Zámek Jezeří poblíž Litvínova býval kdysi nazýván perlou Krušných hor. Pak ale přišla desetiletí, kdy se stal majetkem armády a dalších institucí, za kterých se proměnil v ruinu. Dnes je zámek díky rekonstrukci opět hojně vyhledávaným místem turistů.
Návštěva je určena jak pro individuální turisty, tak pro celé rodiny s dětmi. Ty na zámku zaujme především strašidelné sklepení a pokoj alchymisty. Prohlédnout si můžete také např. výstavu zvířecích lebek v prostoru zámecké Stříbrnice a v zámecké kočárovně výstavu kočárů, saní a zemědělských strojů a nástrojů. Jedná se převážně o exponáty zapůjčené ze soukromé sbírky pana MVDr. Přemysla Rabase, několik kusů bylo darem od návštěvníků. Na zámku se pořádají také netradiční prohlídky s kostýmovanými scénami a soutěže pro děti.
Divadelní sál na zámku
Interiéry zámku Jezeří ukrývají unikátní historický divadelní sál, ve kterém si možná zahrál i hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Klasicistní koncertní sál vznikl přestavbou barokního divadelního sálu. Začátkem 19. století se o to postaral František Maxmilián Lobkowicz, který byl hlavním mecenáš hudby. Měl dvaadvacetičlennou kapelu, která byla i na Jezeří, navíc byl i obdivovatelem Beethovena, který mu dokonce věnoval tři ze svých symfonií, jedna z nich prý dokonce zazněla poprvé v uzavřené společnosti právě v tomto sále. Zda na zámku hrál i slavný skladatel, není bohužel známo. S jistotou ale víme, že zde koncertoval skladatel Joseph Haydn. Sál prošel od roku 2019-2022 rekonstrukcí, která mu navrátila jeho lesk. Od podzimu 2022 je součástí prohlídkové trasy zámku II. Okruh s výhledem.
Z historie zámku
Původně středověký hrad, byl v roce 1549 přestavěn v renesanční zámek, který po bělohorských konfiskacích získal rod Lobkowiczů. V 17. století zámek vyhořel a byl poté přestavěn v raně barokním stylu. Nová zámecká budova byla postavena na půdorysu písmene H. Ze zámeckých interiérů vyniká především velký oválný sál, jenž byl v roce 1805 upraven na zámecké divadlo, a kaple Panny Marie Bolestné se štukovou výzdobou z 19. století. V 19. století se zámek stal významným kulturním centrem, navštěvovaným zejména hudebníky a skladateli. Součástí areálu bylo unikátní arboretum s mnoha druhy exotických dřevin. Bylo zčásti zničeno v důsledku povrchové těžby hnědého uhlí. Od roku 2023 byl zámek zažazen na seznam Národních kulturních památek.
Prozkoumejte zámek Jezeří s jeho strašidelným sklepením, pokojem alchymistů a historickým divadelním sálem, kde zazněly Beethovenovy symfonie.
Návštěvníci mohou prozkoumat strašidelné sklepení, pokoj alchymisty, ojedinělou expozici zvířecích lebek a rozmanitou sbírku kočárů a saní.
Hlavním mecenášem hudby na zámku byl František Maxmilián Lobkowicz.
Divadelní sál na zámku Jezeří sloužil jako významné kulturní centrum, kde pravděpodobně hrál i Ludwig van Beethoven.
V historickém divadelním sále koncertoval skladatel Joseph Haydn.
Na zámku se pořádají tematické prohlídky s kostýmovanými scénami a různé soutěže pro děti.
Zámek byl původně středověký hrad, který byl později přestavěn do renesančního a následně raně barokního stylu.
Arboretum sestávalo z mnoha druhů exotických dřevin a přispívalo k botanické rozmanitosti areálu, i když bylo částečně zničeno těžbou.
Zámek Jezeří byl zařazen na seznam Národních kulturních památek v roce 2023.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.