroda

Moravské Kopanice v Bílých Karpatech

Území Moravských Kopanic tvoří obce Starý Hrozenkov, Žítková, Vápenice a Vyškovec. V poslední době Moravské Kopanice vešly do širšího povědomí především prostřednictvím publikací Jiřího Jilíka či románu Žítkovské bohyně autorky Kateřiny Tučkové.

Žítková – místo, kde žily žítkovské bohyně Památky

Žítková – místo, kde žily žítkovské bohyně

Obec se do povědomí zapsala příběhy žítkovských bohyň, jež nedávno oživila brněnská spisovatelka Kateřina Tučková. Právě tady totiž žila do roku 2001 poslední z nich. Vesnička se nachází na samých hranicích České republiky, v malebných kopcích Bílých Karpat.

Muzeum Bojkovska v Bojkovicích Kultura

Muzeum Bojkovska v Bojkovicích

V bojkovickém muzeu si prohlédnete řemesla, soudnictví, bydlení s hospodářstvím, umění a duchovní život. Svou neopakovatelnou atmosféru má historický byt z 50. let 20. stol a stará školní třída. Nejnovější expozice je zaměřena na fenomén Moravských Kopanic a žítkovské bohyně.

Starý Hrozenkov

Starý Hrozenkov

Prozkoumejte obec Starý Hrozenkov, která leží téměř u hranic se Slovenskem (25 km od Trenčína) a zhruba 22 km od Uherského Brodu ve Zlínském kraji, a její nabídku turistických atraktivit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Rozhledna na Velkém Lopeníku Příroda

Rozhledna na Velkém Lopeníku

Rozhledna Velký Lopeník stojí na stejnojmenném vrchu – druhé nejvyšší hoře CHKO Bílé Karpaty. Stavba na česko-slovenské hranici má být symbolem přátelství Čechů a Slováků. Z vyhlídkové plošiny se odkrývá fascinující kruhový výhled.

Muzeum zvěrokleštičů v Komni – zaniklé řemeslo ožívá Kultura

Muzeum zvěrokleštičů v Komni – zaniklé řemeslo ožívá

Obec Komňa v Bílých Karpatech na Uherskohradišťsku otevřela unikátní muzeum, které přibližuje život takzvaných zvěrokleštičů neboli miškářů v druhé polovině 19. století. Dnes již zaniklé řemeslo bylo právě v Komni, která je známá také jako možné rodiště Jana Amose Komenského, nebývalé rozšířené.

Obec Lopeník v Bílých Karpatech – poznejte tradiční usedlosti Moravských Kopanic Památky

Obec Lopeník v Bílých Karpatech – poznejte tradiční usedlosti Moravských Kopanic

Obec se nachází v chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervaci Bílé Karpaty. Lopeník je vyhledávanou rekreační oblastí, vybavením a službami vhodnou pro zimní i letní pobyty. V obci se dochovala vzácná ukázka kopaničářské usedlosti – dům č. 141.

Přírodní památka Chmelinec Příroda

Přírodní památka Chmelinec

Přírodní památku Chmelinec tvoří mokřadní louky v údolí potoka Drietomica na severovýchodním okraji obce Vyškovec v CHKO Bílé Karpaty. Na loukách se vyskytují ohrožené druhy rostlin.

Velká nad Veličkou

Velká nad Veličkou

Letní folklorní slavnosti, prohlídka starého větrného mlýna a výlet do svahů Bílých Karpat, třeba až na jejich nejvyšší vrchol Velkou Javořinu, to všechno nabízí Velká nad Veličkou. Leží na jižní Moravě v údolí říčky Veličky a je centrem národopisné oblasti zvané Horňácko.

Bojkovice

Bojkovice

Ve městě, stočeném v klikatém hlubokém údolí a rozloženém na stráních Bílých Karpat, vás na první pohled uchvátí bělostný novogotický zámek Nový Světlov, tyčící se na kopci nad Bojkovicemi. Říká se mu slovácké Miramare, ale jeho historie sahá hodně hluboko do středověku.

Přírodní rezervace Ve Vlčí Příroda

Přírodní rezervace Ve Vlčí

Přírodní rezervace leží v jižní části obce Vyškovec, 800 m severovýchodně od vrchu Kykula, v nadmořské výšce 670 m n. m. Důvod ochrany jsou pastviny s rozptýlenými lesíky v členitém terénu, místy s velkou svažitostí, s několika sesuvy a mokřady a výskyt řady ohrožených druhů rostlin.

Cesta hrdinů SNP Letní sporty

Cesta hrdinů SNP

Cesta hrdinů SNP je značená turistická cesta na Slovensku, která vede z Dukelského průsmyku na severovýchodu země, až na hrad Devín na západní hranici s Rakouskem. Její celková délka podle uváděných zdrojů kolísá mezi 750–770 kilometry. Částečně zasahuje i na území Česka, a to v Bílých Karpatech.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Zlínský kraj

Toulejte se s portálem Kudy z nudy Zlínským krajem a vyberte si některé z neobjevených míst. O nezapomenutelné zážitky se postará Archeoskanzen Modrá a jeho Klenotnice Velké Moravy, Sluneční Lázně Luhačovicích nebo Muzeum v přírodě v Rymicíc na úpatí Hostýnských vrchů. Poznejte další neobjevené skvosty východní Moravy, například Národní kulturní památník Ploština, židovskou synagogu a hřbitov v Holešově, Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě a Památník Tomáše Bati ve Zlíně.
18. květen 2025 8:07
Památky, Zlínský kraj

Národní zahájení Festivalu muzejních nocí proběhne letos v Luhačovicích

Národní zahájení 21. ročníku Festivalu muzejních nocí se uskuteční v pátek 16. května 2025 v prostorách Slunečních lázní v Luhačovicích. Oblíbená kulturní akce propojující muzea, galerie a další instituce napříč celou Českou republikou potrvá až do 14. června. Na Východní Moravě se do akce zapojí muzea a další objekty, které návštěvníkům nabídnou pestrý večerní i noční program.
14. květen 2025 16:00
Kultura, Zlínský kraj

Festival muzejních nocí 2025 rozzáří Východní Moravu: Národní zahájení proběhne v Luhačovicích

Od 16. května do 14. června 2025 se uskuteční již 21. ročník Festivalu muzejních nocí – oblíbené kulturní akce, která propojuje muzea, galerie a další instituce napříč celou Českou republikou. V letošním ročníku se opět zapojují i muzea a další objekty na Východní Moravě, které návštěvníkům nabídnou pestrý večerní i noční program.
11. květen 2025 18:13
Kultura, Zlínský kraj

Do Beskyd za vzpomínkou na Charlottu G. Masarykovou a na bájemi opředený vrch Soláň

Beskydy – pohoří, které vás nadchne svou až dojímající krásou, čistou přírodou a řadou zajímavých míst. Co byste řekli turistickému výšlapu se vzpomínkou na manželku prezidenta Masaryka – paní Charlottu Masarykovou? 13. května 2025 uplyne 102 let od jejího úmrtí.
11. květen 2025 8:28
Letní sporty, Zlínský kraj

Objevte panská sídla Hříběcích hor – zámky v oblasti Chřibů

Hříběcí hory, jak se kraji od Kroměříže po Koryčany v podhůří Chřibů poeticky říká, není místem, které by vás ohromilo velkolepostí skalních masivů, zelenými údolími široce se vinoucích řek nebo pralesy s vodopády a jeskyněmi. Je to krajina, která se mírně vlní od úpatí Chřibů po hanácké roviny, je klidná a mírná, posetá maličkými vesničkami vzdálenými jedna od druhé tak akorát na délku pořádného pole. Je to krajina k pomalým procházkám a tichému toulání, při kterém můžete objevovat desítky drobných památek a místních zajímavostí. Objevte památky Hříběcích hor!
7. květen 2025 17:26
Památky, Zlínský kraj

Zlín Design Week přináší inspiraci a designové zážitky

Zlín se i letos promění v živou platformu pro design, módu, diskuse a inspiraci. 11. ročník Zlin Design Weeku, který pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati a jenž vzniká pod záštitou první dámy České republiky, odstartuje 7. května 2025. Na sedm dní zaplní město výstavami, přednáškami i neformálními setkáními a netradiční módní přehlídkou. Letošním tématem festivalu je "dialog" mezi tvůrcem a publikem, mezi designem a společností – to je jádro letošního festivalu.
6. květen 2025 6:00
Kultura, Zlínský kraj

Luhačovice po roce opět otevřou své léčivé prameny

Od pátku do neděle 9. až 11. května 2025 se v Luhačovicích na Zlínsku bude konat tradiční Otevírání pramenů, které zahájí letošní hlavní lázeňskou sezonu. Příchozí se mohou těšit na kulturní program, oblíbený jarmark, swingovou hudbu či jezdce na historických kolech.
4. květen 2025 9:00
Lázně a wellness, Zlínský kraj

Cyklobusy Zlínského kraje 2025 vyjíždějí na své trasy

Ve čtvrtek 1. května 2025 vyjedou do hor na východě Moravy první cyklobusy v letošním roce. Zlínský kraj opět vypraví autobusy pro cyklisty na osvědčených trasách. Cyklisté se tak pohodlně dostanou například do Bystřice pod Hostýnem, do Vsetína, Velkých Karlovic nebo na Pustevny.
30. duben 2025 15:00
Letní sporty, Zlínský kraj