Jednou z vrcholných barokních památek jižních Čech je poutní kostel Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě u Českých Budějovic. Především díky působení významných pražských umělců Kiliána Ignáce Dientzenhofera a Václava Vavřince Reinera patří kostel k nejpozoruhodnějším barokním stavbám v širokém okolí.
Dobrá Voda se nachází 5 km východně od
Českých Budějovic, někdejší vyhledávané poutní místo, lázně i horní město, kde se těžilo zlato. Nejvýznamnější památkou je barokní poutní kostel Panny Marie Bolestné z 18. století.
Stavba budovy byla zahájena v roce 1733 a dokončena v roce 1735. Práce na velmi bohaté vnitřní výzdobě a příslušenství, varhany a kazatelna, trvaly až do roku 1761. Hlavním tvůrcem vnitřní výzdoby byl
Václav Vavřinec Reiner.
Na jeho freskách převládají biblické motivy. Hlavní oltář od G. B. Allia je pozdně barokní, s malbami od Bartoloměje Čurny z konce 19. století. Pokud budete chtít vidět kostel zevnitř, musíte přijít v době, kdy se zde koná bohoslužba, jinak můžete do kostela nahlédnout pouze přes mříže.
Ke kostelu se každoročně o Velikonocích konají poutě. Okolo kostela vede
křížová cesta s Božím hrobem, která byla zřízena v letech 1837 až 1839. Zcela zničené původní obrazy v kaplích byly v roce 1996 nahrazeny novými od akad. malířky Renaty Štolbové.