Jedna z neoficiálních definic zní, že biatlon je
sport, v němž se běhá na lyžích, střílí se z pušky a vyhrávají Norové. Vzato kolem dokola se to celkem dá očekávat: právě ve Skandinávii totiž má biatlon své kořeny. V Česku je královstvím biatlonu
Letohrad a
biatlonový areál Šedivský lom, a samozřejmě
Vysočina Arena v
Novém Městě na Moravě. Tam se konají závody Světového poháru v biatlonu i Mistrovství světa. První
Mistrovství světa v biatlonu tu proběhlo v roce 2013, podruhé se v tomto biatlonovém středisku
Mistrovství světa uskuteční
od 7. do 18. února 2024.
Biatlon: vyžití nebo přežití?
Běh na lyžích spojený se střelbou z pušky, kombinující fyzickou obratnost, psychickou odolnost a dokonalé soustředění, má kořeny v lyžařských tradicích Skandinávie, kde první obyvatelé uctívali severského boha Ullra jako boha lyžování i boha lovu. Se svým dílkem do biatlonové mozaiky se hlásí i jižní Evropa s tím, že v horských oblastech římských a řeckých provincií se s pomocí lyží a zbraní lovilo už před pěti tisíci lety.
Nechme stranou fakt, že tehdy se spíš než o sportovní vyžití jednalo o přežití, a přesuňme se zpět na zasněžený sever, kde už v 18. století pořádala norská armáda lyžařské závody. Disciplíny označené jako střelba na značku při lyžování nejvyšší rychlostí nebo sjezd mezi stromy nám sice nezní nijak povědomě, ale když si vezmeme na pomoc moderní terminologii, rázem tu máme sjezd, biatlon nebo slalom.
Biatlon: dva sporty v jednom
Jak říká bývalý reprezentant v biatlonu
Ondřej Moravec, biatlon je pro diváky tak atraktivní tím, že jde vlastně o dva sporty v jednom. Běží se na lyžích, ale závodníci musí umět i střílet, a to vestoje i v leže na terče vzdálené 50 metrů. Protože při selhání při střelbě musí závodník běžet trestná kola, pořadí se může měnit do poslední chvíle. O napínavé zápletky tak není nouze, a lidi se díky tomu baví.
„Sám žasnu, jak jdou závodníci v poslední době při střelbě až na hranu rizika,“ říká Moravec.
„Když si pustíte záběry z olympiády v Naganu v roce 1998, tam se střílela stojka za minutu a teď je to klidně za 16 sekund.“
První
běh vojenských hlídek, tedy disciplína, které se později začalo říkat
biatlon, se konal v Německu v roce 1902. V roce 1924 se běh vojenských hlídek poprvé objevil jako ukázková disciplína v programu
zimních olympijských her. Diváci ho mohli vidět i v následujících letech, oficiálně pak byl mezi olympijské sporty zařazen v roce 1954. Od té doby se biatlon stále rozvíjel a z programu olympijských her již nevypadl.
Přestože biatlon vychází z klasického lyžování, není součástí mistrovství světa v klasickém lyžování. Má vlastní
mistrovství světa v biatlonu, které probíhá nezávisle a s vlastními závody, ať už v
individuální časovce, stíhacích závodech, hromadných startech nebo
štafetových závodech.
Jak šel čas s biatlonem
I když
biatlon vznikl jako samostatná disciplína, je dnes již samostatným sportovním odvětvím s mnoha disciplínami.
Český svaz biatlonu má asi 2500 aktivních členů, je členem
Mezinárodní biatlonové unie a
Českého olympijského výboru.
- 1958: V rakouském Saalfeldenu se konalo první mistrovství světa v biatlonu. Závodili pouze muži a přijelo 25 sportovců ze sedmi zemí.
- 1960: V Jeseníkách na Pradědu uspořádala brněnská Univerzita obrany první závod v biatlonu na území tehdejšího Československa. Český biatlon byl průkopníkem v prosazování žen: biatlonistky u nás od počátku závodily společně s muži.
- 1967: V bývalém Československu se konaly první republikové šampionáty v zimním i letním biatlonu.
- 1977: Od zimní sezony 1977/1978 se koná Světový pohár v biatlonu, vrcholná biatlonová sezónní soutěžní série. Soutěž pro ženy se připojila v sezoně 1982/1983.
- 1981: V Jáchymově se konal první mezinárodní biatlonový závod žen.
- 1990: Celkový Světový pohár sezony 1989/1990 vyhrála Jiřina Adamičková-Pelcová (*1969).
- 1992: Na zimních olympijských hrách v Albertville poprvé závodily biatlonistky.
- 2003: V roce 2003 přivezl český biatlon z mistrovství světa tři medaile, z toho jednu zlatou. V ruském Chanty-Mansijsku tehdy vyhrála vytrvalostní závod Kateřina Holubcová (*1976).
- 2004: Biatlon poprvé objevil na obrazovkách České televize v přímém přenosu z mistrovství světa v německém Oberhofu.
- 2016: V sezóně Světového poháru 2015/2016 byla celkovou šampionkou Gabriela Soukalová (*1989).
- Hledáte další biatlonové akce? Podívejte se na Kudy z nudy do speciálního sportovního kalendáře anebo do kalendáře akcí.
Biatlon je zimní sport, který kombinuje běh na lyžích a střelbu z pušky.
Významné biatlonové závody v Česku se konají v Letohradu, v areálu Šedivský lom a ve Vysočina Areně v Novém Městě na Moravě.
První Mistrovství světa v biatlonu v Česku se konalo v roce 2013 ve Vysočina Areně v Novém Městě na Moravě.
Moderní biatlon zahrnuje disciplíny jako individuální závod, stíhací závod, závod s hromadným startem a štafetové závody.
Biatlonisté musí kombinovat fyzickou obratnost, psychickou odolnost a dokonalé soustředění.
Biatlon vznikl z vojenských lyžařských závodů, kde se kombinovala střelba a lyžování. První běh vojenských hlídek jako disciplína se konal v roce 1902 v Německu.
Biatlon byl poprvé zařazen do programu zimních olympijských her v roce 1954.
Hlavními biatlonovými středisky v Česku jsou Letohrad, Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě a biatlonový areál Šedivský lom.
Český svaz biatlonu má asi 2500 aktivních členů.
Pro diváky je biatlon atraktivní tím, že kombinuje dva sporty v jednom – běh na lyžích a střelbu, což přináší mnoho napínavých momentů a změn v pořadí závodníků.