ÚvodAktualityPávi: veselá cháska, která oživuje zámecké parky. Kde je najdete?
Příroda

Pávi: veselá cháska, která oživuje zámecké parky. Kde je najdete?

Pávy, řadící se do čeledi bažantovitých ptáků, dokonale vystihuje italské přísloví: mají andělské peří, ďábelský hlas a krok zákeřníků. Přesto jsou už dlouhá staletí obdivováni pro svou krásu a jejich přítomnost v zámeckých parcích byla považována za známku vznešenosti a luxusu. A jak uvidíte, leckde je s nimi skutečně veselo!
Na druhou stranu tak jednoduché to zas pávi neměli: okrasa šlechtických parků a zahrad často končila na pekáčích a bývala ozdobou slavnostních hostin. Díky pečlivému výčtu surovin odeslanému bankéřskému domu Fuggerů například víme, že v roce 1587 se na svatební hostině Viléma z Rožmberka pávů snědlo 350 kusů. Už v té době to určitě byla pochoutka, a patřičně drahá – pro srovnání husí bylo přes pět tisíc, krůt 450 a kapounů či slepic víc než dva a půl tisíce.
 

Pávi na zámcích v Čechách

Praze se prý kdysi pávi pohybovali volně a svým křikem obtěžovali natolik, že proti nim sepsala dekret sama císařovna Marie Terezie. Můžeme si snadno domyslet, že tehdy byli výtržníci za trest snědeni, ovšem dnes už se na maso nechovají. Potkáte je například ve Valdštejnské zahradě, vyhledávané oáze klidu a zeleně v krásném barokním prostředí Malé Strany, nedaleko zastávky Malostranská. Dalšími stálými obyvateli zahrady jsou také například ryby v jezírku a výři, žijící v prostorné voliéře u umělé krápníkové stěny.

Na pávy narazíte také při prohlídce zahrad kolem zámku Jezeří a zámku Veltrusy, společně s labutěmi dotvářejí zvláštní atmosféru zahrady kolem zámku Kratochvíle, žijí u zámku Zákupy, v parku u zámku v Klášterci nad Ohří i v parku kolem zámku Konopiště a už více než dvacet let jsou symbolem zámkuPardubicích, sídle Východočeského muzea. Modré a bílé pávy tady potkáte na nádvoří i při procházce po zámeckých valech, všichni společně pak rádi odpočívají v koruně staré lípy přímo na nádvoří. S pávi sepotkáte také na zámku Orlík nad Vltavou, kde si lze prohlédnout také akvárium věnované obyvatelům českých řek.

Kuriozitou jsou pávi, kteří žijí na děčínském zámku a kteří se stali atrakcí nejenom zámeckých zahrad, ale celého města. Ačkoli pávi většinou chodí a létají jen v případě ohrožení (a i pak uletí údajně nanejvýš sto až dvě stě metrů), ti z Děčína se pravidelně vydávají na mnohakilometrové výlety a městská policie je dováží zpět na zámek z nejrůznějších míst v okolí. Procházkami do centra se proslavily i pávice ze zámku v Třeboni. Skutečnými celebritami jsou rovněž pávi v Libochovicích. Na webu Regionálního informačního centra se dočtete, že místní nepsané dopravní předpisy dávají pávům absolutní přednost a nemáte je rušit zbytečným troubením při vznešeném přecházení přes silnici mimo přechod.
 

Pávi na moravských zámcích

pávPávi jsou nepřehlédnutelnými (i nepřeslechnutelnými) obyvateli zahrady kolem zámku Buchlovice. Je to skvělé místo pro hru „najdi páva“ anebo, pokud sem přijedete třeba s přáteli nebo dětmi, pro soutěž, kdo najde pávů víc. Přes den se většinou schovávají před sluncem pod stromy, z přítmí ostražitě pozorují okolí a často ani „nepípnou“, o to zajímavější je hledání těch nejlépe ukrytých. Podobně lstiví jsou pávi v zahradě zámku Milotice a v Podzámecké zahraděKroměříži, a dobře se zabydleli i v zahradě zámku v Čechách pod Kosířem. Sem paví pár přicestoval ze zoo v Olomouci a zámečtí průvodci je pojmenovali Pepi a Jetty. Pepi prý byla přezdívka malíře Josefa Mánesa, který učil malovat děti rodu Silva-Tarouca; na zámku mu prý občas říkali potrhlý Pepi, to kvůli jeho bláznivým nápadům. Jetty pak bylo domácké jméno Mánesovy údajné milenky, Jindřišky Skrbenské z Hříště, která na zdejším zámku také pobývala.
 

Deset zajímavostí o pávech

  • PávPávi sice nosí korunu, ale chovatelé se shodují, že jsou skromní a nenároční na bydlení i stravu. Chce to jen tolerantní sousedy: zjev je přepychový, křik příšerný.  
  • Páv je pták žijící přirozeně v hejnu, takže ideální je chovat jednoho samce a několik samic.  
  • Dlouhý ocas pávů ve skutečnosti není pravý ocas, ale prodloužené vrchní krovky. Bývají metr a půl až dva metry dlouhé a každé pero je zakončeno „pavím okem“.  
  • Samcům poprvé pera narostou ve 2–3 letech věku, tedy v době pohlavní dospělosti.  
  • pávČím je samec starší, tím více ok má jeho vlečka; může jich být i 200. Pera se obnovují každý rok, hned po ztrátě starých začnou pomalu dorůstat nová.  
  • Pávi se dožívají přibližně 16 až 20 let.  
  • Nejsou to klasičtí domácí mazlíčci, ale rychle si zvyknou a nechají se například krmit z ruky.  
  • Na potravu jsou nenároční a na velkém pozemku si ji najdou sami. Živí se rostlinami, hmyzem, semeny, ovocem i malými hlodavci.  
  • Pávi si dobře hlídají své teritorium a nezvané hosty ohlásí hlasitým křikem.  
  • V Argentině je prý pečený páv dodnes součástí štědrovečerní večeře.
Zámek Čechy pod Kosířem Památky

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.

Ledeburská zahrada pod Pražským hradem Příroda

Ledeburská zahrada pod Pražským hradem

Ledeburská zahrada je součástí komplexu Palácových zahrad na jižním svahu Pražského hradu. Jedná se o barokní zahradu italského typu, která prošla za dobu své existence řadou oprav a úprav. Výstavba zahrady započala přibližně v roce 1710 a nahradila starší, renesanční zahradu.

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku Kultura

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy Památky

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova, v regionu bohatých folklorních tradic a dobrého vína.

Zámek Klášterec nad Ohří – Pohádkový okruh Zážitky

Zámek Klášterec nad Ohří – Pohádkový okruh

Expozice ve sklepních prostorách kláštereckého zámku láká k návštěvám rodiny s dětmi a milovníky pohádek, zvláště pak postaviček Vítězslavy Klimtové, loutek rodiny Matěje Kopeckého, expozici českých pohádek a středověku.

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova Kačina Památky

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova Kačina

V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat, tak prohlídku sídla rodu Chotků.

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků Památky

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Zámek Libochovice – rodiště slavného vědce Jana Evangelisty Purkyně Památky

Zámek Libochovice – rodiště slavného vědce Jana Evangelisty Purkyně

Libochovický zámek stojí na místě gotické tvrze, kterou nechal přestavět Jan z Lobkowicz na jednopatrový renesanční zámek v letech 1560–1564. Pozdější majitel Gundakar Dietrichstein, který koupil vyhořelý zámek od Šternberků, ho v letech 1682–1690 přestavěl do rozsáhlého barokního sídla.

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů Památky

Zámek Jezeří se strašidelným sklepením a pokojem alchymistů

Zámek Jezeří poblíž Litvínova býval kdysi nazýván perlou Krušných hor. Pak ale přišla desetiletí, kdy se stal majetkem armády a dalších institucí, za kterých se proměnil v ruinu. Dnes je zámek díky rekonstrukci opět hojně vyhledávaným místem turistů.

Zámek Orlík nad Vltavou Památky

Zámek Orlík nad Vltavou

Na skalnatém ostrohu, který se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady, kdysi stával raně gotický hrad, celnice vybírající poplatek za plavbu po řece. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou.

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou Památky

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti Příroda

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park na Konopišti patří k nejkrásnějším krajinářským parkům u nás. Jeho součástí je rozsáhlý zámecký rybník, růžová zahrada se skleníkem, obora a bažantnice. Nachází se zde několik naučných stezek a obůrka s lesní zvěří.

Veltruským zámeckým parkem na kole Letní sporty

Veltruským zámeckým parkem na kole

Poznejte jeden z největších přírodně-krajinářských parků s průvodcem na kole, prohlédněte si zámek Veltrusy a jinak zamčené pavilony a odhalte tajemství Sfingy a Egyptského kabinetu.

Zámecký park Vlašim – čínský pavilon a další romantické stavby Příroda

Zámecký park Vlašim – čínský pavilon a další romantické stavby

Vlašimský zámecký park je klenotem mezi českými romantickými parky. Prohlídkový okruh parkem v sezóně nabízí prohlídku parku a romantických staveb s průvodcem, prodej vstupenek v informačním centru na nádvoří zámku.

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže Památky

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Podzámecká zahrada v Kroměříži Příroda

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze Příroda

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Zámecký park Ploskovice Památky

Zámecký park Ploskovice

Při návštěvě ploskovického zámku nelze opominout zámecký park o rozloze 8 hektarů. Pak je volní přístupný. Jeho koncepce byla zachována i při pozdějších změnách, kterými v průběhu doby park procházel.

Klášterní zahrada na Břevnově Příroda

Klášterní zahrada na Břevnově

Zahrada břevnovského kláštera, někdy zvaná také Markétská je společně s klášterem chráněna jako národní kulturní památka ČR. Dělí se na dolní (klauzurní) část a horní sad. Dolní část je otevřena během dne, horní sad můžete navštívit kdykoliv. Pavilon Vojtěška je přístupný pouze s průvodcem.

Hartigovská zahrada Příroda

Hartigovská zahrada

Hartigovská zahrada patří mezi Jižní zahrady Pražského hradu. Leží jižně pod zahradou Na Valech. Najdete zde hudební pavilón a sochařskou výzdobu v podobě antických božstev. Hartigovská zahrada není veřejnosti přístupná.

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel Památky

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín Příroda

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín

Na jižní straně zámeckého svahu bývaly kdysi vinice. V první polovině 18. století zde vznikla okrasná barokní zahrada ve tvaru pětiúhelníku, v jehož vrcholu byl roku 1737 zřízen drobný, ale půvabný čajový altán se sochařskou i malířskou výzdobou.

Další aktuality

Svátek všech lezců: na Letné proběhne Světový pohár v boulderingu

Na Letenské pláni v Praze se od 20. do 22. září 2024 sejde světová špička sportovního lezení. Praha totiž bude opět hostit Světový pohár v boulderingu, a podmanivou atmosféru závodu na Letenské pláni si nenechá ujít ani nejlepší český lezec Adam Ondra.
18. září 2024 18:00
Letní sporty, Praha

Kam na podzim v Praze? Užijte si zajímavé výstavy a festivaly

Chladnější podzimní počasí nemusí nutně znamenat zkažený den pro vás nebo vaše děti. Během září a října nás určitě ještě čekají slunečné dny a ty by bylo škoda prosedět doma. Pojďte se podívat na zajímavé výstavy a festivaly, kam se svými dětmi můžete vyrazit během posledních slunných a hřejivých dnů i v podzimní plískanici.
18. září 2024 16:00
Kultura, Praha

Na zámku Ctěnice ochutnáte šťavnatá jablíčka

Zveme vás na tradiční jablkobraní do Ctěnic! Na zámku se letos v sobotu 21. září 2024 uskuteční již 12. ročník Jablkobraní, které nabídne návštěvníkům mnoho druhů jablečného moštu, jablka na mnoho způsobů i tradiční řemesla. V zámeckém parku budou zahradníci ručně lisovat mošt z jablek z místního sadu a nebude chybět ani kulturní program.
18. září 2024 9:00
Gurmánská turistika, Praha

Lustr festival vytvoří z Holešovické tržnice centrum komiksu a ilustrace

Festival ilustrace a komiksu Lustr, největší přehlídka svého druhu v Česku, představí špičkové české i světové ilustrátory a ilustrátorky v rámci 11. ročníku festivalu. Podruhé se zabydlí Holešovické tržnice, tentokrát v halách číslo 13 a 17. Festival dveře svých hal otevírá 20. září v 18:00 a potrvá až do 28. 9. 2024. Návštěvníci se mohou těšit na Newyorský salonek, Showcase, výběr z jarního ilustrátorského sympozia v Broumově, mladé ukrajinské ilustrátory a ilustrátorky tematizující budoucnost kultury ve své zemi a jednu z hlavních výstav Mimo proud, která skýtá pohled na deset okrajových komiksových žánrů.
18. září 2024 8:00
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (21.9. – 22.9.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Klobáskofest 2024 v pivovaru Velké Popovice, Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře 1620, Buchty a loutky dětem – Pohádková Kinského zahrada na Smíchově, Světový den goril v pražské zoo 2024, Dny otevřených dveří zahrady Strakovy akademie 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
18. září 2024 7:00
Zážitky, Praha

Objevte Prahu jako město literatury a oslavte Noc literatury

Praha v literatuře? Každému čtenáři se jistě po položení této otázky vybaví například Pražský hřbitov Umberta Eca nebo Magická Praha do Čech zamilovaného Itala Angela Marii Ripelina, o Meyrinkově Golemovi ani nemluvě. Noc literatury se nejen v Praze letos uskuteční 18. září. Tento literární happening již tradičně přináší veřejná čtení současné evropské literatury na atraktivních, běžně nedostupných místech. Letos se koná na 22 místech v oblasti Hradčan.
17. září 2024 15:00
Příroda, Praha

Letiště Václava Havla Praha je podle hodnocení uživatelů Google čtvrtým nejlepším v Evropě

Největší české mezinárodní letiště, Letiště Václava Havla Praha, obdrželo v září 2024 hodnocení 4,3 z pěti hvězdiček a polepšilo si o jednu příčku oproti loňskému pátému místu. Top 5 nejlepších letišť znovu dominuje Istanbul následovaný Portem, Athénami, Prahou a Curychem. Žebříček sestavil podle hodnocení uživatelů Google britský portál Holidu.
17. září 2024 14:00
Památky, Praha

Na Pražském hradě si prohlédnete korunovační klenoty

U příležitosti státního svátku sv. Václava rozhodl prezident republiky Petr Pavel o vystavení českých korunovačních klenotů. Letošní výstava s podtitulem Tajemná síla kamenů přiblíží drahokamy, jimiž jsou klenoty ozdobeny, a díky holografické animaci poprvé ukáže původní barevnost koruny, kterou byl v roce 1347 korunován Karel IV. Všichni zájemci je mohou zhlédnout zcela zdarma od 17. do 30. září 2024 ve Vladislavském sále Starého královského paláce.
16. září 2024 14:00
Zážitky, Praha